REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dochody z odsetek od obligacji bez podatku

ZMIANA PRAWA - Do końca 2059 roku nie będzie pobierany od nierezydentów podatek od dochodów z tytułu odsetek od obligacji wyemitowanych w 2008 roku.

Ulga przy rocznym meldunku

Aby skorzystać ze zwolnienia w PIT przy sprzedaży lokalu, trzeba być w nim zameldowanym nie krócej niż rok przed datą zbycia.

Chlebowski: Zmiany w podatkach muszą zaczekać

Jakie są priorytety nowo powołanej Komisji Finansów Publicznych na początku VI kadencji Sejmu?

Jak długo ważne są certyfikaty rezydencji podatkowej

Dokonujemy transakcji z podmiotami mającymi siedzibę poza terytorium Polski. Często jesteśmy zobowiązani do pobrania zryczałtowanego podatku w Polsce od dokonanych wypłat. Ze względu na korzystniejsze uregulowania występujące w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zagraniczni kontrahenci często dostarczają nam certyfikaty rezydencji podatkowej. Jak długo są one ważne?

REKLAMA

Anulowanie faktury możliwe tylko wtedy, gdy nie doszło do sprzedaży

Spółka, od której wynajmujemy lokal, anulowała kilka faktur za czynsz z ubiegłego roku i w zamian wystawiła nowe, z bieżącą datą. Czy tego typu operacja jest dozwolona? Jak to zaksięgować?

Jak rozliczyć zmianę w trakcie roku wysokości udziałów w spółce cywilnej

Spółka cywilna prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wspólnicy podjęli uchwałę o zmianie procentowym udziałów wspólników. Do tej pory udziały w spółce wynosiły 34,5%, 34,5%, 31%. Po zmianie każdy z trzech wspólników będzie miał 33,33% udziałów (z powodu równego wkładu pracy wspólników). Zmiana nastąpiła w trakcie roku podatkowego, na dzień 31 września. W jaki sposób prawidłowo rozliczyć podatek? Jak będzie wyglądało rozliczenie roczne poszczególnych wspólników? Jakie dokumenty należy złożyć w związku z zaistniałą sytuacją do urzędu skarbowego?

O jakich obowiązkach musi pamiętać nabywca majątku

Nabywca majątku ma pewne obowiązki podatkowe, których musi dopełnić. O czym powinien pamiętać nabywca cudzego majątku?

Z funduszu statutowego nie pokrywa się straty

Niewielkie nadwyżki przychodów nad kosztami w stowarzyszeniu nieprowadzącym działalności gospodarczej były księgowane na zwiększenie funduszu statutowego. Jeżeli np. w kolejnym roku wystąpi strata - czy można jej pokrycie sfinansować, zmniejszając fundusz statutowy, zamiast księgować ją w koszty następnego roku?

REKLAMA

Jak zgłosić do ubezpieczeń cudzoziemca, który nie ma nadanego numeru PESEL

Chcę zatrudnić w swojej firmie kobietę, która posiada obywatelstwo hiszpańskie (nie ma obywatelstwa polskiego ani numeru PESEL). Do tej pory mieszkała w Barcelonie. Jak mogę zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych, jeżeli w dokumentach zgłoszeniowych trzeba podać numer PESEL? Moja przyszła pracownica ma dziecko, które chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy można to zrobić tak jak w przypadku członków rodzin obywateli polskich? Jak można uzyskać PESEL potrzebny do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego?

Ulga za inwestowanie w technologie

Przedsiębiorcy mogą obniżyć podstawę opodatkowania o wydatki poniesione na nabycie nowych technologii. Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z takiej ulgi podatkowej?

Jak utworzyć rezerwy na świadczenia urlopowe

Spółki mogą utworzyć rezerwę na świadczenia, jeżeli pracownik nie wykorzystał w danym roku urlopu. Należy to uczynić tylko wtedy, gdy brak takiej rezerwy spowodowałby niewspółmierne ujęcie w księgach przychodów i kosztów.

Brak kontroli narusza prawo Unii Europejskiej

Włochy, rezygnując z kontroli czynności podlegających VAT dokonywanych w ciągu kilku ostatnich lat podatkowych, uchybiły obowiązkom wynikającym m.in. z VI Dyrektywy.

Meldunek decyduje o uldze

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnął, jak i kto może skorzystać z ulgi meldunkowej. Meldunek należy liczyć od momentu rzeczywistego zameldowania, a nie nabycia nieruchomości. Zwolnienie podatkowe przysługuje tylko małżonkowi, który był zameldowany w mieszkaniu lub domu co najmniej rok.

Ustalono przyszłoroczne stawki dla podatników karty podatkowej

Znana jest już wysokość stawek podatku dochodowego, jakie będą płacili w 2008 roku przedsiębiorcy korzystający z karty podatkowej.

Eksport towarów będzie łatwiejszy od 2008 roku

Wdrażany nowy System Kontroli Eksportu ECS ma zrewolucjonizować procedury celne dla potrzeb VAT. Zamiast papierowych potwierdzeń wywozu towarów będą e-maile.

Skutki reformy minister Gilowskiej

Podatnicy rezygnują ze składania zapytań do urzędów skarbowych o wiążące interpretacje podatkowe, a urzędy też praktycznie przestały je wydawać. To skutek reformy wprowadzonej przez minister Gilowską - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Linki reklamowe z podatkiem

Od dochodów z kliknięć na reklamy internetowe trzeba płacić podatki - tak uważają urzędnicy fiskusa. Nie ma jednak oficjalnego stanowiska, jaką formę ma przybrać takie opodatkowanie.

Wyższe limity kilometrówki

Od wczoraj (14 listopada) obowiązują nowe stawki ryczałtu za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych.

Jakie są skutki sprzedaży samochodu pracownikowi po preferencyjnej cenie

Nasza firma sprzedała pracownikowi samochód po preferencyjnej cenie. Czy w związku z tym powstanie u niego przychód?

Korekty sprzedaży na przełomie lat obrotowych

W nowym roku obrotowym spółka wystawiła faktury korygujące dotyczące sprzedaży z ubiegłego roku. Do którego roku należy je odnieść?

Przedstawiciel stowarzyszenia nie musi być jego członkiem

Chcemy założyć zwykłe stowarzyszenie, tzn. takie, którego nie trzeba rejestrować w sądzie. Przepisy mówią, że w takim przypadku trzeba ustanowić przedstawiciela reprezentującego nasze stowarzyszenie. Czy takim przedstawicielem musi być wyłącznie osoba z naszego grona, czyli członków stowarzyszenia, czy może to być ktoś, kto nie należy do założycieli, ale w momencie ustanowienia go przedstawicielem stanie się członkiem stowarzyszenia?

Niezamortyzowanych nakładów nie można rozliczyć

Samo wypowiedzenie umowy najmu nie daje podstaw do rozliczenia jako kosztów niezamortyzowanej części nakładów na inwestycje w obcym budynku.

Jak zaewidencjonować import towaru do Polski oclonego w innym państwie członkowskim

Jak prawidłowo zaksięgować towar zakupiony w Chinach, oclony w Hamburgu i sprowadzony do Polski?

Praca menedżera a składki ZUS

Podstawę zatrudnienia menedżera stanowi na ogół kontrakt menedżerski. W zależności od warunków wykonywania kontraktu sytuacja prawna menedżera może przedstawiać się różnie w zakresie obowiązków ubezpieczeniowych.

Jak w grudniu zapłacić niższą zaliczkę na podatek

Przedsiębiorcy do 20 grudnia muszą wpłacić podwójną zaliczkę podatkową. Podatnicy mają jednak możliwość obniżenia należnego zobowiązania podatkowego.

Urząd skarbowy zwróci nadwyżkę naliczonego VAT

Jeśli podatnik kończy działalność i ma nadwyżkę VAT do zwrotu, urząd musi mu zwrócić podatek. W celu odzyskania VAT należy złożyć wniosek o zwrot podatku do urzędu skarbowego. Należy pamiętać, że przekazanie towaru na cele związane z przedsiębiorstwem nie podlega opodatkowaniu VAT.

Spis z natury jako metoda inwentaryzacji

Wszystkie jednostki, w tym jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych, czeka kolejna inwentaryzacja. Większość aktywów jednostek inwentaryzuje się drogą spisu z natury, dlatego też uznaje się go za podstawową metodę inwentaryzacji.

Od biletów dla pracowników nie ma VAT

Gdy towary nie są wykorzystywane do działalności opodatkowanej, odliczenie VAT nie przysługuje. Zatem przekazanie tych towarów nie będzie opodatkowane.

Nabycie domu zwalnia z PIT

Podatnik, który sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia, nie mógł skorzystać ze zwolnienia, kupując gospodarstwo rolne. Zwolniony może być tylko przychód w części wydatkowanej na dom wchodzący w skład gospodarstwa.

Francja chce wspólnie ścigać przestępców

Francja opowiada się za utworzeniem Eurofisc, który ma być biurem zbliżonym do policji europejskiej. Nowa instytucja miałaby zajmować się ściganiem przestępców podatkowych.

Warto uchwalić gotowy projekt ustawy o VAT

Platforma Obywatelska zapowiedziała dużą nowelizację ustawy o VAT. Warto, żeby pamiętała, że specjalna podkomisja w poprzednim Sejmie wypracowała projekt, który w ogromnej większości jest gotowy do uchwalenia.

Korekta podatku należnego z tytułu ulgi na złe długi

Prowadzę działalność w zakresie sprzedaży części samochodowych w ramach spółki z o.o. W okresie całego 2005 r. kilku moich byłych odbiorców nie regulowało swoich zobowiązań z tytułu nabycia towarów od mojego przedsiębiorstwa. Czy mogę „odzyskać” VAT z tytułu niezapłaconych faktur? Nadmieniam, że wszystkie podatki (VAT i CIT) z tych transakcji zostały zapłacone, a wierzytelności zostały odpisane jako koszty podatkowe. Jakie przesłanki należy spełnić, by odzyskać VAT z 2005 r.? Czy mam korygować podatek należny wstecz czy też na bieżąco, w danym miesiącu?

Jak wykazać w księgach przejęte aktywa

Przejęte przez spółkę aktywa netto należy ująć w księgach rachunkowych w wartości godziwej.

Zakup gazu do celów grzewczych na sezon grzewczy przekraczający rok budżetowy

Wójt zamierza upoważnić dyrektora szkoły (jednostka budżetowa) do podpisania z gazownią umowy o dostarczenie gazu. Upoważnienie byłoby maksymalnie na 2 lata. Kwota, na jaką upoważnienia udzielono, zostanie określona. Ważny tutaj jest fakt przekroczenia roku budżetowego (zaangażowanie lat przyszłych). Czy można zawrzeć wspomniane wyżej umowy na czas nieokreślony na zasadach zgodnych z ustawą o finansach publicznych?

Usługi kulturalne objęte są niższym podatkiem

Świadczenie usług związanych z kulturą podlega opodatkowaniu obniżoną 7-proc. stawką podatku od towarów i usług.

Amortyzacja sieci komputerowej

Poszczególne jednostki sieci komputerowej zdefiniowane jako składowe jej elementy, funkcjonujące wyłącznie w jej obszarze, stanowią jeden obiekt inwentarzowy, który będzie amortyzowany jako całość.

Jak kontrolować koszty ogólne działalności firmy

Koszty ogólne działalności przedsiębiorstwa stanowią coraz większy udział w jego kosztach całkowitych. Jak zapewnić skuteczną ich kontrolę?

Koszty pogrzebu wpływają na podatek

Odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów pogrzebu spadkodawcy możliwe jest w przypadku, gdy nie zostały one pokryte z jego majątku lub zwrócone spadkobiercy w innej formie.

Potrzebne szacunkowe ustalanie zapasów

Ustalenie stanu ilościowego niemierzalnych lub niepoliczalnych zapasów następuje na podstawie szacunków bądź obliczeń technicznych.

Jak ewidencjonować obrót wierzytelnościami

Obrót wierzytelnościami może być realizowany w formie bezpośredniej i pośredniej. Bezpośrednio obrót ten realizowany jest przez: zakup wierzytelności w celu ich windykacji lub dalszej odsprzedaży, sprzedaż oraz zamianę wierzytelności. Forma pośrednia obrotu to między innymi faktoring.

Od zastosowania MSR można odstąpić tylko w bardzo rzadkich przypadkach

W MSR nr 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” zawarte są zapisy o możliwości niestosowania przepisów standardów. Czy to oznacza, że jednostki gospodarcze stosujące MSR mają absolutną wolność przy sporządzaniu swojego sprawozdania finansowego?

Polska chce preferencji do 2010 roku

Dziś Rada UE ds. Ekonomicznych i Finansowych ma dyskutować nad przedłużeniem okresów przejściowych dla preferencji podatkowych. Polska chce utrzymać niższy VAT na żywność i książki do końca 2010 roku.

Zasady odliczeń niezgodne z prawem UE

Polskie przepisy uzależniają odliczenie VAT m.in. od możliwości zaliczenia wydatku do kosztów w podatku dochodowym. Zdaniem ekspertów, takie ograniczenie w wielu przypadkach jest sprzeczne z prawem wspólnotowym. Jeśli przepis z ustawy o VAT nie zostanie usunięty, może trafić przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Dieta za obowiązki społeczne zwolniona z PIT

Organ podatkowy ma uwzględnić społeczny charakter funkcji działacza związkowego. Dalszym etapem będzie zakwalifikowanie uzyskanych przychodów do działalności wykonywanej osobiście.

Losy niższego VAT-u rozstrzygną się w grudniu

Z powodu sprzeciwu Niemiec i Danii dopiero w grudniu rozstrzygnie się, czy Polska będzie miała prawo stosować obniżoną stawkę VAT na wynegocjowane w traktacie akcesyjnym towary i usługi od 1 stycznia 2008 roku - podały w poniedziałek źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Czy zestaw produktów opodatkować jedną stawką VAT

Jak opodatkować VAT zestaw dwóch lub więcej rzeczy sprzedawanych łącznie w ramach sprzedaży pakietowej?

Ewidencja odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Jak ująć w ewidencji księgowej odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych? Jak rozliczyć częściowe przekazanie środków z odpisu na ZFŚS? Kiedy odpis jest kosztem podatkowym? Czy odpis wyższy niż podstawowy może być w całości uznany za koszt podatkowy?

Przekwalifikowanie pożyczki od udziałowca na dopłaty w celu pokrycia strat

Spółka z o.o. ma dwóch udziałowców. Każdy z nich jest właścicielem 50% udziałów. W listopadzie 2006 r. udzielili oni spółce nieoprocentowanej pożyczki, której okres spłaty wynosił 12 miesięcy. We wrześniu 2007 r. wspólnicy postanowili przekwalifikować pożyczkę na bezzwrotną i przekazać ją na pokrycie strat. Jakie decyzje powinniśmy podjąć, aby umożliwić przeprowadzenie tej operacji?

Jak rozliczyć różnice kursowe u ryczałtowca

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W związku z działalnością dokonuję zakupów, także za granicą. Płatności dokonuję w walucie obcej, najczęściej w euro. Czy powinienem rozliczać powstałe różnice kursowe? Jeśli tak, to według jakiej stawki? W ustawie nie znalazłem stawki, która byłaby właściwa dla różnic kursowych.

Ewidencja kosztów - konto 400

Czy prowadzenie ewidencji kosztów na koncie 400 z odpowiednim rozdziałem i paragrafem można traktować jako ewidencję w układzie rodzajowym, czy też koszty muszą być ewidencjonowane na różnych 4 (402, 403 itp.) z odpowiednim rozszerzeniem (rozdział, paragraf)?

REKLAMA