REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ewidencja zaliczki pobranej przez pracownika na zakup towarów

Pracownik spółki pobiera zaliczki na zakup towarów. Od kontrahentów otrzymuje on faktury ze sposobem zapłaty gotówka. Sprzedawcy nie wydają dokumentu KP potwierdzającego zapłatę za fakturę. Przyjęcie towaru księgowane jest automatycznie przez system FK jednocześnie na magazyn i na konto dostawcy. Rozliczając pobraną zaliczkę pracownika, kasjerka wystawia dokument KP na zwrot zaliczki (Wn Kasa, Ma konto pracownika), a następnie dokument KW rozliczający zapłatę pracownika za fakturę już na konto dostawcy. Na dokumencie KW jako osoba pobierająca gotówkę podpisuje się pracownik, który pobrał zaliczkę i zapłacił sprzedawcy za towar. Czy jest to prawidłowe rozwiązanie? Czy spółka powinna umieścić w polityce rachunkowości zapis o takim sposobie rozliczania zaliczki?

Zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników

Od 1 października br. zmienia się system ubezpieczenia społecznego rolników. Pomimo zapowiedzi jego gruntownego przebudowania, większość zasad została zachowana. Zmiany dotyczą głównie wymiaru składek na ubezpieczenia rolników.

Od października przysługuje wyższy zwrot VAT za materiały budowlane

Osoby fizyczne, które budują lub remontują nieruchomości mieszkalne, mogą uzyskać wyższy zwrot VAT.

Fiskus niszczy firmy

Firmy, które z powodu przejściowych trudności finansowych proszą fiskusa o rozłożenie podatku na raty, zamiast ulgi mogą spodziewać się zajęcia konta bankowego lub wizyty poborcy skarbowego, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Bezpłatna pomoc sąsiedzka nie jest opodatkowana

Osoby, które świadczą sobie nawzajem bezpłatną pomoc, np. w ramach banków czasu, nie podlegają opodatkowaniu – wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Wysokość świadczeń rodzinnych od 1 listopada 2009 r.

Zmienia się wysokość świadczeń rodzinnych. Bez zmian pozostaje kwota dochodu uprawniającego do wypłaty zasiłku rodzinnego.

Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych przed dniem 01.01.2007 r.

Do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych od dnia 01.01.2007 r. do dnia 31.12.2008 r.

Do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

REKLAMA

Po zamknięciu firmy można nie dostać zasiłku

Osoby pracujące na własny rachunek, które z powodu kryzysu i z braku zamówień muszą zamknąć działalność, mogą pozostać bez środków do życia. Jeśli płaciły wcześniej obniżone składki na ZUS, nie mogą się teraz zarejestrować jako bezrobotne, więc nie dostaną zasiłku.

Pracodawcy nie chcą rozliczać zeznań PIT pracowników

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan bardzo źle oceniła planowane zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Chodzi o przepisy dotyczące obowiązku sporządzania rocznego obliczenia podatku przez płatników z urzędu.

Nowy wzór deklaracji PIT-6/PIT-6L

Obowiązuje już nowy wzór PIT-6/PIT-6L (deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej).

Wynagrodzenie nie wpłynęło w terminie. Co robić?

Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia. W księgach rachunkowych jednostki - zgodnie z art. 6 ustawy o rachunkowości - należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.

Wykup samochodu osobowego i jego sprzedaż a prawo do odliczenia VAT w całości

Użytkowaliśmy samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego i odliczaliśmy 60 proc. VAT, gdyż był to samochód osobowy. Obecnie samochód będzie wykupiony i od razu sprzedany. Czy można odliczyć 100 proc. VAT od wykupu z leasingu samochodu osobowego, gdy od razu po wykupie zostanie on sprzedany?

INFOR Lex Biznes - dni otwarte dla doradców podatkowych

Spółka INFOR Eskpert organizuje dni otwarte nowego internetowego produktu informacyjnego - INFOR Lex Biznes. Akcja skierowana jest do doradców podatkowych i trwa do 30 września 2009 r. Na zainteresowanych promocją czekają bezpłatny dostęp do INFOR Lex Biznes oraz upominki.

Rozdawanie gadżetów reklamowych a VAT

Rozdajemy naszym kontrahentom i klientom różne artykuły reklamowe. Breloczki, smycze, długopisy, kubki, koszulki itp., na których znajduje się nazwa i logo naszej firmy. Rozdajemy również próbki własnych towarów.  Czy powinniśmy opodatkować VAT takie czynności?

Nowe regulacje zasad stażu dla bezrobotnych

Bezrobotni, podejmujący staż, nie będą mogli pracować więcej niż osiem godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo; natomiast bezrobotni niepełnosprawni - siedem godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo - wynika z rozporządzenia, regulującego zasady odbywania stażu przez bezrobotnych, które w czwartek wchodzi w życie.

Ze zwolnienia podatkowego dla oszczędzających na IKE skorzysta też obcokrajowiec

Dochody uzyskane przez nierezydentów z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym będą zwolnione z podatku dochodowego.

Rozliczanie ryczałtu i diety w delegacji zagranicznej

Wartość diet należy ustalać w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży. Oznacza to, że przy ustalaniu diety nie ma znaczenia, że pracownik, udając się do danego kraju, przejeżdża przez inne kraje.

Jak ustalić miejsce wykonywania działalności gospodarczej

Podatnicy mają obowiązek poinformowania organów podatkowych o miejscu lub miejscach wykonywania działalności gospodarczej. Obowiązek ten jest jednak inaczej rozumiany przez urzędy skarbowe, a inaczej przez przedsiębiorców.

Dziesięć lat na liście dłużników za zaległości wobec ZUS

Nieopłacenie przez przedsiębiorcę składek ZUS może skutkować wpisaniem go na listę dłużników nawet na okres dziesięciu lat.

Jak ująć w księgach rachunkowych korektę faktury wewnętrznej

Przepisy ustawy o VAT oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy nie regulują wprost możliwości wystawiania zbiorczych faktur korygujących. Jak zatem ująć w księgach rachunkowych korektę faktury wewnętrznej?

Od kiedy zmiana statutu stowarzyszenia ma moc prawną

Każdy urząd lub sąd, otrzymując od organizacji pozarządowej jakiekolwiek pismo, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na to, czy osoba, która podpisała dokument, ma umocowanie do reprezentowania tej organizacji. Wątpliwości wywołuje sytuacja ustanowienia nowych reprezentantów i fakt ich prawnego umocowania – gdy stosowna zmiana w statucie organizacji została już podjęta, ale nie została jeszcze wpisana do KRS.

Tanie zwalnianie

W rezultacie wprowadzenia pakietu antykryzysowego firmy mogą pozbywać sie pracowników bez wypłacania odpraw, alarmuje "Rzeczpospolita".

Bezpłatna pomoc sąsiedzka nie jest opodatkowana

Osoby, które świadczą sobie nawzajem bezpłatną pomoc, np. w ramach banków czasu, nie podlegają opodatkowaniu – wyjaśniło DGP Ministerstwo Finansów.

Co się zmieni w VAT w 2010 r.

Od stycznia 2010 r. podatników czekają kolejne zmiany w ustawie o VAT. Na uchwalenie czeka kilka projektów. Zmiany te możemy nazwać rewolucyjnymi. Część z nich jest wymuszona przepisami unijnymi. Pozostałe są następstwem orzeczeń lub praktyki. Przedstawiamy propozycje najważniejszych zmian.

Opłata skarbowa to wyłącznie dochód gminy

Opłata skarbowa stanowi dochód własny budżetu gminy. Powiaty, które wykonują czynności podlegające opłacie skarbowej, nie otrzymują dochodów z tego tytułu.

Wzrasta limit kwoty na zastaw skarbowy

Od 2010 r. wzrośnie minimalna wartość poszczególnych rzeczy lub praw, na których ustanawiany będzie zastaw skarbowy.

Można obniżyć VAT od nieściągalnej wierzytelności

Podatnik może skorzystać z tzw. ulgi na złe długi i obniżyć należny VAT od nieściągalnej wierzytelności, nawet gdy odbiorca nie uznał faktury i nie uwzględnił jej w swojej ewidencji.

Pomoc społeczna musi być wpisana do statutu

Rehabilitacja sfinansowana przez fundację jest opodatkowanym przychodem obdarowanego. Świadczenia udzielane w ramach pomocy społecznej są zwolnione z podatku. Obdarowany zostanie zwolniony z PIT, gdy fundacja zajmuje się pomocą społeczną.

Zmiany w KRS: elektroniczne odpisy zyskają moc urzędową

Przedsiębiorcy będą mogli posługiwać się elektronicznymi odpisami, wyciągami i zaświadczeniami wydanymi przez Centralną Informację KRS w postępowaniach. Wydruki elektroniczne zyskają moc dokumentów urzędowych.

Czy od zasądzonej odprawy rentowej należy pobrać zaliczkę

Sąd zasądził od naszej spółki na rzecz byłego pracownika odprawę rentową. Czy od zasądzonej przez sąd odprawy rentowej w kwocie 2100 zł należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych? Czy kwotę 2100 zł traktować jako brutto czy netto? Czy wyliczona kwota odsetek od zaległej odprawy rentowej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Wszczęcie postępowania podatkowego

Prawidłowe wszczęcie postępowania podatkowego jest istotne dla ustalenia właściwego terminu na załatwienie konkretnej sprawy. Ponadto ma ono znaczenie dla innych kwestii, takich jak chociażby ustalenie stron.

Wykonanie decyzji podatkowej

Od 1 stycznia 2009 roku obowiązuje zasada, zgodnie z którą decyzja nieostateczna, nakładająca na stronę obowiązek podlegający wykonaniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Może być jednak inaczej jeśli decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Miasta nie wprowadzą ulg dla studentów

Miasta, w których znajdują się ośrodki akademickie, nie wprowadzają ulg w podatku od nieruchomości dla studentów posiadających mieszkanie.

Nowy certyfikat ZUS do elektronicznej wymiany danych

Od 16 września dostępny będzie nowy certyfikat RP-1-OOP-SDWI niezbędny do korzystania z elektronicznego ZUS.

Jak zostać dyplomowanym księgowym

Od ponad pół roku śledzimy postępy prac Stowarzyszenia Księgowych w Polsce nad certyfikacją zawodu księgowego. Na posiedzeniu 20 lipca 2009 r. Zarząd Główny SKwP podjął stosowne uchwały regulujące sprawę zawodu dyplomowanego księgowego.

Czy faktura przesłana e-mailem uprawnia do odliczenia VAT

Wyraziliśmy zgodę na otrzymywanie faktur elektronicznych z TP SA. Niedawno po raz pierwszy otrzymaliśmy fakturę e-mailem. Na dole faktury jest adnotacja: „Uwaga: wydruk papierowy faktury otrzymanej w formie elektronicznej nie jest fakturą VAT”. Czy taka faktura daje podstawę do odliczenia?

Fiskus podstępnie sprawdza osobiste konta bankowe

Inspektorzy skarbowi przy kontroli firm mogą sprawdzać ich rachunki bankowe. Gdy inspektor nic nie znajduje na koncie firmy, prosi o wydruki z kont osobistych. Stosując taką metodę, fiskus szuka darowizn, które każe opodatkowywać - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak zapłacić niski podatek od hipoteki

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlega ustanowienie hipoteki. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki. Obowiązek podatkowy ciąży przy ustanowieniu hipoteki na składającym oświadczenie woli o ustanowieniu hipoteki.

Deklaracje VAT-UE raz na miesiąc

Informacje podsumowujące VAT-UE będą składane raz na miesiąc, a nie, jak obecnie – raz na kwartał.

Sejm o rozliczeniu PIT-ów pracowników przez pracodawców

Od przyszłego roku pracownicy nie będą musieli wypełniać i wysyłać rocznego rozliczenia PIT, gdyż zrobią to za nich pracodawcy - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT i Ordynacji podatkowej, którego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w Sejmie.

Miasta nie zachęcają do płacenia podatków

Podatki płaci się według miejsca zamieszkania. Niestety, wiele osób płaci należności w miejscu zameldowania. Miasta tracą na tego typu błędzie setki tysięcy złotych.

Usługi będą opodatkowane w miejscu siedziby odbiorcy

Nowelizacja VAT, nad którą trwają obecnie prace w Sejmie, zakłada, że opodatkowanie usług odbywać się będzie tam, gdzie znajduje się firma odbiorcy tych usług.

Wchodzą w życie nowe przepisy o zasiłku dla bezrobotnych

Dnia 10 września br. wchodzą w życie przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego.

Zapatero zapowiada podniesienie podatków

Szef rządu hiszpańskich socjalistów Jose Luis Rodriguez Zapatero zapowiedział w środę w parlamencie podniesienie podatków w 2010 r., łącznie nie więcej niż o równowartość 1,5 proc. PKB, co przyniesie w sumie 15 miliardów euro.

Czy nieodpłatne przekazanie towarów kontrahentom podlega VAT

Rozliczenie VAT od nieodpłatnego przekazania budzi nadal kontrowersje. Dlatego aby wyjaśnić problem, konieczna jest analiza zarówno przepisów krajowych, jak i unijnych.

Do przetargów przystąpi więcej przedsiębiorców

Przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogli przystępować do przetargów. Zniesiona zostanie też konieczność posiadania zabezpieczenia finansowego.

Wadium zatrzymane przez zakład budżetowy

Jak zaksięgować w państwowym zakładzie budżetowym zatrzymane wadium oraz w jakim paragrafie przychodów je ująć? Czy zatrzymane wadium należy przekazać na rachunek dochodów budżetu państwa?

Przyszli emeryci sfinansują wypłatę bieżących świadczeń

Rząd chce przeznaczyć 7,5 mld zł zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej na bieżące wypłaty ZUS.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości za nowe miejsce pracy

Coraz więcej miast zachęca firmy do tworzenia nowych miejsc pracy. W zamian oferują zwolnienie od podatku od nieruchomości.

REKLAMA