REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Szykują się poważne zmiany w PIT

Rządowy projekt zmian w PIT zakłada likwidację ulgi meldunkowej i modyfikację ulgi na dzieci oraz możliwość odliczania zagranicznych składek ubezpieczeniowych.

Przekazana nagroda bez podatku

Od części nagrody za wybitne osiągnięcia, którą podatnik przekaże na pożytek publiczny, nie będzie pobierany podatek dochodowy.

Koniec podatku Religi

Podatek Religi, zgodnie z którym koszty leczenia ofiar wypadków pokrywają faktycznie wszyscy kierowcy, ma zostać zlikwidowany 1 listopada br.- pisze "Parkiet".

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym

W 2009 r. będzie zlikwidowana ulga meldunkowa - przewiduje opublikowany dziś przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Jak wykazać w księgach przemieszczenie towarów

Spółka kupiła w USA towary, które przetransportowano do Niemiec. Tam zostały one dopuszczone do obrotu (oclone) i następnie przetransportowane do Polski przez spedytora niemieckiego. Czy zakup ten (przemieszczenie towarów) stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Jeśli tak, to jak ustalić podstawę opodatkowania i przeprowadzić ewidencję księgową?

W jaki sposób skorygować fakturę VAT RR, w której podano błędne wartości netto

Jesteśmy przedsiębiorstwem zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT. Podstawowym przedmiotem naszej działalności jest świadczenie usług gastronomicznych (posiadamy sieć restauracji). Część surowców zużywanych do przygotowania posiłków, m.in. jaja, owoce i warzywa, skupujemy od rolników ryczałtowych. Podczas wewnętrznej kontroli dokumentów zauważyliśmy pomyłkę w fakturze VAT RR wystawionej w marcu br.

Nikt nie sprawdza posiadanych uprawnień biur rachunkowych

Biura rachunkowe muszą posiadać uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie ma jednak instytucji, która weryfikowałaby wykonanie tego obowiązku.

Opodatkowanie sprzedaży biletów z zastosowaniem kasy fiskalnej

W kwietniu br. zainstalowaliśmy kasę (drukarkę) rejestrującą (fiskalna) sprzedaż biletów (mimo braku takiego obowiązku). Czy w związku z jej fiskalizacją i rozpoczęciem sprzedaży z jej wykorzystaniem mamy prawo do ulgi z tytułu zakupu kasy?

REKLAMA

Dlaczego sprzedaż samochodów przez Internet należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej

Sprzedaż pojazdów za pośrednictwem Internetu nie jest sprzedażą wysyłkową. Sprzedaż samochodów osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej dokonana za pośrednictwem Internetu powinna zatem być zaewidencjonowana przez sprzedawcę w kasie rejestrującej. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Czy sukcesja podatkowa ma zastosowanie przy wniesieniu firmy do spółki

Chciałbym wnieść do spółki z o.o. moją firmę, którą prowadzę w formie działalności gospodarczej. Czy ustawa o podatku od towarów i usług zawiera przepisy ograniczające tzw. sukcesję praw i obowiązków w VAT?

Im droższy samochód, tym mniej wlicza się w koszty

Jeśli w dniu wpisywania do ewidencji środków trwałych wartość samochodu osobowego była wyższa niż 20 tys. euro, za koszt podatkowy można uznać tylko część raty amortyzacyjnej.

Spółki publiczne będą badane bardziej rygorystycznie

Nowa ustawa o biegłych nakazuje zmianę audytora po siedmiu latach. Rotacja audytorów ma zapewnić niezależność podczas badania sprawozdania finansowego. Konieczność wprowadzenia nowych wymogów dla spółek publicznych wynika z 43 Dyrektywy.

Pożyczki wyceniane po cenie rynkowej

Udzielone pożyczki zaliczone do krótkoterminowych aktywów finansowych będą wyceniane według ceny rynkowej lub innej wartości godziwej.

Od listopada kasy fiskalne dla kolejnych podatników

Od 1 listopada kolejni podatnicy będą stosować kasy fiskalne, co wynika z opublikowanego nowego rozporządzenia. Dotyczyć to będzie m.in. wynajmujących mieszkania.

Umowa o kredyt może być dowodem w postępowaniu

Podatnik, chcąc udokumentować przychody na pokrycie poniesionych wydatków, może posługiwać się zawartymi umowami o udzielonym kredycie bankowym czy pożyczkach.

Komisja wybierze członków grup mobilnych

Szef Służy Celnej powołał specjalną komisję, która zajmie się rekrutacją funkcjonariuszy celnych do mobilnych grup kontrolnych szybkiego reagowania.

Rodzaje i skutki opinii wydanych przez biegłego rewidenta

Jakie są rodzaje opinii wydawanych przez biegłych rewidentów i kiedy następuje odmowa wyrażenia opinii? Co oznacza odmowa wydania opinii i czy może mieć negatywne skutki dla spółki?

Sprawozdanie Rb-N w praktycznych przykładach

Zbliża się okres sporządzania sprawozdań za II kwartał. Przypominamy, że od I kwartału 2008 r. m.in. Rb-N - kwartalne sprawozdanie o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych powinno być sporządzane na nowych wzorach i zasadach, które wynikają z rozporządzenia Ministra Finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, z uwzględnieniem zmian. Artykuł zawiera przykłady, w których prezentujemy należności wobec dłużników (układ podmiotowy) i tytułów (układ przedmiotowy).

Jakie są korzyści z posiadania statusu Upoważnionego Podmiotu Gospodarczego

Jakie praktyczne korzyści może przynieść mojej firmie posiadanie statusu Upoważnionego Podmiotu Gospodarczego?

Leasing - sporne kwestie podatkowe

Leasing to popularna forma pozyskiwania składników cudzego majątku na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Jednak sprawia wiele problemów podatkowych. Jak je rozwiązać?

Odliczanie VAT od paliwa obniży koszty przedsiębiorców

Umożliwienie przedsiębiorcom dokonywania odliczeń VAT od paliwa do samochodów osobowych używanych w działalności gospodarczej obniżyłoby koszty działania firm.

Łatwiej będzie tworzyć skład celny

Pozwolenie na prowadzenie składu celnego będzie wydawał naczelnik urzędu celnego. Zmiana ta uprości postępowanie.

Podatnik odzyska nadpłacony podatek

Prezydent podpisał ustawę o zwrocie nadpłaty akcyzy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu samochodu osobowego.

Prezydent podpisał ustawę o zwrocie akcyzy za samochody

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę regulującą kwestie zwrotu akcyzy za samochody sprowadzane z krajów Unii Europejskiej - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

PIT-11 przez internet

Od dziś podatnicy mogą przesyłać kolejne rodzaje e-deklaracji, w tym PIT-11. Muszą mieć zaświadczenie z urzędu skarbowego i e-podpis.

Czy instalacja systemu stanowi inwestycję w obcym środku trwałym

Spółka zainstalowała system alarmowy w wynajmowanym budynku magazynowym. Jak zaksięgować tę operację? Czy stanowi ona inwestycję w obcym środku trwałym podlegającą amortyzacji?

Jak skorygować niedopłatę składek za ubiegłe lata

W systemie kadrowo-płacowym nie poprawiliśmy w 2007 r. kwoty granicznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zamiast kwoty 78 480 zł została kwota obowiązująca w 2006 r. - 73 560 zł. Czy korektę ZUS i podatku możemy zrobić w bieżącym roku i czy ma to wpływ na rozliczenie pracownika za 2007 r.?

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych jest odpowiedzialnością o szczególnym charakterze. Ustawodawca określił zespół norm prawnych dotyczących szeroko rozumianej gospodarki finansowej. Dotacje to środki, przy dysponowaniu którymi powinniśmy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego przepisu prawnego w zależności od formy i sposobu jej wydatkowania. Niewłaściwe postępowanie będzie skutkować naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. W artykule usystematyzowano zagadnienia związane z dotacjami, skutkujące naruszeniem dyscypliny finansów publicznych zarówno przez dotującego (udzielającego dotacji) , jak i przez beneficjenta (otrzymującego dotację).

Usługi turystycznej nie można dzielić

Usługa turystyki jest kompleksowa i jednolita. Opodatkowana jest 22-proc. VAT. Nie można z niej wyodrębniać usługi transportowej, nawet gdy biuro podróży wykonuje ją dla swoich klientów.

Usługi świadczenia dostępu do Internetu a VAT

Czy czynności stowarzyszenia polegające na zapewnieniu swoim członkom dostępu do Internetu na warunkach określonych w statucie należy zakwalifikować do usług telekomunikacyjnych i opodatkować VAT?

Od 1 lipca obowiązuje nowy formularz ORD-U

Nowy formularz Informacji o umowach zawartych z nierezydentami wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z 15 maja 2008 r. w sprawie informacji podatkowych (Dz.U. nr 93, poz. 588).

Uprawnienia podatnika w sporze z urzędem skarbowym

Podatnikowi przysługuje szereg uprawnień mających na celu zakwestionowanie różnego rodzaju nieprawidłowości zawartych w rozstrzygnięciach organów podatkowych. Jak z nich korzystać?

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości

Każdą transakcją związaną z obrotem nieruchomościami zainteresują się organy podatkowe. Sprzedając dom lub mieszkanie, trzeba bowiem zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych. Wysokość PIT będzie zależała od daty nabycia sprzedawanej nieruchomości. Będzie to albo 10-proc. PIT płacony od przychodu, albo 19-proc. PIT płacony od dochodu. Przy obrocie nieruchomościami istotne będzie również to, czy sprzedaż dokonywana jest w ramach działalności gospodarczej czy poza nią. Dla wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości w zakresie rozliczania sprzedaży nieruchomości prezentujemy dziś wybrane interpretacje organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Stawka 7 proc. na produkty stosowane jako nawóz

Od 7 czerwca br. można stosować stawkę 7% na dostawę, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import (§ 5ust. 2 pkt 5 i 6 rozporządzenia) związków fosforowych do mieszanek paszowych (ex 24.13.32), (CN 2835).

Czy podpis elektroniczny będzie popularny

Mimo że podpis elektroniczny został wprowadzony już ponad sześć lat temu, jego zastosowanie jest wciąż niewielkie. Stan ten może znacząco się zmienić dzięki możliwości składania deklaracji podatkowych za pomocą internetu.

Pełna księgowość dopiero od 1,2 mln euro

Firmy, które w związku z podwyższeniem limitu przychodów zamkną księgi rachunkowe, będą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Zaświadczenie uchroni od odpowiedzialności

Uzyskane przez zbywcę przedsiębiorstwa zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych uchronią nabywcę od odpowiedzialności za długi podatkowe.

Bez obowiązku informowania urzędu skarbowego o nabyciu spadku

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, która zakłada zniesienie obowiązku zgłoszenia spadku w urzędzie skarbowym.

Jak rozliczyć w pkpir zakup towaru, gdy nie otrzymano faktury

Prowadzę księgę przychodów i rozchodów. W kwietniu zakupiłam towar, ale razem z nim nie otrzymałam faktury. Na podstawie jakiego dokumentu powinnam zaksięgować towar w pkpir? Ponieważ nie mam faktury, to nie znam ostatecznej ceny. Jeżeli otrzymam fakturę w maju, to czy powinnam zrobić korektę?

Czy sprzedaż działek podlega VAT

Prowadzimy z mężem sklep spożywczy. Jesteśmy podatnikami VAT. Ostatnio borykamy się z problemami finansowymi. Sprzedajemy działki budowlane, które wcześniej zostały nabyte na własne potrzeby. Przy nabyciu tych działek zapłaciliśmy VAT. Czy ich sprzedaż również powinna być obciążona tym podatkiem?

Jak wykazać i rozliczać w księgach bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów

Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów dokonywane są dla zapewnienia współmierności przychodów i kosztów oraz zachowania zasady memoriału w danym okresie sprawozdawczym. Służą one do prawidłowego określenia kosztów działalności operacyjnej dla każdego okresu sprawozdawczego.

W jaki sposób prawidłowo rozliczyć zaliczkę

Otrzymane środki na poczet dostawy, której realizacja nastąpi w przyszłym okresie, w księgach dostawcy ujmuje się jako rozliczenia międzyokresowe przychodów.

Dodatki motywacyjne mają wpływ na cenę towaru

Dodatki motywacyjne, chociaż zostały zrealizowane zgodnie z warunkami umowy dystrybucyjnej po dacie zgłoszenia celnego, kształtowały wartość transakcyjną. Miały ponadto wpływ na cenę faktycznie zapłaconą, bo obniżały tę cenę w stosunku do podanej w zgłoszeniu celnym.

Czy wydatki związane z zawarciem aktu notarialnego zawiązującego spółkę z o.o. można zaliczyć do kosztów spółki

Czy mogę zaliczyć do kosztów wydatek na notariusza i podatek od czynności cywilnoprawnych, dotyczące aktu notarialnego zawiązującego nową spółkę (spółka opłaciła te koszty za udziałowca)? Nie mam w akcie notarialnym zapisu, że koszty te powinna ponieść spółka zawiązywana. W momencie zawiązywania nowej spółki byliśmy spółką w organizacji, teraz jesteśmy „normalną” spółką z o.o. Faktura została wystawiona na spółkę w organizacji, czyli na fakturze nie ma NIP. Czy taka faktura kwalifikuje się do ujęcia w koszty?

Dla Polski korzystny byłby liniowy podatek z ulgami

Polska to jeden z nielicznych krajów w naszej części Europy, w którym nie ma podatku liniowego. Wprowadzenie podatku liniowego nie powinno ograniczać możliwości odliczania składek ZUS. W Polsce najlepszym rozwiązaniem byłby liniowy PIT z zachowaniem pewnych ulg.

Płatnicy VAT wiedzą wcześniej o terminie obowiązywania zwolnienia z kas

Trzy pytania do dr. Janusz Kochanowskiego, rzecznika praw obywatelskich, na temat rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych.

Abolicja tylko na wniosek podatnika

Umorzenie lub zwrot podatku będzie przyznawany pod warunkiem złożenia przez podatnika udokumentowanego wniosku.

Dokonując przedpłaty za produkty rolne będzie można odliczyć podatek

Podatnik dokonujący przedpłaty za nabywane produkty rolne odliczy VAT, jeżeli na fakturze wpisze dane indentyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.

Po pierwsze: niskie podatki

Czy reforma finansów publicznych przybliży nas do cudu gospodarczego? Autor polskich reform profesor Leszek Balcerowicz i minister finansów nie mieli w tej sprawie wątpliwości. Wczoraj spotkali się podczas kolejnej debaty zorganizowanej przez Fundację FOR i "The Wall Street Journal Polska" - dodatek do "Dziennika".

Doprecyzowano zasady wykonywania zawodu przez doradców podatkowych

Senat przyjął nowelizację ustawy o doradztwie podatkowym, która usuwa błędy legislacyjne w przepisach regulujących formy wykonywania zawodu doradcy podatkowego.

REKLAMA