REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zapłacić podatek od spadku - PORADNIK

W tym poradniku znajdziesz odpowiedź na pytanie jak prawidłowo rozliczyć podatek od spadku. Przedstawiamy zarówno zasady obowiązujące spadki nabyte po 1 stycznia 2007 r. jak i przed tą datą.

Wyjazd za granicę pozwala na zmianę rezydencji podatkowej

Jeżeli podatnik przeniósł swoje centrum życiowe, ekonomiczne i zawodowe do innego kraju, to uznaje się, że nie jest już w Polsce rezydentem podatkowym.

Samochód służbowy do celów prywatnych - nowe zasady

Ministerstwo Finansów chce rozpoznawać przychód u osób fizycznych wykorzystujących samochody służbowe do celów prywatnych i opodatkować go. Związek Rzemiosła Polskiego wskazał na niedoskonałości planowanych zmian.

Za zgubiony przez urząd PIT z nadpłatą podatnik otrzyma odsetki

Podatnik, który wysłał roczne zeznanie podatkowe pocztą i posiada kserokopię PIT wraz z potwierdzeniem nadania, nie może być posądzony o niezłożenie zeznania.

REKLAMA

Szwajcaria zdjęta z listy rajów podatkowych

Szwajcaria została zdjęta z "szarej listy" rajów podatkowych po podpisaniu 12 umów międzynarodowych dotyczących wymiany informacji podatkowych - poinformowała agencja AFP, powołując się na Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Nowelizacja ustawy o PIT: Państwo kosztem przedsiębiorców

Sejm właśnie uchwalił projekt nowelizacji ustawy o PIT. Poprawka przesuwająca o rok wejście w życie nowej ustawy w niczym nie zmienienia krytycznego stanowiska przedsiębiorców do zaproponowanych przez rząd zmian.

Jak rozliczyć VAT przy zakupie usług cateringowych

Prowadzę hotel, w którym często organizuję imprezy okolicznościowe, wesela, konferencje itp. Oprócz wynajmu pokoi dla gości, organizuję również wyżywienie dla gości. Zwykle podaję posiłki zakupione od firm cateringowych. Jestem VAT-owcem i w związku z tym nie wiem czy naliczony na fakturach za nabywane przeze mnie usługi gastronomiczne VAT mogę odliczać?

Korekta deklaracji kwartalnej a odsetki

Rozliczam się z VAT jako tzw. mały podatnik. Muszę złożyć korektę deklaracji VAT–7k za czwarty kwartał 2008 r. oraz pierwszy kwartał 2009 r., bo przypadkowo zaniżyłem VAT należny, który w związku z tym muszę dopłacić do urzędu skarbowego. Czy powinienem doliczyć do powstałej zaległości podatkowej odsetki od różnicy jaka powstała z zaniżenia podatku należnego. Czy ewentualne odsetki mają charakter stały, czy też mogą być niższe?

REKLAMA

Jak rozliczyć VAT przy imporcie towarów

Zasadą płacenia podatku VAT z tytułu importu jest konieczność zapłaty tego podatku w ciągu 10 dni od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych. Termin liczy się od dnia, kiedy celnik odda importerowi lub upoważnionemu przez importera pełnomocnikowi (np. agentowi celnemu), ostemplowany dokument odprawy celnej - zgłoszenie SAD.

Jak rozliczyć faktury korygujące zwiększające obrót

Wystawiając fakturę korygującą możemy albo zwiększyć wcześniej wykazaną wartość sprzedaży albo ją zmniejszyć. Zasady rozliczenia faktur korygujących, podwyższających obrót nie zostały jednak określone w przepisach ustawy o VAT tak jednoznacznie jak w przypadku korekt obniżających obrót.

Jak rozliczyć VAT w przypadku zakupu od kontrahenta z UE

Kupuję towary zarówno od kontrahentów z UE (np. Niemcy, Francja), jak i spoza terytorium Wspólnoty (np. Chiny). Potem sprowadzam te towary do Polski i sprzedaję w kraju. Jak mam rozliczać VAT od tych zakupów zagranicznych?

Jak rozliczać faktury otrzymane od małych podatników

Naliczony VAT wynikający z faktury VAT-MP można odliczyć dopiero wtedy, gdy zapłacona zostanie w całości określoną w niej należność. Taką zasadę stosuje się również w stosunku do małych podatników niestosujących metody kasowej, lecz składających kwartalne deklaracje.

Związkowcy: nie trzeba będzie płacić fachowcom za rozliczanie PIT

Nowe przepisy o PIT, zobowiązujące pracodawców do rozliczania za pracowników podatku dochodowego, pozwolą zaoszczędzić na opłatach dla doradców wypełniających skomplikowane zeznania podatkowe - uważają związkowcy.

Eksperci: pracodawcy nie powinni pośredniczyć w rozliczeniach PIT

Eksperci podatkowi uważają, że pracodawcy nie powinni pośredniczyć w rozliczeniach podatkowych między pracownikami a urzędami skarbowymi.

Czy można wycofać z obrotu fakturę wewnętrzną

Anulowanie dokumentów jest często stosowanym procederem w działalności gospodarczej. Kiedy kontrahent wycofał się z transakcji lub zaistnieją inne przesłanki skutkujące zakończeniem współpracy, a uprzednio wystawiono fakturę, przedsiębiorcy dokonują anulacji ww. dokumentu handlowego.

Czy sprzedaż odziedziczonych nieruchomości podlega VAT

Nabyłem w spadku po dziadkach 10 działek budowlanych. Chciałbym sprzedać kilka działek ale słyszałem, że podobno trzeba płacić VAT od takich transakcji. Czy to prawda?

Zwolnienie dostaw towarów używanych

Warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku VAT dostawy towarów używanych, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, jest brak w stosunku do tych towarów dla osoby dokonującej dostawy, prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zakres zwolnienia w usługach medycznych

Od 2011 roku usługi medyczne zwolnione z VAT znajdziemy w art. 43 ustawy o VAT, a  nie w załączniku nr 4. Niestety nowe ujęcie tych zwolnień (brak odniesienia do klasyfikacji statystycznej) może powodować wątpliwości, które z usług medycznych są faktycznie zwolnione z VAT.

Edukacja zwolniona od VAT

Usługi w zakresie edukacji są wolne od VAT (poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy o VAT) - PKWiU ex80. Oznaczenie „ex” oznacza, że zwolnienie, dotyczy usługi z danego grupowania – usługi w zakresie edukacji.

VAT od usług będzie pobierany w kraju, w którym siedzibę ma firma nabywcy

Podatek VAT od usług świadczonych za granicą będzie pobierany w kraju, w którym siedzibę ma firma nabywcy takiej usługi, a nie tam, gdzie siedzibę ma firma świadcząca usługę - przewiduje uchwalona w piątek 25 września przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT.

Czy wniesienie nieruchomości do spółki cywilnej podlega VAT

Jestem przedsiębiorcą i razem z kolegą prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Mam zamiar wnieść aportem do spółki moją prywatną nieruchomość. W związku z tym mam wątpliwości czy takie działanie podlega opodatkowaniu VAT, chciałbym wspomnieć że spółka jest VAT-owcem.

Sejm: od 2011 r. pracodawcy będą rozliczać PIT za swoich pracowników

Nie od przyszłego, ale od 2011 r. pracownicy nie będą musieli wypełniać i wysyłać rocznego rozliczenia PIT, gdyż zrobią to za nich pracodawcy - przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ordynacji podatkowej.

Czy wymiana wadliwego towaru podlega VAT

W ramach realizacji obowiązków wynikających z gwarancji lub rękojmi wymieniamy wadliwe egzemplarze sprzedawanych urządzeń na sprawne i wolne od wad. Czy musimy wystawiać fakturę korygującą? Jak rozliczyć to w VAT?

Obowiązek zapłaty podatku uwidocznionego na fakturze VAT

Zgodnie z art. 108 ustawy o VAT istnieje obowiązek zapłaty VAT należnego uwidocznionego na wystawionej fakturze.

Utwory muzyczne pobierane z sieci są opodatkowane jak usługa

Płyta kompaktowa kupiona w sklepie jest towarem. Ten sam utwór ściągnięty z sieci jest usługą. Prawidłowa kwalifikacja ma znaczenie w rozliczeniach VAT.

Pracodawcy nie chcą wypełniać PIT za pracownika

Pracodawcy zdecydowanie sprzeciwiają się projektowi zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Przede wszystkim zapisowi, który zakłada przeniesienie obowiązków związanych z rozliczaniem podatków na pracodawcę.

E-papierosy nie będą opodatkowane akcyzą

E-papierosy nie są wyrobem tytoniowym podlegającym akcyzie. Ministerstwo Finansów nie planuje opodatkowywać tych wyrobów – dowiedział się DGP.

Skorygować informacje INF-D-P

Wysokość dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zależy m.in. od wymiaru czasu pracy zatrudnionej osoby niepełnosprawnej oraz kosztów jej płacy. Jest to tzw. zasada proporcjonalności.

Zakwestionowanie wypłaty zasiłku chorobowego

W maju 2009 r. wypłaciliśmy dwóm pracownikom zasiłek chorobowy za okresy, które były podane w zwolnieniach lekarskich. Na początku czerwca mieliśmy kontrolę ZUS. Inspektor zakwestionował wypłatę kwoty jednego z zasiłków. Okazało się, że zasiłek ten nie należał się pracownikowi, ponieważ w czasie zwolnienia pracownik ten został wezwany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który uznał go za zdolnego do pracy. Pracownik nie poinformował nas o tym i nie doręczył orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Nie stawił się również w pracy, co powinien uczynić następnego dnia po badaniu przez lekarza orzecznika. Kto w takiej sytuacji powinien dokonać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego?

Które jednostki muszą stosować zaktualizowany MSSF 3

Po 30 czerwca 2009 r. należy stosować zaktualizowany MSSF 3 Połączenie jednostek, który wszedł w życie z mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 495/2009 z 3 czerwca 2009 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1126/2008 przyjmujące określone międzynarodowe standardy rachunkowości zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady. Do jakich transakcji należy stosować zaktualizowany MSSF 3?

Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym

Przed nami istotne zmiany w zasadach dziedziczenia, a wszystko to za sprawą projektu nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw w zakresie prawa spadkowego.

Jak opodatkowane jest dofinansowanie wypoczynku

Jestem właścicielem firmy. Pomimo wielu problemów związanych ze spowolnieniem gospodarczym nie zamierzam jednak rezygnować z dofinansowania wypoczynku dla dzieci niektórych moich pracowników, dotyczy to zwłaszcza tych, którzy otrzymują niższe zarobki. Mam jednak pewne wątpliwości, czy od osób, których dzieci skorzystają z takich świadczeń, firma powinna w związku z tym pobrać zaliczki na podatek dochodowy (PIT).

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) uznaje się przemieszczenie towarów przez podatnika, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium Polski na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE. Warunkiem jest, aby towary te zostały przez tego podatnika wytworzone, wydobyte, lub nabyte na terytorium Polski w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa.

Wysokość świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej

Od 1 października zaczną obowiązywać przepisy o pomocy społecznej określające kwoty świadczeń pieniężnych oraz kryteria dochodowe pozwalające na otrzymywanie świadczeń.

Import towarów

Importem towarów nazywamy przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego spoza Wspólnoty Europejskiej (np. z Rosji czy Stanów Zjednoczonych) na terytorium Polski.

Eksport towarów

Eksportem towarów nazywamy potwierdzony przez Urząd Celny wyjścia wywóz towarów z terytorium Polski poza obszar Wspólnoty Europejskiej.

Uchybienie terminu przez organ podatkowy

W dniu 29 maja 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA) wydał wyrok, w którym wskazał skutki uchybienia przez organ podatkowy terminu do wydania interpretacji indywidualnej na wniosek podatnika (sygn. III SA/Wa 369/09).

E-book bez niższego VAT

Sprzedaż e-booka traktowana jako usługa nie pozwala na stosowanie obniżonego VAT.

Nowe stypendia bez podatku

Stypendia dla studentów i doktorantów uzyskane od osób prywatnych oraz pomoc materialna z samorządów będą zwolnione z PIT.

Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług

Opodatkowaniu VAT podlega oprócz importu, eksportu i transakcji wewnątrzwspólnotowych również odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski.

12 kandydatów na stanowisko prezesa ZUS

W środę 23 września rozpocznie się postępowanie kwalifikacyjne, które wyłoni nowego prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokumenty aplikacyjne nadesłało łącznie 19 osób, 12 z nich będzie walczyło o fotel.

Ustalanie ekwiwalentu pieniężnego za urlop - nowelizacja

Uwzględnienie wymagań kodeksu pracy przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, to jedna z przyczyn przygotowywanej w ministerstwie pracy nowelizacji przepisów o zasadach ustalania tego ekwiwalentu.

Wniosek o zwrot akcyzy do końca września

Producenci rolni do 30 września mają czas na złożenie wniosku o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Za zgubiony z winy urzędu skarbowego PIT podatnik otrzyma odsetki

Podatnik, który wysłał roczne zeznanie podatkowe pocztą i posiada kserokopię PIT wraz z potwierdzeniem nadania, nie może być posądzony o niezłożenie zeznania.

Czy wydatki na podwyższenie kapitału stanowią koszty podatkowe

Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obecne wyroki sądowe wskazują, że jednostki mogą zaliczać tego rodzaju wydatki do kosztów podatkowych, jednak organy skarbowe są najczęściej innego zdania.

Uczelnia zapłaci podatek

Jeżeli spółka zajmuje grunty wydzierżawione przez uczelnię na działalność pozarolniczą, czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości ze stawką dla gruntów związanych z działalnością gospodarczą lub inną właściwą stawką podatku od nieruchomości.

Bezrobotni nie są zainteresowani pomocą w spłacie kredytu

Po półtora miesiąca obowiązywania przepisów umożliwiających uzyskanie pomocy w spłacie kredytu mieszkaniowego niewiele osób się o nią ubiega.

W 2010 r. wzrosną podatki od psa i chatki

W przyszłym roku znów w górę pójdą maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych: za mieszkania, działki, handel na targowiskach, wypoczynek w miejscowościach uzdrowiskowych czy psa - zapowiada "Gazeta Wyborcza".

Kolejny raz budżet dopłaci do KRUS ponad 15 mld zł

W przyszłym roku niecałe 9 proc. emerytur i rent wypłacanych rolnikom będzie finansowanych z ich składek.

Raje podatkowe nie są opłacalne

Mimo że raje podatkowe kuszą swoimi ofertami, dla polskiego przedsiębiorcy nie są one tak atrakcyjne, jak mogłoby się to wydawać.

REKLAMA