REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ordynacja podatkowa, Urząd skarbowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ministerstwo Finansów dostosuje polskie prawo do amerykańskiej ustawy FATCA

Ministerstwo Finansów dostosuje Ordynację podatkową do zapisów amerykańskiej ustawy o ujawnianiu rachunków zagranicznych (FATCA) oraz związanej z nią umowy międzynarodowej - przewiduje wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego przygotuje nową ordynację

Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział, że nowa ordynacja podatkowa, nad którą ma pracować świeżo powołana Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego powinna zachęcić do płacenia podatków. Natomiast zdaniem szefa Komisji prof. Leonarda Etela nowy akt musi pogodzić interesy podatników i fiskusa.

Duże zmiany w urzędach skarbowych od 1 stycznia 2016 r.

Urzędy skarbowe w całym kraju czekają duże zmiany. Jak wynika z projektu ustawy o administracji podatkowej, od 1 stycznia 2016 r. w urzędzie skarbowym będzie można nie tylko rozliczyć podatki oraz otrzymać konieczne zaświadczenia, ale także zarejestrować firmę i złożyć dokumenty do ZUS. Przedsiębiorcy prowadzący działalność krócej niż 18 miesięcy do pomocy dostaną asystenta.

Obowiązek podatkowy i powstanie zobowiązania podatkowego

Dla większości przedsiębiorców, obowiązek podatkowy i zobowiązanie podatkowe - są terminami zamiennymi. W ogólnym rozrachunku, podmiot prowadzący działalność gospodarczą ocenia skutek jakim jest obowiązek płatności określonej kwoty, w wyznaczonym terminie na rzecz konkretnego organu państwa.

REKLAMA

Nowelizacja Ordynacji podatkowej 2015/2016

Projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej zajmie się Komitet Stały RM - prawdopodobnie 27 listopada br. Propozycje zawarte w projekcie przewidują m.in. wprowadzenie klauzuli dotyczącej unikania opodatkowania. Zakłada się, że większość zmian wejdzie w życie od 1 czerwca 2015 r.

Asystent podatnika w urzędach skarbowych

Asystent podatnika pomoże przedsiębiorcom zaczynającym działalność - zakłada projekt ustawy o administracji podatkowej. MF liczy, że dzięki zmianom administracja podatkowa będzie sprawniejsza, bardziej przyjazna dla podatników i skuteczniejsza w ściąganiu danin. Większość proponowanych zmian ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania w ocenie ekspertów

Zdaniem ekspertów proponowana przez Ministerstwo Finansów klauzula przeciw unikaniu opodatkowania to krok w dobrą stronę. Polska, obok Rosji, Białorusi, Turcji i Serbii, jest w Europie w czołówce krajów, z których nielegalnie eksportuje się najwięcej kapitału.

Jak złożyć PIT po 1 stycznia 2015 r.

Udostępnienie usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych, zmniejszenie liczby błędów popełnianych przez podatników oraz usprawnienie automatycznej wymiany informacji podatkowych to kluczowe elementy budowy elektronicznej administracji podatkowej. Kolejnym krokiem do wprowadzenia tych zmian jest ustawa z 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1563), która wchodzi w życie 1 stycznia 2015 r. i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r.

REKLAMA

Uważaj na kontrole krzyżowe

Kontrole skarbowe przeprowadzane przez pracowników fiskusa zawsze wzbudzają niepokój osób prowadzących działalność gospodarczą. Niekiedy mogą dotyczyć nie tylko bezpośrednio przedsiębiorców, ale również ich kontrahentów. Wówczas mamy do czynienia z kontrolami krzyżowymi.

Jak zarejestrować spółkę od 1 grudnia 2014 r. – KRS, US, ZUS

Od 1 grudnia 2014 r. wchodzą w życie istotne zmiany w zakresie rejestrowania spółek w KRS, a także w urzędach skarbowych i ZUS.

Rada Podatkowa przy ministrze finansów od listopada 2014 r.

W listopadzie zacznie działać przy ministrze finansów Rada Podatkowa, która ma m.in. oceniać pomysły resortu i doradzać ministerstwu - poinformował PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń. W jej skład wejdzie 25 ekspertów podatkowych. "Stosowne zarządzenie już jest w mocy. Teraz kompletujemy skład osobowy Rady. Rada zacznie prace w listopadzie" - powiedział PAP Cichoń.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania – lekarstwo czy pejcz?

Do krytycznych opinii dotyczących tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w Ordynacji podatkowej, płynących z wielu środowisk, w tym biznesowych i prawniczych, dołączyła Rada Legislacyjna przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Business Centre Club wielokrotnie wypowiadał się krytycznie nt. proponowanych przez resort finansów zmian w Ordynacji podatkowej.

Zmiany w ordynacji podatkowej - klauzula przeciw unikaniu opodatkowania

Projekt "dużej" noweli Ordynacji podatkowej w przyszłym tygodniu zostanie wysłany na Komitet Stały RM, potem pod obrady rządu i do Sejmu - powiedział PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń. Dodał, że klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.

Państwo zaufa podatnikowi?

Nowo powołana premier Ewa Kopacz w swoim expose zapowiedziała przyśpieszenie prac nad nową ordynacją podatkową. Pierwsze efekty już widać – Ministerstwo Gospodarki przedstawiło swoje rekomendacje. Nowe prawo ma być bardziej przyjazne podatnikom.

Wątpliwości rozstrzygane na korzyść podatnika

Kancelaria Prezydenta przygotuje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, która wprowadzi zasadę, iż w razie wątpliwości wszystkie kwestie należy rozstrzygać na korzyść podatnika (in dubio pro tributario) - zapowiedział w środę 22 października 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski podczas Polskiego Kongresu Gospodarczego.

Kontrola ksiąg w biurze rachunkowym

Zdaniem resortu gospodarki należy dokonać zmian w Ordynacji podatkowej, które umożliwią przeprowadzanie kontroli , za obopólną zgodą kontrolowanego i biura rachunkowego, również w miejscu przechowywania dokumentów lub w miejscu prowadzenia ksiąg przedsiębiorcy, bez konieczności zapewniania dostępu do nich w swojej siedzibie.

Nowa ustawa o administracji podatkowej w 2015 r.

Nowa ustawa o administracji podatkowej, która ma wejść w życie w 2015 r., to jeden z priorytetów Ministerstwa Finansów, zapowiadany w expose przez premier Ewę Kopacz. Nowe regulacje zakładają m.in. segmentację podatników na wzór bankowego “scoringu”; dostępność dla urzędników i podatników bazy wiedzy podatkowej, czy wprowadzenie “asystenta” dla początkujących przedsiębiorców.

MF zapowiada szybkie powołanie komisji ds. ordynacji podatkowej

Powołanie Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego powinno nastąpić jak najszybciej po przyjęciu przez rząd we wtorek 21 października 2014 r. rozporządzenia ws. tej komisji i jego wejściu w życie - poinformowało PAP biuro prasowe resortu finansów.

Instytucja milczącej interpretacji podatkowej jest zgodna z Konstytucją, ale wymaga usprawnień

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, tzw. "milcząca intepretacja" zawarta w Ordynacji podatkowej jest zgodna z ustawą zasadniczą. TK zalecił jednak Sejmowi, aby ten dokonał modyfikacji prawnych, które pozwolą podatnikom być informowanym na bieżąco w w sprawie ich interpretacji. O zbadanie zgodności przepisów Ordynacji podatkowej z Konstytucją RP wnioskował Rzecznik Praw Obywatelskich.

Darowizna wykryta podczas kontroli nie podlega podatkowi sankcyjnemu

Potwierdzenie przez podatnika, ustalonego uprzednio przez organ w trakcie postępowania kontrolnego, faktu otrzymania przez niego darowizny nie może skutkować nałożeniem przez urząd skarbowy 20-procentowej sankcyjnej daniny.

Nowa Ordynacja podatkowa - rekomendacje Ministerstwa Gospodarki

Ministerstwo Gospodarki przekazało Ministerstwu Finansów projekt rekomendacji dotyczący nowej Ordynacji podatkowej. Nowe propozycje przewidują wprowadzenie m.in. zasady zaufania do podatnika, instytucji rzetelnego podatnika, czy rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnych na korzyść płacących podatki.

Założenia nowej Ordynacji podatkowej na początku 2015 r.

Kierunkowe założenia nowej Ordynacji podatkowej mają być przygotowane do końca stycznia 2015 r. - zapowiada Ministerstwo Finansów. Już do końca tego miesiąca zostanie wydane rozporządzenie o powołaniu komisji kodyfikacyjnej do spraw zmian.

Jakie będą zmiany w polityce podatkowej

Premier Ewa Kopacz podczas exposé zapowiedziała szybsze zmiany w polityce podatkowej. Wskazała na zmiany w obszarze zasad działania administracji podatkowej, przyspieszenie prac nad nową Ordynacją podatkową i dalsze wzmacnianie stabilności finansów publicznych.

Premier zapowiada szybkie przygotowanie nowej ordynacji podatkowej

Premier Ewa Kopacz w swoim expose zobowiązała Ministerstwo Finansów do zdecydowanego przyspieszenia prac nad nową ordynacją podatkową: założenia do ustawy mają być gotowe na początku 2015 r., czyli dużo wcześniej niż zapowiadało dotąd MF. Szybko ma także powstać nowe Prawo gospodarcze.

Lepsza wymiana informacji pomiędzy podatnikami a fiskusem od 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. powinna wejść w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dzięki której zostanie usprawniona wymiana informacji pomiędzy podatnikami a fiskusem. Rząd zamierza w ten sposób spełnić obietnice złożone w 2011 r.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w Ordynacji podatkowej

Przedstawiamy komentarz dr Ireny Ożóg, minister ds. polityki podatkowej w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC, w zakresie projektowanej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w Ordynacji podatkowej.

Milcząca interpretacja podatkowa zgodna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący ordynacji podatkowej w kwestii tzw. milczącej interpretacji. TK orzekł, że kwestionowany przepis Ordynacji podatkowej w zakresie w jakim pojęcie „niewydanie interpretacji” nie oznacza braku jej doręczenia w terminie określonym w art. 14d tej ustawy jest zgodny z konstytucją.

TK zbada konstytucyjność milczącej interpretacji podatkowej

Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący Ordynacji podatkowej w zakresie milczącej interpretacji podatkowej. Zdaniem RPO regulacja ta jest niezgodna z konstytucją, gdyż nie zapewnia podatnikom bezpieczeństwa prawnego.

Kodeks podatkowy - powstanie Komisja Kodyfikacyjna

Ministerstwo Finansów skierowało do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia dotyczący utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Nowy Kodeks podatkowy może być gotowy dopiero za 4-5 lat.

Odpowiedzialność podatkowa spółki cywilnej

Spółka cywilna w Polsce jest podmiotem specyficznym i uregulowanym w wielu ustawach, wzajemnie ze sobą sprzecznych. W przypadku odpowiedzialność podatkowej wspólników spółki cywilnej odpowiednie uregulowania zawiera ustawa Ordynacja podatkowa.

Klauzula obejścia prawa podatkowego zaszkodzi małym firmom

Wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego zakłada rządowy projektu nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa. Zdaniem pracodawców klauzula obejścia prawa podatkowego stanie się instrumentem prześladowania małych firm.

Większa skuteczność pracy urzędów celnych i podatkowych

Usprawnienie i poprawa funkcjonowania służby celnej i administracji podatkowej, lepsza jakość oferowanych usług oraz wymierne korzyści dla przedsiębiorców i obywateli mających kontakt z tymi urzędami – takie mają być efekty przyjętego przez rząd projektu nowelizacji ustawy o Służbie Celnej oraz ustawy o urzędach i izbach skarbowych.

Połączenie organizacyjne urzędów i izb skarbowych w 2015 r.

Rząd, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zajmie się przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projektem, który przewiduje m.in. zmniejszenie zasiłków chorobowych celników oraz połączenie organizacyjne urzędów i izb skarbowych. Planowane zmiany miałyby obowiązywać od 2015 r.

Osoba trzecia może złożyć wniosek o umorzenie zaległości podatkowej

22 sierpnia 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził tezę WSA w Warszawie, że osoba trzecia, którą została obciążona należnością podatkową podatnika ma prawo złożyć wniosek o umorzenie zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłatę prolongacyjną w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

Podatnik może wymagać od organu podatkowego pełnej informacji

Zarówno NSA w orzeczeniu z 19 sierpnia 2014 r., jak i WSA w Gdańsku, zgodnie opowiedziały się po stronie podatnika, którego zaufanie do organów podatkowych zostało naruszone. Naruszenie to polegało na nieudzieleniu podatnikowi wyczerpującej informacji niezbędnej do skorzystania z ulgi podatkowej.

Czy biuro rachunkowe może wystąpić o interpretację podatkową dla klienta

Biuro rachunkowego nie może we własnym imieniu wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej dotyczącej rozliczeń klienta. Natomiast złożenie wniosku o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie klienta możliwe jest w ramach udzielonego przez niego pełnomocnictwa.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania – Ordynacja podatkowa 2015

Resort finansów chce wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania do Ordynacji podatkowej w 2015 r. Dzięki temu, podatnik będzie mógł uzyskać od administracji podatkowej tzw. opinię zabezpieczającą w kwestii planowanych przez siebie transakcji, do których potencjalnie będzie miała zastosowanie klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Uzyskanie tej opinii będzie sporym wydatkiem dla podatników.

Korespondencja z urzędu skarbowego otrzymana z opóźnieniem

Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą czy osobą fizyczną, przed dłuższym urlopem zabezpiecz odbiór korespondencji. Nie wszystkie listy mogą czekać na ciebie dłużej niż 14 dni. Jeśli otrzymasz korespondencję z urzędu skarbowego, możesz – z powodu przerwy urlopowej – przegapić termin odwołania się od decyzji urzędu. Co wtedy?

Więcej spraw urzędowych załatwianych drogą elektroniczną

Od 11 sierpnia obowiązują nowe zasady funkcjonowania Elektronicznych Skrzynek Podawczych (dostępnych na platformie ePUAP i stronach internetowych instytucji ), które zwiększyły liczbę spraw urzędowych załatwianych drogą elektroniczną, a także ułatwiają obywatelom korzystanie z tej drogi komunikacji z urzędem.

Większa ochrona praw podatnika - zmiany w Ordynacji podatkowej 2015

Zaplanowane na 2015 r. w projekcie nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa postulaty idą w kierunku uproszczenia systemu podatkowego oraz ułatwienia działalności podatnikom. Pamiętać jednak należy, że są one jedynie częścią z potrzebnych zmian w systemie podatkowym, których efektem finalnym powinno być stworzenie Ordynacji podatkowej gwarantującej jasność, pewność i stabilność prawa podatkowego.

Czy bezprawne działanie urzędu skarbowego przerywa bieg przedawnienia?

Organy państwowe działają w oparciu o zasadę legalizmu, a zatem wszystkie podejmowane przez nie czynności muszą znajdować oparcie w przepisach prawa. Jeżeli postępowanie egzekucyjne wobec zobowiązanego nie zostało wszczęte przez uprawniony do tego organ, to nie doszło do skutecznego przerwania biegu przedawnienia, tak orzekł WSA w Białymstoku w wyroku z dnia 3 czerwca 2014 r.

Portal podatkowy – rodzaje spraw, które będzie można za jego pomocą załatwić

Resort finansów pracuje nad rozporządzeniem, określającym rodzaje spraw, które mogą być załatwiane za pomocą portalu podatkowego. Chodzi o możliwość składania deklaracji i pism z zakresu karty podatkowej, pcc i podatku od spadków i darowizn.

Ordynacja podatkowa - zmiany 2015-2017

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ordynacji podatkowej z dnia 9 lipca 2014 roku niesie za sobą ponad 150 nowych regulacji.

Zmiany przepisów o pełnomocnictwie w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej

Resort finansów jest w trakcie konsultowania projektu wielowątkowej nowelizacji ordynacji podatkowej. Niektórzy nazywają te zmiany podatkową rewolucją. Projekt przewiduje kontrowersyjne zmiany, takie jak m.in. wprowadzenie klauzuli przeciwko obejściu prawa podatkowego, opinii zabezpieczających. Mniej dyskusyjne są nowe regulacje przepisów o pełnomocnictwie, które mają wejść w życie od 2016 roku.

Jaki ma sens faktyczna likwidacja urzędów skarbowych?

W publicystyce, która w naszym kraju chce uchodzić za prawicowo-liberalną, występuje unikatowe połączenie trzech poniższych poglądów:

Tajemnica skarbowa – zmiany od 2015 roku

W przygotowanym przez Ministra Finansów projekcie (z 9 lipca 2014 r.) nowelizacji ordynacji podatkowej znalazły się m.in. zmiany w zakresie tajemnicy skarbowej. Zmiany te mają wejść w życie od 1 czerwca 2015 roku.

Klauzula obejścia prawa podatkowego - nowelizacja ordynacji podatkowej

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ordynacji podatkowej zakłada wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte projektowane regulacje w tym zakresie stwarzają organom podatkowym zbyt duże pole do swobodnej interpretacji. Polski system podatkowy stanie się mniej stabilny i przewidywalny, co może negatywnie wpłynąć na konkurencyjność naszej gospodarki.

Pełnomocnictwa w postępowaniach podatkowych – zmiany od 1 stycznia 2016 roku

Ministerstwo Finansów w projekcie (z 9 lipca 2014 r.) nowelizacji Ordynacji podatkowej proponuje nowe przepisy, które zmienią w dużym stopniu instytucję pełnomocnictwa w postępowaniach podatkowych. Nowelizacja przewiduje dodanie nowego rozdziału 3a, całkowicie poświęconego właśnie tej instytucji. Przede wszystkim, zgodnie z projektem zostaną wyróżnione trzy kategorie pełnomocników: ogólny, szczególny oraz do doręczeń.

Wydawanie indywidualnych interpretacji podatkowych – zmiany 2015

Projektowana nowelizacja Ordynacji podatkowej ma od 1 czerwca 2015 r. zmienić również zasady wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych. Bezpośrednim efektem wejścia w życie tej nowelizacji będą ograniczenia w wydawaniu interpretacji indywidualnych.

Nadpłata i jej zaliczanie na poczet zaległości podatkowych

W projekcie (z 9 lipca 2014 r.) nowelizacji Ordynacji podatkowej przewidziano rozszerzenie pojęcia nadpłaty oraz zmianę zasad zaliczania nadpłat na poczet zaległości podatkowych. Zmiany te mają obowiązywać od czerwca 2015 roku.

REKLAMA