REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dlaczego fiskus przywraca PESEL w drukach PIT?

U fiskusa czas się cofa. Kto dziś pamięta urzędy skarbowe z początku lat 90. XX wieku? Komputery, w które wyposażano wtedy urzędy skarbowe, nieraz stały w kartonach, bo urzędnicy nie wiedzieli, jak je wykorzystać. Powszechnym widokiem na ich biurkach były za to liczydła.

Można zapłacić podatek giełdowy i złożyć wspólne zeznanie PIT

Obowiązek zapłaty podatku od zysków uzyskanych na giełdzie nie pozbawia podatnika prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem np. dochodów uzyskanych z umowy o pracę.

Ryczałt rozliczany za pomocą faktur

Przyznawany posłom ryczałt musi zostać rozliczony za pomocą faktur. Muszą być one przechowywane co najmniej pięć lat.

Podatkowe skutki koalicji

Zbigniew Chlebowski z Platformy Obywatelskiej powiedział kilka tygodni temu, że umowa koalicyjna polega na tym, że ktoś musi odpuścić. W świetle faktów znanych dziś, wygląda na to, że obie strony koalicji odpuściły sobie wzajemnie - przynajmniej jeśli chodzi o podatki.

REKLAMA

Sprzedaż akcji pracowniczych - opodatkowanie PIT

Żona w 1999 r. nabyła akcje pracownicze banku na preferencyjnych zasadach. Od różnicy pomiędzy ceną emisyjną a ceną nabycia zapłaciła podatek w wysokości 19%. W ubiegłym roku akcje zostały sprzedane. Czy osiągnięty przychód podlegał opodatkowaniu? Jeśli tak, to co jest w takim przypadku kosztem? Czy mogą nim być: cena nabycia, opłaty biura maklerskiego, zapłacony poprzednio podatek? Urząd skarbowy twierdzi, że przychód należy opodatkować tak jak w przypadku sprzedaży akcji nabytych po 1 stycznia 2004 r.

Ewidencja przychodów na przełomie okresu rozliczeniowego

Jak zaewidencjonować w księgach rachunkowych przychody z tytułu wykonanych usług, jeśli usługę wykonano 28 września, a fakturę wystawiono 2 października?

Jak urlop wypoczynkowy wpłynie na rozliczenie podatkowe

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy jest przychodem pracownika, który trzeba uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym. Inaczej będzie z dopłatami do wypoczynku. Te będą zwolnione z podatku do wysokości 760 zł rocznie.

W jakim terminie powinna być wystawiona faktura korygująca

Gdy nabywca zwraca nam towar lub udzielamy rabatu, wystawiamy fakturę w terminie 7 dni od dnia tego zdarzenia. Czy postępujemy prawidłowo? Czy przepisy określają, kiedy powinna być wystawiona taka faktura?

REKLAMA

Przebieg inwentaryzacji i różnice inwentaryzacyjne

Inwentaryzację zarządza kierownik jednostki. Najczęściej na wniosek głównego księgowego, który na mocy ustawy o finansach publicznych również odpowiada za gospodarkę finansową w jednostce i któremu kierownik powierza określone obowiązki w zakresie kontroli.

Egzaminy dla biegłych rewidentów będą trudniejsze

Wybrane zagadnienia z matematyki i statystyki ma obejmować egzamin dla biegłych rewidentów. Kandydaci będą musieli też wykazać się znajomością technologii informacyjnych i systemów komputerowych. Nowa ustawa o biegłych po raz pierwszy określi maksymalną stawkę opłat egzaminacyjnych.

Ujawnienie majątku w postępowaniu podatkowym

Na żądanie organu podatkowego podatnik musi ujawnić nieruchomości oraz przysługujące mu prawa majątkowe. Kiedy urząd zmusi podatnika do wyjawienia majątku?

Jak zaksięgować podwyższenie kapitału własnego w wyniku zamiany wierzytelności na udziały

Jeżeli wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podejmą decyzję o zamianie pożyczki na udziały, należy przeksięgować wierzytelność na konto rozrachunków z tytułu wkładów na kapitał. W dacie wpisu do rejestru przeniesiona kwota powiększy wartość kapitałów własnych.

Tusk o decyzji w sprawie składki rentowej

Uchwalona przez poprzedni Sejm obniżka składki rentowej pozostanie najprawdopodobniej bez zmian - poinformował w sobotę w Sejmie podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk, przed rozpoczęciem pierwszego czytania ustawy budżetowej.

Tusk : Podniesiemy płace, obniżymy podatki

Premier Donald Tusk zapowiedział podczas swojego wystąpienia w Sejmie, że jego rząd będzie obniżał podatki i dążył do podniesienia płac w sektorze publicznym.

VAT do zapłaty od złotówki

Osoby mieszkające za granicą, a prowadzące firmę w Polsce, płacą VAT w kraju. Nie obowiązuje w tym przypadku limit zwolnienia podmiotowego. Nawet przy obrocie 1-złotowym trzeba się zarejestrować oraz płacić podatek.

Ułatwienia w nadzorze podatkowym

Do dokumentu przewozu alkoholu etylowego skażonego, do którego dodano środek skażający, należy dołączyć protokół skażenia oraz protokół z dodania środka skażającego.

Księgowi nadal będą mogli wykonywać niektóre czynności doradztwa podatkowego

Księgowi nadal będą mogli wykonywać niektóre czynności doradztwa podatkowego, czyli np. prowadzić księgi podatkowe i pomagać w wypełnianiu deklaracji - zakłada projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym.

Aport oznacza konieczność korekty VAT

Jeśli spółka wnosi aportem do innej spółki środki trwałe, co do których miała prawo do całkowitego odliczenia VAT, musi skorygować podatek odliczony.

Zostało tylko siedem dni na złożenie PIT-6

Podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej mają czas do 30 listopada na wypełnienie i złożenie w urzędzie skarbowym formularza PIT-6.

Polski fiskus mało przyjazny podatnikom

Malediwy mają najlepszy system podatkowy na świecie, najgorszy - Białoruś. Polska zajęła odległe miejsce wśród 178 państw w rankingu systemów podatkowych.

Publikacja nowych przepisów do 5 grudnia

Wczoraj odbyło się w Komisji Finansów Publicznych pierwsze czytanie projektu zmian do ustawy o doradztwie podatkowym.

Zyski z zagranicznych funduszy inwestycyjnych podatnik rozlicza sam

Uczestnictwo w zagranicznych funduszach inwestycyjnych stwarza większe niż w polskich możliwości inwestycyjne, ale nakłada też większe obowiązki podatkowe.

Jak rozliczyć fakturę w złotych polskich, którą nabywca opłacił w euro

Nasza spółka wystawiła na rzecz kontrahenta z Włoch fakturę w PLN (stanowiła ona równowartość ceny w euro przedstawionej w ofercie kontrahentowi). Zapłatę za powyższą fakturę otrzymaliśmy w euro na rachunek walutowy. Czy mamy prawo dokonać przeliczenia otrzymanej wpłaty według wartości wynikającej z wystawionej w PLN faktury? Jeżeli nie, to jaki kurs będzie właściwy do przeliczenia uzyskanej kwoty? Czy powstałe wówczas różnice kursowe będzie można uwzględnić dla celów podatkowych? Proszę o przedstawienie na przykładzie liczbowym sposobu ujęcia powyższych operacji w księgach rachunkowych spółki.

Rozliczenie kosztów napraw gwarancyjnych w ramach kontraktów długoterminowych

Jak prawidłowo oszacować rezerwę? Czy planowane koszty napraw gwarancyjnych są rezerwą, czy stanowią bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów? Czy utworzone rezerwy są kosztem podatkowym?

Diety za podróż służbową są limitowane

Przedsiębiorca świadczący usługi transportowe może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów diety z tytułu podróży służbowych. Takie rozliczenie jest jednak limitowane.

Inwentaryzacja: Można stosować arkusze spisowe

Jeżeli spółki posiadają duże ilości środków trwałych, dopuszczalne jest przy ich inwentaryzacji korzystanie z arkuszy spisowych z wpisanymi nazwami takich składników majątku jednostki.

Jakie składki ZUS powinien płacić przedsiębiorca za czas choroby

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i opłacająca składki ZUS tylko za siebie (niezgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) może pomniejszyć w deklaracji składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe za czas choroby potwierdzonej zwolnieniem lekarskim?

Jak dokumentować koszty usług niematerialnych

Tylko właściwe udokumentowanie wydatków na usługi niematerialne pozwala zaliczyć je do kosztów. Jak prawidłowo udokumentować takie wydatki?

Jak rozliczyć zaliczkę przy użytkowaniu wieczystym

Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług. W konsekwencji przychód powstanie z chwilą wystawienia faktury na zaliczkę lub jej uregulowania.

Po umorzeniu odsetki to nie przychód

Umorzenie odsetek od kredytu bankowego jest różnie traktowane w interpretacjach organów podatkowych. Jedne uważają, że jest to przychód podlegający opodatkowaniu PIT, inne, że to tylko zmiana umowy kredytowej. Zdaniem ekspertów, podatnicy powinni zapłacić podatek, a potem złożyć wniosek o zwrot nadpłaty.

Pierwsza ustawa nowego Sejmu

Jaka jest najważniejsza obecnie ustawa w Polsce? Gdyby oceniać po tym, od czego pracę zacznie nowy Sejm, wyszłoby na to, że to ustawa o doradztwie podatkowym

NIP i REGON mogą zostać zastąpione jednym numerem

Likwidacja NIP i REGON zapowiadana przez Platformę Obywatelską będzie niemożliwa. Numery te są niezbędne przy prowadzeniu biznesu. Można jednak dwa numery zastąpić jednym.

Dochody z unijnych środków bez PIT

Wynagrodzenia osób bezpośrednio realizujących cele projektów pomocowych wypłacane z unijnych środków są zwolnione z PIT.

Polska na 125 miejscu w rankingu systemów podatkowych

Polska zajęła 125 miejsce wśród 178 państw w globalnym rankingu systemów podatkowych, który oceniał uciążliwość rozwiązań podatkowych dla biznesu. Ranking (Paying Taxes 2008) opublikowała firma rachunkowa i konsultingowa PricewaterhouseCoopers (PwC) w partnerstwie z Bankiem Światowym.

Francja ma iloraz rodzinny

We Francji istnieje rozbudowany system ulg prorodzinnych. Największą rolę odgrywa iloraz rodzinny. Jego wysokość, a tym samym łączne obciążenia podatkowe, zależy od części fiskalnych, obliczonych w zależności od wielkości i składu rodziny.

Przedłużenie zwrotu VAT przed Trybunałem

Dzisiaj odbędzie się przed ETS rozprawa o zgodności przepisów polskiej ustawy o VAT z regulacjami unijnymi w zakresie wydłużenia terminu zwrotu podatku dla nowych podmiotów przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych.

Więcej czasu na deklaracje

W tym miesiącu podatnicy mają więcej czasu na złożenie deklaracji VAT-7, VAT-8 i VAT-12.

Jaka jest stawka ryczałtu dla usług wynajmu pracowników

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Prowadzimy działalność w zakresie usług transportowych i handlu opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Chcielibyśmy jeszcze w tym roku rozszerzyć zakres działalności o usługi wynajmu kierowców dla innych firm transportowych. Czy takie usługi mogą być opodatkowane ryczałtem, a jeśli tak - to według jakiej stawki?

Jak zaksięgować towar przekazany na potrzeby własne firmy

Spółka z o.o. prowadzi hurtownię oraz sieć sklepów z materiałami budowlanymi. Ewidencja zapasów towarów w hurtowni jest prowadzona w cenach zakupu netto. Ewidencja zapasów towarów w sklepach prowadzona jest wartościowo według cen sprzedaży brutto. W pomieszczeniach hurtowni oraz sklepowych chcemy przeprowadzić prace remontowe, na które przekazane zostaną własne towary. Jak należy ująć takie operacje w księgach rachunkowych? Jaki dokument może być podstawą przekazania towarów na własne potrzeby? Czy w związku z przekazaniem powstanie obowiązek naliczenia VAT należnego i wystawienia faktury wewnętrznej?

Odsetki w transakcjach handlowych

Kiedy wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie płatności? Za jaki okres można żądać odsetek? Czy wierzyciel zawsze odnosi naliczone odsetki do kosztów finansowych? Kiedy odsetki stają się przychodem do opodatkowania?

Jakie usługi zaliczamy do usług pomocniczych dla eksportu

Spółka świadczy usługi polegające m.in. na wypełnianiu dokumentów spedytorsko-celnych, np. karnetu, i dokonywaniu zgłoszeń celnych towaru, który ma być wywieziony poza terytorium Wspólnoty

Akredytywa zabezpiecza płatność

Bank może zabezpieczyć zapłatę przyszłej dostawy w formie akredytywy. Należy ująć ją w księgach na koncie z zespołu 1.

Jakie zasady rachunkowości obowiązują w firmach deweloperskich

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych obszarów rachunkowości są metody rozpoznawania i wyceny przychodów w firmach deweloperskich. Jakie zasady rachunkowości obowiązują w tego typu firmach?

Jak skorzystać z czynnego żalu

Czynny żal to zawiadomienie organu podatkowego o popełnieniu czynu zabronionego, np. o niezłożeniu w terminie deklaracji VAT-7, uwalniający od odpowiedzialności karnej skarbowej. Jak prawidłowo go złożyć?

Inwentaryzacja i zakończenie roku

Listopad i początek grudnia to ostatni moment, w którym przedsiębiorcy powinni zacząć przygotowywać się do inwentaryzacji. Konieczne jest m.in. zebranie odpowiedniej dokumentacji. Jednak w praktyce często pojawiają się sytuacje, w których nie można jednoznacznie stwierdzić, jak wycenić remanent lub jak spis ująć w dokumentacji. W związku z tym przedstawiamy najczęściej zadawane pytania w zakresie inwentaryzacji i zakończenia roku i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Na świecie poprawił się system podatkowy

W ponad jednej trzeciej państw systemy podatkowe dotyczące biznesu poprawiły się w ostatnich trzech latach - uważa Bank Światowy.

Kawa od szefa to przychód pracownika

Wartość pieniężna przyznawana pracownikom na zakup napojów z automatu biurowego stanowi ich przychód. Zdaniem fiskusa przychód powstaje niezależnie od formy przekazania napojów i faktu korzystania z nich. Eksperci uważają, że taka kwalifikacja świadczeń dla pracowników jest niezgodna z przepisami podatkowymi.

Zwrot wydatków dla europosła bez podatku

Nie będzie pobierany PIT od dochodu na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem mandatu europosła. Zwolnienie będzie miało zastosowanie w 2008 roku.

Nowy wzór zgłoszenia

Od dziś obowiązuje nowy wzór zawiadomienia o wyborze lub rezygnacji z wyboru miejsca opodatkowania w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.

Podatki z ulgą na starość

Jest pomysł na zachętę do odkładania na emeryturę - informuje "Puls Biznesu". Będzie i ulga w podatku. Jeśli uda się zebrać 100 tys. podpisów, a Sejm powie tak.

REKLAMA