REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy sprzedaż odziedziczonych nieruchomości podlega VAT

Nabyłem w spadku po dziadkach 10 działek budowlanych. Chciałbym sprzedać kilka działek ale słyszałem, że podobno trzeba płacić VAT od takich transakcji. Czy to prawda?

Zwolnienie dostaw towarów używanych

Warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku VAT dostawy towarów używanych, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, jest brak w stosunku do tych towarów dla osoby dokonującej dostawy, prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zakres zwolnienia w usługach medycznych

Od 2011 roku usługi medyczne zwolnione z VAT znajdziemy w art. 43 ustawy o VAT, a  nie w załączniku nr 4. Niestety nowe ujęcie tych zwolnień (brak odniesienia do klasyfikacji statystycznej) może powodować wątpliwości, które z usług medycznych są faktycznie zwolnione z VAT.

Edukacja zwolniona od VAT

Usługi w zakresie edukacji są wolne od VAT (poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy o VAT) - PKWiU ex80. Oznaczenie „ex” oznacza, że zwolnienie, dotyczy usługi z danego grupowania – usługi w zakresie edukacji.

REKLAMA

VAT od usług będzie pobierany w kraju, w którym siedzibę ma firma nabywcy

Podatek VAT od usług świadczonych za granicą będzie pobierany w kraju, w którym siedzibę ma firma nabywcy takiej usługi, a nie tam, gdzie siedzibę ma firma świadcząca usługę - przewiduje uchwalona w piątek 25 września przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT.

Czy wniesienie nieruchomości do spółki cywilnej podlega VAT

Jestem przedsiębiorcą i razem z kolegą prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Mam zamiar wnieść aportem do spółki moją prywatną nieruchomość. W związku z tym mam wątpliwości czy takie działanie podlega opodatkowaniu VAT, chciałbym wspomnieć że spółka jest VAT-owcem.

Sejm: od 2011 r. pracodawcy będą rozliczać PIT za swoich pracowników

Nie od przyszłego, ale od 2011 r. pracownicy nie będą musieli wypełniać i wysyłać rocznego rozliczenia PIT, gdyż zrobią to za nich pracodawcy - przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ordynacji podatkowej.

Czy wymiana wadliwego towaru podlega VAT

W ramach realizacji obowiązków wynikających z gwarancji lub rękojmi wymieniamy wadliwe egzemplarze sprzedawanych urządzeń na sprawne i wolne od wad. Czy musimy wystawiać fakturę korygującą? Jak rozliczyć to w VAT?

REKLAMA

Obowiązek zapłaty podatku uwidocznionego na fakturze VAT

Zgodnie z art. 108 ustawy o VAT istnieje obowiązek zapłaty VAT należnego uwidocznionego na wystawionej fakturze.

Utwory muzyczne pobierane z sieci są opodatkowane jak usługa

Płyta kompaktowa kupiona w sklepie jest towarem. Ten sam utwór ściągnięty z sieci jest usługą. Prawidłowa kwalifikacja ma znaczenie w rozliczeniach VAT.

Pracodawcy nie chcą wypełniać PIT za pracownika

Pracodawcy zdecydowanie sprzeciwiają się projektowi zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Przede wszystkim zapisowi, który zakłada przeniesienie obowiązków związanych z rozliczaniem podatków na pracodawcę.

E-papierosy nie będą opodatkowane akcyzą

E-papierosy nie są wyrobem tytoniowym podlegającym akcyzie. Ministerstwo Finansów nie planuje opodatkowywać tych wyrobów – dowiedział się DGP.

Skorygować informacje INF-D-P

Wysokość dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zależy m.in. od wymiaru czasu pracy zatrudnionej osoby niepełnosprawnej oraz kosztów jej płacy. Jest to tzw. zasada proporcjonalności.

Zakwestionowanie wypłaty zasiłku chorobowego

W maju 2009 r. wypłaciliśmy dwóm pracownikom zasiłek chorobowy za okresy, które były podane w zwolnieniach lekarskich. Na początku czerwca mieliśmy kontrolę ZUS. Inspektor zakwestionował wypłatę kwoty jednego z zasiłków. Okazało się, że zasiłek ten nie należał się pracownikowi, ponieważ w czasie zwolnienia pracownik ten został wezwany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który uznał go za zdolnego do pracy. Pracownik nie poinformował nas o tym i nie doręczył orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Nie stawił się również w pracy, co powinien uczynić następnego dnia po badaniu przez lekarza orzecznika. Kto w takiej sytuacji powinien dokonać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego?

Które jednostki muszą stosować zaktualizowany MSSF 3

Po 30 czerwca 2009 r. należy stosować zaktualizowany MSSF 3 Połączenie jednostek, który wszedł w życie z mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 495/2009 z 3 czerwca 2009 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1126/2008 przyjmujące określone międzynarodowe standardy rachunkowości zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady. Do jakich transakcji należy stosować zaktualizowany MSSF 3?

Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym

Przed nami istotne zmiany w zasadach dziedziczenia, a wszystko to za sprawą projektu nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw w zakresie prawa spadkowego.

Jak opodatkowane jest dofinansowanie wypoczynku

Jestem właścicielem firmy. Pomimo wielu problemów związanych ze spowolnieniem gospodarczym nie zamierzam jednak rezygnować z dofinansowania wypoczynku dla dzieci niektórych moich pracowników, dotyczy to zwłaszcza tych, którzy otrzymują niższe zarobki. Mam jednak pewne wątpliwości, czy od osób, których dzieci skorzystają z takich świadczeń, firma powinna w związku z tym pobrać zaliczki na podatek dochodowy (PIT).

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) uznaje się przemieszczenie towarów przez podatnika, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium Polski na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE. Warunkiem jest, aby towary te zostały przez tego podatnika wytworzone, wydobyte, lub nabyte na terytorium Polski w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa.

Wysokość świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej

Od 1 października zaczną obowiązywać przepisy o pomocy społecznej określające kwoty świadczeń pieniężnych oraz kryteria dochodowe pozwalające na otrzymywanie świadczeń.

Import towarów

Importem towarów nazywamy przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego spoza Wspólnoty Europejskiej (np. z Rosji czy Stanów Zjednoczonych) na terytorium Polski.

Eksport towarów

Eksportem towarów nazywamy potwierdzony przez Urząd Celny wyjścia wywóz towarów z terytorium Polski poza obszar Wspólnoty Europejskiej.

Uchybienie terminu przez organ podatkowy

W dniu 29 maja 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA) wydał wyrok, w którym wskazał skutki uchybienia przez organ podatkowy terminu do wydania interpretacji indywidualnej na wniosek podatnika (sygn. III SA/Wa 369/09).

E-book bez niższego VAT

Sprzedaż e-booka traktowana jako usługa nie pozwala na stosowanie obniżonego VAT.

Nowe stypendia bez podatku

Stypendia dla studentów i doktorantów uzyskane od osób prywatnych oraz pomoc materialna z samorządów będą zwolnione z PIT.

Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług

Opodatkowaniu VAT podlega oprócz importu, eksportu i transakcji wewnątrzwspólnotowych również odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski.

12 kandydatów na stanowisko prezesa ZUS

W środę 23 września rozpocznie się postępowanie kwalifikacyjne, które wyłoni nowego prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokumenty aplikacyjne nadesłało łącznie 19 osób, 12 z nich będzie walczyło o fotel.

Ustalanie ekwiwalentu pieniężnego za urlop - nowelizacja

Uwzględnienie wymagań kodeksu pracy przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, to jedna z przyczyn przygotowywanej w ministerstwie pracy nowelizacji przepisów o zasadach ustalania tego ekwiwalentu.

Wniosek o zwrot akcyzy do końca września

Producenci rolni do 30 września mają czas na złożenie wniosku o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Za zgubiony z winy urzędu skarbowego PIT podatnik otrzyma odsetki

Podatnik, który wysłał roczne zeznanie podatkowe pocztą i posiada kserokopię PIT wraz z potwierdzeniem nadania, nie może być posądzony o niezłożenie zeznania.

Czy wydatki na podwyższenie kapitału stanowią koszty podatkowe

Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obecne wyroki sądowe wskazują, że jednostki mogą zaliczać tego rodzaju wydatki do kosztów podatkowych, jednak organy skarbowe są najczęściej innego zdania.

Uczelnia zapłaci podatek

Jeżeli spółka zajmuje grunty wydzierżawione przez uczelnię na działalność pozarolniczą, czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości ze stawką dla gruntów związanych z działalnością gospodarczą lub inną właściwą stawką podatku od nieruchomości.

Bezrobotni nie są zainteresowani pomocą w spłacie kredytu

Po półtora miesiąca obowiązywania przepisów umożliwiających uzyskanie pomocy w spłacie kredytu mieszkaniowego niewiele osób się o nią ubiega.

W 2010 r. wzrosną podatki od psa i chatki

W przyszłym roku znów w górę pójdą maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych: za mieszkania, działki, handel na targowiskach, wypoczynek w miejscowościach uzdrowiskowych czy psa - zapowiada "Gazeta Wyborcza".

Kolejny raz budżet dopłaci do KRUS ponad 15 mld zł

W przyszłym roku niecałe 9 proc. emerytur i rent wypłacanych rolnikom będzie finansowanych z ich składek.

Raje podatkowe nie są opłacalne

Mimo że raje podatkowe kuszą swoimi ofertami, dla polskiego przedsiębiorcy nie są one tak atrakcyjne, jak mogłoby się to wydawać.

Ewidencja zaliczki pobranej przez pracownika na zakup towarów

Pracownik spółki pobiera zaliczki na zakup towarów. Od kontrahentów otrzymuje on faktury ze sposobem zapłaty gotówka. Sprzedawcy nie wydają dokumentu KP potwierdzającego zapłatę za fakturę. Przyjęcie towaru księgowane jest automatycznie przez system FK jednocześnie na magazyn i na konto dostawcy. Rozliczając pobraną zaliczkę pracownika, kasjerka wystawia dokument KP na zwrot zaliczki (Wn Kasa, Ma konto pracownika), a następnie dokument KW rozliczający zapłatę pracownika za fakturę już na konto dostawcy. Na dokumencie KW jako osoba pobierająca gotówkę podpisuje się pracownik, który pobrał zaliczkę i zapłacił sprzedawcy za towar. Czy jest to prawidłowe rozwiązanie? Czy spółka powinna umieścić w polityce rachunkowości zapis o takim sposobie rozliczania zaliczki?

Zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników

Od 1 października br. zmienia się system ubezpieczenia społecznego rolników. Pomimo zapowiedzi jego gruntownego przebudowania, większość zasad została zachowana. Zmiany dotyczą głównie wymiaru składek na ubezpieczenia rolników.

Od października przysługuje wyższy zwrot VAT za materiały budowlane

Osoby fizyczne, które budują lub remontują nieruchomości mieszkalne, mogą uzyskać wyższy zwrot VAT.

Fiskus niszczy firmy

Firmy, które z powodu przejściowych trudności finansowych proszą fiskusa o rozłożenie podatku na raty, zamiast ulgi mogą spodziewać się zajęcia konta bankowego lub wizyty poborcy skarbowego, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Bezpłatna pomoc sąsiedzka nie jest opodatkowana

Osoby, które świadczą sobie nawzajem bezpłatną pomoc, np. w ramach banków czasu, nie podlegają opodatkowaniu – wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Wysokość świadczeń rodzinnych od 1 listopada 2009 r.

Zmienia się wysokość świadczeń rodzinnych. Bez zmian pozostaje kwota dochodu uprawniającego do wypłaty zasiłku rodzinnego.

Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych przed dniem 01.01.2007 r.

Do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych od dnia 01.01.2007 r. do dnia 31.12.2008 r.

Do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Po zamknięciu firmy można nie dostać zasiłku

Osoby pracujące na własny rachunek, które z powodu kryzysu i z braku zamówień muszą zamknąć działalność, mogą pozostać bez środków do życia. Jeśli płaciły wcześniej obniżone składki na ZUS, nie mogą się teraz zarejestrować jako bezrobotne, więc nie dostaną zasiłku.

Pracodawcy nie chcą rozliczać zeznań PIT pracowników

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan bardzo źle oceniła planowane zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Chodzi o przepisy dotyczące obowiązku sporządzania rocznego obliczenia podatku przez płatników z urzędu.

Nowy wzór deklaracji PIT-6/PIT-6L

Obowiązuje już nowy wzór PIT-6/PIT-6L (deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej).

Wynagrodzenie nie wpłynęło w terminie. Co robić?

Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia. W księgach rachunkowych jednostki - zgodnie z art. 6 ustawy o rachunkowości - należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.

Wykup samochodu osobowego i jego sprzedaż a prawo do odliczenia VAT w całości

Użytkowaliśmy samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego i odliczaliśmy 60 proc. VAT, gdyż był to samochód osobowy. Obecnie samochód będzie wykupiony i od razu sprzedany. Czy można odliczyć 100 proc. VAT od wykupu z leasingu samochodu osobowego, gdy od razu po wykupie zostanie on sprzedany?

INFOR Lex Biznes - dni otwarte dla doradców podatkowych

Spółka INFOR Eskpert organizuje dni otwarte nowego internetowego produktu informacyjnego - INFOR Lex Biznes. Akcja skierowana jest do doradców podatkowych i trwa do 30 września 2009 r. Na zainteresowanych promocją czekają bezpłatny dostęp do INFOR Lex Biznes oraz upominki.

Rozdawanie gadżetów reklamowych a VAT

Rozdajemy naszym kontrahentom i klientom różne artykuły reklamowe. Breloczki, smycze, długopisy, kubki, koszulki itp., na których znajduje się nazwa i logo naszej firmy. Rozdajemy również próbki własnych towarów.  Czy powinniśmy opodatkować VAT takie czynności?

REKLAMA