REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - koszty, PIT - rozliczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga na dziecko w 2014 r. - komu przysługuje?

Na początku 2013 roku weszły w życie nowe zasady rozliczania ulgi na dziecko. Pozytywne zmiany dotyczą osób, które posiadają trójkę lub więcej dzieci. W rozliczeniu rocznym PIT w 2014 r. ulgę na dziecko mogą jednak stracić niektóre osoby posiadające tylko jedno dziecko.

Czy obiad z kontrahentem można zaliczyć do kosztów

Zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na obiady z kontrahentami może zostać zakwestionowane przez organy podatkowe. Waro więc pomyśleć o tym, aby się zabezpieczyć na wypadek kontroli lub postępowania podatkowego.

Czynsz z umowy najmu w pkpir

Jak wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (pkpir) czynsz otrzymany przed terminem wynikającym z umowy najmu?

Usługi faktoringu - jak rozliczać?

Usługi faktoringu cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców jako forma finansowania działalności gospodarczej. Jak zatem prawidłowo rozliczać usługi faktoringu?

REKLAMA

Kiedy wydatki na spotkania biznesowe są kosztem

W jakich przypadkach wydatki związane ze spotkaniami biznesowymi mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Deklarację podatkową PIT za 2014 r. rozliczy urzędnik

Ministerstwo Finansów przygotowuje rewolucję w rozliczaniu deklaracji podatkowych PIT. Zgodnie z założeniami resortu już za 2014 r. deklarcję roczną PIT rozliczą za podatników urzędy skarbowe.

Jak złożyć deklarację podatkową przez Internet

Większość deklaracji podatkowych można wysłać drogą elektroniczną, m.in. tak popularne wśród podatników deklaracje jak VAT-7, PCC-3 czy PIT-36. Rozliczenie się z fiskusem przez Internet zwykle nie wymaga nawet posiadania podpisu elektronicznego.

Deklaracje elektroniczne - nowe rozporządzenie

Minister Finansów określił w drodze rozporządzenia aktualny zestaw deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

REKLAMA

Przekazujemy coraz więcej podatku na organizacje

Okazuje się, że coraz więcej Polaków w swoich deklaracjach PIT przekazuje 1 proc. podatku na organizacje pozarządowe.

Korekta kosztów w pkpir 2013

Od 1 stycznia 2013 r. w podatku dochodowym istnieje obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku niezapłacenia kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu, będącego podstawą zaliczenia wydatku do kosztów. Minister Finansów znowelizował w związku z tym rozporządzenie w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wprowadzając przepisy, które określają sposób dokonania zapisów związanych z tą korektą w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Podatnicy, którzy w okresie od 1 stycznia do 11 maja 2013 r., czyli do dnia wejścia w życie zmian zmniejszali lub zwiększali koszty uzyskania przychodów, ale nie wykazywali tego w pkpir, powinni to zrobić w maju.

Mandat nie jest kosztem

Jeżeli drogówka wręczy przedsiębiorcy mandat za przekroczenie dopuszczalnej prędkości lub za inne nieprzestrzeganie przepisów o ruchu drogowym, to zapłata tego mandatu nie będzie kosztem podatkowym firmy. Kosztem uzyskania przychodu nie będą też mandaty od straży miejskich i innych służb i inspekcji upoważnionych do wystawiania mandatów.

Ujemne różnice kursowe

Podatnicy dokonujący transakcji w walutach obcych mają obowiązek dwa razy przeliczać wartości walut na złotówki. W chwili dokonania transakcji oraz w chwili faktycznego rozliczenia tej transakcji. Za pierwszym razem wycena dokonywana jest z reguły po kursie średnim waluty ogłaszanym przez NBP, za drugim – następuje po kursie faktycznie zastosowanym w dniu uregulowania należności czy zobowiązania. Różnice ujemne zmniejszą zobowiązanie wobec urzędu skarbowego.

Dodatnie różnice kursowe w podatku dochodowym

Obliczanie różnic kursowych może zmienić wartość podstawy do opodatkowania. Dodatnie różnice kursowe mogą wystąpić zarówno przy transakcjach na rachunkach walutowych, jak i przy rozrachunkach z kontrahentami za pośrednictwem gotówki lub konta bankowego prowadzonego w złotych. Jakie są skutki dodatnich różnic kursowych?

Wydatki poniesione na uzyskanie certyfikatu ISO można zaliczyć do kosztów

Wartość uzyskanego certyfikatu ISO obciąży koszty podatkowe. Wydatki poniesione na wdrożenie i certyfikację systemu zarządzania firmą w formie norm ISO mogą zostać zaliczone do kosztów. Trzeba jednak dowieść ich związku z interesem firmy oraz dysponować pełną dokumentacją.

Reprezentacja i reklama a podatki

Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT, nie są uważane za koszty uzyskania przychodu koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Oznacza to, że zrezygnowano z limitowania kosztów reprezentacji i niepublicznej reklamy do 0,25% przychodów.

Ostatnie chwile na rozliczenie PIT

Zostały już tylko dwa na rozliczenie rocznego PIT. Termin złożenia wypełnionego formularza PIT minie we wtorek o północy.

Jak sportowcy unikają fiskusa

Gwiazdy sportu często robią wiele, by miliony zarabiane na boiskach, torach wyścigowych, bieżniach i w halach nie znikały w czarnej dziurze państwowych budżetów. Dowiedz się, jak niektórzy sportowcy walczą z fiskusem?

Wspólne rozliczenie małżonków - jakie warunki należy spełnić?

Rozliczenie wspólne małżonków w rocznym PIT może uratować przed wyższym podatkiem. Jakie warunki muszą spełniać małżonkowie, którzy w zeznaniu podatkowym za 2012 r. chcą rozliczyć wspólnie swoje dochody?

Coraz mniej czasu na rozliczenie PIT

Każda osoba, która pracowała w ubiegłym roku, musi do 30 kwietnia złożyć w urzędzie skarbowym rozliczenie roczne PIT. Lepiej nie czekać z tym do ostatniej chwili, żeby uniknąć zbędnych nerwów i stania w kolejce.

Osoba samotnie wychowująca dziecko, czyli kto?

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia dochodów w rocznym PIT. W dalszym ciągu jednak dużo wątpliwości budzi prawidłowe rozumienie samej definicji osoby samotnie wychowującej dziecko. Rozwikłaniu tych niejasności nie sprzyja zróżnicowane orzecznictwo sądów administracyjnych.

Ulga internetowa – kto powinien poczekać do rozliczenia za 2013 rok

Rozliczając dochody uzyskane w 2012 r. podatnicy mogą po raz ostatni skorzystać z ulgi internetowej na dotychczasowych zasadach. W niektórych przypadkach opłacalna może być jednak rezygnacja z ulgi w tym roku, aby zachować prawo do niej na dwa następne lata. Odliczyć można zarówno internet w domu, jak również ten mobilny w smartfonie, czy tablecie.

Wypłata dywidendy w spółkach kapitałowych – skutki podatkowe w PIT i CIT

Podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend obie ustawy o podatku dochodowym ustaliły w ryczałtowej wysokości 19% uzyskanego przychodu. Płatnikiem podatku są podmioty, które dokonały wypłaty dywidendy.

Wynagrodzenie dla swojego niepełnoletniego dziecka nie jest kosztem podatkowym

Przedsiębiorcy zatrudniają czasem w swoich firmach własne dzieci. Z przepisów podatkowych wynika jednak, że nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń wypłaconych swoim niepełnoletnim dzieciom.

Galeria jako komisant pobiera zaliczkę na PIT od należności za sprzedane obrazy

Galeria obrazów przyjmuje dzieła artystyczne od twórców, podpisując z nimi umowę komisu. Czy galeria jest płatnikiem podatku dochodowego z tytułu zawarcia umowy komisu z artystą, który nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie działalności artystycznej?

Wydatki na rehabilitację we własnym mieszkaniu – odliczenie w PIT

Niepełnosprawny całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji może (co do zasady) odliczać w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki na zabiegi przeprowadzane w jego mieszkaniu. Oczywiście spełnione muszą być wszystkie wskazane w ustawie o PIT warunki tego odliczenia.

Wydatki na remont mieszkania kosztem podatkowym najmu

Wydatków na remont mieszkania, poniesionych przez podatnika przed oddaniem lokalu do używania w ramach umowy najmu, nie można zaliczyć bezpośrednio do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia. Wydatki takie mogą stanowić koszty uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne.

Ulga rehabilitacyjna – trzeba zbierać dokumenty

Podatnik odliczający wydatki na niektóre cele rehabilitacyjne nie musi być w posiadaniu dokumentów, potwierdzających ich wysokość. Jednakże, na żądanie organu podatkowego, musi uprawdopodobnić ich poniesienie. Przykładowo chodzić może o dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Osoba, której dotyczy odliczany wydatek, musi mieć już w chwili jego ponoszenia orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności albo decyzję o przyznaniu renty inwalidzkiej, bądź innej renty wskazanej w przepisie.

PIT od dochodu ze zbycia nieruchomości

Osoby fizyczne, które odpłatnie zbywają (a więc nie tylko sprzedają) nieruchomości muszą mieć świadomość, że od dochodu z tego zbycia muszą, co do zasady, zapłacić podatek. Jednak zasady opodatkowania i ewentualne ulgi i zwolnienia z PIT zależą od daty nabycia (lub wybudowania) zbywanej nieruchomości. Artykuł niniejszy dotyczy zasad opodatkowania przy zbyciu nieruchomości przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

0,5% PIT na na Kościoły i związki wyznaniowe

Już od rozliczenia PIT od dochodów uzyskanych w 2013 roku można będzie zadysponować 0,5% swojego podatku na rzecz wybranego przez siebie Kościoła lub związku wyznaniowego. Takie ustalenia zapadły 21 lutego 2013 r. podczas spotkania ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego z kardynałem Kazimierzem Nyczem. "Roboczy kompromis" - jak go nazywają - muszą przyjąć Rada Ministrów oraz Konferencja Episkopatu Polski. Zlikwidowany będzie za to Fundusz Kościelny.

Korekta kosztów podatkowych - nowe zasady w 2013 r.

Jedną z istotnych zmian w ustawach o podatkach dochodowych jest rozwiązanie polegające na obowiązku dokonywania korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu w ciągu 30 dni od daty upływu terminu płatności ustalonego przez strony, a gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni – w przypadku nieuregulowania jej w ciągu 90 dni od dnia zaliczenia kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu do kosztów uzyskania przychodów.

50% koszty uzyskania przychodów dla twórców – zmiany w PIT od 2013 r.

Z dniem 1 stycznia 2013 r. weszły w życie zmiany wprowadzone ustawą z 24 października 2012 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 1278). Dotyczą one preferencji podatkowych, w tym m.in. uprawnienia do korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów przez twórców.

Kiedy można amortyzować budynek postawiony na cudzym gruncie

Przedmiotem amortyzacji mogą być budynki wybudowane na cudzym gruncie (nie będące własnością podatnika), wprowadzone do ewidencji środków trwałych, o ile posiadają cechy określone w ustawie o PIT. Muszą być m.in. kompletne i zdatne do użytku.

Zakup pączków dla pracowników a podatek

W tłusty czwartek firmy często dokonują zakupu pączków dla pracowników i kontrahentów. Taki wydatek można zazwyczaj rozliczyć w kosztach podatkowych.

Czy spłata otrzymana w ramach zniesienia współwłasności jest opodatkowana PIT

Gdy spłata jest ekwiwalentna do posiadanego przez podatnika udziału w spadku, to podatnik ten nie otrzymuje w związku z czynnością działu spadku żadnego przysporzenia majątkowego, które przewyższałoby wartością odziedziczoną ułamkową część masy spadkowej. W takiej sytuacji podatnik nie będzie zobowiązany do opodatkowania PIT otrzymanej spłaty. Nie musi jej też wykazywać w żadnej deklaracji podatkowej.

Opodatkowanie leasingu 2013 - nowości w podatkach dochodowych

Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady opodatkowania umów leasingu podatkiem dochodowym (analogiczne zmiany w CIT i PIT). Zmiany te są korzystne dla podatników. Znoszą kilka uciążliwych utrudnień oraz umożliwiają objęcie umową leasingu nowego przedmiotu – prawa użytkowania wieczystego gruntów.

Pracodawca ma koszty podatkowe w miesiącu wypłaty wynagrodzeń

Pracodawcom zdarzają się mniejsze lub większe opóźnienia w wypłacaniu wynagrodzeń swoim pracownikom. Firmy muszą pamiętać, że koszty uzyskania przychodu z tytułu świadczeń pracowniczych mogą uwzględnić nie wcześniej, niż w miesiącu faktycznej wypłaty tych świadczeń (wynagrodzeń).

Zakładamy firmę – podatki i składki ZUS

Kryzys, bezrobocie, a często po prostu rachunek ekonomiczny sprawia, że coraz częściej decydujemy się na założenie własnej działalności gospodarczej, myśląc o większych zarobkach, dywersyfikacji ryzyka oraz związanym z tym uniezależnieniem się od jednego źródła dochodów. Zakładając firmę trzeba mieć przede wszystkim wiedzę w zakresie obciążeń podatkowych i ubezpieczeniowych.

Mija termin do rozliczenia rocznego PIT przez pracodawcę

Rozliczenia rocznego PIT za 2012 r. może dokonać pracodawca. Aby skorzystać z takiej możliwości, podatnik musi zgłosić taką wolę pracodawcy do 10 stycznia.

PIT 2012 - program do wypełniania PIT-ów

Pobierz program do rozliczania PIT-ów za 2012 rok. Bezpłatnym programem PIT Format 2012 łatwo i przyjemnie rozliczysz swój PIT. Po wypełnieniu PIT-a możesz go wydrukować lub wysłać do Urzędu Skarbowego elektronicznie!

Bez AC nie wrzucisz w koszty naprawy samochodu

Koszty naprawy uszkodzonego w wypadku drogowym samochodu mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, gdy przedsiębiorca ma wykupioną dobrowolną polisę ubezpieczeniową autocasco (AC).

OC przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodu

Zakup polisy ubezpieczenia OC przez przedsiębiorcę na wypadek szkód wyrządzonych w związku z prowadzoną przez niego działalnością są kwalifikowane jako koszty podatkowe. Nie dotyczy to jednak ubezpieczenia OC zakupionego dla członków zarządu spółki.

Remont i ulepszenie w kosztach uzyskania przychodu

Zarówno remont, jak i ulepszenie środka trwałego można, co do zasady, zaliczyć do kosztów podatkowych. Koszty remontu środka trwałego zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów w całości w chwili ich poniesienia. Natomiast wydatki na ulepszenie środka trwałego zwiększają jego wartość i dlatego trzeba je rozliczać w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne.

Grudniowe koszty zmniejszają PIT i VAT

Chcesz mieć niższy podatek za ostatni okres rozliczeniowy (dotyczy to PIT i VAT) - zrób zakupy firmowe jeszcze w grudniu. Kupując np. biurko, fotel, komputer, czy regał o wartości do 3 500 zł, można obniżyć PIT za 2012 rok. Dla obniżenia VAT-u nie ma znaczenia wartość dokonywanych zakupów. Konieczne jest natomiast uzyskanie faktury jeszcze w tym miesiącu.

Zaliczka na PIT za listopad już nie jest podwójna

Od 2012 roku przedsiębiorcy zaliczkę na PIT za listopad obliczają i wpłacają na analogicznych zasadach jak za pozostałe miesiące, czyli do 20. grudnia. W przypadku zaliczki za grudzień są dwie możliwości. Można ją wpłacić do 20. stycznia następnego roku albo nie wpłacać zaliczki, tylko wyliczyć podatek za cały rok i do 20. stycznia złożyć zeznanie roczne, rozliczając podatek za cały rok. Drugie rozwiązanie jest korzystne dla tych przedsiębiorców, u których w rozliczeniu rocznym powstanie nadpłata.

Koszty 2013 / 2014 - brak zapłaty to korekta kosztów w PIT i CIT

Podatnicy PIT i CIT od 1 stycznia 2013 roku będą musieli korygować koszty uzyskania przychodu, jeżeli nie uiszczą kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu w ciągu 30 dni od daty upływu terminu płatności ustalonego przez strony. W przypadku gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni – korekta kosztów jest konieczna w przypadku nieuregulowania należności w ciągu 90 dni od dnia zaliczenia kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu do kosztów uzyskania przychodów (kosztów podatkowych).

Zapłać albo pomniejsz koszty, czyli zmiany w podatku dochodowym 2013

Z początkiem 2013 r. wchodzą zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzane jako część tzw. III ustawy deregulacyjnej. Najważniejsza zmiana, to konieczność pomniejszania kosztów uzyskania przychodów przez przedsiębiorców, którzy zalegają z płatnościami za zakup towarów i usług. W jaki sposób funkcjonuje ten mechanizm?

Remanent, spis z natury lub inwentaryzacja 2015 / 2016

Przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów, zobowiązani są przygotować na koniec każdego roku podatkowego spis z natury składników majątkowych, potocznie zwanego remanentem lub inwentaryzacją. Remanentowi podlegają poszczególne składniki majątku, które po spisaniu należy jeszcze wycenić. Szczególną uwagę warto zwrócić na stwierdzone niedobory lub nadwyżki.

Stypendia dla wybitnych młodych naukowców są zwolnione z PIT

Stypendia przyznawane przez Ministra Nauki z puli stypendiów dla wybitnych młodych naukowców, są objęte całkowitym zwolnieniem podatkowym, wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT.

Wydatki na eksploatację samochodów demonstracyjnych są kosztem podatkowym bez kilometrówki

Nie trzeba prowadzić ewidencji przebiegu samochodów demonstracyjnych, by móc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatków eksploatacyjnych. Wydatki związane z ubezpieczeniem samochodów osobowych zaliczane są do kosztów podatkowych w ramach limitu.

PIT od odsetek z lokaty terminowej overnight

Założenie lokaty terminowej jest formą lokowania wolnych środków. Zdaniem organów podatkowych lokowanie wolnych środków na lokatach terminowych (np. na lokatach typu overnight) nie można utożsamiać z prowadzoną działalnością gospodarczą – o ile przedmiotem tej działalności nie są usługi finansowe. Odsetki te będą więc opodatkowane „podatkiem Belki” 19%.

REKLAMA