REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koszty podatkowe z najmu tylko w ramach firmy

Podatnik nie może zaliczyć do kosztów ubezpieczenia, amortyzacji i serwisu prywatnego samochodu używanego przy dojazdach do wynajmowanego mieszkania. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 grudnia 2006 r. nr IPB2/4117-0056/06/3

Jak występować o interpretacje podatkowe w 2007 roku

Jeszcze tylko przez pół roku wiążące interpretacje podatkowe wydawane będą na dotychczasowych zasadach. Później nastąpi zmiana. Od 1 lipca 2007 r. interpretacje będzie wydawał minister finansów.

Unia kwestionuje ulgi dla przedsiębiorców

Zwolnienia z podatku od nieruchomości stosowane przez gminy mogą być niezgodne z przepisami UE. Polska w ten sposób narusza zasadę swobodnego przepływu pracowników. Samorządy powinny rozważyć zmianę uchwał sprzecznych z wymogami unijnymi.

Mija termin składania zgłoszeń

10 stycznia mija termin składania zgłoszeń INTRASTAT. System INTRASTAT jest systemem statystyki obrotów handlowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Do odliczenia potrzebna będzie faktura

Możliwość potrącenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstanie dopiero w momencie, gdy podatnik otrzyma fakturę albo dokument celny od sprzedawcy.

Ryczałtowcy rozliczą się pierwsi

Do 31 stycznia podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć PIT-28. Od 2008 roku limit dla ryczałtu zmniejszy się z 250 tys. do 150 tys. euro.

Pracodawcy domagają się zmniejszenia kontroli

Business Centre Club chce ograniczyć liczbę i czas kontroli w przedsiębiorstwach. Wczoraj przedstawiła odpowiednie projekty ustaw.

Metoda rozliczeń na razie bez zmian

Polsko-rosyjska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidująca tzw. metodę odliczenia proporcjonalnego na razie nie będzie renegocjowana.

Nowe wymogi dla audytora

Audytorem wewnętrznym można zostać po uzyskaniu międzynarodowych uprawnień. Najbliższy egzamin w maju.

Jak rozliczać różnice memoriałowe z uwzględnieniem nowych przepisów updop

Jak prawidłowo rozliczać w nowym roku obrotowym różnice kursowe ustalone na dzień bilansowy od posiadanych należności i zobowiązań?

Jutro mija termin złożenia PIT-12

Do 10 stycznia podatnicy mogą składać pracodawcom oświadczenia dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w danym roku podatkowym (PIT-12).

Nadal można korzystać z ulgi uczniowskiej

Podatnicy, którzy do końca 2003 roku nabyli prawo do ulgi uczniowskiej, mogą w ramach praw nabytych nadal z niej korzystać i obniżać podatek z tytułu szkolenia uczniów.

Jedynie bezzwrotna pomoc jest zwolniona z PIT

Otrzymana pomoc finansowa z Funduszu Spójności nie podlega zwolnieniu z PIT, gdyż nie jest pomocą bezzwrotną. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ośrodek zamiejscowy w Bielsku-Białej z 28 grudnia 2006 r. nr IPB2/418-0046/06/3

Kiedy mamy do czynienia ze zdarzeniami po dacie bilansu i jak je ująć w sprawozdaniu

W powszechnej opinii zdarzenia po dacie bilansu kojarzą się raczej z "przykrymi" niespodziankami, które mogą pojawić się po dniu bilansowym i będą wymagały dokonania korekt obniżających wynik, a także pogarszających obraz naszego sprawozdania finansowego. Nie jest to jednak prawda.

Jak ująć w księgach rachunkowych udzielenie zapomogi pracownikowi

Jesteśmy spółką zatrudniającą poniżej 20 osób. Nie tworzymy ZFŚS. Czy możemy ze środków obrotowych udzielić naszemu pracownikowi zapomogi? Jak to zaewidencjonować?

Użytkowanie garażu podlega VAT

Garaże wykorzystywane przez członków spółdzielni mieszkaniowych nie służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Ich użytkowanie powinno więc być opodatkowane VAT - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Dziś mija termin odprowadzenia podatku

Do 8 stycznia trzeba zapłacić podatek od dochodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz zryczałtowany podatek dochodowy od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej.

Jak rozliczyć przyjęcie towarów w komis od unijnego kontrahenta

Hurtownia płytek ceramicznych współpracuje z dostawcą z UE. Dostawca ten proponuje dostawę płytek na zasadzie komisu, tzn. towar zostanie dostarczony wcześniej, a faktura zostanie wystawiona w momencie zakupu danej partii przez klienta hurtowni. Jak traktować taką sprzedaż ze strony dostawcy z UE i jak rozliczać to w VAT? Firma prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Podatnicy zadali ponad 120 tysięcy pytań

Krajowa Informacja Podatkowa w pierwszym półroczu swojego funkcjonowania udzieliła odpowiedzi na 127 941 pytań. Najwięcej problemów dotyczyło PIT i VAT.

Nie można doliczyć VAT do taksy notarialnej

Adwokaci mogą udzielając pomocy prawnej powiększyć swoje wynagrodzenie o VAT. Możliwości takiej nie mają notariusze. Ich wynagrodzenie zawiera już podatek.

Nieodliczone wydatki na remont można jeszcze odliczyć

Podatnicy, którym w ubiegłym roku zabrakło podatku na całkowite wykorzystanie ulgi remontowej, mogą wydatki poniesione na ten cel rozliczyć w zeznaniu za 2006 rok.

Majątek o małej wartości warto inwentaryzować

Mimo że nie ma obowiązku corocznej inwentaryzacji tzw. niskocennych środków trwałych, warto ją jednak przeprowadzać w celach kontrolnych.

Kiedy powstaje obowiązek tworzenia rezerw na zobowiązania

Jesteśmy spółką z o.o. Czy mamy obowiązek tworzyć rezerwy na przyszłe zobowiązania? W jakiej wysokości należy je utworzyć i jak wygląda ich ewidencja?

Kiedy można odliczyć VAT z faktury za usługi serwisowe

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu usług serwisowych, z faktury wystawionej z góry za cały rok kalendarzowy, powstaje z chwilą wykonania usługi. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest przedpłata dokonana za świadczone usługi, potwierdzona fakturą dostawcy lub usługodawcy. Wówczas prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał taką fakturę, albo za następny okres rozliczeniowy. - Pismo z 12 października 2006 r. nr PP1/443-91/06

Programy księgowo-rachunkowe - jak wykazać w księgach rachunkowych

Spółki prowadzące księgi rachunkowe za pomocą komputera mogą korzystać z programów dostępnych na rynku lub wytworzyć program finansowo-księgowy we własnym zakresie.

Certyfikaty księgowe bez opłaty skarbowej

Składane od 1 stycznia 2007 r. podania o wydanie certyfikatu księgowego lub zakwalifikowanie się do egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i dołączone do nich załączniki nie podlegają opłacie skarbowej.

Umowa z nianią pozwala kontynuować odliczenie przez kolejny rok

1 stycznia zniknęła ulga związana z zatrudnieniem pomocy domowej. Ci, którzy już podpisali umowę aktywizacyjną z bezrobotnym, będą jednak mogli kontynuować odliczenie.

Decyduje rodzaj umowy

Błędne ujęcie umowy leasingu w księgach rachunkowych może mieć wpływ na zaprezentowany przez leasingobiorcę bilans.

Informatyzacja podatków przyspieszy za rok

Najwięksi przedsiębiorcy od kilku miesięcy mogą przesyłać podatkowe deklaracje drogą elektroniczną. Od 2008 roku dołączą do nich małe i średnie firmy. Potrzeba jednak upowszechnienia e-deklaracji.

Środki unijne pod lepszą kontrolą

Jeżeli Polska nie będzie miała odpowiedniego systemu zabezpieczającego wydatkowanie środków unijnych, istnieje zagrożenie, że będzie musiała je zwrócić.

Czy można odliczyć VAT od usługi, jeśli umowa została zawarta bez ogłoszenia przetargu

Czy można odliczyć VAT od usługi, jeśli umowa została zawarta niezgodnie z prawem, tj. bez ogłoszenia przetargu?

Za interpretacje przez pół roku nie trzeba płacić

Nie ma już opłaty skarbowej od podań i załączników, a więc i wniosków o interpretację. Dopiero od 1 lipca 2007 r. za wydanie interpretacji podatkowej będzie trzeba zapłacić 75 zł. Przez pół roku podatnicy będą mogli otrzymywać odpowiedzi od organów skarbowych za darmo.

Elektroniczne potwierdzenia

Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady poświadczania podatnikom w drodze elektronicznej złożonych przez nich deklaracji na podatek leśny i rolny.

Minister zawarł pierwsze porozumienie cenowe

Minister finansów zawarł pierwsze uprzednie porozumienie cenowe. Dzięki niemu urzędnicy nie będą mogli kwestionować w ciągu najbliższych 3 lat transakcji spółki Górażdże Cement.

Liczy się rzeczywista cena zakupu

Przyjmowane do magazynu firmy materiały mogą być wprowadzone do jej ksiąg rachunkowych według rzeczywistych cen zakupu lub nabycia.

Za koszt podatkowy można uznać odsetki tylko od części kredytu

Do kosztów można zaliczyć zarówno prowizję, jak i odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup akcji. Jednak odsetki będą kosztem wyłącznie od części kredytu przeznaczonego na zakup sprzedanych akcji. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 11 grudnia 2006 r. (nr PBB2-4117-0045/2006)

Koszty działalności usługowej z uwzględnieniem ustalenia wyniku finansowego - jak zaewidencjonować

Spółka rozpoczyna działalność w branży budowlanej. Jaki wariant ewidencyjny kosztów wybrać? Jak rozliczać wynik na działalności usługowej?

Trzeba prowadzić ewidencję sprzedaży

Podatnik powinien tak prowadzić ewidencję sprzedaży, aby mógł ustalić moment przekroczenia kwoty uprawniającej do zwolnienia z VAT.

Z ulgi mogą skorzystać wszyscy honorowi krwiodawcy

Z ulgi dla honorowych krwiodawców będą mogli skorzystać wszyscy, którzy oddali krew nieodpłatnie - wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Nie ma znaczenia, czy jest to krew rzadkich grup, czy nie - na co mogłyby wskazywać przepisy.

Nowe wzory deklaracji i oświadczeń

Jest już wzór deklaracji w zakresie zryczałtowanego podatku od przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, czyli PIT-23.

Budżet zadaniowy za unijne pieniądze

W budżecie państwa na 2008 rok po raz pierwszy znajdą się elementy nowego systemu, wprowadzającego budżet zadaniowy.

Obowiązują nowe wzory wniosków

Rolnik wytwarzający na własny użytek czysty olej roślinny będzie mógł prowadzić skład podatkowy. Zezwolenie otrzyma, jeśli m.in. nie zalega z podatkami.

Podatnicy zapłacą więcej

Ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia rosną grzywny. Za przestępstwa skarbowe najniższa grzywna to 312 zł. Wzrośnie kwota graniczna między wykroczeniem a przestępstwem.

Nie trzeba składać miesięcznych deklaracji

Zwolnienie podatników CIT z konieczności składania miesięcznych deklaracji powinno przyczynić się do zmniejszenia obciążeń administracyjnych firm.

Od tego roku nie ma odliczeń na kluby sportowe

Ulga związana z wydatkami na kluby sportowe nie przetrwała dłużej niż rok. W tym roku podatnicy nie będą mogli już skorzystać z odliczenia. Przepisy o uldze wykreślił z ustaw o PIT oraz CIT Trybunał Konstytucyjny.

Decyduje treść umowy

Jeśli zakres umowy na przeprowadzenie badania klinicznego produktu leczniczego pokrywa się z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej, to uzyskane z tytułu wykonania tej umowy przychody należy zaliczyć do przychodów z działalności. - Decyzja Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej (nr IPB2/418-0031/06/3)

W bilansie należy dokładnie podzielić wszystkie aktywa

Właściwy podział aktywów i pasywów w bilansie ma wpływ m.in. na przedstawienie wysokości kapitału obrotowego. Dla inwestorów, banków i kontrahentów jest to informacja o zdolności spółki do regulowania bieżących zobowiązań.

Faktury w księgach

Chciałabym zapytać o sposób wykazywania w księgach faktur, których termin wystawienia jest np. listopadowy, a data sprzedaży jest październikowa, czyli fakturowanie następuje w miesiącu następnym po wykonaniu dostawy. Jak potwierdzić saldo należności w przypadku wystąpienia rozbieżności pomiędzy naszą firmą jako sprzedawcą a naszym kontrahentem, czyli odbiorcą?

Czy przez moment rozpoczęcia ewidencjonowania należy rozumieć moment fiskalizacji kasy

Czy moment fiskalizacji kas rejestrujących to moment rozpoczęcia ewidencjonowania?

Wycena pozycji sprawozdawczych według standardów międzynarodowych

W niniejszym poradniku po Międzynarodowych Standardach Rachunkowości omawiamy świadczenia pracownicze, rezerwy, przychody, dotacje, kontrakty budowlane oraz podatek dochodowy. Opisujemy, jak standardy regulują ich zakres wyceny, jak należy je zaprezentować w sprawozdaniu finansowym, a także jakie problemy sprawiają w praktyce i jak je rozwiązać.

REKLAMA