REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na zerową stawkę nie pozwala dyrektywa

Obniżenie stawki VAT na inwestycje związane z budową dróg to - zdaniem PSL - jedyna szansa na lepsze, szybsze i pełniejsze wykorzystanie unijnych pieniędzy. Ministerstwo Finansów jednak odpowiada, że wprowadzenie zerowej stawki jest niemożliwe, bo zabraniają tego przepisy UE.

Jak rabat, to podlega skali podatkowej

Zwrot części pieniędzy zapłaconych przez klienta hurtowni farmaceutycznej nie był nagrodą związaną ze sprzedażą premiową, lecz rabatem. Dlatego przychody związane z takim zwrotem musiały być opodatkowane według skali podatkowej - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Będą zmiany w opodatkowaniu aut

Komisja Europejska czeka obecnie na wyjaśnienia Polski w sprawie nakładania akcyzy na samochody sprowadzane ze Wspólnoty. Przypomnijmy, że Komisja wysłała w tej sprawie do Polski pismo ostrzegawcze i zażądała wyjaśnień. Czy Polska musi odpowiedzieć Komisji?

KE przeciwna przepisom VAT

Komisja Europejska wniosła skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko obowiązującym w Finlandii przepisom VAT.

Nie będzie obniżki akcyzy

Ministerstwo Finansów poinformowało, że obniżki akcyzy na paliwa silnikowe nie będzie. Zdaniem resortu, akcyza na paliwo w Polsce jest i tak niższa w porównaniu z krajami starej UE.

Mniej rajów podatkowych

Obowiązują już ustawy o ratyfikacji umów w formie wymiany listów o opodatkowaniu dochodów z oszczędności między Polską a Holandią w odniesieniu do Antyli Niderlandzkich oraz między Polską a Wyspą Man.

Wycieczki bez zwolnienia

Zdarza się, że z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) dofinansowuje się wypoczynek dzieci w formie wycieczki szkolnej.

Jak ująć w sprawozdaniu finansowym zdarzenia warunkowe

Działalność gospodarcza przedsiębiorstwa związana jest z niepewnością co do zaistnienia przyszłych zdarzeń, od których zależą uzyskane przez nie efekty ekonomiczne. Skala tej niepewności ma znaczenie w momencie ujawniania w sprawozdaniu finansowym potencjalnych skutków przyszłych zdarzeń. Jeżeli niepewność ta pozwala na oszacowanie skutków przewidywanych zdarzeń, to ich wyrazem są tworzone rezerwy lub zarachowane bierne rozliczenia międzyokresowe.

Podatek można odliczać przed badaniami

W stosunku do podatników, którzy kupili samochód po 31 maja br., nie określono terminu przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego umożliwiającego odliczenie VAT-u - twierdzą eksperci.

Zwroty ciągle tylko w sklepach

Global Refund Poland, jedyny pośrednik zajmujący się refundacją VAT zagranicznym podróżnym, czeka na przywrócenie zezwolenia na działalność.

Ministerstwo Finansów uspokaja podatników

Ministerstwo Finansów potwierdziło zarzuty dotyczące skandalicznej zmiany pozbawiającej prawa do korekty podatników VAT. Resort uspokaja jednak, że skierował już odpowiednią interpretację do organów podatkowych w celu usunięcia potencjalnych rozbieżności.

Jakie korzystne dla podatników zmiany wprowadzono do Ordynacji podatkowej

Parlament zmienił pod koniec czerwca Ordynację podatkową. Od 1 stycznia 2006 r. podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom będzie się zaokrąglać do pełnych złotych. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy będzie się pomijać, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy - podwyższać do pełnych złotych. Tych zasad zaokrąglania nie będzie się stosować do opłaty skarbowej oraz opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych.

Czy pracownik musi pokazać PIT

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych uznał za dopuszczalne żądanie od pracownika, który stara się o świadczenie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, rocznego zeznania podatkowego.

Podatnicy nie znają przepisów

Podatnicy nie wiedzą, jak wykazać w zeznaniu zagraniczne dochody, ani jak obliczyć podatek. Powód: nieznajomość odpowiednich przepisów.

Większe wpływy z podatków

W tym roku wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych płaconego według skali podatkowej były mniejsze od wpływów z ub.r. o ponad 1 mld.

Biura rachunkowe mogą utracić zwolnienie

Podatnicy prowadzący biura rachunkowe muszą zweryfikować swoje przychody pod kątem utraty zwolnienia podmiotowego w VAT.

Rozrachunki z tytułu VAT - ewidencja księgowa

Na jakich kontach powinny być ewidencjonowane rozrachunki z tytułu VAT? Jak księgować podatek należny i naliczony? W jaki sposób ująć w księgach wyniki kontroli podatkowej dotyczącej podatku od towarów i usług?

Wyższy wzrost, wyższa płaca

Od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie będzie rosnąć szybciej, niż przewidują to obecne przepisy. Jego podwyżka, oprócz inflacji, uwzględni część wskaźnika wzrostu gospodarczego. Jeśli sprawdzą się prognozy rządu, w 2006 r. wyniesie ono 884 zł, czyli wzrośnie o 35 zł.

Dziurawy wentyl bezpieczeństwa

Podpisując tzw. ustawę antylichwiarską, czyli przepisy wprowadzające maksymalne odsetki, prezydent uzasadniał swoją decyzję m.in. brakiem ustawy o upadłości konsumenckiej.

Jest nadzieja na szybszy zwrot VAT

Uruchomienie 1 stycznia specjalnego urzędu skarbowego zajmującego się zwrotem VAT firmom nie prowadzącym w Polsce stałej działalności to dobra wiadomość zarówno dla przedsiębiorców nie mogących doczekać się pieniędzy, jak i zasypanych lawiną wniosków urzędników II US Warszawa Śródmieście.

Jak postąpić z fakturą wystawioną przez podmiot nieistniejący bądź nieuprawniony do wystawiania faktur

W obrocie gospodarczym zdarzają się niejednokrotnie podmioty nieuczciwe. Wystawiają faktury VAT, pomimo że nie są czynnymi podatnikami VAT. Zdarzają się również sytuacje, w których podmioty wystawiają faktury nie mając nawet zarejestrowanej działalności gospodarczej. Kontrahenci nie wiedząc, że mają do czynienia z takim nieuczciwym podmiotem, zaliczają wystawione przez nich faktury do kosztów i odliczają VAT. Przedstawiamy, co zrobić, jeśli się okaże, że fakturę VAT wystawił właśnie podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do ich wystawiania.

Ulga tylko dla wybranych

Podczas maratonu głosowań w ostatnim dniu posiedzenia Sejmu posłowie rozpatrzyli senackie poprawki do ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej.

Jak mają działać organy orzekające

Znane są już nowe zasady działania i zakres zadań organów orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Nowe warunki dotyczą także rejestru prowadzonego przez Główną Komisję Orzekającą w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych.

Nowe wzory formularzy celnych

Minister finansów zmienił wzory formularzy stosowanych w sprawach celnych. Przeważnie są to zmiany redakcyjne, doprecyzowujące istniejące już regulacje.

Jest porozumienie w sprawie reformy

Stanisław Stec, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, podpisał porozumienie o współpracy pomiędzy ministrem finansów a Krajową Izbą Biegłych Rewidentów i Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce.

Nie trzeba zwracać VAT-u

Przerejestrowanie samochodu ciężarowego na osobowy nie rodzi obowiązku zwrotu VAT odliczonego pod rządami starej ustawy o VAT.

Wniosek na specjalnym formularzu

Polski przedsiębiorca, który dokonuje zakupów w Grecji w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą może starać się o odzyskanie greckiego VAT. Procedura zwrotu podatku jest jednak bardzo sformalizowana.

Do ulgi potrzebna faktura spółdzielni

Spółdzielnia mieszkaniowa założyła sieć informatyczną i podłączyła ją do internetu. Opłaty za korzystanie z sieci są jednym ze składników czynszu. Spółdzielnia wystawia mieszkańcom faktury VAT za korzystanie z internetu.

Jakie opłaty podlegają przepisom Ordynacji podatkowej

Przepisy Ordynacji podatkowej stosuje się do:1) podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego, do których ustalania lub określania uprawnione są organy podatkowe;2) opłaty skarbowej oraz opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych;3) spraw z zakresu prawa podatkowego innych niż wymienione w pkt 1, należących do właściwości organów podatkowych.

Nowe oświadczenia związane z hipoteką i zastawem

Ministerstwo Finansów przygotowało projekty nowych rozporządzeń w sprawie wzorów oświadczenia o nieruchomościach i prawach majątkowych mogących być przedmiotem hipoteki przymusowej oraz w sprawie wzoru oświadczenia o rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego.

Informacje o nierezydencie co miesiąc

Od 1 stycznia 2006 r. informacje o wynagrodzeniach uzyskiwanych przez nierezydentów ze źródeł zagranicznych będą przekazywane organom podatkowym w terminie do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym nierezydent rozpoczął świadczenie usług (wykonywanie pracy) - wynika z projektu rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie informacji podatkowych.

Wykaz gwarantów i poręczycieli

Ministerstwo Finansów opracowało listę banków i zakładów ubezpieczeń, które będą mogły udzielać poręczeń i gwarancji w celu zabezpieczenia należności podatkowych. Lista objęła 56 banków oraz 26 zakładów ubezpieczeń.

Jaki urząd dla kogo

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowego rozporządzenia określającego właściwość miejscową i rzeczową organów podatkowych. Najwięcej zmian dotyczy usprawnienia obsługi podatników niemających w Polsce miejsca zamieszkania, tzw. nierezydentów.

Nowe wzory oświadczenia i upoważnienia

Podatnik, który będzie chciał uzyskać zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych małżonka, będzie przedstawiał jedynie oświadczenie o pozostawaniu we wspólności majątkowej z małżonkiem.

Fiskus sprawdzi rodzinne transakcje

Łatwo zapomnieć, że nawet pożyczki udzielane członkom najbliższej rodziny są opodatkowane. Przeciętny Polak, który nie zapłaci podatku od pożyczki, np. udzielonej dzieciom, narazi się "tylko" na karę finansową, politykowi grozi publiczne napiętnowanie.

Błąd czy brak wyobraźni?

Tysiące podatników utracą wkrótce prawo korygowania VAT. Ustawodawca, poprawiając przepisy Ordynacji podatkowej, ograniczył jedno z podstawowych uprawnień, jakim jest możliwość poprawiania błędów.

Dowody pod ścisłą kontrolą

Każde odtworzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego w wyniku kontroli podatkowej trzeba będzie wpisać do karty ewidencyjnej dowodu, która umieszczana będzie w aktach sprawy.

Przesunięcie terminu

Z informacji, przekazywanych do ZUS wynika, że nie wszyscy płatnicy składek zainstalowali i uruchomili nową, wzbogaconą o System Dwustronnej Wymiany Informacji, wersję programu Płatnik.

ZUS przekaże do OFE 742,3 mln zł

ZUS przekaże w czwartek do otwartych funduszy emerytalnych (OFE) 742,338 mln zł - poinformowało biuro prasowe

Można już wystawiać e-faktury

Od dziś obowiązują przepisy umożliwiające podatnikom VAT wystawianie oraz przesyłanie faktur w formie elektronicznej.

Elektroniczne przesyłanie faktur - nowe rozporządzenie

4 sierpnia br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także zasad przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur - Dz.U. Nr 133, poz. 1119.

Europa nie potrzebuje nowych podatków

Austriaccy politycy proponują wprowadzenie europejskiego podatku od międzynarodowych transakcji finansowych. Planują, aby projekt nowego podatku znalazł się na liście priorytetów wspólnego programu rządu na czas przewodnictwa w Unii Europejskiej w 2006 r.

Będziemy zaokrąglać do pełnych złotych

Znane są już wzory, według których należy obliczyć wysokość odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej. Od 1 stycznia 2006 r. przy obliczaniu tych należności zamiast dotychczasowego zaokrąglania do pełnych dziesiątek groszy podatek będziemy zaokrąglać do pełnych złotych.

Będzie podatek od zysku

Od dziś obowiązują umowy zapewniające automatyczną wymianę informacji między organami podatkowymi o dokonanych wypłatach odsetek.

Zaliczka udzielona pracownikowi na poczet delegacji służbowej

Stosownie do przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz ustalania warunków należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju pracownik powinien otrzymać zaliczkę w walucie wymienialnej albo w walucie polskiej na niezbędne koszty podróży i pobytu poza granicami kraju.

Pytanie zawsze zadaje podatnik

Jeśli problem z interpretacją przepisów podatkowych w obsłudze podatnika ma biuro rachunkowe, to i tak z zapytaniem do organu skarbowego o wydanie interpretacji musi zwrócić się podatnik.

Nowe zasady magazynowania paliw

Od dziś w przypadku magazynowania w składzie podatkowym paliw silnikowych, olejów opałowych lub gazu nie mają zastosowania wymogi dotyczące warunków gwarantujących zapewnienie nienaruszalności i tożsamości tych wyrobów.

Zapłaci nabywca

Nowelizacja ustawy o VAT nakazuje w przypadku niektórych samochodów przeprowadzenie dodatkowych badań technicznych. Umożliwią one właścicielom już użytkującym tego typu pojazdy odliczanie VAT od paliwa.

Faktura dla małżonków

Od wczoraj Telekomunikacja Polska SA wystawia faktury za dostęp do internetu dla obojga małżonków, co umożliwi im skorzystanie z ulgi na internet.

Wszystkie wnioski rozpatrzono w terminie

Od stycznia do czerwca br. do urzędów skarbowych w całej Polsce wpłynęło 39 999 wniosków o wydanie wiążącej interpretacji prawa podatkowego, co stanowi ok. 30 proc. więcej niż w ub.r., gdy interpretacje nie miały jeszcze charakteru wiążącego.

REKLAMA