REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odsetki od zaległości podatkowych

Kwestia naliczania odsetek od nieuregulowanych w odpowiedniej wysokości zaliczek wywołuje już od dłuższego czasu spory. Na czym polega problem? Podatnicy mają obowiązek wnoszenia zaliczek na podatek. Zdarza się, że tego nie robią lub też wnoszą zaliczki w niższej wysokości niż powinni.

Koszty składowania muszą być udokumentowane

Jeżeli w odniesieniu do przywiezionego towaru powstanie dług celny, a wartość celna towaru ustalona zostanie w oparciu o cenę faktycznie zapłaconą lub należną wraz z zawartymi w niej kosztami składowania i utrzymania towarów w czasie ich pozostawania w składzie celnym, to koszty te nie powinny być zawarte w wartości celnej. Jednakże niezbędnym warunkiem jest ich wyodrębnienie z ceny faktycznie zapłaconej lub należnej za towar - wyjaśnił białostocki WSA.

Dofinansowanie ze środków unijnych - skutki podatkowe

Spółka z o.o. otrzymała ze środków unijnych częściową refundację kosztów udziału w targach międzynarodowych, które odbyły się w listopadzie 2004 r. Ponieważ spółka nie była pewna, czy otrzyma dofinansowanie, koszty te zaliczyła wcześniej bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Dofinansowanie dotyczyło 50% wydatków poniesionych przez spółkę. Czy w takiej sytuacji należy dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów za listopad 2004 r. i czy wystąpiło w związku z tym zaniżenie zaliczki na podatek dochodowy za ten miesiąc oraz konieczność zapłaty odsetek za zwłokę z tego tytułu?

Sankcja dla spółki, kara dla wspólników

Dopuszczalne było ukaranie spółki cywilnej ustaleniem dodatkowego zobowiązania podatkowego w VAT. Nie można mówić o zbiegu odpowiedzialności. Spółka cywilna jako podatnik VAT nie może być ukarana sankcją karną ani jako sprawca przestępstwa skarbowego, ani wykroczenia, bo mogą je wyłącznie popełnić osoby fizyczne. A wspólnicy spółki nie mogą bezpośrednio zostać ukarani sankcją w VAT, bo nie są podatnikami VAT.

REKLAMA

Nowe zachęty w specjalnych strefach

Zmienione ostatnio przez rząd kolejne rozporządzenia w sprawie specjalnych stref ekonomicznych umożliwiają skorzystanie z zachęt w postaci zwolnień z podatku dochodowego przez firmy działające w sektorze nowoczesnych usług.

Przekaż 1 proc. podatku

Ruszyła kampania promująca przekazywanie przez podatników 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego.

Zwolnienie z VAT a wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Czy podatnik zwolniony z podatku VAT w Polsce, nabywający towary od kontrahenta z kraju Unii, powinien rozliczyć transakcję jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Czy wniesienie aportem samochodu podlega akcyzie

Czy wniesienie w formie aportu samochodu osobowego przez obywatela Francji, niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej, do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która ma siedzibę w Polsce, podlega, podobnie jak w podatku VAT, zwolnieniu z akcyzy?

REKLAMA

Nowe limity dla składów podatkowych

Zmniejszenie podatku o 1 proc. Wniosek RPO do Trybunału

Trybunał Konstytucyjny będzie musiał ocenić, czy wyłączenie podatników podatku liniowego oraz osób rozliczających przychody z kapitałów pieniężnych z możliwości zmniejszenia podatku należnego o 1 proc. w związku z wpłatą na rzecz organizacji pożytku społecznego jest zgodne z Konstytucją RP.

Przychód z tytułu użytkowania samochodu wspólnika

W trzyosobowej spółce cywilnej jeden ze wspólników używa swego prywatnego samochodu na potrzeby spółki, a koszty dzielimy proporcjonalnie na wszystkich wspólników. Samochód nie jest środkiem trwałym, jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu. Niekiedy pojawiają się głosy o liczeniu hipotetycznego przychodu w cenach rynkowych u pozostałych wspólników. Czy to prawda i jaka jest podstawa prawna?

ETS o usługach na rzecz ubezpieczycieli

Czynności "back office", polegające na wykonywaniu za wynagrodzeniem usług na rzecz zakładu ubezpieczeniowego, nie stanowią usług pokrewnych transakcjom ubezpieczeniowym dokonywanym przez maklera bądź pośrednika ubezpieczeniowego w rozumieniu tego przepisu - stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Odliczanie podatku od samochodów

Ministerstwo Finansów zapewnia, że nowelizacja ustawy o VAT nie pozbawi przedsiębiorców prawa do odliczenia podatku zawartego w cenie samochodów dostawczych z jednym rzędem siedzeń.

Informacje o kontach bankowych. Procedury

Zawarte w założeniach do projektu zmiany w ustawie o kontroli skarbowej przewidują rozszerzenie zakresu informacji uzyskiwanych przez organy kontroli skarbowej od banków i innych instytucji finansowych o dane identyfikujące kontrahentów transakcji. Nie wydaje się jednak, aby było to potrzebne, bo jak do tej pory organy skarbowe rzadko korzystają z przysługujących im uprawnień.

Opodatkowanie zakładów pracy chronionej

Zakłady Pracy Chronionej, które nie mogły dochodzić swoich pieniędzy po korzystnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ulg podatkowych, będą mogły domagać się zwrotu nadpłaty.

Pierwsze postanowienie opublikowane

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów pojawiła się pierwsza opublikowana wiążąca interpretacja prawa podatkowego. Prezydent Płocka w trybie postanowienia z uzasadnieniem odpowiedział na wniosek podatnika z 7 stycznia 2005 r. w sprawie podatku od nieruchomości.

Obniżenie stawki amortyzacyjnej

Interesuje mnie możliwość obniżenia stawek amortyzacyjnych, ponieważ pozwoliłoby mi to wykazać zdolność kredytową. Czy mogę obniżyć stawkę amortyzacyjną dla środka trwałego do 0? Zaznaczam, że prowadzę księgę przychodów i rozchodów.

Wspólne opodatkowanie małżonków przy śmierci jednego z nich

Proszę o wyjaśnienie, czy osoba ma prawo rozliczyć się wspólnie z małżonkiem za 2004 r., jeżeli małżonek zmarł w lutym 2005 r.?

Podatkowa żonglerka

Umorzenie zaległości podatkowej

Urząd skarbowy w wyniku przeprowadzonej kontroli określił mi zaległość podatkową z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2003 r. w kwocie 22 000 zł. Mój stan majątkowy wskazuje, że nie jestem w stanie zapłacić tej zaległości. Czy w jakiś sposób mogę uzyskać zwolnienie z zapłaty tej zaległości?

Sieć oplecie podatnika

RPO o zmianie ustawy VAT

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra finansów o podjęcie inicjatywy ustawodawczej mającej na celu zmianę ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie udzielania bezpłatnej pomocy prawnej dla osób ubogich.

Likwidacja wartości niematerialnych i prawnych

Zajmuję się sprawami środków trwałych w firmie. Czy można zlikwidować wartości niematerialne i prawne całkowicie już umorzone, nadal jednak używane (płacony jest także roczny abonament-licencja na ich używanie). Jak prawidłowo dokonać takiej likwidacji?

Darowizny kościelne

W poniedziałkowej uchwale Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż podatnicy przekazujący darowizny na rzecz kościelnych osób prawnych mają prawo odliczyć je bez ograniczeń. Uchwała ma charakter ogólny i będą się do niej stosować wszystkie sądy administracyjne w sprawach ewentualnych sporów podatników z organami podatkowymi o wysokość odliczenia. Po uchwale cała kwota przekazanej darowizny zmniejszy dochód, czyli podstawę opodatkowania. Aby wygrać z fiskusem, trzeba jednak zadbać o dobre udokumentowanie odliczenia.

Faktura za energię elektryczną

Fakturę za energię elektryczną wystawiono 9 stycznia 2005 r., dotyczy ona kosztów energii w 2004 r. Czy mogę ją zaksięgować na koncie Ma "6" "Rozliczenia międzyokresowe bierne" i koncie Wn "4", a w 2005 r. Wn "6" i Ma "2". Czy jest to prawidłowe?

PSL nie chce podatku liniowego

Odliczenia podatkowe darowizn

Podatnicy, którzy w ubiegłych latach korzystali z bezlimitowego odliczania tzw. darowizn kościelnych, mogą spać spokojnie. W podjętej wczoraj uchwale NSA przesądził, iż podstawę taką dawały im przepisy ustaw regulujących stosunek państwa do Kościoła. Uchwała będzie wiązać składy orzekające NSA i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych we wszystkich analogicznych sprawach.

Egzaminy na doradcę podatkowego

Termin rozliczenia faktury

Kiedy powinniśmy rozliczyć fakturę sprzedaży wystawioną np. w styczniu 2005 r. z terminem płatności na koniec lutego? Okres rozliczeniowy przypada na luty i naszym zdaniem wtedy należy zaksięgować fakturę. Ale co zrobić, gdy kontrahent nie wywiąże się z terminu płatności i należność zostanie uregulowana znacznie później? Czy ma to wpływ na okres rozliczenia podatku należnego? I odwrotnie, odnosząc się do podatku naliczonego, jeśli my nie wywiążemy się z terminu płatności i znacznie się ona opóźni, jaki okres rozliczeniowy wówczas obowiązuje?

Rozliczenia ze wspólnikami i kontrahentami z Niemiec

Dwaj wspólnicy naszej spółki mają miejsce zamieszkania w RFN. Z tego względu prowadzimy ożywione kontakty handlowe z Niemcami, wypłacamy należności licencyjne, odsetki i dywidendy. Wiem, że od stycznia br. obowiązuje nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Czy wprowadziła ona jakieś istotne zmiany?

Zapłata podatku od nieruchomości

Dostarczanie posiłków do zakładu pracy

Bar gastronomiczny dostarcza gotowe posiłki do zakładu pracy. Na fakturze dokumentującej sprzedaż bar stosuje stawkę 7 proc. Zakład pracy zażądał korekty faktury stwierdzając, że posiłki mają charakter posiłków regeneracyjnych objętych zwolnieniem z VAT. Czy zakład pracy ma rację?

Dla kogo VAT-25

Dla przyczep lub naczep naczelnik urzędu skarbowego nie ma obowiązku wydawania zaświadczenia na formularzu VAT-25 - podkreślono w piśmie Ministerstwa Finansów. Tymczasem niektórzy czytelnicy "GP" twierdzą, że brak zaświadczenia może komplikować dokonanie rejestracji

Zmiany VAT najwcześniej w maju

Nowe zasady odliczeń VAT od samochodów i ulga na złe długi nie wejdą w życie 1 kwietnia, jak planowali posłowie. Senat zajmie się nowelizacją ustawy o VAT dopiero 31 marca.

Rozliczanie kosztów pośrednich na produkty gotowe

Elementem procedury szacowania wartości produktów jest rozliczanie kosztów pośrednich. Metoda wyceny jest regulowana przez przepisy prawa bilansowego. Natomiast nie ma takich regulacji w przypadku rozliczania kosztów zarządu na produkty. Niemniej przyjęty przez jednostkę sposób tego rozliczenia jest bardzo ważny ze względu na ocenę opłacalności wytwarzanych produktów. Kwestia rozliczania kosztów pośrednich na produkty została omówiona w niniejszym opracowaniu.

Strategia finansów publicznych na lata 2006 - 2008

Nowa strategia finansów publicznych na lata 2006-2008 to jedynie propozycja do dyskusji. Rząd nie będzie zgłaszał projektów wdrażających ją ustaw - zapewniali w piątek przedstawiciele rządu.

Podmiot, na który jest wystawiana faktura

Spółka zajmująca się kolportażem prasy zamierza podpisać umowę z posłem Parlamentu Europejskiego na kolportaż wydawanego czasopisma. Czasopismo będzie kolportowane na terytorium Polski. Zgodnie z życzeniem posła faktura za usługi kolportażowe miałaby być wystawiana na jeden z organów UE. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?

Wiążące interpretacje podatkowe

W niektórych urzędach nawet w co piątym wniosku o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej zdarzają się podstawowe błędy. Przede wszystkim brak jest wyczerpującego opisu stanu faktycznego i własnego stanowiska w sprawie. Często na wniosku nie ma także opłaty skarbowej. Odsetek wniosków, w których są błędy, waha się od 10 do 20 proc. Taki stan rzeczy spowodowany jest nieznajomością przepisów i niedbalstwem podatników - wynika z sondy przeprowadzonej w wybranych urzędach skarbowych przez "GP".

Podwyższenie ceny dostarczonego uprzednio towaru

W wyniku zastosowania określonych warunków dostawy nastąpiło podwyższenie ceny dostawy towarów uprzednio dostarczonych. W jaki sposób należy udokumentować zwiększenie ceny towaru?

Postępowanie odwoławcze - możliwość oceny dowodów przez stronę

W mojej sprawie organy podatkowe wszczęły postępowanie, które dotyczyło skorzystania przeze mnie dwa lata temu z ulgi budowlanej w podatku dochodowym. Postępowanie to zostało zakończone wydaniem (niekorzystnej dla mnie) decyzji, od której się odwołałem. Proszę o wyjaśnienie, czy w postępowaniu w II instancji też powinienem dostać 7-dniowy termin na wypowiedzenie się w sprawie zebranych w sprawie dowodów? Jeśli tak, to czy takie uprawnienie przysługuje mi również wtedy, gdy w postępowaniu tym nie zebrano żadnych nowych dowodów?

VAT i samochody

Księgowanie od A do Z

Prowadzenie nawet małej firmy wymaga podstawowej wiedzy z zakresu sposobów ewidencjonowania zdarzeń zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Prowadzenie rachunkowości ma także za zadanie umożliwienie prawidłowego rozliczenia się z kontrahentem i z budżetem. Rachunkowość prowadzona jest nie tylko dlatego, że tak nakazuje prawo, ale także po to, by można było uzyskać informacje konieczne do właściwego funkcjonowania jednostki (czyli osiągania zysków). To rachunkowość jest źródłem informacji niezbędnych do podejmowania decyzji. Praktycznie cały obszar firmy jest widoczny w zbiorach danych rejestrowanych w księgach rachunkowych i ewidencjach pomocniczych. Informacje tworzone przez rachunkowość służą też otoczeniu przedsiębiorstwa związanemu z nim transakcjami gospodarczymi.

Opodatkowanie marży - zasady ewidencjonowania

Jak i co ewidencjonować w kasie fiskalnej w przypadku usług, które są opodatkowane "z marży"? Czy tylko zapłaty i przedpłaty? Czy może należy ewidencjonować również marżę, a nawet faktury zakupu? Czy prowadzący biura podróży muszą osobno wpisywać do kasy marżę, a osobno wartość usług własnych? Pozostaje jednak jeszcze kwestia usług kupionych od podmiotów trzecich dla bezpośredniej korzyści turysty.

Podatek ekologiczny

Obowiązek udzielenia informacji podatkowych

Prowadzę w formie spółki cywilnej działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego artykułami metalowymi. W ramach prowadzonej działalności współpracuję z kontrahentami z całej Polski. Otrzymałam od urzędu skarbowego pismo z żądaniem podania informacji o wartości należności wynikających z umów zawartych z jednym z moich kontrahentów. Obawiam się, że w sytuacji, kiedy mój kontrahent dowie się o przekazanych przeze mnie informacjach, nasza współpraca może się zakończyć. Czy organy podatkowe mogą żądać ode mnie takich informacji?

Nowe przepisy dla spółek UE

Opublikowano Dyrektywę Rady 2005/19/WE z dnia 17 lutego br. Ten nowy akt prawny zmienia Dyrektywę Rady 90/434/EWG w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów spółek z różnych państw członkowskich.

Korekta faktury VAT sprzed 1 maja 2004 r.

Chciałbym wstawić korektę faktury VAT (zmniejszającą cenę usługi) sprzed maja 2004 r. na usługę transportu międzynarodowego z Polski do Francji. Jak ją rozliczyć w deklaracji VAT-7: za miesiąc wystawienia korekty, za miesiąc otrzymania potwierdzenia korekty, czy za kwiecień 2004 r.? W obecnym wzorze deklaracji VAT-7 nie ma pozycji sprzedaży traktowanej jako eksport, opodatkowanej stawką 0 proc.

Od rekompensat trzeba płacić podatek

Egzaminatorzy nie szkolą

Podatek nie może wpływać na wysokość opłaty

REKLAMA