REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fundacje, stowarzyszenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy stowarzyszenie może wystawić fakturę za usługi reklamowe

Stowarzyszenie kultury fizycznej działa jako klub sportowy, nie prowadzi działalności zarobkowej i nie jest zarejestrowane jako „czynny podatnik VAT”. Utrzymuje się z różnych źródeł (m.in. z dotacji z urzędu gminy, składek członkowskich i sekcji klubowych, darowizn od firm i osób fizycznych), a wszelkie pozyskane środki przeznacza na działalność statutową. Klub od początku tego roku pozyskuje środki finansowe od firm w zamian za ich reklamę na imprezach i zawodach sportowych. Czy może wystawiać faktury (rachunki) tym firmom?

Stypendia wypłacane przez fundacje

Fundacja zamierza przyznawać i wypłacać stypendia dla uczniów z niezamożnych rodzin. Jakie obowiązki w związku z tym zaistnieją?

Zakwaterowanie na koszt organizacji non profit

W praktyce zdarza się, że organizacja non profit zatrudnia pracownika z innego regionu kraju i zapewnia mu tymczasowe zakwaterowanie - do momentu załatwienia wszelkich formalności meldunkowych związanych ze zmianą miejsca zamieszkania. Powstaje problem, kiedy udostępnienie lokalu mieszkalnego pracownikowi stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy.Czy bezpłatne zakwaterowanie pracownika przez pracodawcę podlega oskładkowaniu? W jakiej wysokości pracodawca może zaliczyć wydatki na zakwaterowanie pracowników do kosztów podatkowych jednostki?

Tylko wynagrodzenie wypłacone jest kosztem

Stowarzyszenie wypłaciło pracownikom wynagrodzenia za czerwiec 2008 r. z opóźnieniem (faktyczna wypłata nastąpiła 10 lipca). W jakim miesiącu można zaliczyć to wynagrodzenie do kosztów podatkowych?

REKLAMA

Delegacje władz organizacji a koszty uzyskania przychodu

Czy wydatki na delegacje wypłacane członkom zarządu i komisji rewizyjnej, niebędącym pracownikami, stanowią dla stowarzyszenia koszt uzyskania przychodów?

Czy wynajem jest działalnością gospodarczą

W statucie naszego stowarzyszenia zapisaliśmy możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Naszym dochodem są przede wszystkim składki członkowskie, a w mniejszym stopniu także przekazane nam darowizny. Ostatnio zawarliśmy umowę najmu, na podstawie której wynajmujemy należący do nas parking. Czy w tym przypadku wynajem powinniśmy potraktować jako działalność gospodarczą?

Dieta a nocleg ze śniadaniem w podróży służbowej pracownika fundacji

Pracownik fundacji wrócił z zagranicznej podróży służbowej. Otrzymał diety w pełnej wysokości. W hotelu, z którego korzystał, w cenę noclegu było także wliczone śniadanie (z faktury za hotel wynika, że cena obejmowała nocleg i śniadanie). Czy w razie wypłaty pełnej diety koszty śniadania w kwocie diety (tj. różnica w wysokości 15% diety) stanowią przychód pracownika, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy?

Czy sprzedaż akcji przez fundację jest opodatkowana

Jesteśmy fundacją. Posiadamy akcje w S.A. Koszt nabycia akcji 1250,0 tys. zł. Finalizujemy sprzedaż tych akcji, kwota sprzedaży to 3095,0 tys. zł. Dochód przeznaczymy na działalność statutową zgodną z art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Czy dochód podlega opodatkowaniu?

REKLAMA

Kto sprawuje nadzór nad fundacjami i stowarzyszeniami

Działalność stowarzyszeń i fundacji podlega dość szeroko określonemu nadzorowi. Zakres nadzoru, organy nadzorujące oraz metody i podstawy sprawowania nadzoru są różne dla obu rodzajów jednostek. Ustawa o fundacjach nie posługuje się, co prawda, wprost pojęciem kontroli lub nadzoru, jednak na podstawie treści jej poszczególnych postanowień można ustalić organy kontroli i nadzoru oraz ich uprawnienia w tym zakresie. W ustawie Prawo o stowarzyszeniach wprost określono zarówno zakres, jak i organy sprawujące nadzór.

Usługi świadczenia dostępu do Internetu a VAT

Czy czynności stowarzyszenia polegające na zapewnieniu swoim członkom dostępu do Internetu na warunkach określonych w statucie należy zakwalifikować do usług telekomunikacyjnych i opodatkować VAT?

Czy stowarzyszenie może odliczać VAT od składek członkowskich w całości

Stowarzyszenia, które pobierają składki członkowskie i przeznaczają je następnie na realizację celów statutowych - wykonują czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT. Jeśli zakupy stowarzyszenia mają związek wyłącznie ze sprzedażą niepodlegającą opodatkowaniu, to nie ma ono prawa do odliczenia podatku zapłaconego od tych zakupów, ponieważ nie jest spełniony podstawowy warunek, tj. dokonane zakupy nie są związane ze sprzedażą opodatkowaną. Jeśli nie jest możliwe przyporządkowanie kwot podatku naliczonego do poszczególnych działalności, podatek taki podlega odliczeniu w całości. Na takim stanowisku stanęły sądy w najnowszych wyrokach.

Po przekroczeniu limitu stowarzyszenie staje się płatnikiem VAT

Czy w chwili gdy wartość obrotu z działalności statutowej odpłatnej przekroczy kwotę wyrażoną w złotych, odpowiadającą kwocie 10 000 euro, Stowarzyszenie nie stanie się płatnikiem podatku od towarów i usług z uwagi na fakt, iż działa w celu realizacji zadań statutowych po kosztach, a nie w celu osiągnięcia zysku?

Reklamowanie sponsora a działalność statutowa stowarzyszenia

Czy reklamowanie sponsora (reklamobiorcy) w cyklu imprez sportowych, organizowanych lub w których bierze udział nasz Klub, nie wykracza poza działalność statutową stowarzyszenia kultury fizycznej?

Opodatkowanie wyżywienia zawodników w czasie wyjazdu na zawody

Jesteśmy stowarzyszeniem - klubem sportowym. W ramach działalności statutowej organizujemy wyjazdowe imprezy sportowe. W trakcie wyjazdów zapewniamy uczestnikom imprezy (zawodnikom) wyżywienie. Zawodnicy nie otrzymują diet. Czy świadczenia te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Użyczenie prywatnego samochodu przez członka stowarzyszenia

Samochód użytkowany do celów stowarzyszenia nie musi być własnością tej jednostki i nie musi być wprowadzony do ewidencji środków trwałych, aby koszty jego eksploatacji mogły być zarachowywane w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Może to być m.in. prywatny samochód użyczony przez członka stowarzyszenia.

Czy pobrane przez stowarzyszenie dodatkowe składki przeznaczone na spłatę zadłużenia podlegają VAT

Stowarzyszenie jest podatnikiem VAT. Rozlicza się za okresy miesięczne i prowadzi ewidencję sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Stowarzyszenie pobrało na koniec miesiąca dodatkowe składki od swoich członków w dobrowolnej kwocie, według uznania każdego członka stowarzyszenia. Zebrana kwota zostaje przeznaczona na spłatę zadłużenia, jakie ma stowarzyszenie w opłatach w urzędzie miasta. Dodatkowe składki księgowane są na osobnym koncie księgowym, a dowodem ich wniesienia jest dowód wpłaty KP. Stowarzyszenie nie ewidencjonuje składek za pomocą kasy rejestrującej. Czy pobrane składki podlegają ewidencji i opodatkowaniu VAT?

Podatek od opłat wnoszonych przez członków stowarzyszenia

Stowarzyszenie prowadzi na rzecz swoich członków usługi parkingowe. Czy mamy obowiązek płacić podatek od opłat wnoszonych przez naszych członków (w całości przeznaczonych na cele statutowe stowarzyszenia), czy też podlegają one zwolnieniu z opodatkowania?

Jak organizacje prowadzące działalność statutową powinny ustalić proporcję na 2008 r.

W deklaracji za styczeń 2008 r., która będzie składana do 25 lutego br., podatnicy, którzy rozliczali podatek naliczony za pomocą proporcji, będą zobowiązani do dokonania korekty odliczonego w poprzednim roku podatku naliczonego.

Dofinansowanie w ramach programu Kapitał Ludzki - krok po kroku

Procedura konkursowa ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu Kapitał Ludzki jest podobna do procedur obowiązujących także w ramach innych programów funduszy strukturalnych. Dlatego przedstawienie tej procedury da Czytelnikom ogólną wiedzę o sposobie ubiegania się o dofinansowanie w ramach wszelkich funduszy strukturalnych.

Kiedy zapłacone odsetki będą opodatkowane

Stowarzyszenie zapłaciło odsetki na rzecz gminy za nieterminowe oddanie niewykorzystanej dotacji. Czy od środków przeznaczonych na zapłacenie odsetek należy odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych?

Wydatki na nagrodę nie zmniejszą podstawy opodatkowania

Stowarzyszenie uzyskuje dochody również ze statutowej działalności odpłatnej oraz z działalności gospodarczej. Czy nagroda przyznana pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę wyłącznie w zakresie działalności statutowej nieodpłatnej jest kosztem uzyskania przychodu?

Nieodpłatne świadczenia z okazji świąt

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, kiedy organizacje pożytku publicznego przekazują nieodpłatnie towary czy organizują inne formy nieodpłatnej pomocy potrzebującym, np. spotkania opłatkowe. Czynności te mogą wywoływać skutki w rozliczeniu VAT.

Podstawą rozliczeń za podróż służbową statut lub umowa

Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym działalność kulturalną. Chcemy wysłać dwoje naszych członków niebędących pracownikami stowarzyszenia na festiwal filmowy w związku z realizowanym przez nich projektem.

Odsprzedając bilety, trzeba zapłacić VAT

Stowarzyszenie kupiło bilety na koncert i ma zamiar przekazać je za pełną odpłatnością członkom stowarzyszenia. Zakup biletów opodatkowany był stawką 7% VAT. Stowarzyszenie jest czynnym podatnikiem VAT. Czy z tytułu przekazania biletów członkom stowarzyszenia należy naliczać VAT, skoro jednym ze statutowych celów stowarzyszenia jest krzewienie kultury muzycznej?

Przedstawiciel stowarzyszenia nie musi być jego członkiem

Chcemy założyć zwykłe stowarzyszenie, tzn. takie, którego nie trzeba rejestrować w sądzie. Przepisy mówią, że w takim przypadku trzeba ustanowić przedstawiciela reprezentującego nasze stowarzyszenie. Czy takim przedstawicielem musi być wyłącznie osoba z naszego grona, czyli członków stowarzyszenia, czy może to być ktoś, kto nie należy do założycieli, ale w momencie ustanowienia go przedstawicielem stanie się członkiem stowarzyszenia?

Organizacja programów artystycznych - wolna od VAT

Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym działalność w zakresie kultury. W ramach tej działalności świadczymy usługi polegające na organizowaniu programów artystycznych oraz koncertów. Imprezy te organizowane są przez zakłady pracy lub instytucje publiczne, my jesteśmy współorganizatorem programu artystycznego lub koncertu, będącego elementem określonej imprezy. Poza tym koszt imprezy ponosi jej główny organizator. Według jakiej stawki VAT należy opodatkować opłaty za świadczenie takich usług?

Działalność gospodarcza według Ordynacji podatkowej

Zwolnieniem od podatku dochodowego od osób prawnych zostały objęte dochody organizacji pożytku publicznego przeznaczone na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Czy chodzi tu o działalność, o której mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego, czy o swobodzie działalności gospodarczej?

Nadwyżka przychodów wolna od podatku - jeśli przeznaczona na cele statutowe

Członkowie naszego stowarzyszenia organizują składkowe imprezy związane z celami statutowymi. Uczestniczący w imprezie płacą za udział niewielkie, równe dla wszystkich kwoty. Z kwot tych finansujemy wynajem sali, sprzętu multimedialnego, poczęstunek. Jak postąpić w przypadku, w którym zostanie nam nadwyżka, tzn. nie wydamy całości składek na daną imprezę? Czy możemy dysponować tą nadwyżką i przeznaczyć ją na organizację kolejnej imprezy?

Ewidencja przychodów z tytułu dotacji - umiejscowienie w rachunku wyników

Dotacje dla bardzo wielu organizacji stanowią podstawowe źródło przychodów przeznaczanych na działalność statutową. Stosowane metody ewidencji przychodów z tytułu dotacji powinny zostać opisane w zasadach (polityce) rachunkowości danego podmiotu gospodarczego.

Wpłaty na adopcję na odległość w ramach limitu dla darowizn

Mój urząd skarbowy podważył odliczenie z tytułu darowizny przekazanej na rzecz Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie, której celem była tzw. „adopcja na odległość”. Czy słusznie?

Fundacja nie musi informować o swoim funduszu statutowym

Czy fundacje są zobowiązane do umieszczenia na swoim papierze firmowym informacji o numerze REGON, NIP, KRS i wysokości swojego funduszu statutowego?

Kto i kiedy musi rejestrować transakcje powyżej 15 000 euro

Jesteśmy fundacją. Podobno należy rejestrować transakcje gotówkowe przekraczające limit równowartości 15 000 euro. Czy to prawda, że realizacja transakcji w wysokości przekraczającej 15 000 euro w formie gotówkowej grozi sankcją karną?

Import towarów w celach charytatywnych nie zawsze zwolniony z cła

Fundacja w dniu 12 marca 2007 r. złożyła zgłoszenie celne o objęcie towarów (ubrania i meble pokojowe dla dzieci), które otrzymała bezpłatnie z USA, stanowiących pomoc humanitarną, procedurą dopuszczenia do wolnego obrotu i złożyła wniosek o zastosowanie zwolnienia od cła. Zgłoszenie celne zostało przyjęte przez organ celny i zarejestrowane, zaś towary zwolniono do wnioskowanej procedury celnej.

Przychód ze sprzedaży i koszt działalności statutowej

Fundacja prowadzi działalność zarówno odpłatną, jak i nieodpłatną. W ramach tej działalności organizuje obozy dla dzieci i młodzieży. Jak należy prawidłowo zaksięgować wpłaty na obóz oraz koszty dotyczące tych wyjazdów, w przypadku gdy:

Wartość amortyzacji do kosztów bilansowych bez względu na rodzaj dotacji

Jesteśmy stowarzyszeniem, które nie prowadzi działalności gospodarczej, utrzymujemy się między innymi z dotacji. Czy jeśli środki trwałe zostały nabyte w ramach dotacji, ale stanowią one jedynie część kosztorysu/harmonogramu wydatków, można nimi obciążać koszty? Przy czym nie jest to dotacja celowa na zakup środków trwałych. Wydaje nam się, że raczej nie powinno się obciążać kosztów. Osoba prowadząca księgi w poprzednich okresach odpisywała wartość amortyzacji środków trwałych nabytych z dotacji raz w roku w ciężar kosztów. Czy można mówić o błędzie podstawowym?

W bilansie fundacji nie wykazuje się zysku lub straty z lat ubiegłych

Z powodu korekty błędu podstawowego za rok 2002 w pasywach bilansu fundacji za 2006 r. pojawiła się po raz pierwszy pozycja A.VII. „Strata z lat ubiegłych”. Czy stratę tę można przeksięgować na koszty okresu bieżącego na takiej samej zasadzie jak zysk za 2006 rok przeksięgowuje się na przychody roku 2007 r.? Nadmieniamy, że fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej, a jej jedyne przychody to otrzymane darowizny rzeczowe i pieniężne, zaś koszty to wyłącznie darowizny przekazane w ramach działalności statutowej. Chcielibyśmy ponadto zapytać, czy i w jaki sposób strata ta (powstała w wyniku korekty błędu podstawowego) wpłynie na kwoty wykazane w zeznaniu CIT-8 za 2006 rok?

Zwrot kosztów używania samochodów - musi być ewidencja przebiegu pojazdu

W związku z koniecznością zapewnienia członkom zarządu zwrotu wydatków związanych z odbywanymi przez nich podróżami nasze stowarzyszenie, na podstawie uchwały walnego zgromadzenia członków, przyznało im miesięczne limity kilometrów (dla prezesa 600 km, dla dwóch wiceprezesów po 400 km), za co przysługuje im ryczałtowy zwrot kosztów. Ryczałt obliczany jest według stawek wynikających z rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania oraz zwrotu kosztów z tytułu używania samochodów osobowych niebędących własnością pracodawcy. Czy można uznać kwoty ryczałtów za koszty uzyskania przychodów stowarzyszenia?

Jak rozliczać wynik finansowy w fundacjach i stowarzyszeniach prowadzących działalność gospodarczą

Zarówno przepisy ustawy o fundacjach, jak i Prawa o stowarzyszeniach dopuszczają prowadzenie działalności gospodarczej. Ograniczają one jednak swobodne dysponowanie zyskami z tej działalności. Wymagają, by dochód z działalności gospodarczej był przeznaczony tylko do realizacji celów statutowych. Ograniczenie to zakłada określone zasady zarówno w zakresie ewidencji kosztów i przychodów, jak i rozliczenia wyniku finansowego.

Jak ująć w księgach zakup lokalu spółdzielczego sfinansowany z kredytu

Jesteśmy stowarzyszeniem jednostek samorządu terytorialnego. W dniu 12 marca 2006 r. zakupiliśmy na podstawie umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. W związku z zakupem lokalu zaciągnęliśmy kredyt długoterminowy – okres spłaty 10 lat. Jak należało prawidłowo ująć w księgach rachunkowych opisane operacje gospodarcze? Jak należy amortyzować poniesione nakłady finansowe związane z nabyciem lokalu?

REKLAMA