REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rząd proponuje zmiany w ustawie o VAT

Zmiany w ustawie o VAT dotyczą przede wszystkim kwestii miejsca świadczenia usług, co będzie miało bezpośredni wpływ na miejsce ich opodatkowania. Usługi będą opodatkowane w kraju, w którym siedzibę ma firma je nabywająca.

Akcyzę trudno będzie odzyskać

Producenci energii elektrycznej powinni po korzystnym wyroku sądu składać wnioski o zwrot akcyzy, mimo że organy podatkowe mogą ich nie uwzględnić.

Jesienią może zabraknąć pieniędzy na dotacje dla bezrobotnych

Większość urzędów pracy wydała już tegoroczne pieniądze na aktywizację bezrobotnych. Co więcej, rezerwa ministra na ten cel stopniała z 825 mln do 240 mln zł.

Jakie zmiany dla podatników wniosła nowelizacja ustawy akcyzowej

Od 10 lipca 2009 r. obowiązuje ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 98, poz. 819. Wprowadzone przez nią zmiany dotyczą przede wszystkim obrotu wyrobami tytoniowymi, spirytusowymi, winiarskimi i procedury nanoszenia znaków akcyzy na te wyroby.

REKLAMA

Jak przeliczać dla celów VAT faktury za usługi transportowe

Jak przeliczać wartości podane na zleceniu transportowym w walucie, jeśli wystawiam fakturę w złotych? A co, jeśli faktura jest wystawiana w walucie obcej? Jaką kwotę VAT mam podać? Klient na zleceniu transportowym zamieszcza określoną kwotę w walucie, np. 1000 EUR, i od razu podaje, że wartość należy przeliczyć według kursu z dnia załadunku, bądź - innym razem - podaje, że życzy sobie, by zastosować kurs z dnia wystawienia faktury (stosuję tutaj ustawowy termin wystawienia faktury za wykonaną usługę).

Termin odliczenia VAT z duplikatu faktury

Faktura VAT stanowi podstawowy dokument księgowy, który uprawnia do odliczenia VAT. Zdarza się, że jej oryginał nie dotrze do podatnika albo po otrzymaniu zaginie. Wówczas firma z reguły występuje do swojego kontrahenta o wystawienie duplikatu faktury. Jakie konsekwencje w VAT wywołuje otrzymanie duplikatu faktury i faktury korygującej?

Jak rozliczyć w VAT podnajem mieszkania firmowego

Wynajęliśmy mieszkanie, w którym mieli mieszkać nasi pracownicy. Jednakże jak na razie planowany kontrakt nie doszedł do skutku i mieszkanie stoi puste. Chcemy podnająć je innej firmie. Jak rozliczyć tą umowę w VAT.

Stawka podatkowa 32 proc. w PIT niezgodna z konstytucją?

Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o PIT ustanawiające 32-proc. stawkę podatku dochodowego. Gdyby jego argumenty zostały przyjęte przez Trybunał, moglibyśmy liczyć na szybsze wprowadzenie podatku liniowego.

REKLAMA

Papierosy zarekwirowane przez celników bez podwójnej akcyzy

Sprzedawcy papierosów nieoznaczonych ceną detaliczną, wcześniej zarekwirowanych z przemytu, korzystali ze zwolnienia w podatku akcyzowym.

Fiskus ma sposób na dodatkowe wpływy

Fiskus bezprawnie pobiera opłaty za pełnomocnictwo - zauważa "Gazeta Prawna".

Sprzedaż papierosów w zapaści

Kontrabanda bije w firmy tytoniowe i w budżet państwa. Sprzedaż legalnych papierosów topnieje w zastraszającym tempie. A z nią miliardy z akcyzy - pisze "Puls Biznesu".

Elektrownie mogą odzyskać 10 mld zł nadpłaconego podatku

Producenci energii mogą otrzymać zwrot nadpłaconego podatku akcyzowego od energii elektrycznej, który płacili nienależnie – uznał NSA. Zapłaci budżet państwa, czyli podatnicy.

Kiedy świadcząc umowę zlecenia lub o dzieło, płacimy VAT

Błędne ustalenie, że zleceniobiorca rozlicza VAT (jest podatnikiem VAT), ma poważne skutki również u nabywcy. Nie może odliczyć VAT z otrzymanej od zleceniobiorcy faktury. Zleceniobiorca nie podlega VAT, gdy w umowie zostały ustalone warunki jej wykonania, wynagrodzenie, a odpowiedzialność wobec osób trzecich za wykonanie tych czynności ponosi zleceniodawca.

Do kiedy zachowują ważność stare banderole na wyroby tytoniowe

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że stare banderole na wyroby tytoniowe straciły ważność 30 czerwca 2009 r. Dlatego od 1 lipca 2009 r. na stare banderole należy naklejać legalizacyjne znaki akcyzy. Komunikat został wydany w związku z pojawiającymi się opiniami, że banderole tracą ważność dopiero od 1 września br.

Handel internetowy chętnie kontrolowany przez urzędy skarbowe

Jednym z podstawowych obszarów kontroli podatkowej w 2009 roku (podobnie jak w latach poprzednich) jest handel internetowy.

Kiedy należy złożyć w rejestrze sądowym raport zatwierdzający sprawozdanie finansowe

Jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostanie złożone w terminie, sąd rejestrowy wyznacza dodatkowy siedmiodniowy termin. Po tym terminie za niedopełnienie obowiązku wymierza karę grzywny.

Błędne decyzje urzędów niszczą firmy

Sprawa Romana Kluski, twórcy potęgi Optimusa, którego aresztowano w 2002 r. pod zarzutem wyłudzenia przez firmę VAT, jest najgłośniejszym w Polsce przypadkiem niszczenia firmy przez urzędniczą machinę. Ale w jej cieniu cały czas rozgrywają się dramaty setek kolejnych przedsiębiorców - pisze "Rzeczpospolita".

Koszt szczepionki przeciw grypie powinien być odliczany od dochodu

Koszt szczepienia i szczepionki przeciwko grypie powinien być odliczany od dochodu. Niedoceniane są ekonomiczne aspekty leczenia powikłań pogrypowych - uważa szefowa Krajowego Ośrodka ds. Grypy prof. Lidia Brydak.

Polski obywatel zapłaci za spadek

Podwójne obywatelstwo nie ma wpływu na zastosowanie ulg i zwolnień w podatku od spadków i darowizn.

Trybunał zajmie się zwolnieniami z obowiązku posiadania kas fiskalnych

Trybunał Konstytucyjny dnia 16 lipca 2009 r. rozpozna wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący zasad zwalniania podatników z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jak ująć w księgach rachunkowych sprzedaż części nieruchomości

W październiku 2006 r. nasza spółka nabyła grunt wraz z posadowionym na nim budynkiem biurowym, odliczając z wystawionej faktury VAT. Obecnie planujemy sprzedaż budynku wraz z częścią gruntu. Jakie skutki dla celów VAT będzie miała ta transakcja? W jaki sposób należy ustalić wartość części sprzedanego gruntu? Proszę o przedstawienie sposobu ujęcia w księgach rachunkowych spółki powyższych operacji.

Starsi pracownicy mają prawo do zasiłku

Zasiłek dla bezrobotnych otrzymają pracownicy, którzy ukończyli 50 lat, mimo że firma nie płaciła za nich składki na Fundusz Pracy.

BCC: Podwyższenie podatków zaszkodzi gospodarce

Wzrost obciążeń fiskalnych w sytuacji, gdy polska gospodarka balansuje na krawędzi recesji, może spowodować pogłębienie problemów gospodarczych. Rozważane przez rząd podwyższenie podatków – dyktowane dobrymi chęciami – przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego, jeśli spowoduje spadek wpływów do budżetu wywołany unikaniem płacenia podatków i upadkiem niewielkich firm - ostrzega Arkadiusz Protas, wiceprezes Business Centre Club.

Kolejne zmiany w podatku akcyzowym już obowiązują

Zaczynają obowiązywać zmienione przepisy w podatku akcyzowym dotyczące m.in. zasady wprowadzania do obrotu papierosów ze starymi znakami akcyzy, ułatwień dla importerów gazu płynnego czy też możliwości obniżenia podstawy opodatkowania ambulansów.

Tusk z prezydentem ws. uniknięcia podwyżki podatków

Premier Donald Tusk powiedział po czwartkowym spotkaniu z prezydentem, że odniósł wrażenie, iż Lech Kaczyński jest "otwarty na rozmowę" o rozwiązaniach, które umożliwią uniknięcie podwyżki podatków w 2010 roku. Wśród nich wymienił m.in. przekazanie zysku NBP do budżetu i ograniczenie wydatków na zbrojenia.

Nie będzie specjalnych ulg dla powodzian

Ministerstwo Finansów nie planuje specjalnych ulg dla powodzian, którzy podczas ostatniego żywiołu stracili dokumentację podatkową. Każdy o ulgę będzie musiał wystąpić indywidualnie.

Amortyzacja środków trwałych wykorzystywanych sezonowo

Działalność sezonowa charakteryzuje się tym, że w poszczególnych okresach roku następuje znaczący wzrost przychodów osiąganych z podstawowej działalności. Zmienność tych przychodów jest znacząca, powtarzająca się i możliwa do przewidzenia.

Zasada nienaruszalności kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Kapitał zakładowy spółki z o.o. został utworzony z udziałów wspólników wniesionych w postaci środków pieniężnych. Czy można wydatkować te środki na cele związane z działalnością spółki, czy też konieczne jest przechowywanie ich w kasie lub w banku w pełnej wartości?

Rozporządzenia o akcyzie niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy o akcyzie, które nakładają obowiązek podatkowy na osoby fizyczne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby prawne sprzedające samochód osobowy przed jego pierwszą rejestracją dokonywaną na terytorium Polski.

Rolnicy z firmą zapłacą takie składki jak w ZUS

Rolnicy dodatkowo prowadzący własne firmy mogą nie być wykluczani z KRUS. Ze względu na przepisy unijne rząd może zaproponować, aby płacili oni składki w takiej samej wysokości jak samozatrudnieni do ZUS.

Organizacje pozarządowe zaniepokojone brakiem pieniędzy z 1 proc. podatku

Organizacje Pożytku Publicznego apelują do ministra finansów o jak najszybsze przekazanie pieniędzy z 1 proc. podatku zadeklarowanych przez podatników. Według przedstawicieli kilku łódzkich fundacji, dotąd nie otrzymały one środków z tego tytułu, dzięki którym mogą prowadzić swoją działalność. Ministerstwo finansów zapewnia, że środki są przekazywane od początku lipca.

Na zwolnienie z podatku sms-ów charytatywnych nie pozwala dyrektywa

Ministerstwo Finansów zniesie VAT na sms-y charytatywne, pod warunkiem że zmienią się przepisy unijne.

Jakie podatki i opłaty płaci organizacja non profit

Organizacje pozarządowe mają obowiązek – poza podatkami dochodowymi i VAT – opłacać także inne podatki i opłaty, które w większości stanowią dochód budżetów samorządowych. Warto pamiętać, że w przypadku wielu z tych podatków i opłat ngo mogą korzystać ze zwolnień.

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu, którego wynagrodzenie jest wypłacane do 10. dnia następnego miesiąca? Rozwiązanie umowy następuje 30 czerwca i musimy wypłacić mu ekwiwalent urlopowy za 23 godziny. Wynagrodzenie pracownika składa się z wynagrodzenia godzinowego 15 zł oraz premii regulaminowej w wysokości 10% wypłaconego wynagrodzenia.

Podatnika może określać tylko ustawa

Trybunał Konstytucyjny orzekł 7 lipca 2009 r., że przepisy trzech rozporządzeń Ministra Finansów wyznaczały podmioty podatku akcyzowego inne niż określone w ustawie, czyli wkroczyły w materię ustawową. Z tego względu są niezgodne z art. 64 ust. 3 w związku z art. 84 i 217 konstytucji.

Dostosowanie ustawy o VAT do nowej klasyfikacji

Ustawa o VAT będzie dostosowana do klasyfikacji wyrobów i usług obowiązującej od stycznia tego roku.

Jak udowodnić prawo do emerytury

Wywiad z Wiesławą Lempską z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS.

Wypłata świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego nie jest zagrożona

Większość gmin wypłaca na bieżąco świadczenia osobom, które nie mogą wyegzekwować alimentów. Nie obawiają się, że zabraknie im na ten cel pieniędzy.

Rostowski: rząd w ostateczności będzie podwyższał podatki

Rząd tylko w ostateczności będzie podwyższał podatki - powiedział na konferencji prasowej minister finansów Jacek Rostowski. Rząd 7 lipca przyjął projekt nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej. Projekt nowelizacji tegorocznego budżetu, to projekt "stabilizacji finansów publicznych i gospodarki".

Rząd powinien szukać oszczędności w KRUS

Komisja Trójstronna jeszcze w lipcu ma rozpocząć prace nad reformą systemu ubezpieczeń społecznych rolników. Nowe rozwiązania mają zostać wynegocjowane tak jak emerytury pomostowe.

Jak rozliczać i ewidencjonować zasiłek chorobowy

Pracownik spółki przebywał na zwolnieniu lekarskim. Jak prawidłowo ustalić i zaksięgować naliczenie i wypłatę zasiłku chorobowego ze środków ZUS wypłacanego przez firmę?

Czy zawiadomienie o wystawieniu faktury można potraktować jako otrzymanie jej oryginału

Prowadzimy przedsiębiorstwo usługowe. Przedmiotem działalności są usługi architektoniczne. Siedziba naszej firmy znajduje się w wynajmowanym budynku. Właścicielem budynku jest inna spółka. Dotychczas faktury za najem otrzymywaliśmy pocztą za potwierdzeniem odbioru. W tym miesiącu tak się nie stało. Z informacji udzielonej nam przez telefon dowiedzieliśmy się, że faktura już dawno jest wystawiona i czeka na odbiór. Ponadto pracownik księgowości podał nam wszelkie dane (również telefonicznie) i zasugerował, abyśmy odliczyli VAT, a fakturę odbierzemy przy okazji. Czy samo zawiadomienie o wystawieniu faktury można potraktować jako otrzymanie jej oryginału? Czy rzeczywiście upoważnia nas to do odliczenia VAT? Spółka, od której wynajmujemy budynek, ma siedzibę w innym mieście, oddalonym od Warszawy prawie o 400 km. Trudno nam powiedzieć, kiedy ewentualnie będziemy mogli odebrać fakturę.

Wywiad skarbowy uzyskał nowe uprawnienia

Od 6 lipca wywiad skarbowy może domagać się udostępniania danych telekomunikacyjnych i danych identyfikujących podmiot korzystający z usług pocztowych.

Abolicja podatkowa

Przepisy prawne (rangi ustawowej), które incydentalnie i wyjątkowo uniemożliwiają ukaranie podatników za wyraźnie określone przestępstwa, czy wykroczenia skarbowe.

MF chce zreformować system podatków dochodowych w 2011 r.

W 2011 r. ustawa o PIT zostanie zastąpiona ustawą o podatku od dochodów osobistych, a ustawa o CIT - ustawą o podatku od dochodów z działalności gospodarczej. W odrębnym akcie ma być uregulowany podatek od dochodów kapitałowych - poinformował w poniedziałek PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Rząd przymierza się do podwyżki podatków

Politycy PO zapewniają, że zwiększanie podatków bezpośrednich będzie ostatecznością, rozważają jednak podniesienie akcyzy, składki rentowej lub VAT. PSL nie godzi się podwyżkę stawki VAT, akceptuje natomiast - podobnie jak klub Lewicy - czasowe przywrócenie trzeciej stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających. PiS sprzeciwia się jakiejkolwiek podwyżce podatków.

Akcjonariusze PKO BP wspomogą budżet podatkiem od dywidendy

Skarb Państwa zyska nie tylko na dywidendzie otrzymanej od PKO BP, ale również na podatku od dywidendy wypłacanej mniejszościowym akcjonariuszom.

Certyfikat księgowy - nowe przepisy wykonawcze MF w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

6 maja 2009 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Rozporządzenie reguluje m.in. kwestie wydawania certyfikatów księgowych, w tym procedury przeprowadzania egzaminu dla osób ubiegających się o ten certyfikat.

Jak numerować zapisy w dzienniku

Czy norma zawarta w przepisach art. 14 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości „Zapisy w dzienniku muszą być kolejno numerowane” - oznacza bezwzględny obowiązek zachowania kolejnej numeracji zapisów dziennika w ciągu całego roku obrotowego (od 1 do n), czy też zasada ta będzie zachowana, jeżeli zapisy dziennika będą kolejno numerowane w skali miesiąca, tj. w każdym miesiącu będą rozpoczynały się od 1?

Deklaracje elektroniczne i udzielanie pełnomocnictw

Od 8 kwietnia 2009 r. podatnik lub płatnik może składać deklaracje drogą elektroniczną bez konieczności przechodzenia skomplikowanej procedury. Uproszczona jest też procedura udzielania pełnomocnictw do podpisywania deklaracji składanych elektronicznie.

REKLAMA