REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczyć wspólników spółki cywilnej, gdy co miesiąc mają różne udziały?

Wspólnicy spółki cywilnej ustalili w umowie, że udziały w zyskach tej spółki będą proporcjonalne do wkładu pracy wspólników. W związku z różnym nakładem pracy w poszczególnych miesiącach udziały procentowe w zysku wspólników zmieniają się co miesiąc. Wspólnicy potwierdzają je uchwałami. W jaki sposób rozliczyć udziały w przychodach i kosztach tej spółki w zeznaniu rocznym za 2010 rok?

Czy zwrot nienależnie pobranych składek podlega PIT?

Zakład pracy będzie zwracał w 2011 r. spadkobiercom nienależnie pobrane składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od wypłaconego w latach 2008 - 2009 wynagrodzenia byłych pracowników. Zapytał KIP o sposób rozliczenia tego zwrotu.

Czy wydatki na wykończenie mieszkania zmniejszają przychód z jego sprzedaży?

Podatnik podpisał w czerwcu 2010 r. umowę przedwstępną na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym od dewelopera. Pod koniec czerwca deweloper oddał mieszkanie nabywcy celem przeprowadzenia prac wykończeniowych. Umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego została podpisana w październiku 2010 r. Następnie w grudniu podatnik dokonał sprzedaży mieszkania.

Czy trzeba dokonać korekty VAT po wniesieniu aportem przedsiębiorstwa do spółki komandytowej?

Wniesienie do spółki komandytowej w ramach aportu przedsiębiorstwa, przy spełnieniu pewnych warunków, nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Powstają jednak wątpliwości, czy spółka komandytowa powinna dokonać korekty VAT naliczonego, który został odliczony przez podatnika przed wniesieniem przedsiębiorstwa do spółki.

REKLAMA

Czy wniesienie do spółki komandytowej przedsiębiorstwa aportem jest opodatkowane VAT?

Jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego będzie przedsiębiorstwo odpowiadające definicji zawartej w art. 551 kodeksu cywilnego, to zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki, będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT.

Czy usługi świadczone przez stacje sanitarno-epidemiologiczne są zwolnione z VAT?

Zakres usług stacji sanitarno-epidemiologicznych jest zróżnicowany. Te usługi, które są zaliczane do usług medycznych, służą profilaktyce czy dotyczą diagnostyki pacjentów są zwolnione z VAT. Pozostałe trzeba opodatkować stawką podstawową (aktualnie 23%).

Problemy podatkowe z rozliczaniem inwestycji w obcych środkach trwałych

Używanie do celów prowadzonej działalności gospodarczej środków trwałych stanowiących cudzą własność jest obecnie praktyką powszechną. Często zdarza się również, że przedmioty te, aby mogły być w pełni użyteczne, wymagają dodatkowych nakładów. Jeśli zmiany wprowadzone w cudzym składniku majątkowym posiadają znamiona ulepszenia, to zainwestowanych środków nie można rozliczyć bezpośrednio w kosztach podatkowych. W ciężar kosztów należy odnieść je przez odpisy amortyzacyjne. Największych problemów podatkowych nie budzi jednak amortyzacja inwestycji w obcym środku trwałym, lecz jej zakończenie.

Czy usługi logopedyczne podlegają VAT?

Tylko te usługi, w zakresie opieki medycznej, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia są zwolnione z VAT. Do takich usług zaliczają się również usługi logopedyczne.

REKLAMA

Zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych

Wzór wniosku o zwrot ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych, niezbędną dokumentację oraz sposób i terminy rozpatrywania wniosków określa rozporządzenie w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych.

Czy usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia są zwolnione z VAT?

Usługi z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia takie jak konferencje, wykłady, czy warsztaty nie mieszczą się w zakresie usług opieki medycznej służących profilaktyce (art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT). Mają charakter edukacyjno - informacyjny co powoduje, że podlegają obowiązkowi odprowadzania podatku VAT.

Dopuszczalne rabaty od cen urzędowych mogą zmniejszyć obrót

Zarówno ustawa o cenach, jak i kilka różnych innych ustaw, wprowadzają wyłom od podstawowej zasady wolnego rynku, jakim jest swoboda ustalania cen. Przepisy te z różnych względów, przeważnie z uwagi na możliwość wystąpienia zagrożeń dla funkcjonowania państwa, ustanawiają tzw. ceny urzędowe na niektóre towary lub usługi. Ceny te mogą być ustalana zarówno przez właściwych ministrów, jak też i przez organy samorządu terytorialnego.

W kieszeni zostaje nam 74 proc. pensji

Polski podatnik przeciętnie otrzymuje na rękę 74 proc. swojego wynagrodzenia brutto - wynika z raportu PricewaterhouseCoopers. Średnia europejska to 70 proc.

Czy w kawiarnianych ogródkach można palić?

To pytanie wraz z nadejściem wiosny, zadaje sobie pewnie wiele osób palących. Szczególnie, że kilka miesięcy temu (15 listopada 2010 r.) weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, której głównym celem było rozszerzenie obszarów objętych zakazem palenia tytoniu na większość miejsc publicznych.

Od 1 lipca 2011 r. rejestracja działalności gospodarczej przez internet

Od 1 lipca 2011 r. każdy przedsiębiorca będzie mógł zarejestrować swoją firmę przez Internet posługując się formularzem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Umożliwi to rejestrację działalności gospodarczej w ciągu jednego dnia. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Nowe przepisy wykonawcze do VAT

Z dniem 1 kwietnia 2011 r. weszły w życie zmiany w ustawie o VAT. Równocześnie z wejściem w życie tych zmian zostało przygotowanych sześć nowych rozporządzeń wykonawczych VAT oraz dwa rozporządzenia zmieniające dotychczasowe rozporządzenia wykonawcze. Jakie są skutki zmian?

Podwójna kara za ukrywanie przychodów zgodna z konstytucją

Nałożenie podatku w wysokości 75-proc. na osoby ukrywające przychody i jednoczesne ukaranie grzywną jest zgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Bilet miesięczny, czy kwartalny może zmniejszyć Twój PIT

Podatnicy dojeżdżający do pracy komunikacją miejską, autobusową, kolejową, a nawet promową mogą wykazać wyższe koszty i tym samym zapłacić niższy podatek. Warunkiem jest jednak posiadanie biletów okresowych. Im większe faktyczne wydatki na dojazd do pracy, tym większa korzyść podatkowa. Najwięcej mogą odliczyć osoby dojeżdżające do pracy koleją.

Jeżeli dziecko zarabiało za granicą raczej nie skorzystasz z ulgi prorodzinnej

Ministerstwo Finansów wbrew prezentowanemu przez lata stanowisku uznaje obecnie, że do limitu dochodów dziecka wlicza się zarówno dochody uzyskane w Polsce, jak i za granicą. Te ostatnie bez względu na to, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania ma do nich zastosowanie. Tak więc zdaniem fiskusa nawet jeśli dochód zagraniczny dziecka nie jest w Polsce opodatkowany, powinien być wliczony do limitu, który praktycznie uniemożliwia skorzystania z ulgi.

Naklejka na fakturze też może potwierdzać prawo do odliczenia VAT

Jedną z podstawowych cech podatku VAT jest jego neutralność dla podatnika. Cechę tą nabywa ten podatek (przynajmniej teoretycznie) poprzez umożliwienie podatnikowi obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zapłacony przy nabyciu towarów i usług, związanych z jego działalnością gospodarczą i co do zasady (w myśl Dyrektywy 2006/112/WE) i co do zasady nie może podlegać ograniczeniom.

Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok w sprawie VAT od refakturowania ubezpieczenia przy umowie leasingu

Refakturowanie ubezpieczenia, to temat kontrowersyjny. W uchwale 7 sędziów z 8 listopada 2010 r. (sygn. I FPS 3/10) NSA uznał, że podmiot świadczący usługi leasingu powinien włączyć do podstawy opodatkowania VAT tych usług koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Ale okazuje się, że NSA ma nadal wątpliwości.

Gdzie powinna płacić podatki Ukrainka pracująca w Polsce?

Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć wynagrodzenie wypłacane pomocy domowej z Ukrainy zatrudnionej na umowę zlecenia? Czy powinna te dochody opodatkować w Polsce i tu złożyć zeznanie podatkowe? Osoba ta na Ukrainie ma rodzinę i centrum interesów życiowych. Czy podatnik – osoba fizyczna zatrudniający taką pomoc ma obowiązki płatnika

Jak ustalić koszt przy zbyciu udziałów w sp. z o.o., objętych za aport w formie przedsiębiorstwa spółki cywilnej?

Koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów objętych w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa spółki cywilnej winien być ustalony w oparciu o zapisy podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także ewidencji wyposażenia na dzień objęcia udziałów w spółce z o.o.

Nowe wzory INF-1, INF-2 i INF-Z

Nowe wzory miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (INF-1, INF-2 i INF-Z).

Od 1 maja 5-proc. stawka VAT na wszystkie książki

Z końcem kwietnia dobiega okres przejściowy stosowania 0-proc. stawki VAT na książki. Od 1 maja wszystkie książki drukowane (PKWiU ex 58.11.1), oznaczone symbolami ISBN, będą opodatkowane stawką 5 proc.

Kara umowna jako forma zabezpieczenia - ujęcie rachunkowe i podatkowe

Kara umowna jest doskonałą formą zabezpieczenia interesów prawnych wierzyciela. Wierzyciel minimalizuje ryzyko w sytuacji gdy kontrahent nie wywiąże się ze swojego umownego obowiązku a dla dłużnika kara umowna stanowi dodatkowy czynnik mobilizujący do wykonania zadania.

Ministerstwo Finansów przeciwne ujednoliceniu podstawy CIT

Rząd jest przeciw propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej rozliczania kosztów podatkowych w CIT w ramach grup przedsiębiorców - poinformował wiceminister finansów Jacek Dominik.

Czy można przesyłać skany faktur papierowych e-mailem

Przesyłanie faktur VAT w formacie PDF jest prawidłowe pod warunkiem, że faktura elektroniczna zostanie zabezpieczona w sposób uniemożliwiający ingerencję w jej treść. Nie musi to być podpis elektroniczny ani system EDI.

Czy wydatki na przystąpienie do przetargu są kosztem podatkowym?

Podmioty starające się o zamówienia publiczne mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, wydatki poniesione w związku z przygotowaniem się i uczestnictwem w procedurach przetargowych – i to niezależnie od wyniku tych przetargów.

Kontrola skarbowa sprawdza także legalność oprogramowania

Urzędy Kontroli Skarbowej informują o kontynuowaniu rozpoczętych w marcu 2011 r. kontroli legalności oprogramowania komputerowego. Choć może to budzić zdziwienie jest to jedno z zadań kontroli skarbowej oprócz kontroli przestrzegania prawa podatkowego, czy kontroli gospodarowania środkami publicznymi oraz środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej i międzynarodowych instytucji finansowych.

Jak skorzystać z ulgi na złe długi

W przypadku braku możliwości wyegzekwowania swoich wierzytelności od dłużnika, podatnik może skorzystać z tzw. ulgi na złe długi.

Czy wynagrodzenia finansowane z funduszy strukturalnych UE są zwolnione z PIT?

Raczej nie. I o ile nie ma znaczenia to, że wypłata wynagrodzenia bywa dokonywana faktycznie z innych środków w ramach tzw. prefinansowania, a dopiero potem środki te są prefinansującemu refundowane z bezzwrotnej pomocy UE. To jednak decydująca jest wąska interpretacja przez sądy i fiskusa pojęcia podmiotu, który bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Co grozi za ukrywanie dochodów?

Nie warto ukrywać dochodów osobistych przed opodatkowaniem. Podatnik, który osiąga dochody podlegające opodatkowaniu PIT, a nie wykazuje ich w zeznaniach podatkowych i nie płaci od nich podatku musi liczyć się z podwójną sankcją. Po pierwsze organ podatkowy może opodatkować taki dochód karną stawką 75%. A ponadto podatnik może zostać ukarany grzywną z kodeksu karnego skarbowego.

Jak święta wielkanocne wpływają na wymiar czasu pracy

W tym roku święta wielkanocne przypadają kwietniu. Z tego powodu oraz ze względu na zmiany dotyczące liczenia wymiaru czasu pracy, które zostały wprowadzone od 1 stycznia 2011 r., planowanie godzin pracy w kwietniu jest bardziej skomplikowane.

Jak rozliczyć dochody z pracy uzyskane w Holandii?

Mieszkam na stałe w Polsce. W 2010 roku pracowałem na umowę o pracę w Polsce oraz w Holandii. Uzyskany w Holandii dochód podlegał opodatkowaniu za granicą. Czy dochody z Holandii muszę wykazać i opodatkować w zeznaniu podatkowym za 2010 r.? Czy mogę skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej?

Popełniłeś błąd w zeznaniu PIT – możesz złożyć korektę

Prawo do korygowania zeznań podatkowych jest jednym z podstawowych uprawnień podatnika. Oczywiście może on skorygować zeznanie zarówno wtedy, gdy pomylił się na swoją korzyść, jak i na korzyść organu podatkowego.

Program "MALUCH" - wnioski o dofinansowanie na budowę żłobka do 20 kwietnia

Tylko do 20 kwietnia gminy mogą aplikować o środki na realizację programu „MALUCH”. Gmina może otrzymać do 315 tys. zł na budowę żłobka i do 48 tys. zł na jego wyposażenie.

Ewidencja księgowa środka trwałego o przedłużonym okresie używania

Organizacja non profit nabyła środek trwały, który miał być wykorzystywany do celów statutowych przez około 10 miesięcy. Po upływie tego czasu środek ten miał zostać sprzedany, w związku z tym podjęto decyzję, że wartość tego środka trwałego (przemysłowa maszyna do szycia) zostanie zaliczona bezpośrednio do kosztów. Po upływie roku okazało się, że maszyna ta nadal będzie użytkowana przez organizację. Jak należy w tej sytuacji postąpić, jeśli chodzi o rozliczenia rachunkowe i podatkowe?

Które usługi kulturalne są zwolnione z VAT?

Honorarium autorskie dla artysty za koncert jest zwolnione z VAT. Ale wynagrodzenie dla prywatnej agencji koncertowej już powinno być powiększone o 23% VAT. Bilety wstępu na koncerty, kabarety i inne widowiska artystyczne oraz za wstęp do obiektów kulturalnych są objęte 8% VAT.

Nowy plan kontroli w skarbówce

Nowe przepisy w zakresie kontroli w izbach i urzędach skarbowych obejmą m.in. zasady planowania kontroli oraz godzin, w których mogą być prowadzone – wynika z projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego postępowania w zakresie kontroli w izbach i urzędach skarbowych.

Przedsiębiorczyni na urlopie wychowawczym musi opłacać składki

Osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, musi odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Od 1 lipca rejestracja firmy przez internet

Od 1 lipca 2011 r. przedsiębiorcy będą mogli zarejestrować firmę przez internet. Umożliwi to system Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), nad którego wprowadzeniem pracuje Ministerstwo Gospodarki.

Nowelizacja ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego

W dniu 11 kwietnia weszła w życie nowelizacja ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, której celem jest usprawnienie postępowania administracyjnego.

Przepisy dotyczące wspólnych rozliczeń PIT z dziećmi są zgodne z konstytucją

Zakaz wspólnego rozliczenia podatkowego rodzica z dzieckiem, który z nim nie mieszka, ale ponosi finansowe koszty jego utrzymania nie narusza Konstytucji - uznał Trybunał Konstytucyjny. Tacy rodzice nie mogą więc razem z dzieckiem rozliczać PIT.

Brak obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego

Od 1 kwietnia 2011 r. zostało zmienione rozporządzenie Ministra Finansów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego.

Czy można dostać zwrot VAT za materiały budowlane sfinansowane z zasiłku?

Na remont budynku mieszkalnego zniszczonego podczas powodzi właściciel otrzymał pomoc finansową (zasiłek celowy) z ośrodka pomocy społecznej na podstawie. Kwotę zasiłku właściciel w całości przeznaczył na zakup materiałów budowlanych służących do remontu tego budynku mieszkalnego. Czy w takim przypadku właściciel budynku może uzyskać zwrot części VAT zawartego w cenie nabytych materiałów budowlanych?

Zatrudnienie tylko dla cudzoziemców z prawem pobytu

Nie będzie można zatrudniać cudzoziemców bez ważnego dokumentu potwierdzającego legalność pobytu w naszym kraju - wynika z przyjętych przez rząd założeń m.in. do projektu ustawy o sankcjach dla podmiotów zatrudniających obywateli państw trzecich.

Nowy wykaz pytań do egzaminu na doradcę podatkowego

Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego uchwaliła nowy wykaz pytań i zadań egzaminacyjnych do egzaminu na doradcę podatkowego.

Kontrola skarbowa w firmach leasingowych

Czy czesne za studia można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Przedsiębiorcy często mają wątpliwości, czy ponoszone przez nich wydatki na dokształcanie (np. studia) mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Organy podatkowe w interpretacjach często uciekają od konkretnej odpowiedzi.

Zmiana wysokości jednorazowego odszkodowania

Zmiana wysokości świadczenia z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

REKLAMA