REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Optymalizacja podatkowa w VAT, schematy i skutki

Do większości „agresywnych” struktur optymalizacyjnych w podatku od towarów i usług ma zastosowanie art. 108 ustawy o VAT – twierdzi profesor Witold Modzelewski.

Podatki a emigracja polskich firm

Obecnie raczej nie ma szans na zwiększenie kwoty wolnej od podatku dochodowego, a o jego likwidacji nawet nie ma mowy. Trudno też spodziewać się powrotu do 22 proc. stawki VAT. Jednocześnie rząd nie radzi sobie z procesem emigracji, nie tylko indywidualnej, ale także biznesowej. Dane mówiące o 1,25 mln Polaków chcących wyjechać z kraju w ciągu najbliższego roku mają swoje odbicie również wśród przedsiębiorców. Tylko jedna z firm doradczych pomagających przedsiębiorcom przeprowadzić się za granicę szacuje, że w 2015 roku przeniesie blisko 1000 podmiotów z sektora MSP, a takich firm doradczych jest w Polsce dziesiątki, może nawet setki.

Czy polskie smartfony podbiją świat?

Ponad milion trzysta tysięcy egzemplarzy sprzedanych w 24 krajach, w tym w Polsce. Telefony wyposażone w ośmiordzeniowe procesory i wyświetlacze z powłoką Gorilla Glass 3. Prezentacja na jednym z największych stoisk na targach CeBIT w Hanowerze. I zaskoczenie, bo mowa nie o gigancie, ale polskim producencie smartfonów, który właśnie zaczyna podbój świata.

Eksport leków za granicę a odpowiedzialność za transport

Jak zabezpieczyć prawnie polskiego wytwórcę farmaceutycznego od odpowiedzialności względem zagranicznego kontrahenta za uszkodzenie produktu leczniczego w transporcie międzynarodowym?

REKLAMA

Nowe zasady Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej w prawie farmaceutycznym

Z dniem 20 marca 2015 roku weszły w życie do polskiego porządku prawnego nowe regulacje tzw. „Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej” (DPD). Chodzi o rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 marca 2015 roku w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 381), wydane na podstawie delegacji z art. 79 ustawy Prawo Farmaceutyczne - stan prawny tego rozporządzenia na dzień 24 kwietnia 2015 roku wskazany został w niniejszym tekście jako „Rozporządzenie DPD”.

Zmiana ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji od 18 października 2015 r.

Wyłączone spod egzekucji administracyjnej będą kwoty zadośćuczynienia przyznane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka na podstawie art. 41 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Darowizna otrzymana od organizacji pożytku publicznego – skutki podatkowe

Podatnik zamierza korzystać z pomocy udzielanej przez fundację, posiadającą status organizacji pożytku publicznego. Czy pomoc otrzymana od fundacji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Świadczenia emerytalno-rentowe dla kombatantów mieszkających za granicą

18 kwietnia 2015 r. weszły w życie przepisy umożliwiające przekazywanie polskich świadczeń przysługujących kombatantom za granicę do państw nieumownych (czyli państw innych niż państwa należące do UE/EFTA lub państwa, z którymi Polskę wiążą umowy międzynarodowe w dziedzinie zabezpieczenia społecznego), do miejsca ich zamieszkania.

REKLAMA

Neneman: wyłudzenia VAT to największy problem w obszarze podatków

Najpoważniejszym problemem w obszarze podatków są wyłudzenia VAT - mówi PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Za fałszowanie banknotów grozi od 5 do 25 lat; a za wyprodukowanie faktury, od której nie odprowadzi się VAT-u, w ogóle nie grozi więzienie - dodaje.

Kiedy emeryt musi złożyć PIT

Emerytów z uzyskiwanych świadczeń rozlicza przed fiskusem ZUS. Natomiast jeśli osoba pobierająca emeryturę nadal podejmuje pracę, wyjeżdża na dofinansowane wczasy czy chciałaby przekazać „jeden procent” na wybraną fundację, będzie musiała samodzielnie wypełnić i złożyć PIT-36 lub PIT-37.

IFK poleca: Błędny PIT należy skorygować

Jeżeli zorientujemy się, że w już złożonym do urzędu skarbowego zeznaniu podatkowym popełniliśmy błąd, powinniśmy złożyć korektę zeznania wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Korektę zeznania składa się na właściwym formularzu, na którym w rubryce „cel złożenia formularza” zaznaczamy kwadrat „korekta zeznania”.

IFK poleca: Spóźnienie z rozliczeniem PIT pozbawi ulg

Do końca akcji przyjmowania zeznań podatkowych za 2014 rok pozostało już niewiele dni. Podatnicy mają na to czas do 30 kwietnia. Osoby, które spóźnią się ze złożeniem zeznania, nie będą mogły skorzystać z ulg ani ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Czy sezonowa praca za granicą się opłaca? Szara strefa a podatek

Nadchodzą wakacje i czas decyzji: czy opłaca się legalnie pracować sezonowo za granicą? A może praca w szarej strefie to jedyna możliwość, inaczej naszą wypłatę w obcej walucie zjedzą polskie podatki?

Jak skutecznie zarządzać pracą mobilnych pracowników

Przedsiębiorstwa zagają się z rosnącą liczbą zadań realizowanych przez swoich pracowników w terenie, szukając jednocześnie sposobów na optymalizację kosztów związanych z koordynacją oraz kontrolą pracy wykonywanej przez zdalnych pracowników. Czy wykorzystanie nowoczesnych aplikacji do zarządzania pracownikami mobilnymi może przynosić realne oszczędności czasowo-ekonomiczne?

Dochody z pracy za granicą w rocznym PIT

Szacuje się, że liczba naszych rodaków, którzy wyjechali do pracy za granicę, sięga około 2 mln. Nie wiadomo oczywiście ile osób wyjeżdża poza kraj do prac sezonowych albo do obsługi przeróżnych zleceń. Ale wiadomo, że takie osoby muszą się rozliczyć z zagranicznych dochodów.

Urlop macierzyński dla ojców samotnie wychowujących dziecko

Sejmowa komisja zakończyła prace nad projektem dotyczącym urlopów dla ojców. Nowe rozwiązania przewidują, że gdy matka umrze lub porzuci dziecko, ojciec będzie miał prawo do urlopu macierzyńskiego.

Spłata małżonka a ulga mieszkaniowa

Czy kwota przeznaczona na spłatę zobowiązań z tytułu podziału majątku wspólnego małżonków dokonana na rzecz męża, będąca zapłatą za połowę wartości nieruchomości wraz z budynkiem mieszkalnym, w którym podatniczka ma stałe miejsce zamieszkania, stanowi wydatek na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

IFK poleca: Innowacje zmniejszają podatek

Każdy podatnik może obniżyć daninę należną fiskusowi dzięki ulgom podatkowym. Jedną z ulga, która umożliwia zmniejszenie dochodu, a z której może skorzystać jedynie określona grupa podatników, jest ulga technologiczna. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zredukować swój podatek, jeśli dokonali wydatków na zakup nowych technologii.

Jakie dokumenty złożyć do US do końca kwietnia

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek cywilnych sporządzający sprawozdanie finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości (obowiązkowo lub dobrowolnie) powinni je złożyć w urzędzie skarbowym. Obowiązek ten należy wypełnić najpóźniej w terminie złożenia zeznania za rok ubiegły, czyli do 30 kwietnia. Roczne sprawozdanie finansowe stanowi bowiem załącznik do zeznania o wysokości dochodu składanego przez te osoby we właściwym urzędzie skarbowym.

Jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości w rocznym PIT

Podatnicy, którzy uzyskali przychody ze sprzedaży nieruchomości przed upływem okresu 5 lat od jego nabycia, muszą przy okazji rozliczenia rocznego złożyć deklarację PIT-39. I to nawet jeśli uzyskane środki w całości przeznaczyły na zakup innego mieszkania dla siebie czy dla dzieci.

9 mld euro na innowacje i działalność badawczo-rozwojową

Polscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze wsparcia na innowacje i działalność badawczo-rozwojową. W nowej perspektywie finansowej na ten cel trafi 9 mld euro z programu Inteligentny Rozwój. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chce im ułatwiać sięganie po unijne środki. Służyć temu ma nie tylko przyspieszanie procedur, lecz także pomoc w nawiązywaniu kontaktów między firmami a naukowcami.

TAX - podatek

Świadczenie rodzicielskie dla wszystkich

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z propozycją zawartą w projekcie świadczenie rodzicielskie w wysokości tysiąca złotych będzie przysługiwało rodzicom, którzy do tej pory nie mogli z niego skorzystać.

Umowy czasowe do 36 miesięcy

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw jest już w Sejmie. Proponowane nowe regulacje zakładają ograniczenie okresu zatrudnienia na umowę na czas określony.

Prezydencki projekt ustawy rodzinnej trafił do komisji kodyfikacyjnej

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw (tzw. projekt ustawy rodzinnej), przygotowany w kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego, trafił do komisji kodyfikacyjnej. Propozycje zawarte w projekcie zakładają m.in. wydłużenie terminu, w którym można wykorzystać urlop rodzicielski, zwiększenie uprawnień rodzicielskich ojców, większa elastyczność pracy.

Trwają prace nad projektem ustawy o administracji podatkowej

Projekt ustawy o administracji podatkowej został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji finansów publicznych. Nowe regulacje mają poprawić efektywność działania urzędów skarbowych, zmienić ich podejście do podatnika oraz zasady naboru oraz powołanie nowych stanowisk i instytucji.

Nowelizacji ustawy o izbach rolniczych

Projekt nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, nad którym trwają prace w Sejmie, przewiduje, że składki związków i stowarzyszeń rolniczych reprezentujących interesy polskich rolników na forum unijnych organizacji branżowych nadal będą pokrywane z budżetu.

IFK poleca: Szybszy zwrot nadpłaty podatku dla rodzin wielodzietnych

Duże rodziny, wychowujące trójkę i więcej dzieci, mogą liczyć na szybszy zwrot podatku wynikający z rozliczenia ulgi na dzieci w deklaracji PIT. Na zwrot poczekają najwyżej miesiąc, a nie trzy miesiące.

IFK poleca: Jak skorzystać z usługi wstępnego rozliczenia PIT

30 kwietnia to ostateczny termin rozliczenia się z fiskusem za 2014 r. W tym roku po raz pierwszy podatnicy mogą skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). Z usługi tej mogą skorzystać wszyscy, którzy rozliczają się za pomocą formularza PIT-37.

Zastosowanie MSRF w Polsce będzie korzystne dla jakości usług

Zgoda na przyjęcie do polskiego prawa Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej może być przełomem dla biegłych rewidentów. Na pewno rozpocznie istotne zmiany na polskim rynku audytorskim.

Jakie zmiany od 1 lipca 2015 r. czekają podatników w rozliczaniu ulgi na złe długi

Jak ująć w księgach rachunkowych zakup na raty telefonu komórkowego

Zasady dotyczące ewidencjonowania środków trwałych o niskiej wartości powinny być uregulowane w polityce rachunkowości. Dotyczy to także aparatów telefonicznych, których wartość nie przekracza 3500 zł.

Korekta kosztów po sporządzeniu sprawozdania

W kontekście nowego wyroku NSA firmy nie należy zmuszać do zmian w przychodach i kosztach z poprzednich lat, jeśli zdarzenie miało miejsce w danym roku. Może zmieni się restrykcyjne podejście organów.

IFK poleca: Zmiany w VAT od 1 lipca 2015 r.

Od 1 lipca br. wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy o VAT, która przewiduje m.in. rozszerzenie odwróconego VAT na kolejne towary. Wśród nich wymieniane są: laptopy, notebooki, telefony komórkowe (w tym smartfony), konsole do gier oraz różne rodzaje metali i biżuterii.

IFK poleca: Czas pracy pracowników w maju 2015 r.

W maju 2015 r. występują trzy święta: 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (święto Konstytucji) oraz 24 maja (Zielone Świątki). Jednak na wymiar czasu pracy pracowników wpływa tylko święto 1 maja, które przypada w piątek i obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Święta 3 maja i 24 maja przypadają w niedziele i nie obniżają wymiaru czasu pracy.

Umowy terminowe maksymalnie do 33 miesięcy

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym trwają prace w Sejmie, zakłada ograniczenie czasu trwania umów terminowych maksymalnie do 33 miesięcy oraz zmiany w długości okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony.

Zmiany w międzynarodowym arbitrażu handlowym

Negocjacje pomiędzy Unią Europejską a USA w zakresie umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym prawdopodobne będą dotyczyć również zmian w międzynarodowym arbitrażu handlowym – mówił senatorom prof. Jerzy Menkes z Katedry Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych SGH.

Pomoc dla gmin zwracających podatek kopalniom

SLD domaga się, by rząd wsparł samorządy, które stanęły przed koniecznością zwrotu spółkom wydobywczym wielomilionowych kwot spornego podatku od nieruchomości. SLD zapowiada prace nad formą rekompensaty dla gmin.

Kary za wystawianie fikcyjnych faktur - wyrok TK

Pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za wystawienie fikcyjnej faktury osoby, której nakazano wcześniej za ten sam czyn zapłacenie należnego podatku, nie jest dublowaniem sankcji o charakterze penalnym - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Jak rozliczać w kosztach ubezpieczenie samochodu, który stanowi współwłasność

Prowadzę działalność gospodarczą. Na podstawie umowy darowizny stałem się współwłaścicielem w 50% samochodu ciężarowego Renault Master. Samochód ten wprowadziłem do ewidencji środków trwałych. W jakiej wysokości mam zaliczać do kosztów wydatki związane z używaniem tego samochodu, m.in. koszty ubezpieczenia?

Czy wspólnicy spółki cywilnej mogą korzystać na potrzeby spółki z prywatnych samochodów

W spółce cywilnej są dwie wspólniczki (ich udziały wynoszą po 50%). Każda z nich ma samochód osobowy. Jedna jest współwłaścicielką samochodu wraz z mężem. Druga jest współwłaścicielką samochodu z wujkiem. Wspólniczki chcą korzystać z tych samochodów (każda ze swojego) na potrzeby wykonywania działalności w spółce, ale nie chcą wnosić tych samochodów aportem do spółki. Jak to zrobić? Czy wspólniczki muszą zawierać jakąś umowę ze spółką? Czy konieczne jest podjęcie uchwały przez spółkę w tej sprawie?

Czy można podwyższyć stawkę amortyzacyjną od samochodów ze względu na ich średnioroczny przebieg

Spółka wykorzystuje w prowadzonej działalności dystrybucyjnej samochody osobowe. Z konieczności jeżdżą one niezależnie od warunków drogowych i często na dwie zmiany. Czy mamy prawo do podwyższenia stawek amortyzacyjnych?

Wybory prezydenckie 2015 - jak głosować korespondencyjnie

Wybory prezydenckie w 2015 roku to pierwsza możliwość głosowania korespondencyjnego dana prawie wszystkim wyborcom. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę w urzędzie gminy, w której wpisany jest do rejestru wyborców, do dnia 27 kwietnia 2015 r. 10 maja w godzinach od 7:00 do 21:00 odbędzie się głosowanie w I turze - a ewentualna druga tura odbędzie się 24 maja.

Dostawa na rzecz podatnika z innego kraju UE - nowe zasady rozliczania VAT

Do końca 2015 roku Komisja Europejska rozstrzygnie, w jaki sposób uprościć zasady rozliczania podatku od dostawy na rzecz podatnika z innego kraju unijnego. Rozważa pięć wariantów.

Podatek dochodowy nie tylko przy sprzedaży nieruchomości

Właściciel nieruchomości (domu, mieszkania lub działki) może zapłacić PIT, nawet gdy przekaże je za darmo jako zachowek, albo gdy zlicytuje je komornik. Trzeba być czujnym także przy dziale spadku oraz zamianie lokali, bo w takiej sytuacji łatwo przeoczyć, że nie doszło jeszcze do upływu pięciu lat od nabycia. Wskazują na to zarówno interpretacje izb skarbowych, jak i wyroki sądów.

Czy można amortyzować samochód zabytkowy

Prowadzę działalność m.in. w zakresie wypożyczania samochodów z kierowcą na różnego rodzaju imprezy (śluby, chrzty, jubileusze itp.). Zamierzam kupić i wykorzystywać przez okres dłuży niż rok na potrzeby tej działalności samochód zabytkowy (wpisany do rejestru zabytków) wyprodukowany na początku lat 30. XX wieku (kompletny i zdatny do użytku). Czy mogę taki samochód uznać za środek trwały i go amortyzować?

Najem i usługi towarzyszące mogą mieć różne stawki VAT

Wynajem nieruchomości i związane z nimi świadczenia są co do zasady odrębnymi usługami i dostawami, chyba że taki podział byłby sztuczny – orzekł 16 kwietnia 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości UE.

Amortyzacja samochodu nabytego w drodze spadku na współwłasność

Razem z rodzeństwem otrzymałam w spadku samochód osobowy. Samochód stanowi obecnie współwłasność trzech osób. Ja chcę wykorzystywać ten samochód w prowadzonej działalności gospodarczej. Czy mogę taki samochód amortyzować? Czy powinnam zawrzeć umowę użyczenia z pozostałymi współwłaścicielami?

Ułatwienia w uzyskiwaniu ulg podatkowych na badania i rozwój

Prezydencki projekt ustawy o innowacyjności gospodarki, nad którym Sejm zacznie prace w tym tygodniu, zakłada m.in. ułatwienia w uzyskiwaniu ulg podatkowych za wydatki na badania i rozwój.

Ustawa o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka

8 kwietnia 2015 r. weszła w życie ustawa o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka. Głównym celem nowej ustawy jest kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z ochroną pokrzywdzonego i świadka biorących udział w postępowaniu karnym i karno-skarbowym oraz osób im najbliższych oraz wprowadzenie nowych, dotychczas nieprzewidzianych rozwiązań w tym zakresie. Poniżej zostaną omówione najważniejsze z regulacji nowej ustawy.

REKLAMA