REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bankowość i finanse, Ministerstwo Finansów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Premie pieniężne wypłacane przez banki (tzw. cashback) to sprzedaż premiowa

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok rozstrzygający spór o opodatkowanie nagród wypłacanych użytkownikom kart płatniczych (tzw. cashback). NSA potwierdził, że wypłaty były związane ze sprzedażą premiową.

Nowe strony internetowe urzędów kontroli skarbowej

Urzędy kontroli skarbowej od 13 lipca br. posiadają nowe podmiotowe strony internetowe Biuletynu Informacji Publicznej (BIP). Wprowadzone zmiany dotyczą m.in. nowej szaty graficznej i jednolitej struktury stron UKS-ów w całym kraju.

Ustawowe ograniczenia kosztów udzielanych pożyczek i kredytów

Boje w zakresie wprowadzenia nowelizacji tzw. ustawy antylichwairskiej, trwają już kilka lat. Obecnie jednak wszystko wskazuje na to, że już niedługo może się wiele zmienić w obszarze ustawowego ograniczenia kosztów udzielanych pożyczek i kredytów. Jakie nowe regulacje mogą zostać wprowadzone?

Podatek od kopalin – jakie ma skutki?

Wprowadzenie przez Ministerstwo Finansów podatku od niektórych kopalin (miedzi i srebra) uważane było za jedną z kluczowych zmian w systemie podatkowym w 2012 roku. Co można o nim powiedzieć z perspektywy czasu? Jakie pozytywne i negatywne skutki przyniósł?

REKLAMA

Podatnika VAT można sprawdzić elektronicznie

Od 26 czerwca na stronie Ministerstwa Finansowego dostępne jest narzędzie, które umożliwia sprawdzenie czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT. Do kogo skierowane jest nowe narzędzie? Jakie zastosowanie znajduje? Co sprawdzisz w ramach jego działania?

Zasady konstruowania portfela inwestycyjnego

Wśród wielu doradców finansowych popularnym sposobem przy konstruowaniu portfela inwestycyjnego jest stosowanie zasady sto minus wiek inwestora. Zasada ta określa, jaką część długoterminowego portfela inwestycyjnego powinny stanowić akcje. Problem jednak w tym, że rzeczywistość jest bardziej skomplikowana niż prosta arytmetyka, a przedstawiona zasada, niekoniecznie daje dobre rezultaty. Jak zatem prawidłowo skonstruować portfel inwestycyjny?

Lepsza wymiana informacji o podatnikach między instytucjami

Elektroniczna wymiana informacji między Ministerstwem Finansów (MF) a Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), Ministerstwem Sprawiedliwości (MS) oraz Prokuraturą Generalną (PG) umożliwi ich nadzorowanym i podległym jednostkom pozyskiwanie informacji o wysokości dochodów podatników drogą elektroniczną.

Informacja podsumowująca w zakresie mechanizmu odwróconego obciążenia – wyjaśnienia MF

Od 1 lipca 2015 r. razem ze zmianami przepisów dotyczących mechanizmu odwróconego obciążenia (reverse charge), wprowadzono obowiązek składania informacji podsumowującej w obrocie krajowym oraz obowiązek korygowania tej informacji, jeżeli dane zawarte w informacji ulegają zmianie. W artykule prezentujemy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów w tym zakresie.

REKLAMA

Odwrotne obciążenie VAT od 1 lipca 2015 r. – wyjaśnienia MF

Z początkiem lipca 2015 r. weszły w życie nowe przepisy w zakresie rozszerzenia i doprecyzowania regulacji zawartych w ustawie o VAT, dotyczących mechanizmu odwróconego obciążenia, których celem jest zapewnienie większej skuteczności tego instrumentu. W artykule prezentujemy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów objaśniające wprowadzone zmiany.

Niższe stawki VAT od 1 stycznia 2017 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie prowadzi obecnie prac legislacyjnych zmierzających do zmiany wysokości stawek VAT. Brak nowelizacji przepisów w tym zakresie oznacza, że z dniem 1 stycznia 2017 r. obniżce ulegną stawki VAT dla dokonywanych czynności odpowiednio z 23% na 22% oraz z 8% na 7%.

Specjalizacja rzeczowa biur Krajowej Informacji Podatkowej

Ministerstwo Finansów zdecydowało się odejść od modelu właściwości miejscowej na rzecz specjalizacji rzeczowej organów upoważnionych do wydawania interpretacji. Specjalizacja biur Krajowej Informacji Podatkowej polega na tym, że wyznaczone biura będą udzielać informacji telefonicznych i interpretacji podatkowych w wybranych podatkach.

Grexit bez wpływu na sytuację gospodarczą i finansową Polski?

„Nie ma istotnych zagrożeń dla naszego wzrostu gospodarczego" – skomentował wpływ potencjalnego wyjścia Grecji ze strefy euro na nasz kraj wiceminister finansów Artur Radziwiłł podczas briefingu, który odbył się w Ministerstwie Finansów 29 czerwca 2015 r.

Nowe strony internetowe urzędów skarbowych

Ministerstwo Finansów poinformowało, że wraz z izbami skarbowymi uruchomiło nowe podmiotowe strony internetowe Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) izb i urzędów skarbowych. 416 nowych stron - 16 izb skarbowych, 380 urzędów skarbowych, 20 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych.

KNF przyjęła dwie rekomendacje dla SKOK-ów

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła jednogłośnie 23 czerwca 2015 r. dwie nowe rekomendacje dla spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych - wynika z komunikatu po wtorkowym posiedzeniu KNF.

Ministerstwo Finansów ostrzega przed outsourcingiem pracowniczym

Zarówno organy podatkowe, jak i ZUS cały czas prowadzą zintensyfikowane działania wobec nieuczciwych podmiotów, oferujących obniżenie kosztów zobowiązań podatkowych oraz ubezpieczeniowych poprzez wykorzystanie instytucji outsourcingu personalnego (proceder ten jest zjawiskiem występującym na terenie całego kraju). W tej sprawie wypowiada się również Ministerstwo Finansów.

Potrącenie bankowe

Instytucja potrącenia uregulowana jest w kodeksie cywilnym w art. 498. Treść tego przepisu nie pozwala jednak bankom na dokonanie potrącenia i zabezpieczenia swojej wierzytelności. Dlatego też ustawodawca w art. 93 ust. 2 prawa bankowego przewidział szczególny sposób realizacji przez banki instytucji potrącenia. Przywilej ten, obwarowany jest jednak szczególnymi przesłankami dokonania kompensaty. Poniżej przybliżamy zasady potrącenia bankowego.

Standaryzacja formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu od 1 lipca 2015 r.

Wzór formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu celnego odpowiada pod względem graficznym i układu pól analogicznemu wzorowi dotyczącemu wpłat na rachunek organu podatkowego. Pod względem graficznym formularze te różnią się jedynie nadrukiem na tle formularza, który na formularzu podatkowym występuje jako „PODATKI", a na formularzu celnym jako „CŁO". Zmiany wejdą w życie 1 lipca 2015 r.

Szczurek: Wynagrodzenia powinny być wyższe

Szef MF Mateusz Szczurek uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej przy nadwyżce handlowej oraz równowadze zewnętrznej wyrażonej przez poprawiający się ciągle bilans obrotów bieżących, "w interesie nie tylko krótkoterminowym jest to, by płace były wyższe".

Szczurek: Reguła wydatkowa ogranicza możliwości wzrostu wydatków

Reguła wydatkowa ogranicza wzrost wydatków, ale niski deficyt daje pewne możliwości, które nie są jednak wielkie - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.

Kapica: Rozpoczęliśmy prace nad strategią administracji podatkowej

Resort finansów pracuje nad strategią, która ujednolici interpretacje podatkowe i usprawni rozliczanie podatników z fiskusem.

Zmiany w działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej w 2016 r.

Rząd przyjął założenia projektu ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Zaproponowane zmiany mają na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa niewypłacalności zakładów, zwiększenie konkurencyjności a co za tym idzie jakości świadczonych usług, obniżenie opłat i większa transparentność. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

IFK poleca: Paragon na wakacjach

Wyjazdy urlopowe sprzyjają zakupom zarówno drobnych pamiątek, jak i tych o wyższej wartości. Aby zakupy pozostały w pamięci jako przyjemny akcent letniego wypoczynku, MF przypomina o zabraniu paragonu za kupiony towar. Paragon z kasy fiskalnej jest jedynym dowodem pozwalającym na ewentualną reklamację towaru lub jego zwrot. Dlatego też warto pamiętać o zachowaniu paragonu lub w przypadku, gdy sprzedawca go nie wydrukuje, poprosić o jego wydanie.

Ministerstwo Finansów postanowiło rozwiązać problem polisolokat

MF postanowiło rozwiązać problem polisolokat, gdyż mieliśmy do czynienia z niechlubnym zachowaniem zakładów ubezpieczeń, które tak konstruowały umowy, że gdy klient chciał się wycofać, tracił w zasadzie wszystkie zainwestowane środki - mówi PAP wiceszefowa MF Izabela Leszczyna.

Kapica: Do końca 2018 r. większość rozliczeń podatkowych przez internet

Resort finansów intensyfikuje prace nad cyfryzacją rozliczeń podatkowych. Do końca 2018 roku większość deklaracji podatkowych będzie można składać online.

IFK poleca: Komornicy zapłacą VAT

Minister Finansów wydał 9 czerwca br. interpretację, w której uznał wykonywane przez komorników sądowych czynności, w szczególności egzekucyjne, za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Nowy system obsługi i wsparcia podatnika w urzędach skarbowych w 2016 r.

W 2016 roku czeka nas wiele zmian w urzędach skarbowych. Ministerstwo Finansów zapowiada lepszą obsługę podatników i jednolite interpretacje podatkowe. Natomiast na dodatkową pomoc asystenta podatnika będą mogły liczyć m.in. osoby rozpoczynające działalność gospodarczą.

Kapica: Od 20 czerwca usługa weryfikacji kontrahenta zarejestrowanego w zakresie VAT

Ministerstwo Finansów zapowiada, że po 20 czerwca będzie w stanie udostępnić nową usługę elektroniczną, tj. możliwość weryfikacji kontrahenta zarejestrowanego w zakresie podatku VAT. Zdaniem MF zapewni to bezpieczeństwo transakcji, bo podatnik będzie wiedział, że ma do czynienia z zarejestrowanym kontrahentem, zwiększy też pewność płacenia podatków.

Nowa strategia administracji podatkowej w lipcu 2015 r.

Pod koniec lipca tego roku będzie gotowa strategia administracji podatkowej - poinformował w środę 3 czerwca 2015 r. na konferencji prasowej wiceminister finansów Jacek Kapica. Wskazał, że zostaną w niej wzięte pod uwagę rekomendacje Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Uproszczenie przepisów w zakresie podatku akcyzowego

Resort finansów szykuje ułatwienia dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą związaną z obrotem wyrobami akcyzowymi. Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, którym ma zająć się rząd, zakłada zniesienie części obowiązków biurokratycznych, z których muszą wywiązywać się firmy obracające towarami obłożonymi akcyzą.

Okienka kasowe - niższe opłaty za nadzór

Resort finansów chce obniżyć tzw. okienkom kasowym opłaty za nadzór. Opłaty z tego tytułu spadną z ponad 1000 zł rocznie do ok. 150 zł. Zdaniem wiceminister finansów Doroty Podedwornej - Tarnowskiej obecny poziom opłat zagraża działalności wielu okienek.

Koniec BTE. Banki zatrudnią firmy windykacyjne

Koniec Bankowego Tytułu Egzekucyjnego, to dobry sygnał dla branży windykacyjnej. Specjaliści oceniają, że banki będą wyprzedawać portfele długów albo zlecać obsługę zewnętrznym firmom. To może być kąsek wart nawet kilka miliardów złotych.

Banki i SKOK-i nie będą mogły wystawiać tytułów egzekucyjnych

Likwidację bankowego tytułu egzekucyjnego od 1 sierpnia 2016 roku - zakłada projekt nowelizacji Prawa bankowego, złożony w Sejmie przez posłów PO. Proponują oni także objęcie analogicznymi przepisami spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Bankowe tytuły egzekucyjne niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekła za niezgodne z konstytucyjną zasadą równego traktowania przepisy Prawa bankowego umożliwiające bankom wystawianie bankowych tytułów egzekucyjnych. Uznane za niekonstytucyjne przepisy tracą moc obowiązującą z dniem 1 sierpnia 2016 r. Część posłów dąży jednak do przyspieszenia uchylenia mocy obowiązującej tych przepisów.

M. Szczurek: Nie możemy sobie pozwolić na dowolne cięcia podatków

Zdaniem ministra finansów Mateusza Szczurka zdjęcie z Polski procedury nadmiernego deficytu nie oznacza, że możliwe będzie znaczące zwiększanie wydatków czy cięcie podatków. Zapowiada jednocześnie, że działania resortu finansów będą nakierowane na równoważenie budżetu.

Szczurek: Mamy system przyjazny podatnikom

Wbrew temu, co się mówi, mamy system przyjazny podatnikom i przychylne podejście państwa dla obywatela. Jednym z przykładów takiego "podejścia frontem" do podatnika, jest to, że kilka lat temu w Polsce sankcja za wykrycie nieprawidłowości w uiszczaniu VAT wynosiła 30 proc., a dziś w takim przypadku wystarczy zapłacić zaległość - mówi w wywiadzie minister finansów Mateusz Szczurek.

Szczurek: Polska gospodarka jest na bardzo solidnej ścieżce rozwoju

Zdaniem ministra finansów Mateusza Szczurka, polska gospodarka jest na bardzo solidnej ścieżce rozwoju a perspektywy wzrostu gospodarczego na najbliższe lata są optymistyczne - na 2015 rok nawet bardziej optymistyczne niż rządowe prognozy.

IFK poleca: Interpretacje podatkowe na nowych zasadach

Minister Finansów podpisał dwa rozporządzenia zmieniające zasady wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Zmiany wejdą w życie 1 lipca 2015 r. Zmieni się również wzór wniosku o wydanie interpretacji oraz sposób uiszczania opłat.

D. Hübner: Możliwe podwyższenie kwoty wolnej od podatku

Zdjęcie procedury nadmiernego deficytu z Polski umożliwi m.in. zmiany w polityce fiskalnej na korzyść obywateli. Jedną z nich – w ocenie Danuty Hübner – może być podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Obecnie polski limit należy do najniższych w Europie i wynosi 3091 zł rocznego dochodu.

Pierwsza na świecie karta bankowa ze zmiennym kodem weryfikacyjnym w Getin Banku

Getin Bank jako pierwszy i jedyny bank na świecie rozpoczął program pilotażowy rewolucyjnej karty Dynamic CVC ze zmiennym kodem weryfikacyjnym. Wyświetlany na miniaturowym, wbudowanym ekranie numer CVC automatycznie odświeża się co godzinę. Wykorzystany mechanizm to najnowocześniejsze rozwiązanie w bankowości, zwiększające ochronę transakcji internetowych przed potencjalnymi kradzieżami, włamaniami do baz danych i oszustwami płatniczymi. Rozwiązanie będzie dostępne dla Klientów Getin Banku do końca II kwartału 2015 r.

We wrześniu rząd przyjmie założenia nowej Ordynacji podatkowej

We wrześniu 2015 r. rząd przyjmie formalnie założenia nowej Ordynacji podatkowej - zapewnił w środę 13 maja na konferencji minister finansów Mateusz Szczurek. Projekt nowej Ordynacji podatkowej ma być gotowy w połowie 2017 roku.

MFW: polska administracja podatkowa słabo ściąga podatki

Polska administracja podatkowa słabo radzi sobie ze ściąganiem podatków. Wyniki ściągalności podatków są niższe niż w innych krajach w Europie. Tak wynika z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Finansów. Część wniosków raportu dotyczących administracji podatkowej już zrealizowaliśmy - przekonuje wiceszef MF Jacek Kapica.

Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów zamiast ksiąg - zmiany w ustawie o rachunkowości

W wyniku zmian, które przewiduje rządowy projekt noweli ustawy o rachunkowości, małe przedsiębiorstwa zaoszczędzą na prowadzeniu rachunkowości. W sumie może to być nawet ponad 61 mln zł. Według Ministerstwa Finansów "przełomem" będzie wprowadzenie możliwości prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów, zamiast ksiąg rachunkowych przez małe organizacje pozarządowe. Ze zwolnienia będą wyłączone niektóre jednostki, np. te, które nie posiadają statusu organizacji pożytku publicznego.

Przedsiębiorcy zadowoleni z wycofania klauzuli o unikaniu opodatkowania

Klauzula o unikaniu opodatkowania, zawarta pierwotnie w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej autorstwa Ministerstwa Finansów, stanowiła zagrożenie dla uczciwych podatników, dlatego jesteśmy zadowoleni z usunięcia jej z nowelizowanej - oświadczyły organizacje pracodawców - Lewiatan i Business Centre Club.

Kiedy KE zdejmie z Polski procedurę nadmiernego deficytu?

Komisja Europejska rozmawia z polskim rządem o zdjęciu z Polski procedury nadmiernego deficytu. Komisja, podejmując decyzje, uwzględni własne, majowe prognozy ekonomiczne - poinformował we wtorek 5 maja 2015 r. Pierre Moscovici, unijny komisarz. ds. ekonomicznych i finansowych.

Firmy rezygnują z płatności gotówkowych

Coraz więcej branż odchodzi od gotówki na rzecz płatności online, które są wygodniejsze. Największa skala tego zjawiska występuje w firmach, dla których jedynym akceptowalnym standardem stają się płatności online.

Trwają prace nad projektem ustawy o administracji podatkowej

Projekt ustawy o administracji podatkowej został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji finansów publicznych. Nowe regulacje mają poprawić efektywność działania urzędów skarbowych, zmienić ich podejście do podatnika oraz zasady naboru oraz powołanie nowych stanowisk i instytucji.

Nie było żadnych franków

Już wiemy z wiarygodnego źródła: nie było żadnych franków. Za przyznanie tego faktu profesor Witold Modzelewski dziękuje (w imieniu „frankowiczów”) Janowi Krzysztofami Bieleckiemu.

Wielki Test Wiedzy o Podatkach już 20 kwietnia

W poniedziałek 20 kwietnia o godz. 20.25 w TVP 1 rozpocznie się Wielki Test Wiedzy o Podatkach, organizowany przez Ministerstwo Finansów. Nie będzie to zwykłe widowisko, bo podatki budzą emocje. Gwarantujemy, że będzie to wieczór wspólnej zabawy, pełen nietuzinkowych odkryć (tak, tak podatki mogą być ciekawe) i odpowiedzi na nurtujące nas wszystkich pytania.

Bankowy Tytuł Egzekucyjny narusza konstytucyjną zasadę równości - wyrok TK

Formuła Bankowych Tytułów Egzekucyjnych, którym poddają się kredytobiorcy, narusza konstytucyjną zasadę równości - uznał 14 kwietnia 2015 r. Trybunał Konstytucyjny, uchylając przepisy Prawa bankowego dotyczące tych zapisów. Wyrok wejdzie w życie w sierpniu 2016 r.

IFK poleca: Lepsza obsługa podatnika w 2016 r.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o administracji podatkowej. Dzięki rozwiązaniom zawartym w projekcie podatnik uzyska nową, lepszą jakość usług świadczonych przez urzędy. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

REKLAMA