REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mniej składek do OFE

Składki przekazywane przez ZUS od 1 maja 2011 r. do OFE zostały zmniejszone z obecnych 7,3% do 2,3%. Część ta będzie sukcesywnie zwiększana i docelowo w 2017 r. wyniesie 3,5% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne.

Prawne podsumowanie kwietnia 2011 r.

Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w kwietniu 2011 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Zawieszenie działalności bez prowadzenia ksiąg rachunkowych - nowelizacja ustawy o rachunkowości

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o rachunkowości, zwalniającą przedsiębiorcę zawieszającego działalność m.in. z obowiązku prowadzenia ksiąg - poinformowała kancelaria prezydenta.

Jak rozliczyć w VAT nieodpłatne świadczenie usług po 1 kwietnia 2011 r.?

Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. Nr 64 , poz. 332). Oprócz innych ważnych zmian, nowelizacja ta wprowadziła również nowe zasady dotyczące nieodpłatnej dostawy towarów oraz nieodpłatnego świadczenia usług.

REKLAMA

MF: problemy z systemem e-Deklaracje

Resort finansów przyznaje, że podatnicy, którzy chcą skorzystać z internetowego rozliczenia PIT za 2010 r. mogą mieć kłopoty z wejściem do systemu e-Deklaracje. Problemy z systemem nie zwalniają nas jednak z obowiązku terminowego złożenia deklaracji.

Optymalizacja podatkowa przy sprzedaży udziałów i akcji

W wyniku nowelizacji ustawy o PIT od 1 stycznia 2011 r. tzw. "wymiana udziałów" w spółce kapitałowej (z o.o. i akcyjna) stanowi koszt uzyskania przychodów również dla osób fizycznych. Te nowe przepisy są bardzo korzystne dla podatników i mogą być wykorzystywane do zmniejszenia obciążeń podatkowych przy transakcjach zbycia udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych.

Jak rozliczyć podatkowo udzielone bonifikaty?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży leków i paraleków w aptekach mogą podejmować różne kroki aby zwiększyć ich obrót. Jednym z nich jest udzielanie tzw. bonifikat - form rabatu przy zakupie poszczególnych leków. Jeżeli są one właściwie udokumentowane i zapisane w księgach rachunkowych mogą stanowić podstawę do obniżenia wysokości przychodu apteki.

Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sądowej są zwolnione z VAT?

Usługi świadczone przez Katedrę i Zakład Medycyny Sądowej nie podlegały do 2011 roku opodatkowaniu podatkiem VAT. Po zmianie ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług i wejściu w życie 1 stycznia 2011 roku nowych regulacji, pojawiła się wątpliwość czy zwolnienie od VAT-u nadal będzie przysługiwać wskazanej jednostce.

REKLAMA

Czy koszt ubezpieczenia OC członków zarządu jest kosztem spółki?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza ponieść wydatki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej członków zarządu. Czy wydatki te będziemy mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki?

Jaki podatek od sprzedaży akcji?

W kwietniu tego roku sprzedałem akcje, które nabyłem w 2008 r. Czy kwota uzyskana ze sprzedaży podlega opodatkowaniu i kiedy mam zapłacić podatek?

75% karnej stawki w PIT nie stosuje się wobec dochodów z przestępstw

Przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy (art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT). Na tej podstawie fiskus nie pobiera podatków dochodowych od nielegalnych dochodów. Podatnicy wobec których udało się organom podatkowym zastosować 75% stawkę podatku PIT od dochodów z nieujawnionych źródeł mogą uwolnić się od tego podatku, gdy wykażą, że sporne dochody pochodzą z przestępstwa.

Czy zwrot równowartości podatku jest przychodem?

Niekiedy w rozliczeniach między przedsiębiorcami pojawia się konieczność refundacji zapłaconego podatku VAT. Podmiot A płaci do urzędu skarbowego podatek VAT i następnie otrzymuje zwrot tego podatku od podmiotu B. Dla organów podatkowych refundacja przez jedną firmę drugiej firmy podatku VAT jest przychodem.

Jakie są konsekwencje prowadzenia podwójnej księgowości w firmie?

Kontrolerzy fiskusa w czasie kontroli firmy znaleźli laptopa, a na nim dane księgowe. Według informacji zawartych w programie księgowym przychody firmy w 2010 r. wyniosły około 1 mln zł. Natomiast według podatkowej księgi przychodów i rozchodów przedstawionej kontrolerom przychody w 2010 r. wyniosły 545 000 zł. W takiej sytuacji organy podatkowe mają realną szansę na podważenie wiarygodności podatkowej księgi przychodów i rozchodów albo ksiąg handlowych.

Czy spółka wypłacając dywidendę rzeczową osiąga przychód?

Spółka kapitałowa wypłacając dywidendę w formie przekazania nieruchomości zdaniem fiskusa osiąga przychód. WSA stają w tej sprawie po stronie podatników twierdzących, że przychód z wypłaty dywidendy powstaje tylko po stronie udziałowca albo akcjonariusza, a nie wypłacającej dywidendę spółki akcyjnej albo z o.o..

Czy organ podatkowy może odmówić przesłuchania świadków?

Przepis art. 187 § 1 Ordynacji podatkowej nakazuje organowi podatkowemu zebrać i rozpatrzyć w sposób wyczerpujący cały materiał dowodowy. Z kolei art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Firmanctwo przy transakcjach w Internecie – czyli nie pożyczaj swego konta

Udostępnienie innej osobie konta na portalu aukcyjnym czy konta pocztowego może mieć poważne konsekwencje. Można zostać obciążonym cudzymi zaległościami podatkowymi jako osoba firmująca działalność gospodarczą innej osoby.

Czy pracodawcy mogą się posługiwać zbiorczym poleceniem wyjazdu?

Spółka z o.o. wysyła grupę pracowników w delegację (podróż służbową). Podstawą zaliczenia wydatków z tym związanych jest zbiorcze polecenie wyjazdu. Organy podatkowe akceptują taki dokument jako podstawę zaliczenia wydatków pracodawcy do kosztów uzyskania przychodów. Z jednym zastrzeżeniem - o ile zbiorcze polecenie wyjazdu spełni wymogi dowodu księgowego według ustawy o rachunkowości.

Jaka stawka ryczałtu dla usług transportowych?

Zamierzam rozpocząć prowadzenie transportowej działalności gospodarczej. Zastanawiam się nad wyborem opodatkowania przychodów, zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Posiadam tabor samochodowy - 3 pojazdy transportowe o różnej ładowności. Na podstawie umowy będę świadczył usługi transportowe w firmie logistycznej. Świadcząc usługi nie będę ponosił kosztów związanych z eksploatacją pojazdów. Wkrótce będę dysponował kolejnymi pojazdami i najprawdopodobniej zwiążę się umową również z innym kontrahentem na podobnych zasadach jak z poprzednim. Jaką stawką ryczałtu powinienem opodatkować świadczenie usług transportowych pojazdami o różnej ładowności?

Kiedy można opodatkować ryczałtem budynek użytkowy?

Nie prowadzę działalności gospodarczej. Jestem jednak podatnikiem VAT, z uwagi na obowiązek odprowadzania tego podatku przy sprzedaży moich prywatnych działek budowlanych. Posiadam budynek użytkowy, który zamierzam wynająć przedsiębiorcy. Uzyskane z tytułu wynajmu przychody chciałbym opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5%. Czy przychody z najmu nieruchomości będą mogły być potraktowane i opodatkowane jako odrębne źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.

SN o dochodzeniu wierzytelności spółki cywilnej

Dnia 9 lutego 2011 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie legitymacji wspólnika spółki cywilnej do dochodzenia wierzytelności wchodzącej w skład majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej (sygn. akt III CZP 130/10).

Mija okres przejściowy stosowania 0-proc. stawki VAT na książki

30 kwietnia dobiega okres przejściowy stosowania 0-proc. stawki VAT na książki, od 1 maja będą one opodatkowane stawką 5 proc.

Rozliczenie PIT 2010: Urzędy skarbowe będą otwarte w sobotę

W najbliższą sobotę 30 kwietnia pracownicy urzędów skarbowych w całym kraju będą pomagać w rozliczeniu podatku za 2010 r. - poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo Finansów. Ponadto 28 i 29 kwietnia oraz 2 maja urzędy będą pracować dłużej.

Nowa ustawa o handlu emisjami gazów cieplarnianych

Handel uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych obejmie emisję z instalacji przemysłowych, a także z operacji lotniczych - zdecydował Sejm. Przepisy takie zawiera uchwalona 28 kwietnia br. ustawa o handlu emisjami.

Wyrok TK: 75-proc. podatek i dodatkowa kara grzywny zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją nałożenie podatku w wysokości 75-proc. na osoby ukrywające dochody i jednoczesne ukaranie grzywną.

Odsetki od pożyczek udzielonych z ZFŚS

Czy odsetki od udzielonych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) pożyczek podlegają przepisom ustawy o VAT?

Wykonawca testamentu będzie zarządzał firmą

Możliwość ustanowienia wykonawcy testamentu i zapisania konkretnych składników majątku konkretnym spadkobiercom (zapis windykacyjny) – to najważniejsze zmiany w przepisach o testamentach.

Nowelizacja ustawy medialnej - cenzura internetu czy poszanowanie prawa?

Projekt nowelizacji ustawy o KRRiT, czyli tzw. ustawy medialnej, wywołał burzę. Branża medialna zjednoczyła się przeciwko rozwiązaniom proponowanym przez rząd. Zdaniem jej przedstawicieli ustawa miała narzucić cenzurę w internecie i przyczynić się do osłabienia polskich podmiotów gospodarczych wobec zagranicznych konkurentów. Z resztą nie tylko media były zaniepokojone proponowanymi zmianami, bo zdaniem przeciwników nowelizacji, ustawą mógł zostać objęty każdy, kto udostępnia w internecie treści wideo i prowadzi działalność gospodarczą, np. zarabiając na reklamie.

Najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r.

Poradnik zawiera objaśnienia najważniejszych zmian wprowadzonych od kwietnia w przepisach VAT.

Dzięki ulgom niektórzy podatnicy zapłacą mniej fiskusowi

Dzięki przysługującym ulgom i zwolnieniom niektórzy podatnicy mogą mniej zapłacić fiskusowi z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Z prawa do obniżenia podatku skorzystają m.in. inwalidzi, osoby wychowujące dzieci, czy korzystające z internetu.

Od maja 2011 r. do OFE wpłynie mniej składek

Składki przekazywane przez ZUS od maja 2011 r. do OFE zostaną zmniejszone z obecnych 7,3% do 2,3%. Część ta będzie sukcesywnie zwiększana i docelowo w 2017 r. wyniesie 3,5% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne.

Rozliczanie kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych

W praktyce wielu firm pracownicy często korzystają z prywatnych samochodów na potrzeby realizacji zadań służbowych. Często powstają również pytania, czy pracownik ma w takich sytuacjach możliwość odzyskania poniesionych wydatków, a jeśli tak, w jaki sposób powinien je dokumentować i w jakiej formie przedstawiać pracodawcy rozliczenia.

Informacja o wypłaconym stypendium na druku PIT-8C

Od 11 kwietnia 2011 r. informacje o wysokości wypłaconego stypendium (PIT-8S) należy składać na druku PIT-8C – informacja o wypłaconych stypendiach, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych.

Prawo zabudowy - wkrótce nowe ograniczone prawo rzeczowe

Dnia 7 grudnia 2010 r. Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (dalej „projekt nowelizacji”). Chociaż projekt nowelizacji czeka jeszcze długa droga legislacyjna, to postaramy się już teraz przedstawić zasadnicze zmiany, które on przewiduje.

Dla kogo kasy fiskalne od 1 maja 2011 r.

30 kwietnia kończy się okres przejściowy na korzystanie z części zwolnień, które obowiązywały do końca 2010 r. Ze zwolnienia nie będą korzystać m.in. usługi medyczne, większość usług prawniczych, ochroniarskich, rachunkowo-księgowych. Nie zawsze będzie to oznaczać obowiązek zainstalowania kas rejestrujących od 1 maja br. Nowe rozporządzenie nadal przewiduje liczne zwolnienia.

Przy rozliczeniach zagranicznych ważny jest kurs NBP

Firma otrzymująca obce środki pieniężne przelicza je na złote, stosując średni kurs NBP.

Czy i w jaki sposób, mogę oddać Cezarowi mniej tego, co cesarskie?

Koniec kwietnia większości z nas kojarzy się z przykrym obowiązkiem rozliczenia się z Fiskusem, podsumowania poprzedniego roku, osiągniętych przychodów, wydatków, sporządzenia deklaracji i „oddania Cezarowi, co Cesarskie” – zapłaty podatku dochodowego.

Nowe rozporządzenie w sprawie faktur

Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie faktur. To nowe rozporządzenie powiela jednak w większości przepisów poprzednio obowiązującego rozporządzenia.

Koniec z prawem użytkowania wieczystego?

Użytkowanie wieczyste jest prawem rzeczowym, usytuowanym między własnością a ograniczonymi prawami rzeczowymi, które regulują przepisy art. 232 - 243 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Żargon używany do opisu oszukańczych metod wykorzystywanych w rachunkowości

W ramach języka rachunkowości istnieje szczególny żargon używany do opisu oszukańczych metod wykorzystywanych w rachunkowości. Żargon ten wykształcił się w języku angielskim, ale jego wyrażenia są znane na całym świecie.

Prezydent podpisał ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych. Dzięki niej ponad 200 obecnie wymaganych zaświadczeń zastąpią oświadczenia. Według prezydenta firmy i obywatele zaoszczędzą na tym ponad 6 mld zł.

Usługi konserwatorskie zwolnione z VAT do końca 2011 r.

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie dotyczące m.in. zwolnienia z VAT usług polegających na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich. Zwolnienie dla tych usług będzie obowiązywać do 31 grudnia 2011 r.

Rząd chce zlikwidować NIP dla podatników, którzy nie prowadzą firm

1 stycznia 2013 r. zostanie zlikwidowany NIP dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Wystarczy im PESEL - przewiduje przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Przedsiębiorca - osoba fizyczna łatwiej przekształci się w spółkę kapitałową

Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (druk sejmowy nr 3656), która 30 marca 2011 r. została przekazana Prezydentowi do podpisu, przewiduje zmianę w ustawie z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm., dalej „KSH”), polegającą na wprowadzeniu możliwości przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową.

Żargon księgowych. Sprawdź czy znasz te pojęcia

W ramach języka rachunkowości istnieje szczególny żargon używany do opisu oszukańczych metod wykorzystywanych w rachunkowości. Żargon ten wykształcił się w języku angielskim, ale jego wyrażenia są znane na całym świecie.

Dostawa budynków i drogi dojazdowej - zwolnienie z VAT

Czy sprzedaż budynków i budowli wraz z użytkowaniem wieczystym jest zwolniona od podatku od towarów i usług?

Od 1 maja kasy fiskalne u prawników

Resort finansów fiskalizuje prawników. Od 1 maja na tę grupę zawodową nałożony zostanie obowiązek ewidencjonowania sprzedaż swoich usług przy pomocy kasy rejestrującej.

1500 zł minimalnego wynagrodzenia w 2012 r.?

Rząd przyjął projekt poziomu minimalnej płacy w 2012 r., który przedstawi Komisji Trójstronnej. Proponuje, by wynagrodzenie to wynosiło 1500 zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Związkowcy uważają, że to za mało, a pracodawcy, że za dużo.

ABC prawa - małżeńska umowa majątkowa a odpowiedzialność za długi

Z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami z mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa. Zgodzie z ustawą z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm., „krio”) małżonkowie mogą jednak w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego zmodyfikować wspólność ustawową.

Wprowadzenie VAT na książki: problemy wydawcy - hurtownicy

30 kwietnia zakończy się okres przejściowy przy wprowadzaniu podatku VAT na książki. Jedną z konsekwencji tego faktu jest już teraz zaostrzenie się konfliktu interesów pomiędzy wydawcami a hurtownikami książek.

Od 23 kwietnia obowiązuje nowy wzór deklaracji DRA-1

Od 23 kwietnia 2011 r. obowiązuje nowy wzór zbiorczej deklaracji DRA-1. Deklaracja DRA-1 dotyczy opłaty ponoszonej przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych. Urzędem skarbowym właściwym do złożenia deklaracji DRA-1 jest urząd skarbowy właściwy w zakresie VAT dla usługi reklamowej.

REKLAMA