REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Reklama w internecie tak jak w telewizji

Do reklamy w środkach masowego przekazu należy zaliczyć również tę, która zamieszczana jest w Internecie - twierdzą organy podatkowe. Zdaniem ekspertów, to rewolucyjna interpretacja. Umożliwia zaliczenie w całości do kosztów uzyskania przychodów wydatków na reklamę umieszczaną na ogólnodostępnych stronach internetowych.

Nie będzie 50-procentowej stawki

Trybunał Konstytucyjny uznał przepis wprowadzający 50-proc. stawkę PIT za niezgodny z konstytucją. Powstały obawy, że nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2006 r. Ministerstwo Finansów uspokaja. 50-proc. stawka PIT nie wejdzie w życie od nowego roku.

Operatorów nie stać na księgi rachunkowe

Urzędy skarbowe zaczynają wydawać decyzje, z których wynika, że podatnicy świadczący usługi dostarczania sieci telekomunikacyjnych muszą bezwzględnie prowadzić księgi rachunkowe - alarmuje rzecznik praw obywatelskich w piśmie do ministra finansów.

Powstał budżet trudny do realizacji

Realizacja budżetu na 2006 rok może być trudna - ocenia Rada Polityki Pieniężnej. Nie podoba jej się również pomysł, żeby środki z zagranicznych emisji długu wymieniać na rynku.

REKLAMA

Coraz mniej kartowiczów

Konieczność ewidencjonowania przychodów za pomocą kas fiskalnych sprawia, że prosta forma opodatkowania w postaci karty podatkowej opłaca się coraz mniejszej liczbie przedsiębiorców.

Bezpłatne porady trzeba zwolnić z VAT

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra finansów z wnioskiem o zwolnienie z VAT bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej osobom ubogim i potrzebującym. RPO zwrócił uwagę, że przepisy Unii Europejskiej dopuszczają taką możliwość.

Wójt mógł zapłacić rachunki za energię

Zapłacenie rachunków gminy za energię elektryczną, gdy nie przewidywał tego jej plan wydatków, nie jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych - uznała Główna Komisja Orzekająca.

Jak opodatkować sprzedaż złomu

Jeżeli sprzedajemy złom przed upływem sześciu miesięcy od dnia nabycia, powinniśmy wysokość dochodu ze sprzedaży wynikającą z umowy ująć w zeznaniu rocznym i opodatkować wraz z pozostałymi przychodami według skali podatkowej.

REKLAMA

Za sprzedaż działki podatek

Podział gruntu budowlanego na mniejsze działki oraz ich sprzedaż powoduje konieczność zarejestrowania się jako podatnik VAT i odprowadzenia 22 proc. podatku.

Marynarze mogą odzyskać nadpłaty

Minister finansów uważa, że przepisy stosowane do zwrotu podatku marynarzom pracującym dla duńskiego armatora są jasne i nie wymagają urzędowych wyjaśnień. Interweniującemu w sprawie rzecznikowi praw obywatelskich obiecał jednak, że będzie przyglądał się, jak przebiega zwrot nadpłat marynarzom.

Ministrowi finansów przybędzie pracy

Od 1 września 2005 r. minister finansów wydaje interpretacje dotyczące umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej.

Rozliczanie darowizny środka trwałego

Otrzymany środek trwały w drodze darowizny musimy ująć w księgach rachunkowych. Powinniśmy zaliczyć go do rozliczeń międzyokresowych przychodów.

Jak rozliczyć podatek od tłumaczeń

Jeśli wartość tłumaczeń wykonanych przez Polaków dla Komisji Europejskiej w danym roku podatkowym przekroczy kwotę w złotych odpowiadającą równowartości 10000 euro, będą oni zobowiązani, jako podatnicy VAT, zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać od 20 października 2005 r., do wystawiania faktur ze stawką 0 proc.

Spółka mogła odliczyć VAT

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej, ma prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup towarów dokonany przed zgłoszeniem rejestracyjnym VAT - stwierdził białostocki WSA.

Czy PiS powtórzy stare błędy

Prawo i Sprawiedliwość obiecuje przedsiębiorcom ulgi inwestycyjne. Będą nagrodą za tworzenie nowych miejsc pracy. To element programu walki z bezrobociem.

Tłumacz nie odzyska VAT-u

Miejscem świadczenia usług tłumaczeń na rzecz instytucji Wspólnot Europejskich, które nie są podatnikami VAT, jest Polska. Oznacza to, że świadczący takie usługi są zobowiązani wystawić fakturę z polskim VAT, mimo że Polska podpisała umowę o przywilejach i immunitetach Wspólnot Europejskich w zakresie zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Jesteś w wykazie, nie płacisz

Osoby zatrudnione w organizacji międzynarodowej nie muszą płacić podatku dochodowego od otrzymywanego uposażenia. Aby jednak ze zwolnienia skorzystać, muszą znajdować się w wykazie funkcjonariuszy Organizacji Narodów Zjednoczonych Ministerstwa Spraw Zagranicznych - wyjaśniało Ministerstwo Finansów.

Podatki wzrosną, choć miały spaść

Miało być pięknie. Niższe stawki, ulgi na dzieci... Zamiast tego w przyszłym roku zapłacimy najpewniej wyższe podatki.

Zaufanie jest najważniejsze

Etyka zawodowa, prymat interesu klienta nad innymi interesami, rzetelność, bezstronność i kompetencja zawodowa to cechy, które powinny wyróżniać zawód zaufania publicznego - stwierdzono na konferencji zorganizowanej przez Mazowiecki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Bony dla emeryta są opodatkowane

Zakład pracy, wydając talony towarowe zatrudnionym na część etatu pracownikom, którzy jednocześnie pobierają emeryturę, musi pobrać od nich zaliczki na podatek - uznał dyrektor izby skarbowej.

Środki przymusu pod kontrolą

O każdym przypadku użycia środka przymusu inspektor lub pracownik jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić, w formie pisemnej notatki służbowej, bezpośredniego przełożonego.

BCC chce 18-proc. stawki

Business Centre Club apeluje o obniżenie podatków i uproszczenie systemu podatkowego. BCC ma swoje pomysły na podatki, które zawarł w 92 postulatach dla nowego parlamentu i rządu.Marek Goliszewski, prezes BCC, zgłosił w imieniu swojej organizacji propozycję wprowadzenia 18-proc. powszechnego podatku dochodowego.

Bez faktury stracisz

Niedopuszczalne jest rozliczenie VAT na podstawie kserokopii faktur, nawet jeśli zostały potwierdzone za zgodność przez wystawcę. Kradzież oryginałów faktur i ewidencji podatkowej nie może być też powodem niezastosowania sankcji VAT.

Będzie niższa stawka podatku

Już wkrótce zerową stawkę VAT będą stosowali podatnicy, którzy dostarczają towary lub świadczą usługi instytucjom wspólnot Europejskich, siłom zbrojnych NATO, misjom dyplomatycznym oraz niektórym organizacjom międzynarodowym.

Odliczajmy, póki można

Ciągle nie wiadomo, z jakich ulg podatkowych będziemy mogli za rok skorzystać. PO chce zlikwidować obowiązujące ulgi, z kolei PiS zastanawia się nad nowymi, m.in. dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych. Można sobie jeszcze zaklepać miejsce przy uldze odsetkowej, i to na długie lata.

Nie każdy może wystąpić z wnioskiem

Ocena, czy certyfikowani księgowi mają prawo do wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego, należy do ustawodawcy, a nie do samorządu - stwierdził Trybunał Konstytucyjny. Samorząd doradców zapowiada złożenie zażalenia.

Sporne ograniczenie prawa do korekty

Obowiązująca od 1 września tego roku nowelizacja Ordynacji podatkowej uchyliła restrykcyjne przepisy dotyczące składania korekt deklaracji. W nowelizacji przewidziano jednak wyjątek.

Obwieszczenie jak załącznik

W katalogu materiałów budowlanych, które po 1 stycznia 2006 r. obejmie system zwrotu VAT, znajdą się wyroby wymienione w załączniku nr 5 do poprzedniej ustawy o VAT - dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Infrastruktury.

Opłata za użytkowanie wieczyste z VAT

Do opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu ustanowionej przed 1 maja 2004 r. trzeba doliczyć VAT. Nie jest to kwota brutto. Organy samorządu nie będą musiały płacić 22 proc. VAT z własnej kieszeni. Do opłaty mogą doliczyć podatek.

Nie zaniżaj pochopnie kosztów

Zaniżenie kosztów często ma na celu m.in. wykazanie większej rentowności przedsiębiorstwa. Może również służyć bieżącemu dostosowaniu kosztów do sprzedaży.

Będzie roczny podatek od aut

Rozpoczęto prace nad projektem ustawy przewidującej wprowadzenie rocznego podatku od samochodów osobowych. Rozwiązanie to wzorowane jest na projekcie unijnej dyrektywy - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Czy grozi wyższy VAT w budownictwie

Obecnie obowiązują preferencyjne stawki VAT w budownictwie. W 2007 r. kończy się jednak okres przejściowy i zgodnie z obowiązującymi przepisami podatek zostanie zwiększony z 7 do 22 proc.

Podatnik ucieka, urzędnik zostaje

Podatnicy, mimo zmiany miejsca zamieszkania, często rozliczają się nadal ze starym, znanym im urzędem skarbowym. Na zmianę decydują się tylko wtedy, gdy liczą, że nowy urząd nie zada sobie trudu sprawdzenia ich dokumentacji.

Obniżki PIT od 2007 roku

Polityka gospodarcza rządu powinna dążyć do zmniejszenia podatków i innych kosztów pracy i uproszczenia procedur gospodarczych dla przedsiębiorców - powiedział kandydat PiS na premiera Kazimierz Marcinkiewicz.

Dodatkowe sankcje VAT

VAT jest podatkiem, który restrykcyjnie traktuje podatników naruszających zasady jego rozliczania. W niektórych przypadkach pozbawia prawa do odliczenia podatku naliczonego, w innych nakłada podatek należny na czynności, które zdawałoby się nie podlegają VAT. Istnieje też sankcja w postaci dodatkowego zobowiązania oraz kara za brak kasy fiskalnej.

Będą niższe limity

W przyszłym roku ze zwolnienia VAT skorzystają podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej w 2005 r. nie przekroczy 39 200 zł.

Nie każdy błąd to naruszenie dyscypliny

Gdy w sprawozdaniach budżetowych nie są wykazane należności zakładu, to nie stanowi to naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Czy dokonywać odpisów amortyzacyjnych

Podatnik nie może uwzględnić w wartości początkowej środka trwałego podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy przysługiwało mu odliczenie tego podatku.

Jak rozliczać podatek

Przekazywanie drukowanych materiałów reklamowych, informacyjnych, próbek i prezentów o małej wartości nie podlega VAT. Podatnik ma jednocześnie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Kontrowersyjna korekta VAT

Brak możliwości skorygowania deklaracji VAT po zakończeniu kontroli podatkowej to rozwiązanie wprowadzone ostatnią nowelizacją Ordynacji podatkowej.

Boją się wymontowywać

Ostatnia nowelizacja ustawy o VAT zezwala na likwidację kratek w samochodach firmowych, od których odliczono podatek. Przedsiębiorcy jednak tego nie robią, bo boją się, że fiskus może upomnieć się o podatek.

Nie można powielać błędów z przeszłości

Organy podatkowe nie mogą ponownie wydać korzystnej dla podatnika decyzji, nawet jeśli wcześniej taką w wyniku błędu wydały. Zasada zaufania do organów podatkowych nie polega na powielaniu błędów i wydawaniu decyzji niezgodnych z prawem.

Albo nowa ustawa, albo zmiana obecnej

PiS pozostawiło napisanie zmian w ustawie o VAT przedsiębiorcom z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. PO uważa, że potrzebna jest całkowicie nowa ustawa. Zapewnia, że opracowała projekt, ale nie chce go ujawniać przed dopracowaniem szczegółów.

Znamy już limit przychodów

Od 30 września znana jest kwota, która zobowiązuje do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych przez jednostki osiągające określony limit przychodów.

Kto jest uznawany za małego podatnika

Nie wszyscy wiedzą, jaki przedsiębiorca może być uznany za tzw. małego podatnika w rozumieniu ustawy o VAT.

Dlaczego opodatkowano alimenty

Opodatkowanie alimentów płaconych na osoby inne niż dzieci oceniane jest jako nadmierny i nieuzasadniony fiskalizm państwa i to wymierzony w osoby znajdujące się w trudnej sytuacji - stwierdził rzecznik praw obywatelskich w piśmie skierowanym do ministra finansów.

Już czas na e-podatki

Projekt e-podatki i e-deklaracje został oficjalnie przedstawiony przez przedstawicieli Ministerstwa Finansów. E-podatki umożliwią przesyłanie wszelkiego rodzaju deklaracji podatkowych i podań drogą elektroniczną za pomocą formularzy na stronach internetowych.

Akcyza zależna od cen ropy

Minister finansów Mirosław Gronicki ostrzega przyszłą koalicję rządową przed obniżką akcyzy na paliwa, gdyż może to spowodować znaczny ubytek wpływów. Przedstawiciele PiS oraz PO decyzje o wysokości akcyzy uzależniają od cen ropy naftowej na świecie. Opowiadają się jednak za obniżką tego podatku.

Posady wyłącznie dla uczciwych

Tylko osoby, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem m.in. za popełnione przestępstwo skarbowe, będą mogły uzyskać świadectwo zawodowe dające prawo do bezpośredniego prowadzenia lub nadzorowania gier i zakładów wzajemnych.

Zakazy i nakazy trudne do wytłumaczenia

Stosowanie ustawy o podatku akcyzowym przysparza kłopotów przedsiębiorcom z branży paliwowej. Brak przepisów dotyczących usługowego magazynowania wyrobów oraz transportu paliwa z zapłaconą i zawieszoną akcyzą komplikuje prowadzenie działalności gospodarczej.

REKLAMA