REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ryczałt

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy grupowe korepetycje z matematyki można opodatkować kartą podatkową

Jestem nauczycielką matematyki zatrudnioną na pełny etat w liceum. Prowadzę też usługowe korepetycje z matematyki dla indywidualnych uczniów, a także grup. Czy zajęcia i korepetycje prowadzone grupowo (np. dla uczniów przygotowujących się do matury) można rozliczać korzystając z formy karty podatkowej?

Kiedy świadcząc usługi stomatologiczne można opłacać kartę podatkową

Czy lekarz opodatkowany kartą podatkową może świadczyć usługi na rzecz firm

Prowadzę gabinet lekarski opodatkowany w formie karty podatkowej. W ramach prowadzonej działalności wykonuje usługi na rzecz osób fizycznych oraz pracowników różnych firm (np. medycyna pracy). Czy mogę, na świadczone przez siebie specjalistyczne usługi medyczne, wystawiać rachunki dla firm, które kierują swoich pracowników na okresowe badania lekarskie?

Co to są "usługi dla ludności"

Świadczę usługi dekarskie i płacę podatek w formie karty podatkowej. W decyzji urzędu skarbowego na 2012 rok określono mi limit przychodów w kwocie 60.724 zł, wykonywania świadczeń dla innych odbiorców - poza świadczeniami dla ludności. Czy wykonując świadczenia jako podwykonawca dla firmy budowlanej prowadzonej przez osobę fizyczną, która jest z kolei wykonawcą robót budowlanych dla innych firm, należy zaliczyć te świadczenia do limitu wykonywania świadczeń dla innych odbiorców, czy też traktować je jako świadczenia dla ludności?

REKLAMA

Czy wynajem jednopokojowych kawalerek można opodatkować kartą podatkową

Mam kilka małych kawalerek (w różnych punktach miasta), które w czasie roku akademickiego wynajmuję studentom. Przychód z tytułu najmu, opodatkowuję na zasadach ogólnych. W bieżącym roku, w okresie wakacyjnym chciałbym wynajmować te lokale turystom na krótkotrwałe zakwaterowanie (noclegi). Czy uzyskane przychody z tytułu najmu jednopokojowych kawalerek na usługi noclegowe w ramach działalności gospodarczej mogą być opodatkowane w formie karty podatkowej?

Które usługi stolarskie podlegają opodatkowaniu kartą podatkową

Zasadniczo podlegają opodatkowaniu kartą podatkową usługi stolarskie w szerokim zakresie – z wyjątkiem wyrobu trumien.

Gdy żona wynajmuje, mąż nie traci prawa do karty podatkowej

Czy jeśli moja małżonka wynajęła lokal pod działalność gospodarczą, to czy z chwilą osiągnięcia przez nią dochodu z najmu, ja stracę prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej?

Czy małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą w tym samym zakresie

Jestem lekarzem stomatologiem i prowadzę działalność gospodarczą (w formie wolnego zawodu) świadcząc usługi stomatologiczne. Korzystam z opodatkowania kartą podatkową. Moja małżonka chciałaby rozpocząć działalność gospodarczą w formie wolnego zawodu lekarza ginekologa. Czy po rozpoczęciu prowadzenia działalności przez moją żonę stracę prawo do korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej?

REKLAMA

Czy dwa różne zakresy działalności gospodarczej pozwalają na opodatkowanie kartą podatkową

Czy wykonywanie przez tego samego przedsiębiorcę działalności gospodarczej w dwóch różnych zakresach, tj. obsługa maszynowa produkcji rolniczej i ogrodniczej oraz sprzedaż żwiru z gospodarstwa rolnego ( które wymienione zostały w różnych częściach ) wyklucza możliwość opodatkowania w formie karty podatkowej?

Czy przedsiębiorca na karcie podatkowej może rozpocząć inną działalność w spółce osobowej

Rozpoczęcie kolejnej działalności w ramach spółki jawnej, skutkuje utratą prawa do opodatkowania kartą podatkową przychodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie.

Czy usługi naprawy sprzętu RTV mogą być opodatkowane kartą podatkową

Planuję założyć punkt napraw sprzętu rtv i rozliczać się kartą podatkową, bo z tym podobno najmniej formalności. Jakie konkretnie usługi z tego zakresu mogą być objęte kartą podatkową? Ile będę płacił miesięcznie podatku przy zatrudnieniu jednego pracownika?

Które usługi ślusarskie mogą być opodatkowane kartą podatkową

Zamierzam otworzyć warsztat ślusarski i chciałbym rozliczać się kartą podatkową. Chciałbym zatrudnić 2 ludzi. Jakie konkretnie usługi ślusarskie mogą być objęte kartą podatkową? I ile może wynieść miesięczna kwota podatku?

Jakie usługi kosmetyczne mogą być opodatkowane kartą podatkową

Kartą podatkową mogą być opodatkowane usługi z zakresu zarówno kosmetyki upiększającej, jak i leczniczej oraz zachowawczej.

Zakres usług jubilerskich i grawerskich opodatkowanych kartą podatkową

Jestem jubilerem i po latach terminowania u innych - mam zamiar w tym roku otworzyć własny, jednoosobowy zakład jubilerski i grawerski. Planuję wybrać kartę podatkową jako formę opodatkowania. Czy wszystkie usługi jubilerskie i grawerskie mogą być opodatkowane kartą? Jaka może być kwota podatku w dużymi mieście (ponad 100 tys. mieszkańców)?

Czy kontrola i naprawa układów elektrycznych i elektronicznych może podlegać opodatkowaniu kartą podatkową

Zamierzam rozpocząć działalność polegającą na kontroli działania i naprawie podzespołów elektronicznych i elektrycznych. Czy dla opodatkowania takiej działalności mogę wybrać kartę podatkową?

Czy można zrezygnować z karty w trakcie roku podatkowego

Otrzymałem w marcu decyzję naczelnika urzędu skarbowego ustalającą wysokość podatku w formie karty podatkowej od najmu pokoi gościnnych. Czy mogę jeszcze w tym roku jakoś zrezygnować z tej formy opodatkowania i przejść na ryczałt ewidencjonowany?

Czy można opłacać kartę podatkową zatrudniając osobę na umowę cywilnoprawną

Prowadzę salon kosmetyczny opodatkowany w formie karty podatkowej. Czy mogę zatrudnić na podstawie umowy cywilnoprawnej osobę wykonującą usługi manicure i pedicure bez negatywnych konsekwencji w zakresie prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej?

Karta podatkowa a legalizacja wodomierzy

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie regeneracji wodomierzy. Zatrudniam aktualnie 3 pracowników. Czy mogę zatrudnić dodatkowych pracowników w celu wykonywania prac pomocniczych przy procesie legalizacji wodomierzy (nie związane bezpośrednio ze świadczeniem usług regeneracji), z ustaleniem zakresu obowiązków tylko do tych czynności? Czy to spowoduje utratę prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej?

Czy pielęgniarka może wybrać opodatkowanie w formie karty podatkowej

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie samodzielnego świadczenia usług pielęgniarskich. Usługi te wykonuję a podstawie bezpośrednio zawartej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz na zlecenie podmiotu gospodarczego, prowadzącego jako osoba fizyczna gabinet lekarski, który wykonuje świadczenia na podstawie umowy z NFZ. Czy takie formy wykonywania usług pielęgniarskich pozwalają wybrać opodatkowanie w formie karty podatkowej?

Ilu pracowników może zatrudnić kosmetyczka rozliczając się w formie karty podatkowej

Świadczę usługi kosmetyczne i rozliczam się w formie karty podatkowej. Chciałabym zatrudnić więcej osób. Ilu pracowników mogę zatrudnić, by nie stracić prawa rozliczania się w formie karty podatkowej? Chciałabym zatrudnić pięciu pracowników świadczących usługi kosmetyczne, a ponadto sprzątaczkę i osobę przyjmującą zlecenia.

Jak opodatkować sprzedaż domu wykorzystywanego w działalności

Zamierzam sprzedać dom letniskowy (kupiony w 2000 roku), który sezonowo wynajmuję wczasowiczom. Działalność polegająca na sezonowym wynajmie tego domu nie została wpisana do ewidencji działalności gospodarczej. Podatek z tej działalności opłacany jest w formie karty podatkowej. Czy od przychodu ze sprzedaży tego domu muszę zapłacić podatek dochodowy?

Zasady powrotu do karty podatkowej z opodatkowania wg skali podatkowej

Prowadzę działalność w zakresie usług kosmetycznych. Korzystam w 2010 r. z opodatkowania w formie karty podatkowej. Chciałabym w roku przyszłym zrezygnować z tej formy opodatkowania i prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, a za rok znowu wrócić do opodatkowania w formie karty podatkowej. Czy takie zmiany są możliwe w świetle przepisów podatkowych?

Limity zatrudnienia przy sprzedaży żwiru z gospodarstwa rolnego opodatkowanej kartą podatkową

Prowadzę gospodarstwo rolne oraz działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży żwiru pochodzącego z tego gospodarstwa. Aktualnie działalność gospodarcza opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Ale zamierzam zmienić formę opodatkowania tej działalności na kartę podatkową. Czy ilość zatrudnionych pracowników w gospodarstwie rolnym ma znaczenie dla określenia limitów zatrudnienia przy opodatkowaniu sprzedaży żwiru w formie karty podatkowej?

Czy karta podatkowa zawsze wyklucza wspólne rozliczenie małżonków

W maju 2009 r. zlikwidowałem działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Od trzech lat działalność zawieszana była w urzędzie skarbowym i nie osiągałem z tego tytułu dochodów. Dochody osiągałem tylko z umowy o pracę. Czy słusznie postąpiłem rozliczając się za 2009 rok wspólnie z małżonką?

Czy nieodpłatne udostępnienie powierzchni reklamowej na taksówce to inna działalność gospodarcza

Jestem taksówkarzem (przewóz osób i towarów) i płacę kartę podatkową. Jako członek stowarzyszenia chcę udostępnić nieodpłatnie powierzchnię reklamową na taksówce dla tego stowarzyszenia. Czy zakaz prowadzenia innej pozarolniczej działalności gospodarczej, poza działalnością podlegającą opodatkowaniu w formie karty podatkowej obejmuje również taką sytuację?

Czy wyrób i wysyłkowa sprzedaż mebli sosnowych może być opodatkowana kartą podatkową

Od połowy 2010 roku planuję wytwarzać i sprzedawać meble sosnowe w większości przez Internet. Do ceny wyrobu doliczana będzie wartość przesyłki. Czy fakt wyodrębnienia na fakturze obok mebli wartości przesyłki wpływa jakoś na prawo bycia opodatkowanym w formie karty podatkowej?

Kiedy wynajem pokoi gościnnych i domków turystycznych można opodatkować kartą podatkową

Usługi hotelarskie świadczone w pokojach gościnnych i domkach turystycznych mogą być opodatkowane kartą podatkową o ile przedsiębiorca nie wynajmuje więcej niż 12 pokoi. Dyskusyjne bywa jednak określenie co podatnik i fiskus uważają za pokój.

Czy rolnik może płacić kartę podatkową

Jestem rolnikiem, prowadzę gospodarstwo rolne i z tego tytułu płacę podatek rolny. Ale jak mam opodatkować sprzedaż piasku i żwiru pozyskiwanych z mojego gospodarstwa rolnego? Czy mam prawo to robić w formie karty podatkowej?

Korzystanie z usług specjalistycznych nie wyklucza opodatkowania w formie karty podatkowej

Podatnicy mogą rozliczać się w formie karty podatkowej jeżeli (oprócz prowadzenia odpowiedniego rodzaju działalności) przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów. Wyjątkiem są tzw. usługi specjalistyczne, korzystanie z których nie wyłącza opodatkowania kartą podatkową. Co to są te usługi specjalistyczne?

Karta podatkowa - stawki

Stawki karty podatkowej ustalane są kwotowo. Przedsiębiorca na karcie płaci stałą kwotę co miesiąc i ma spokój.

Czy świadcząc usługi konserwatorskie można rozliczać się w formie karty podatkowej


Chciałbym rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług konserwacji dzieł sztuki. Chodzi tu m.in. o konserwację ołtarzy, obrazów i malowideł w kościołach ale także i o inne prace mające na celu konserwację obrazów i innych przedmiotów artystycznych. Czy mogę wybrać kartę podatkową jako formę opodatkowania tej działalności?

Rezygnacja i inne przypadki utraty statusu "kartowicza"

Czasem trzeba zrezygnować z płacenia karty podatkowej. Przykładowo: firma się rozrasta, przybywa pracowników i nie można już utrzymać wymaganych kartą limitów zatrudnienia. Warto też wiedzieć kiedy grozi nam utrata prawa do rozliczania się w formie karty bez naszej woli.

Jak załatwić sobie prawo płacenia karty podatkowej

Jeżeli już wiesz, że możesz być "kartowiczem" - musisz jeszcze dopełnić formalności, aby takie prawo otrzymać. Podpowiadamy jak to zrobić.

Limity zatrudnienia przedsiębiorcy na karcie podatkowej

Podatnicy rozliczający działalność gospodarczą w formie karty podatkowej muszą pamiętać, by nie przekraczać limitów zatrudnienia przewidzianych dla danego rodzaju działalności. Naruszenie tego wymogu grozi utratą prawa do karty podatkowej.

Kto może płacić podatek w formie karty podatkowej

Nie ma prostszej formy opodatkowania dochodów firmy niż karta podatkowa. Kartę mogą płacić zarówno indywidualni przedsiębiorcy, jak i ci działający w formie spółki cywilnej. Ale trzeba spełnić szereg warunków, by móc skorzystać z dobrodziejstw tej formy opodatkowania.

Przedsiębiorca na karcie podatkowej - co może, a czego nie

Płacąc podatek w formie karty podatkowej masz szereg obowiązków ale również trochę uprawnień. Warto je znać, by nie popaść w konflikt z urzędem skarbowym albo w razie tego konfliktu móc się skutecznie bronić.

Ryczałt od najmu prywatnego od 2010 roku jest opłacalny jak nigdy dotąd

Od 1 stycznia 2010 r. (także w 2013 roku) osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (o ile umowy te nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej), jeżeli wybiorą ryczałt ewidencjonowany, płacą podatek w wysokości 8,5% uzyskanych przychodów bez względu na ich wysokość.

Co powinien zawierać wykaz środków trwałych ryczałtowca

Podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Jak powinno się prowadzić ewidencję przychodów

Podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają obowiązek prowadzić ewidencję przychodu. Wzór i szczegółowe zasady jej prowadzenia ustalono w rozporządzeniu Ministra Finansów z 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 219 poz. 1836 z późn. zm.).

Co jest przychodem u przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym

Ryczałtowcy - przedsiębiorcy płacą podatek od uzyskanych przychodów. Ustawa o ryczałcie nie ma własnej definicji przychodów – odsyła w tym zakresie do ustawy o PIT.

Limit obrotów liczymy co roku

Przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem czasem uznają bezpodstawnie, że jeżeli nie przekroczyli w danym roku podatkowym, ustalonej na ten rok równowartości limitu 150 tys. euro przychodów, to z pewnością mogą być ryczałtowcami w roku następnym. Otóż nie jest to prawda w sytuacji, gdy spadł kurs euro w porównaniu do  1 października poprzedniego roku.

Jaka stawka ryczałtu dla usług poligraficznych

Prowadzę niewielką drukarnię. Uważam, że powinienem płacić ryczałt wg stawki 5,5%. Moim zdaniem wykonuję działalność o charakterze wytwórczym a nie usługowym. Bowiem z własnych materiałów, tj.: z papieru, farby drukarskiej, matryc, za pomocą nowoczesnych technologii wykonuje całkowicie nowy wyrób jakim jest gotowe wyroby typu: etykiety, kartoteki, druki reklamowe, broszury, wizytówki, plakaty, ulotki, naklejki,itd. Czy mam rację?

Przekroczenie limitu obrotów przez przedsiębiorców rozpoczynających działalność w trakcie roku

Podatnicy, którzy rozpoczną, działalność w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej, płacą ryczałt bez względu na wysokość przychodów. Tak wyraźnie stanowi art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o ryczałcie.

Jaką stawkę ryczałtu zastosować do przychodów z tytułu usług biurowych

Czy działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura (PKD 82.11.Z) opodatkowana w formie zryczałtowanego podatku dochodowego powinna być objęta podatkiem wg stawki: 8,5%, 17% czy 20%?

Jaka stawka ryczałtu dla usług świadczonych koparką

Zamierzam prowadzić działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych związaną z wykonywaniem robót budowlanych, tj. roboty ziemne koparką przy budowie i naprawie dróg, przygotowanie terenu pod budowę oraz rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych. Jaką stawką trzeba opodatkować przychody z takiej działalności?

Jaka stawka ryczałtu przy sprzedaży wysyłkowej książek

Prowadzę działalność gospodarczą, której część stanowi sprzedaż książek przez internet. Rozliczam się na zasadzie podatku zryczałtowanego. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w poniższych sytuacjach sprzedaży internetowej:

Jaka stawka ryczałtu przy najmie samochodu - środka trwałego

Świadczę usługi w zakresie transportu drogowego towarów i od 2008 roku opłacam ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Mam dwa samochody ciężarowe (środki trwałe) ale jeden chcę wynająć. Jaka stawkę podatkową powinienem zastosować do przychodu z tytułu najmu tego samochodu stanowiącego środek trwały?

Czy można od ryczałtu od przychodów z najmu odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne

Pracuję w Niemczech. Tam rozliczam się z podatku dochodowego, płacę ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. W Polsce mam mieszkanie, które w związku ze swoim pobytem w Niemczech wynajmuję. Podatek dochodowy od tego wynajmu uiszczam w Polsce w formie ryczałtu. Czy mogę odliczyć od ryczałtu składkę zapłaconą w Niemczech na prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Czy akwizytor może rozliczać się ryczałtem

Prowadzę sprzedaż towaru powierzonego, poprzez prezentację tego towaru odbiorcy ostatecznemu. Prezentacje odbywają się w zakładach przemysłowych.
Sporządzam oferty cenowy. Dostarczam towar odbiorcy. Prezentuję działanie i właściwości towaru. Czy wykonując opisaną czynność mogę opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

Czy odszkodowanie jest opodatkowane ryczałtem

Spółka cywilna odprowadza podatek w formie zryczałtowanej w wysokości 5,5% oraz 8,5%. We wrześniu 2008 r. z powodu budowy prowadzonej w bezpośrednim sąsiedztwie, zniszczeniu uległa hala warsztatowa, co uniemożliwiło Spółce prowadzenie działalności przez pewien okres. Sprawca zdarzenia odbudował halę, a jego ubezpieczyciel wypłacił Spółce odszkodowanie za utracone przychody, tj. za brak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej i zarobkowania. Czy to odszkodowanie jest opodatkowane, jeśli tak to w jakiej wysokości i w jakiej formie odprowadzić podatek?

REKLAMA