REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

WSA. Sąd nie może przywrócić terminu

Uwzględnienie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania nie leży w kompetencji sądu, lecz dyrektora izby skarbowej. Jeżeli upłynął siedmiodniowy termin, nie ma możliwości wnioskowania o przywrócenie terminu do ponownego wniesienia odwołania - stwierdził białostocki WSA.

ETS. Wykładnia szóstej dyrektywy

Kradzież towarów nie stanowi świadczonej odpłatnie dostawy towarów i w związku z tym nie stanowi czynności opodatkowanej VAT - stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Okres przechowywania wyrobów akcyzowych

Firma magazynująca niektóre wyroby akcyzowe zharmonizowane wyprodukowane lub przetworzone przez inny podmiot, który zużywa je do produkcji wyrobów nieakcyzowych, nie musi ustalać minimalnego okresu ich magazynowania w składzie podatkowym.

Akcyza - koniecznie trzeba złożyć wniosek

Wyroby akcyzowe zużywane m.in. do innych celów niż produkcja paliw silnikowych korzystają ze zwolnienia od akcyzy również w przypadku importu - wynika ze zmienionych przepisów rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Aby odzyskać akcyzę, trzeba złożyć wniosek.

REKLAMA

Zawieszono pobór podatku

Minister finansów rozszerzył katalog zharmonizowanych wyrobów importowanych, które mogą być objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy

Jakie skutki podatkowe i ewidencyjne wiążą się z przerejestrowaniem samochodu ciężarowego na osobowy

W grudniu 2003 r. zakupiłem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej samochód z homologacją ciężarową, który na gruncie obecnie obowiązujących przepisów o podatku od towarów i usług nie jest samochodem ciężarowym. Od stycznia 2004 r. samochód ten jest amortyzowany. VAT w całości został zwrócony przez urząd skarbowy. Czy mogę przerejestrować samochód na osobowy? Czy z tą operacją wiążą się jakieś skutki podatkowe i ewidencyjne?

Czy ubezpieczenie zapłacone od sprzedanego samochodu będzie kosztem

Uczestnictwo w targach

Czy istnieje możliwość zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z uczestnictwem w targach poznańskich, takich jak: koszty związane z przygotowaniem stoiska, opłaty za reklamę w katalogu targów, opłatę za stanowisko wystawiennicze, koszty noclegów pracowników obsługujących stoisko?

REKLAMA

Interpretacje urzędów trafią do sądu

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że opłaty za użytkowanie wieczyste podlegają VAT. Nie zgadzają się z tym niektóre samorządy i nie wykluczają złożenia skargi do sądu administracyjnego - wynika z informacji "GP".

PIT. Nie będzie ucieczki do raju

Komisja Europejska, chcąc uniknąć ucieczki rachunków oszczędnościowych mieszkańców UE poza państwa członkowskie, włączyła do wspólnotowego systemu opodatkowania dochodów z oszczędności takie raje podatkowe, jak Szwajcaria i Monako czy ośrodki międzynarodowych operacji, takie jak Jersey, Guernsey i wyspa Man.

Formularze podatkowe. Przed urlopem należy podpisać deklarację

Podatnicy zobowiązani do składania comiesięcznych deklaracji podatkowych powinni, planując urlop, uwzględniać terminy ich składania. Niektóre urzędy skarbowe twierdzą, że deklaracje takie musi podpisać podatnik, mimo że jeszcze niedawno nie kwestionowały możliwości składania deklaracji przez pełnomocnika.

Zwrot podatku po upływie terminu przedawnienia

Rozmowa z Włodzimierzem Kubiakiem, sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego

Zwrot VAT od materiałów budowlanych

Ustawa o zwrocie części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych nie jest niezgodna z prawem europejskim - uspokajają eksperci. Jej przepisy nie naruszają ani unijnych przepisów o VAT, ani nie wprowadzają niezgodnego z prawem wspólnotowym subsydiowania sprzedaży, czego obawiają się krytycy ustawy.

Mija termin dla ryczałtowców

Podatnicy, którzy wybrali rozliczanie się z fiskusem w formie ryczałtu i wpłacają podatek raz na kwartał, muszą pamiętać, że termin zapłaty podatku za drugi kwartał mija w środę, 20 lipca br.

Faktury elektroniczne. Wkrótce rozporządzenie

W tym tygodniu ma zostać opublikowane rozporządzenie ministra finansów umożliwiające stosowanie faktur elektronicznych. Nowe przepisy powinny uprościć wymianę tych dokumentów podatkowych między przedsiębiorcami.

Jak rozliczyć zorganizowanie imprezy dla pracowników

Nasza spółka zorganizowała w maju br. zabawę dla pracowników, kontrahentów oraz innych gości. Ponieważ jednym z udziałowców Spółki jest spółka duńska, przyjechali goście z Danii (spotkanie integracyjne - wśród uczestników byli między innymi przedstawiciele banku, udziałowcy spółki duńskiej z osobami towarzyszącymi). W tym celu wynajęli autobus. W maju nasza Spółka otrzymała z Danii fakturę za wynajęcie autobusu i zakup biletu na prom, w celu zrefundowania kosztów. Zarząd wyraził zgodę na zapłatę tej faktury. W związku z tym mam pytanie: czy nasza Spółka ma z tego tytułu jakieś obowiązki w zakresie podatku VAT? Fakturę wystawiono w maju br. Brak jest na niej naszego numeru NIP i nie my zamawialiśmy tę usługę. Czy mogę to potraktować jako notę na refundację kosztów?

Czy należy opodatkować nieodpłatne przekazanie niesprzedanych gazet

Moja działalność gospodarcza, oprócz usług reklamowych, polega m.in. na wydawaniu gazety lokalnej (od stycznia br.). Drukarnia na moje zlecenie drukuje gazetę, a ja rozwożę ją po lokalnych sklepach i kioskach. Nieczęsto się zdarza, że uda się gazetę sprzedać w takiej ilości, jaka została wydrukowana. Niesprzedane gazety (zwroty) zostają u mnie i są niszczone, a czasami rozdawane. Proszę o odpowiedź, jak prawidłowo należy udokumentować dla celów VAT i podatku dochodowego niesprzedane egzemplarze gazet. Czy należy sporządzać protokoły na gazety, które zostają zniszczone, a na rozdawane - faktury wewnętrzne? Cena gazety brutto wynosi 2,20 zł. Czy muszę od zwrotów płacić należny VAT i podatek, skoro fakturę z drukarni zaksięgowałem w całości w koszty i odliczyłem podatek naliczony? Dodam, że prowadzę książkę przychodów i rozchodów.

Czy cesja numeru telefonicznego na rzecz pracownika podlega opodatkowaniu VAT

Centrala w Warszawie ma podpisaną umowę ramową, dotyczącą współpracy z jednym z operatorów sieci komórkowych. Część numerów przydzielona została do naszego Oddziału - i za użytkowanie tych numerów jesteśmy obciążani. W lutym centrala dokonała u operatora zmiany dwóch numerów abonenckich (z 601... na 605...). Jeden ze starych numerów stał się nieaktywny, w jego miejsce użytkujemy nowo przyznany numer, za który zapłaciliśmy 1 PLN za aktywację. Natomiast w czerwcu br. drugi ze starych numerów abonenckich, za zgodą naszej dyrekcji i operatora, przeszedł na prywatny numer jednego z naszych pracowników. Dokonano cesji numeru z Oddziału na osobę fizyczną. W to miejsce Oddział użytkuje nowo przyznany numer, za który zapłaciliśmy 1 PLN za aktywację. Czy cesja, o której mowa, jest opodatkowana podatkiem VAT? Jeżeli tak, to jaka kwota powinna być podstawą?

Ustawa o doradztwie podatkowym do Trybunału

Do Trybunału Konstytucyjnego złożony został wniosek o zbadanie zgodności niektórych przepisów nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym z konstytucją - poinformowali przedstawiciele Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Ograniczony zwrot części VAT

Ograniczenie zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych ma dotyczyć całego okresu obowiązywania ustawy, a nie jednorazowej rekompensaty.
Po naszych doniesieniach o wątpliwościach związanych ze stosowaniem ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, Senat postanowił ją poprawić.

Odpisy aktualizujące - wybrane interpretacje organów podatkowych

Jakie są warunki opodatkowania stawką 0% sprzedaży sprzętu komputerowego szkołom

PYTANIE DO USCzy przy sprzedaży do szkoły podstawowej bezprzewodowych kart sieciowych i bezprzewodowego punktu dostępowego (Access Point - odpowiednik switcha w sieci przewodowej) może być zastosowana stawka podatku VAT 0%? Powyższy sprzęt przeznaczony ma być do wyposażenia pracowni komputerowej między innymi do udostępnienia Internetu do komputerów używanych do celów edukacyjnych?

Umowy zlecenia i o dzieło w zeznaniach podatkowych

Każdy, kto zarobił w ubiegłym roku więcej niż 45 700 zł na podstawie umów zlecenia i o dzieło, może mieć wkrótce powód do zmartwień. Zdaniem części urzędników, od takich umów trzeba bezwzględnie płacić VAT. Niektóre urzędy skarbowe rozpoczęły już łowy wśród zleceniobiorców.

Akcyza na paliwa opałowe

Senat przyjął w piątek poprawki do nowelizacji ustawy o akcyzie, która uniemożliwi ministrowi finansów podwyższanie stawek na paliwa opałowe. Wprowadzi też dodatkowe sankcje za jazdę na oleju grzewczym i jego sprzedaż z dystrybutorów.

Opodatkowanie należności licencyjnych przekazywanych za granicę

Spółka z o.o. ma zapłacić swojemu kontrahentowi z Niemiec opłatę licencyjną. Czy powinna od niej pobierać i odprowadzać podatek?

Jak rozliczyć podatek od umów leasingu samochodów zawartych po 1 czerwca br.

5 czerwca br. podpisaliśmy umowę leasingową na samochód, który obecnie spełnia wymogi wzoru Lisaka dotyczące ładowności. Czy po 22 sierpnia, kiedy zaczną obowiązywać zmienione przepisy ustawy o VAT, również będziemy mogli odliczać podatek od rat leasingowych w pełnej wysokości?

W jakim terminie rozliczyć faktury korygujące za usługi telekomunikacyjne

Otrzymaliśmy od Telekomunikacji faktury korygujące dotyczące kilku miesięcy. Ich sporządzenie spowodowane było stwierdzeniem pomyłek w poszczególnych pozycjach faktur. W jakim terminie i w jaki sposób powinniśmy je rozliczyć?

Opłata skarbowa. Mniej za poświadczenie

Złoty zyskał na wartości, rentowność obligacji spada

W porównaniu do porannego otwarcia złoty lekko zwyżkował. Cena obligacji wzrosła. W piątek ok. 15.00 euro kosztowało 4,1350 zł względem 4,1620 zł na porannym otwarciu, natomiast za dolara inwestorzy płacili 3,4250 zł względem 3,4320 zł.

Słuzba Celna. Będzie i taniej, i szybciej

Celnicy będą mogli niszczyć towary pochodzące z przemytu, jeśli sąd orzeknie ich przepadek na rzecz Skarbu Państwa - takie zmiany przewiduje nowelizacja kodeksu karnego skarbowego. Teraz likwidacja tego typu towarów jest kosztowna i często nie przynosi pożądanych efektów.

Opłata skarbowa - mniej za poświadczenie

VAT. E-faktury wejdą w życie

Rozporządzenie dotyczące elektronicznych faktur zostało wczoraj zaaprobowane przez ministra nauki i informatyzacji. Teraz wystarczy już tylko jego publikacja w Dzienniku Ustaw i będzie mogło zacząć funkcjonować w obrocie prawnym - poinformowano "GP" w Ministerstwie Finansów.

Nowelizacja ustawy o akcyzie - olej opałowy

W nowelizacji ustawy o akcyzie może znaleźć się przepis zrównujący stawki na paliwa w przypadku jazdy na oleju opałowym lub jego sprzedaży z dystrybutorów.

Unormowania niemieckie - VAT. Odliczanie podatku naliczonego

Odliczenie podatku naliczonego od podatku należnego zostało zgodnie z ogólnymi zasadami działania - podatku od wartości dodanej potwierdzonymi przepisami VI Dyrektywy EWG - wprowadzone także w ustawie niemieckiej VAT (UStG).

Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w zakresie VAT - obowiązki z tytułu importu

Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie odrębnych zasad prawa wspólnotowego dotyczących rozliczenia podatku od wartości dodanej, w przypadku dokonywania importu towarów z "państw trzecich" na obszar Wspólnoty Europejskiej. Regulacje prawne dotyczące tego problemu zostały zawarte w przepisach art. 23 VI Dyrektywy Rady z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku1.

Refundacja wydatków na cele sportowo-rekreacyjne ponoszonych przez pracowników

Czy w przypadku refundacji przez pracodawcę wydatków ponoszonych przez pracowników m.in. na karnety na siłownię, basen itd. świadczenia takie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego?

Opodatkowanie wspólników spółki komandytowo-akcyjnej

Jakie są zasady opodatkowania spółki komandytowo-akcyjnej oraz jej wspólników: komplementariusza i dwóch akcjonariuszy?

Zasady opodatkowania jedynego wspólnika spółki z o.o.

W związku z nabyciem wszystkich udziałów od dotychczasowych wspólników spółki z o.o. stałem się jedynym wspólnikiem tej spółki. Jak opodatkowane będą moje przychody z tytułu udziału w spółce? Czy będę odpowiadać własnym majątkiem za zaległości podatkowe spółki?

Inicjatywa na rzecz VAT w budownictwie

Inicjatywy mające na celu bezterminowe przedłużenie przyznanej Polsce do 2007 r. derogacji umożliwiającej stosowanie 7-proc. stawki VAT m.in. na usługi budowy, remontu i modernizacji budynków mieszkalnych są właściwe, choć nie obejmują one całości problematyki związanej z budownictwem mieszkaniowym - poinformowali "GP" przedstawiciele Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

WSA. Kontrola rozliczeń VAT

Chcąc uchylić niekorzystną dla siebie decyzję przez wskazanie uchybień proceduralnych, podatnik powinien wykazać ich wpływ na wynik postępowania. Jeśli taka zależność nie zachodzi, nie będzie podstaw do uchylenia zaskarżonej decyzji - wynika z wyroku białostockiego WSA.

Przedsiębiorcy skarżą przepisy o VAT

Dwie oficjalne skargi na przepisy obowiązującej ustawy o VAT zostały wczoraj złożone do Komisji Europejskiej. Skargi dotyczą zakazu odliczania VAT od niektórych pojazdów samochodowych oraz zakazu odliczeń przy zakupach, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Senat. Ustawa o promocji zatrudnienia

Aby odliczyć ZUS od podatku w przypadku zatrudniania gosposi, okres zatrudnienia będzie musiał wynosić co najmniej 12 miesięcy. Nie ma jednak wymogu zatrudniania tej samej osoby przez ten czas - zapewnia resort gospodarki.

Samochody. Unia żąda zmian

Komisja Europejska wszczęła pierwszy etap tzw. procedury naruszeniowej przeciwko Polsce w związku z pobieraniem akcyzy na samochody sprowadzane z zagranicy. Z podobnymi problemami borykają się Grecja i Holandia, przeciwko którym Komisja wdrożyła już drugi etap procedury, żądając zmiany przepisów w tych państwach.

Najem składników majątku przez podatnika opodatkowanego w formie ryczałtu

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy w razie wynajęcia przeze mnie kontrahentowi części składników majątku związanych z prowadzeniem tej działalności (m.in. wyposażenia biurowego) przychody z tego tytułu również mogą być opodatkowane w formie ryczałtu? Jaką stawkę należy wówczas zastosować?

Koszty finansowania zewnętrznego według MSR-ów i ustawy o rachunkowości

Co kryje się pod pojęciem kosztów finansowania zewnętrznego? Jak je ujmować w księgach rachunkowych? Jakie podejście do zagadnienia kosztów finansowania zewnętrznego formułuje ustawa o rachunkowości, a co na ten temat mówią MSR-y?

Nowe kody dla opakowań na potrzeby tranzytu

Zdarzenia po dacie bilansowej

Opodatkowanie dostawy "łańcuchowej"

Nasza firma B kupiła na Słowacji towar od firmy A. Towar ten został sprzedany firmie niemieckiej C. Firma niemiecka wystawiła fakturę firmie austriackiej D, przy czym towar był transportowany bezpośrednio z firmy A do firmy D, transport organizowała firma D. Wszystkie firmy są zarejestrowanymi podatnikami VAT-UE w swoich krajach. Jak powinno wyglądać rozliczenie VAT przez polską firmę (B)? Czy konieczna jest rejestracja polskiej firmy B na potrzeby rozliczenia podatku na Słowacji? Czy firma B może rozliczyć nabycie towaru od firmy słowackiej A jako WNT? Czy dostawa przez firmę B do firmy niemieckiej (C) jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT)?

Przychody z tytułu uczestnictwa w programie lojalnościowym

Wspólnicy spółki jawnej planują przeprowadzenie akcji motywacyjnej, polegającej na przyznawaniu nagród osobom, które zadeklarują chęć uczestnictwa w programie lojalnościowym, mającym na celu osiągnięcie założonego przez spółkę poziomu sprzedaży jej towarów. Uczestnicy programu będą pracownikami innych przedsiębiorców-dystrybutorów towarów spółki. Nie będą oni w żaden sposób konkurowali między sobą ani nie będą zobowiązani do doprowadzenia do określonej liczby umów sprzedaży. Nie będzie ich łączyć ze spółką żadna umowa cywilnoprawna (zobowiązanie organizatora ma charakter jednostronny). Jak w tej sytuacji powinny zostać zakwalifikowane przychody uzyskane przez te osoby i jakie obowiązki będą ciążyć z tego tytułu na spółce?

O niższą stawkę VAT na ubranka dziecięce

REKLAMA