REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kupuj teraz, remontuj w nowym roku

Zamiast zajmować się szukaniem fachowca, który przeprowadzi remont, najpierw zrób zakupy związane z remontem. Z wykonaniem prac można przecież poczekać do wiosny. Wydatków premiowanych ulgą remontową można dokonać tylko do końca roku. Potem ulga ostatecznie zniknie.

Odszkodowanie za bankructwo

Consortio Lex poprowadzi sprawę o odszkodowanie za doprowadzenia przez fiskusa do bankructwa spółki JTT.

Kasy fiskalne jeszcze nie teraz

Prawnicy, ochroniarze i detektywi nie będą musieli 1 stycznia nadchodzącego roku instalować kas fiskalnych, jak wcześniej planowało Ministerstwo Finansów. Przedstawiciele tych zawodów prawdopodobnie zaczną posługiwać się kasami dopiero od 1 kwietnia, chyba że resort finansów zmieni zdanie.

Podwyższenie limitu

Limit kwoty do zwrotu w terminie 60 dni został podwyższony o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, oraz o 22 proc. obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju.

REKLAMA

Polskie czy międzynarodowe standardy rachunkowości

Przy wprowadzaniu Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ogromnie ważne są prawidłowe relacje między organami w spółkach i audytorem.

Można odzyskać podatek

Do miejsc postojowych sprzedawanych łącznie z mieszkaniem należało zastosować 0-proc. sta-wkę VAT - stwierdził WSA w Warszawie. Dla deweloperów to istotny argument w staraniach o zwrot VAT.

Jaka przyszłość rachunkowości

Przy rozstrzyganiu problemów polskiej rachunkowości potrzebna jest większa aktywność Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Krajowej Rady Biegłych Rewidentów oraz Komitetu Standardów Rachunkowości.

Podwójne opodatkowanie usług

Polska ustawa o VAT zawiera błąd, który powoduje, że niektóre usługi świadczone z Polski są opodatkowane podwójnie. Natomiast te same usługi, ale świadczone z zagranicy, nie są opodatkowane w ogóle.

REKLAMA

Ręce ministra nie dosięgną sądów

Urzędnicy resortu finansów nie będą mieli wglądu do dokumentów sądowych ani prawa do uzyskiwania pisemnych lub ustnych wyjaśnień od pracowników sądów. Trybunał Konstytucyjny uznał wczoraj, że uprawnienia te są niezgodne z konstytucją.

Foldery reklamowe nie są ofertą

Foldery reklamujące bony towarowe nie są ofertą w rozumieniu ustawy o zamówieniach publicznych - orzekła Główna Komisja Orzekająca.

Będą zmiany przepisów i korekty na koniec roku

Księgowych czekają nie tylko zmiany w ustawie o rachunkowości, ale też olbrzymie korekty na koniec roku. Wszystko za sprawą błędów w pierwszych sprawozdaniach sporządzonych według międzynarodowych standardów.

Przy fuzjach fiskusowi brakuje dobrej woli

Wśród polskich przedsiębiorców panuje przekonanie, że lepiej firmę zlikwidować i założyć od początku niż np. połączyć ją z inną firmą. Czy to słuszny pogląd?

Jakie są uprawnienia i obowiązki sprawdzanego kontrahenta

Organy podatkowe mają różne narzędzia do weryfikowania otrzymanych w toku kontroli podatkowej lub prowadzonego postępowania podatkowego dokumentów i informacji.

Na czym polega kontrola krzyżowa

Organy podatkowe mają prawo kontrolować rozliczane przez nas podatki. Ale może się zdarzyć, że zostaniemy skontrolowani przy okazji kontroli przeprowadzanej u naszego kontrahenta.

Niekoniecznie na koniec roku

Zapasy towarów i materiałów (opakowań) objętych ewidencją wartościową w punktach obrotu detalicznego oraz zapasy drewna w jednostkach prowadzących gospodarkę leśną mogą być inwentaryzowane raz w dowolnym momencie roku.

Kłopotliwe postępowania równoczesne

Gdy zbiegają się egzekucje: administracyjna i sądowa do tej samej nieruchomości, rzeczy albo prawa majątkowego, organ egzekucyjny wstrzymuje czynności egzekucyjne na wniosek wierzyciela zobowiązanego lub z urzędu i przekazuje akta egzekucji administracyjnej sądowi rejonowemu.

Czego nie wykażemy w zeznaniu rocznym

W zeznaniu rocznym PIT-37 nie wykazuje się przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową.

Faktury do weryfikacji

Wojewódzki sąd administracyjny słusznie nakazał organom podatkowym zbadać, czy wierzytelności, które spółka sprzedawała bankowi, w ogóle istniały.

VAT od adwokata do Trybunału

Ostatecznie to Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy adwokaci, świadcząc pomoc prawną z urzędu na zlecenie sądu, muszą płacić VAT.

Opłata za wizę to nie koszt spółki

Opłata związana z uzyskaniem wizy dla obcokrajowca nie może zostać uznana za koszt uzyskania przychodu - nawet jeśli osoba ta ma objąć fotel prezesa zarządu spółki. Jest to wydatek osobisty, bo to obcokrajowiec, żeby dostać pracę, musi mieć wizę.

Jakie druki trzeba przygotować

Opracowywanie dokumentacji powinno objąć dokumenty dotyczące przygotowania inwentaryzacji, jej przebiegu oraz ustalenia i rozliczenia różnic. Wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych.

Strzyżenie fryzjerów

Mamy sygnały o praktyce, rozpowszechniającej się w salonach fryzjerskich. Pracodawcy zobowiązani do odprowadzania do urzędu skarbowego VAT płaconego w cenie usługi przez klientów, finansują go sobie z wynagrodzeń pracowników, zatrudnionych na regularnych umowach o pracę.

Głodnemu VAT w oczy

Organizacje społeczne alarmują: coraz mniej firm decyduje się na przekazywanie darowizn. Przedsiębiorcom skamieniały serca?! Nie. Do darowizn muszą dopłacać VAT. Polskie Banki Żywności dostały około 40 proc. mniej żywności. Trudno się dziwić, bo dziś bardziej opłacalna jest jej utylizacja.

Nowe terminy zapłaty

Od 1 stycznia 2006 r. zaczną obowiązywać nowe terminy zapłaty VAT z tytułu importu. Niestety, skorzystają z nich tylko podatnicy dysponujący odpowiednim zaświadczeniem.

W składzie celnym 0 proc.

Dostawa towarów w składzie celnym oraz towarów objętych procedurą składu celnego od początku 2006 r. będzie korzystała z preferencyjnej, 0-proc. stawki VAT. To efekt zmian w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT (Dz.U. nr 218, poz. 1843).

Jak rozliczyć pożyczki w spółce

Jeżeli wspólnik posiada 25 proc. lub więcej praw głosu w spółce i udziela jej pożyczki, to pożyczkobiorca powinien liczyć się z tym, że nie wszystkie zapłacone odsetki będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Sytuacja taka wystąpi, gdy wysokość pożyczki przekroczy trzykrotność kapitału zakładowego spółki, której udzielono pożyczki.

Jak podatnicy powinni rozliczać otrzymane zaliczki

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że wszystkie zaliczki są opodatkowane. Jedyny wyjątek dotyczy eksportu, kiedy wywóz towaru miałby nastąpić w terminie późniejszym niż sześć miesięcy.

PiS będzie musiał kupić poparcie

PO zapowiada, że nie poprze podatkowych reform PiS. Zdaniem ekspertów może mieć kłopot z dotrzymaniem słowa. Trudno sobie wyobrazić, by wbrew własnemu programowi głosowała przeciwko obniżeniu stawek.

Ulga tylko dla spełniających warunki

Ustawa o VAT umożliwia podatnikowi skorygowanie podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne.

Ubezpiecz intratną zwłokę

Za wpis prawa własności do księgi wieczystej zapłacimy tylko 200 zł bez względu na wartość mieszkania. Niestety dopiero od 1 marca 2006 r. Osoby, które nie podpisały jeszcze aktu notarialnego, nie powinny działać pochopnie. Czekanie na niskie opłaty w sądzie to dodatkowe ubezpieczenie kredytu i odsunięcie w czasie odliczania ulgi odsetkowej.

Nowe druki do rozliczeń

Dzisiaj wchodzą w życie dwa rozporządzenia, które określają wzory zeznań, deklaracji i informacji obowiązujących w podatku dochodowym od osób fizycznych i ryczałcie. Nowe druki zawierają drobne zmiany dostosowane do znowelizowanych przepisów ustaw podatkowych.

Ewidencja odsetek od środków pieniężnych

Odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych jednostki doliczane są przez bank do tych rachunków. Odsetki takie zazwyczaj stanowią przychód finansowy. Wyjątkiem są odsetki naliczone na wyodrębnionym rachunku bankowym zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zwiększające wysokość tego funduszu.

MF. Odsetki za zwłokę

Jeżeli zobowiązanie podatkowe zgodnie z przepisami płacone jest w ratach, to zaległość podatkowa powstaje odrębnie z tytułu każdej niezapłaconej w terminie raty. Odsetki za zwłokę w tym przypadku nalicza się odrębnie dla każdej zaległej raty od następnego dnia po dniu upływu terminu płatności raty.

VAT. Usługi finansowe

Niekorzystne przepisy podatkowe powodują, że banki nie mogą odliczać VAT. To uderza z kolei w klientów banków. Ci ostatni muszą płacić wysokie odsetki.

Zapowiadane zmiany w podatkach

Wprowadzenie ulg prorodzinnych przy jednoczesnym zachowaniu zasiłków dla rodzin - takie m.in. zmiany w systemie podatkowym prawdopodobnie czekają nas z początkiem 2007 roku. Wprowadzenie takich preferencji może stanowić jeszcze większe obciążenie dla budżetu w porównaniu z początkowo zgłaszanymi propozycjami.

Przyszły Minister Finansów

Minister finansów nie musi być specjalistą od podatków, ale wszechstronnym ekonomistą - uważają eksperci podatkowi, których poprosiliśmy o ocenę kandydatów na szefa resortu finansów.

Za błędy płaci podatnik

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie zgodził się z fiskusem, że samorządy muszą płacić VAT od opłat za użytkowanie wieczyste z własnej kieszeni. Może się okazać, że dodatkowe 22 proc. zapłacą wszyscy, a użytkownicy wieczyści, którym nie doliczono VAT, będą musieli go dopłacić, i to z odsetkami.

Odliczenie jest limitowane

Podatnik, który spełnia wszystkie warunki do skorzystania z ulgi remontowej, nie może odliczyć wszystkich wydatków. Przy tej uldze obowiązuje górny 19-proc. limit odliczeń - uznała izba skarbowa.

Jak zmienić ostateczną decyzję

Staranie o stwierdzenie nieważności ostatecznej decyzji jest postępowaniem nadzwyczajnym służącym eliminowaniu podatkowych decyzji wymiarowych obciążonych wadami. Udowodnić istnienie takiej wady musi jednak podatnik - wynika z wyroku białostockiego WSA.

Niewinny, bo likwidował skutki powodzi

Przekroczenie upoważnienia do zaciągania zobowiązań przez dyrektora, który zamówił konserwację i remont zbiorników wodnych, aby zlikwidować skutki powodzi, nie stanowi naruszenia dyscypliny finansów publicznych - uznała Główna Komisja Orzekająca.

Jak zmienić stawkę

Podatnik nie może domagać się zmiany stawek podatku od nieruchomości, kwestionując decyzję o wymiarze. Stawki można zmienić tylko podważając uchwałę o ich wysokości.

Jak liczyć odsetki od zaległych rat

Odsetki za zwłokę muszą być naliczane odrębnie dla każdej zaległej raty. Podstawą do naliczania odsetek za zwłokę przy wpłacie kilku zaległych rat nie może być ich suma - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Znamy już wysokość podatku na przyszły rok

Ukazało się obwieszczenie ministra finansów w sprawie stawek podatku od środków transportowych, które będą obowiązywać w 2006 r. Minimalne stawki podatku określone zostały w załącznikach do obwieszczenia.

Nowe druki z nowymi zaokrągleniami

Minister finansów przygotował projekt nowych druków stosowanych w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od środków transportowych. Zmiany dotyczą zasad zaokrąglania podatku i będą obowiązywały od przyszłego roku. Do 16 sierpnia 2006 r. można jednak wykorzystywać stare druki.

Gaz przecieka do szarej strefy

Po wejściu Polski do UE niemal udało się zlikwidować oszustwa podatkowe związane z autogazem. Niestety, tylko na kilka miesięcy. Dziś bez akcyzy sprzedaje się ok. 15 proc. LPG. Nadzór nad składami podatkowymi jest niedostateczny - uważają legalni sprzedawcy gazu.

Liniowy uratuje referendum

Przedstawiciele PiS uważają, że skoro społeczeństwo wybrało PiS, to tym samym nie zgadza się na wprowadzenie podatku liniowego. Nie ma zatem szans na podatek liniowy, chyba że w referendum obywatele zdecydują inaczej. A to jest raczej mało realne.

Jak rozliczyć złe długi

Niezapłacone wierzytelności wywierają skutki nie tylko w prawie cywilnym, ale powodują też określone konsekwencje w ustawach podatkowych. W podatku dochodowym przedawnione wierzytelności nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Przepisy ustawy o VAT zawierają specyficzne rozliczenie podatku w odniesieniu do wierzytelności nieściągalnych.

RPP pozostawiła stopy bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym, posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe bez zmian i utrzymała łagodne nastawienie w polityce pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami rynku.

Nie zawsze można odliczyć diety

Jeśli w ciągu roku podatkowego podatnik wykonywał za granicą działalność osobiście, np. na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, to ustalając wysokość przychodu nie pomniejszy go o diety z tytułu zagranicznych podróży służbowych.

Jak określać wartość usługi

Organizator usługi turystycznej jest zobowiązany do wyodrębnienia części ceny imprezy turystycznej przypadającej na usługi własne na podstawie ich wartości rynkowej - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

REKLAMA