REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Akcyza, Podatnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wiążąca Informacja Akcyzowa (WIA) - zasady stosowania

Z początkiem stycznia 2015 r. weszła w życie zmiana ustawy o podatku akcyzowym, wprowadzająca na gruncie tej ustawy nową instytucję, czyli Wiążącą Informację Akcyzową (WIA). Celem tej nowej instytucji jest umożliwienie uzyskania od właściwego organu podatkowego wiążącej organy podatkowe informacji w zakresie klasyfikacji według Nomenklatury Scalonej wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych lub określenia rodzaju wyrobów akcyzowych.

Informacja za 2014 rok o papierosach i tytoniu do palenia do 2 lutego

Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązku przekazania informacji o papierosach i tytoniu do palenia znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy w 2014 roku. Informację należy przekazać w terminie do 2 lutego 2015 r. do Ministerstwa Finansów.

Dane wystawcy faktury (podatnika VAT) przy najmie prywatnym lokali

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego z dnia 20 października 2014 r., (ITPP3/443-426/14/AT) rozstrzygnął kwestię dotyczącą podatku od towarów i usług w zakresie danych wystawcy na wystawianej fakturze.

Akcyza od nielegalnych papierosów wynosi 16 zł za paczkę

Akcyza od wytwarzanych nielegalnie papierosów wynosi 16 zł za paczkę (20 szt.) - poinformowała w czwartek 15 stycznia 2015 r. w komunikacie rzeczniczka prasowa Ministra Finansów Wiesława Dróżdż. Zaznaczyła, że nielegalnym wytwarzaniem papierosów nie jest ich ręczne skręcanie na własny użytek.

REKLAMA

Wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatników

Jednym z głównych założeń prezydenckiego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej jest wprowadzenie zasady, zgodnie z którą wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatników. Pierwsze czytanie projektu zaplanowano podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.

Skrócenie terminu wydawania interpretacji podatkowych do 2 miesięcy

Ministerstwo Finansów przyjęło "Koncepcję rozwoju Krajowej Informacji Podatkowej". Jednym z głównych założeń proponowanych zmian jest skrócenie terminu wydawania interpretacji indywidualnych do 2 miesięcy (obecnie organy podatkowe mają na to 3 miesiące). Ministerstwo planuje także ujednolicenie wydawanych interpretacji podatkowych.

Akcyza od tzw. Hawajskiego Tytoniu i podobnych wyrobów

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w świetle przepisów dyrektywy Rady 2011/64/UE z dnia 21 czerwca 2011 r. w sprawie struktury oraz stawek akcyzy stosowanych do wyrobów tytoniowych (Dz. Urz. UE L z 2011 r. Nr 176, str. 24) oraz ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 752, z późn. zm.) - skład i przeznaczenie tzw. Hawajskiego Tytoniu i podobnych do niego wyrobów nie ma decydującego znaczenia przy ocenie czy wyroby te są tytoniem do palenia.

Wiążąca Informacja Akcyzowa od 1 stycznia 2015 r.

Czwarta transza deregulacji gospodarki, która wchodzi w życie 1 stycznia 2015 r., wprowadza m.in. instytucję Wiążącej Informacji Akcyzowej, która umożliwia uzyskanie wiążącej informacji w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz rodzaju wyrobu akcyzowego.

REKLAMA

Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.

Ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej wprowadza do ustawy o podatku akcyzowym instytucję tzw. Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA), która stanowi swoistą formę indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, dającą ochronę jej właścicielowi.

Wątpliwości rozstrzygane na korzyść podatnika?

Prezydent RP wniósł do Sejmu projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Zakłada on wprowadzenie do przepisów ogólnych tego aktu zasady, że niedające się usunąć wątpliwości, co do treści przepisów prawa podatkowego, rozstrzyga się na korzyść podatnika w procesie wydawania decyzji podatkowych i wyroków sądowych. Inne proponowane zmiany dotyczą m.in.: przedawnienia podatkowego oraz ograniczenia rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji.

Prezydencki projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej

W przypadku wątpliwości co do przepisu podatkowego, urząd, wydając decyzję, także sąd wydając wyrok, będą miały obowiązek orzec na korzyść podatnika - takie rozwiązanie zakłada projekt noweli Ordynacji podatkowej podpisany i skierowany do Sejmu przez prezydenta. W projekcie zaproponowano także zmiany, które mają dać podatnikowi pewność, że administracja podatkowa nie będzie prowadzić spraw w nieskończoność.

Możliwość przeprowadzania inwentaryzacji dwa razy do roku

W przypadku wyrobów gotowych, w zakresie ubytków alkoholu etylowego, możliwe jest przeprowadzanie inwentaryzacji z częstotliwością dwa razy do roku. Inwentaryzacja wyrobów gotowych w okresach pół rocznych jest zgodna z rozporządzeniem MF w sprawie maksymalnych norm dopuszczalnych ubytków i dopuszczalnych norm zużycia wyrobów akcyzowych.

Odmowy nadania numeru NIP ze względu na adres siedziby spółki

Czy określenie siedziby podatnika może być przyczyną odmowy nadania numeru NIP? Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjny w Łodzi żaden przepis nie nakłada na podmiot ubiegający się o rejestrację obowiązku wykazania, że znajdujący się pod wskazanym adresem lokal spełnia warunki do prowadzenia zgłoszonej działalności gospodarczej. Organ uprawniony do reprezentacji spółki nie ma też obowiązku ciągłego przebywania pod adresem siedziby. Ponadto fakt, że pod wskazanym adresem mają siedzibę także inne spółki nie ma wpływu na kwestię nadania numeru NIP spółce.

Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika

Wprowadzenie zasady rozstrzygania w razie wątpliwości na korzyść podatnika – to jedna z propozycji Kancelarii Prezydenta RP zmian w ustawie Ordynacja podatkowa. Prezydent proponuje ponadto skrócenie terminu przedawnienia, odstąpienie od zasady wymierzania kary za drobne przewinienia i zniesienie obligatoryjnej zasady korekty kosztów. Co powinno zwiększyć poczucie bezpieczeństwa podatnika i zaufanie do państwa, a także ułatwić funkcjonowanie administracji podatkowej.

Karetki pogotowia będą zwolnione z akcyzy

Sejm opowiedział się za przyjęciem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Nowe regulacje wprowadzają zwolnienie z podatku akcyzowego dla samochodów osobowych wykorzystywanych do ratowania życia i zdrowia ludzi, m.in. dla karetek pogotowia.

Jedno okienko do rozliczeń celnych

Wprowadzenie jednego okienka rozliczeniowego dla należności podatkowych i celnych oraz obniżenie do 80 proc. zasiłków chorobowych celników - takie rozwiązania przewiduje m.in. nowelizacja ustawy o Służbie Celnej uchwalona w przez Sejm.

Nowe zasady stosowania akcyzy od 1 stycznia 2015 r.

W dniu 24 listopada 2014 r. Prezydent RP podpisał ustawę o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Ustawa jest częścią pakietu deregulacyjnego. Jedną ze zmian, które wprowadza regulacja są nowe zasady stosowania akcyzy.

Zmiany w podatku akcyzowym od 1 stycznia 2015 r.

W dniu 24 listopada 2014 r. Prezydent RP podpisał ustawę o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Ustawa jest częścią pakietu deregulacyjnego. Jedną ze zmian, które wprowadza regulacja są nowe zasady stosowania akcyzy.

Jedno okienko dla rozliczeń celnych i akcyzowych w 2015 r.

Wprowadzenie "jednego okienka" dla rozliczeń podatków z tytułu akcyzy i cła to jedna z propozycji noweli przepisów dotyczących celników i administracji celnej, którą w tym tygodniu zajmie się Sejm. Projekt przewiduje też m.in. zmniejszenie zasiłków chorobowych celników. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 kwietnia 2015 r.

Polski system podatkowy jest stabilniejszy - Paying Taxes 2015

Jak wynika z raportu Banku Światowego i firmy doradczej PwC „Paying Taxes 2015” - badającego stopień skomplikowania systemu podatkowego - Polska zajmuje 87 miejsce, w porównaniu do zeszłorocznej 113 pozycji.

Wyższa stawka akcyza na papierosy to niższe wpływy budżetowe

Wyniki przeprowadzonej przez PwC analizy oznaczają, iż podjęta już przez Ministerstwo Finansów decyzja o utrzymaniu w 2015 r. poziomu opodatkowania wyrobów tytoniowych z 2014 r. jest słuszna. Aby utrzymać zaplanowane wpływy do budżetu należy zachować w 2015 r. dotychczasowy sposób naliczania minimalnego podatku akcyzowego (MET).

Duże zmiany w urzędach skarbowych od 1 stycznia 2016 r.

Urzędy skarbowe w całym kraju czekają duże zmiany. Jak wynika z projektu ustawy o administracji podatkowej, od 1 stycznia 2016 r. w urzędzie skarbowym będzie można nie tylko rozliczyć podatki oraz otrzymać konieczne zaświadczenia, ale także zarejestrować firmę i złożyć dokumenty do ZUS. Przedsiębiorcy prowadzący działalność krócej niż 18 miesięcy do pomocy dostaną asystenta.

Zmiany w podatku akcyzowym od 30 czerwca 2015 r.

Ułatwienia dla podatników akcyzy, np. zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków dokumentacyjnych, czy zwolnienie z tego podatku niektórych zakładów energochłonnych - przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Nowe regulacje mają wejść w życie 30 czerwca 2015 r.

Założenia nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym na 2015 rok

Rada Ministrów przyjęła 18 listopada 2014 r. założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. Nowe regulacje mają wejść w życie 30 czerwca 2015 r.

Asystent podatnika w urzędach skarbowych

Asystent podatnika pomoże przedsiębiorcom zaczynającym działalność - zakłada projekt ustawy o administracji podatkowej. MF liczy, że dzięki zmianom administracja podatkowa będzie sprawniejsza, bardziej przyjazna dla podatników i skuteczniejsza w ściąganiu danin. Większość proponowanych zmian ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Uproszczenie przepisów w zakresie akcyzy w 2015

Obłożenie akcyzą wytwarzania papierosów przy użyciu maszyn do automatycznego nabijania gliz papierosowych i opodatkowanie cygar w zależności od wagi, a nie od sztuki - to m.in. cele projektu założeń noweli ustawy o podatku akcyzowym, który ma wejść w życie 30 czerwca 2015 r.

Uważaj na kontrole krzyżowe

Kontrole skarbowe przeprowadzane przez pracowników fiskusa zawsze wzbudzają niepokój osób prowadzących działalność gospodarczą. Niekiedy mogą dotyczyć nie tylko bezpośrednio przedsiębiorców, ale również ich kontrahentów. Wówczas mamy do czynienia z kontrolami krzyżowymi.

Produkty energetyczne o podwójnym zastosowaniu - definicja

W dniu 2 października 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok (sygn. C 426/12) dotyczący interpretacji pojęcia produktów energetycznych o podwójnym zastosowaniu jakim posługuje się tzw. Dyrektywa Energetyczna (dyrektywa Rady 2003/96/WE, dalej: Dyrektywa).

Akcyza na węgiel 2014/2015 - najczęstsze błędy

Węgiel i inne wyroby węglowe w praktyce opodatkowane są w Polsce akcyzą od 2 stycznia 2012 r., przy czym prawodawca dokonywał w tym zakresie różnych zmian. Na szczęście prowadziły one w kierunku zarówno uproszczenia systemu opodatkowania obrotu węglem, jak i zmniejszenia uciążliwości obowiązków nałożonych na uczestników tego obrotu. Mimo to właśnie te zmiany, paradoksalnie, stały się źródłem błędów, które mogą boleśnie (bo finansowo) dotknąć przedsiębiorców. Teraz pytania powracają ze względu na rozpoczynający się sezon grzewczy.

Stawka zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2015 r.

W 2015 r. stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wyniesie 0,96 zł na 1 litr oleju - tak wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort rolnictwa. Izby Rolnicze skrytykowały tę propozycję argumentując, że "nie spełnia oczekiwania rolników".

Akcyza 2015: Wprowadzenie terminu na przystąpienie do inwentaryzacji

Podmioty podlegające kontroli będą miały obowiązek przystąpić do inwentaryzacji w terminie 3 dni od dnia otrzymania żądania przeprowadzenia inwentaryzacji lub niezwłocznie po otrzymaniu tego żądania, jeżeli istnieje podejrzenie popełnienia wykroczenia lub przestępstwa - takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie w 2015 r.

Opodatkowanie oleju opałowego i napędowego - wyjaśnienia MF

Zdaniem Ministerstwa Finansów właściwości oleju opałowego umożliwiają użycie go wprost do napędu pojazdów zamiast oleju napędowego. Podstawową przyczyną występowania nieprawidłowości polegających na wykorzystywaniu oleju opałowego niezgodnie z jego przeznaczeniem, jak zauważa MF, jest wysokie zróżnicowanie opodatkowania obu rodzajów paliw (olej napędowy - 1.458,52 zł/ 1000 l (akcyza i opłata paliwowa), olej opałowy - 232,00 zł/1000 l).

Spadek wpływów z podatku akcyzowego

Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców budżet ponosi ogromne straty z tytułu agresywnej polityki fiskalnej Ministerstwa Finansów. Spadają przede wszystkim wpływy z akcyzy tytoniowej i alkoholowej, gwałtownie rozszerza się szara strefa. Dramatycznie wygląda też sytuacja w branży hazardowej – wprowadzona chybcikiem, nie notyfikowana w UE ustawa hazardowa, której część przepisów jest niezgodna z prawem UE, może kosztować polskiego podatnika aż 12,8 miliarda złotych w postaci spadku wpływów oraz konieczności wypłacenia odszkodowań dla poszkodowanych firm. Są już pierwsze wyroki sądów w tej sprawie.

Magazynowanie wyrobów akcyzowych – zmiany w 2015 r.

Planowane zmiany w akcyzie, które mają wejść w życie w 2015 r., zakładają m.in. wprowadzenie uproszczeń w zakresie przepisów dotyczących warunków akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru magazynowania wyrobów akcyzy.

Państwo zaufa podatnikowi?

Nowo powołana premier Ewa Kopacz w swoim expose zapowiedziała przyśpieszenie prac nad nową ordynacją podatkową. Pierwsze efekty już widać – Ministerstwo Gospodarki przedstawiło swoje rekomendacje. Nowe prawo ma być bardziej przyjazne podatnikom.

Akcyza 2015: Prostsze procedury związane z działalnością w zakresie wyrobów akcyzowych

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie w 2015 r., zakłada m.in. wprowadzenie uproszczeń w zakresie procedur związanych z prowadzeniem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych.

Wątpliwości rozstrzygane na korzyść podatnika

Kancelaria Prezydenta przygotuje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, która wprowadzi zasadę, iż w razie wątpliwości wszystkie kwestie należy rozstrzygać na korzyść podatnika (in dubio pro tributario) - zapowiedział w środę 22 października 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski podczas Polskiego Kongresu Gospodarczego.

Fiskus sprawdzi wiarygodność podatników - nowa ustawa o administracji podatkowej

Segmentacja podatników na wzór bankowego “scoringu”; dostępna dla urzędników i podatników baza wiedzy podatkowej, czy “asystent” dla początkujących przedsiębiorców to propozycje z nowej ustawy, która zmieni filozofię działania skarbówki - mówi PAP wiceminister finansów Jacek Kapica. Portal Podatkowy będzie rozwijany o funkcje edukacyjne i e-learningowe.

Dokumentowanie i rozliczanie sprzedaży na rzecz konsumentów

Sprzedaż na rzecz konsumentów podlega odrębnym zasadom dokumentowania niż sprzedaż na rzecz podatników VAT. Zasadą jest, że taka sprzedaż jest ewidencjonowana na kasie rejestrującej, chyba że sprzedawca korzysta ze zwolnienia. Natomiast fakturę sprzedawca ma obowiązek wystawić tylko na żądanie kupującego.

Stawki akcyzy w 2015 r.

W 2015 roku nie wzrosną stawki akcyzy na papierosy i wyroby tytoniowe (oprócz cygar i cygaretek), alkohol i inne wyroby akcyzowe. Co więcej projekt budżetu państwa na 2015 rok zakłada niewielkie obniżenie stawek podatku akcyzowego od paliw silnikowych.

Akcyza 2015 - faktury i fakturowanie

W przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw znalazły się m.in. przepisy ujednolicające nomenklaturę w zakresie wystawiania faktur i jej dostosowanie do obowiązujących od 2014 roku zmian przepisów dot. VAT w zakresie fakturowania. Ponadto na żądanie nabywcy wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych podatnik podatku akcyzowego będzie musiał umieszczać na fakturze kwotę akcyzy.

Akcyza 2015 - nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

Trwają konsultacje projektu założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przygotowanych przez Ministerstwo Finansów. Ta obszerna nowelizacja przepisów akcyzowych ma zgodnie z założeniami wejść w życie 30 czerwca 2015 roku.

Akcyza na papierosy w 2015 r.

Ministerstwo Finansów zdecydowało, że w 2015 r. akcyza na wyroby tytoniowe pozostanie na obecnym poziomie. Zdaniem ekspertów to dobra decyzja, którzy podkreślają jednocześnie, że w celu utrzymania zaplanowanych wpływów do budżetu należy zachować w 2015 r. dotychczasowy sposób naliczania minimalnego podatku akcyzowego (MET).

Nowa Ordynacja podatkowa - rekomendacje Ministerstwa Gospodarki

Ministerstwo Gospodarki przekazało Ministerstwu Finansów projekt rekomendacji dotyczący nowej Ordynacji podatkowej. Nowe propozycje przewidują wprowadzenie m.in. zasady zaufania do podatnika, instytucji rzetelnego podatnika, czy rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnych na korzyść płacących podatki.

Podatek akcyzowy w Polsce – polemika ISP z Ministerstwem Finansów

Trwa dyskusja na temat efektywności i jakości polskiego prawa podatkowego. Publikujemy polemikę Instytutu Studiów Podatkowych ze stanowiskiem opublikowanym na stronach Ministerstwa Finansów, dotyczącym raportu Instytutu w zakresie podatku akcyzowego.

Zapłata podatku a przedawnienie zobowiązania podatkowego

W dniu 29 września 2014 r. NSA (w składzie całej Izby Finansowej) podjął uchwałę, zgodnie z którą po upływie terminu przedawnienia nie jest dopuszczalne prowadzenie postępowania podatkowego i orzekanie o wysokości zobowiązania podatkowego, które wygasło przez zapłatę. Uchwałę komentuje dla infor.pl Jacek Aninowski, doradca podatkowy, Dyrektor Generalny ds. Obsługi Postępowań w Instytucie Studiów Podatkowych.

Zbyt niska kwota wolna od podatku

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego zbyt niską kwotę wolną od podatku w pierwszym progu PIT. Zdaniem RPO 556 zł i 2 grosze to za niska kwota zwolnienia, nieodpowiadająca progowi ubóstwa.

Założenia nowej Ordynacji podatkowej na początku 2015 r.

Kierunkowe założenia nowej Ordynacji podatkowej mają być przygotowane do końca stycznia 2015 r. - zapowiada Ministerstwo Finansów. Już do końca tego miesiąca zostanie wydane rozporządzenie o powołaniu komisji kodyfikacyjnej do spraw zmian.

Podatek akcyzowy w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych w 2015 r.

Planowane na 2015 r. zmiany w ustawie o podatku akcyzowym mają uprościć i znieść uciążliwe przepisy dla prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych.

Lepsza wymiana informacji pomiędzy podatnikami a fiskusem od 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. powinna wejść w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dzięki której zostanie usprawniona wymiana informacji pomiędzy podatnikami a fiskusem. Rząd zamierza w ten sposób spełnić obietnice złożone w 2011 r.

REKLAMA