REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo, Rachunkowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego do 30 czerwca

30 czerwca 2014 r. mija termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2013 dla jednostek, których rok obrotowy skończył się 31 grudnia 2013 r.

Łatwy dostęp do zawodu księgowego i doradcy podatkowego

Już 10 sierpnia 2014 r. wchodzi w życie tzw. trzecia transza deregulacji. Ma ona ułatwić dostęp m.in. do zawodu księgowego i doradcy podatkowego. – Niektóre z wprowadzonych zmian idą za daleko – ostrzega ekspert podatkowy Pracodawców RP Mariusz Korzeb.

Ujmowanie przychodów w sprawozdaniach finansowych - nowy MSSF 15

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) pod koniec maja opublikowała nowe zasady regulujące ujmowanie przychodów w sprawozdaniach finansowych. Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) 15 będzie miał zastosowanie niemal do wszystkich umów podpisywanych z klientami, a to oznacza, że firmy muszą przygotować się na duże zmiany.

Uproszczone sprawozdania finansowe jednostek mikro od 2015 r.

Od 2015 r. jednostki typu mikro otrzymają możliwość sporządzania znacznie skróconych sprawozdań finansowych - takie rozwiązanie przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o rachunkowości.

REKLAMA

Współczesny polski księgowy

Finansiści z całej Polski przez trzy miesiące walczyli o dominację w konkursie "Księgowi Przyszłości". Dzięki niemu mogli udowodnić, że są znakomitymi fachowcami doceniającymi także zabawę, jaką konkurs umożliwiał.

Łacińskie paremie prawnicze - część VI

Prezentujemy szóstą część cyklu artykułów, w których przybliżamy wybrane łacińskie paremie prawnicze (łacińskie sentencje prawnicze) i ich wpływ na dzisiejszy system prawny.

Łacińskie paremie prawnicze - część III

Prezentujemy trzecią cześć cyklu artykułów, w których przybliżamy wybrane łacińskie paremie prawnicze (łacińskie sentencje prawnicze) i ich wpływ na dzisiejszy system prawny.

Łacińskie paremie prawnicze - część IV

Prezentujemy czwartą cześć cyklu artykułów, w których przybliżamy wybrane łacińskie paremie prawnicze (łacińskie sentencje prawnicze) i ich wpływ na dzisiejszy system prawny.

REKLAMA

Łacińskie paremie prawnicze - część V

Prezentujemy piątą cześć cyklu artykułów, w których przybliżamy wybrane łacińskie paremie prawnicze (łacińskie sentencje prawnicze) i ich wpływ na dzisiejszy system prawny.

Łacińskie paremie prawnicze - część VII

Prezentujemy siódmą część cyklu artykułów, w których przybliżamy wybrane łacińskie paremie prawnicze (łacińskie sentencje prawnicze) i ich wpływ na dzisiejszy system prawny.

Łacińskie paremie prawnicze - część VIII

Prezentujemy ósmą część cyklu artykułów, w których przybliżamy wybrane łacińskie paremie prawnicze (łacińskie sentencje prawnicze) i ich wpływ na dzisiejszy system prawny.

Łacińskie paremie prawnicze - część II

Prezentujemy drugą część cyklu artykułów, w których przybliżamy wybrane łacińskie paremie prawnicze (łacińskie sentencje prawnicze) i ich wpływ na dzisiejszy system prawny.

Łacińskie paremie prawnicze - część I

W niniejszym cyklu artykułów przybliżamy wybrane łacińskie paremie prawnicze (łacińskie sentencje prawnicze) i ich wpływ na dzisiejszy system prawny.

Pierwsze sprawozdanie finansowe nie musi obejmować całego roku

Sąd Najwyższy jednoznacznie stwierdził, że pierwsze sprawozdanie finansowe obejmujące okres krótszy niż pełny rok kalendarzowy również powinno być złożone do Krajowego Rejestru Sądowego.

Termin przekazania skonsolidowanego bilansu do RIO

Do 30 czerwca 2014 r. jednostki samorządu terytorialnego zobowiązane są przekazać do właściwych regionalnych izb obrachunkowych (RIO) skonsolidowane bilanse za rok 2013 r. w formie pisemnej i w formie dokumentu elektronicznego.

MSSF 15 - Umowy z klientami

Nowy standard MSSF 15, dotyczący rozliczania umów z klientami wejdzie w życie w 2017 roku. Ewentualne wcześniejsze przyjęcie jest dozwolone jedynie w ramach MSSF. Jednak możliwe, że spółki, które są zobowiązane do przedstawienia informacji porównawczej z okresu dwóch lat, będą musiały zastosować nowy standard równolegle z obecnie obowiązującymi wymogami w odniesieniu do danych za 2015 rok. Nie wiadomo, jaki będzie harmonogram przyjęcia tego standardu do stosowania w krajach UE, co jest ważne szczególnie dla polskich spółek publicznych.

Dochody spółki przejętej w sprawozdaniu finansowym

W przypadku, jeśli dojdzie do połączenia spółek metodą łączenia udziałów i nie spowoduje to powstania nowej jednostki, to czy przejmowana firma składa sprawozdanie finansowe oraz zeznanie roczne?

Informatyzacja działalności podmiotów realizujących zadania publiczne

Obowiązek posługiwania się przez podmioty publiczne elektroniczną skrzynką podawczą czy obowiązek przekazywania ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji wzorów dokumentów elektronicznych – to tylko niektóre elementy, zawarte w nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Kiedy biuro rachunkowe korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Podatnicy prowadzący biuro rachunkowe mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, jeśli roczne dochody nie przekraczają 150 000 zł oraz w ramach prowadzonej działalności nie świadczą usług prawniczych oraz w zakresie doradztwa.

Biuro rachunkowe czy własna księgowość?

Pytanie zawarte w tytule zadaje sobie zapewne wielu przedsiębiorców - szczególnie na początku działalności lub gdy firma jest niewielka. Jeżeli jednak myśli się o rozwoju, to czy nie warto przekazać obsługę księgową podmiotowi zewnętrznemu, takiemu jak biuro rachunkowe czy kancelaria podatkowa. Zawsze dobrze jest rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

Raportowanie informacji niefinansowych - zmiany w rachunkowości 2015

Zmiany dyrektywy 2013/34/UE, przyjęte przez Parlament Europejski, wprowadzają obowiązek raportowania informacji niefinansowych przez duże jednostki zainteresowania publicznego, zatrudniające powyżej 500 pracowników. Polska ma czas na implementację nowych przepisów w ustawie o rachunkowości do 20 lipca 2015 r.

Wynagrodzenia księgowych - gdzie opłaca się pracować?

Czy księgowi powinni sugerować się wielkością przedsiębiorstwa przy szukaniu pracy? Tak, ponieważ wynagrodzenia księgowych w dużych firmach są wyższe niż te oferowane w przedsiębiorstwach mikro. Wynagrodzenia księgowych są również wyższe w firmach z przewagą kapitału zagranicznego.

Zakup produktów rolnych na faktury VAT RR

Dokonujemy od rolników zakupu produktów rolnych na faktury VAT RR. Najczęściej zapłata odbywa się gotówką, ponieważ rolnicy nie posiadają kont bankowych. Jak należy ująć w księgach rachunkowych taki zakup? Czy w związku z tym zryczałtowana kwota VAT niepodlegająca odliczeniu zwiększa wartość nabytych produktów, czy VAT ten należy księgować jako niepodlegający odliczeniu, ale stanowiący koszt uzyskania przychodu?

Uproszczone sprawozdania finansowe - zmiany w ustawie o rachunkowości 2015

Komisja Finansów Publicznych bez poprawek przyjęła nowelizację ustawy o rachunkowości w sprawie jednostek mikro. Zmiana zakłada, że od 2015 roku jednostki te będą mogły sporządzać sprawozdania finansowe w formie uproszczonej. Organy UE planują także kolejne zmiany w sprawozdawczości, tym razem wobec dużych przedsiębiorstw.

Likwidacja certyfikatu księgowego - zmiany w ustawie o rachunkowości

Likwidacja certyfikatu księgowego już niedługo stanie się faktem. Sejm uchwalił ustawę o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, czyli tzw. drugą ustawę deregulacyjną, która zmniejsza lub likwiduje ograniczenia w dostępie do 91 profesji: 82 technicznych i 9 finansowych. Deregulacja zmienia ustawę o rachunkowości w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, uchyla w szczególności cały zestaw przepisów dotyczących certyfikatu księgowego, tj. art. 76b-76g ustawy o rachunkowości.

Od 2015 r. zacznie obowiązywać ustawa o podatku węglowodorowym

W dniu 7 maja 2014 roku odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym (SPW). Dokument ten przewiduje nałożenie specjalnego podatku od gazu ziemnego i ropy naftowej na podmioty prowadzące działalność w ramach wydobywania węglowodorów. Nowe uregulowania w tym zakresie mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Delegacje zagraniczne. Jak je rozliczać?

W przypadku delegacji zagranicznych jednostki stosują różne sposoby wypłaty zaliczki oraz jej ostatecznego rozliczenia. Jak prawidłowo rozliczać delegacje zagraniczne?

Centralny Rejestr Dłużników 2015/2016

Ministerstwo Finansów chce uruchomić Centralny Rejestr Dłużników. W ten sposób rząd wytacza wojnę nieuczciwym podatnikom. Centralny Rejestr Dłużników zostanie uruchomiony prawdopodobnie na początku 2016 r., natomiast ustawa dotycząca rejestru ma zostać uchwalona w połowie 2015 r.

Korekta ksiąg rachunkowych w wyniku zwrotu i reklamacji

Przedsiębiorstwa dokonujące sprzedaży towarów lub usług niejednokrotnie mają do czynienia z problemem zwrotów, czy reklamacji. Każde zdarzenie tego rodzaju musi zostać odnotowane w księgach rachunkowych jednostki. Jak zrobić to prawidłowo?

Outsourcing księgowości bez obowiązku składania NIP-2

Firmy coraz chętniej zlecają całość lub część obsługi księgowej do podmiotów zewnętrznych. W takiej sytuacji podatnik jest zobowiązany poinformować urząd skarbowy, czy dokumentacja rachunkowa jest prowadzona we własnym zakresie, czy przez zewnętrzny podmiot. Ale pojawiają się wątpliwości, czy trzeba jeszcze złożyć zgłoszenie aktualizacyjne NIP?

Umowa biura rachunkowego z klientem - wzór

Podstawą świadczenia usług klientom przez każde biuro księgowe powinna być pisemna umowa. Umowa biura rachunkowego z klientem określa nie tylko zakres usług i wysokość wynagrodzenia, ale także wzajemne prawa i obowiązki, tryb zmiany zasad współpracy oraz sposób i termin jej zakończenia.

Najważniejsze zmiany w prawie w kwietniu 2014 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmian z zakresu regulacji dotyczących nadawania klauzuli wykonalności, prawa zamówień publicznych, kosztów pomocy prawnej świadczonej z urzędu w postępowaniu cywilnym i prawa o ruchu drogowym, które weszły w życie w kwietniu 2014 r., a także wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Od 2015 roku koniec z automatami do nabijania gilz papierosowych

Ministerstwo Finansów planuje walkę z „szarą strefą” w obrocie wyrobami tytoniowymi. W 2015 roku nastąpi opodatkowanie punktów służących do dzierżawy maszyn do produkcji tytoniu na własny użytek przez klienta (tzw. automatów do nabijania gilz papierosowych). Proponowane rozwiązania zostały przedstawione w Pakiecie Działań Podatkowych.

Ustawa o rachunkowości a nowoczesna księgowość "w chmurze"

W życiu księgowego pojawiają się zupełnie nowe pojęcia jak chmura, cloud computing. Jak zatem radzi sobie z tym ustawa o rachunkowości, czy reguluje ona trzymanie danych w chmurze, czy tylko w szafie pancernej?

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w 2015 r.

Ministerstwo Finansów jeszcze raz chce wprowadzić klauzulę o unikaniu opodatkowania. W ramach nowelizacji Ordynacji podatkowej ma zostać wprowadzona definicja klauzuli, instytucja opinii zabezpieczającej i nowe ciało - Rada do Spraw Unikania Opodatkowania. Wejście w życie klauzuli przeciwko unikaniu zaplanowane jest na rok 2015.

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Resort finansów zamierza wprowadzić mechanizm zapobiegający zjawisku uchylania się od opodatkowania w przypadku nieujawnionych źródeł przychodów. Taką propozycję zawiera zaprezentowany niedawno Pakiet Działań Podatkowych Ministerstwa Finansów. Nowe regulacje mogą wejść w życie już od 1 stycznia 2015 roku.

Odpowiedzialność księgowego

Księgowy to kluczowa postać w firmie, także dlatego, że ponosi szczególną odpowiedzialność za błędy i uchybienia. Księgowy ponosi odpowiedzialność nie tylko finansową, ale również cywilną (odpowiedzialność za szkodę), a nawet pracowniczą czy też karną. To samo dotyczy zresztą księgowych prowadzących biura rachunkowe i księgowych pracujących na własny rachunek.

Dowody księgowe dokumentujące zakup od rolników ryczałtowych

Zakup produktów rolnych od rolników ryczałtowych może zostać ujęty w księgach rachunkowych jedynie na podstawie faktury VAT-RR. Natomiast dowody wewnętrzne dokumentujące zakupy od rolników niebędących rolnikami ryczałtowymi nie mogą być zaliczane do dowodów księgowych dokumentujących poniesienie wydatku.

Sprawozdanie finansowe agencji wykonawczej - nadwyżka środków

Agencja wykonawcza, która uzyskała na koniec roku nadwyżkę finansową zobowiązana jest odprowadzić ją do budżetu państwa. Jakie są zasady prezentacji nadwyżki środków finansowych w przypadku sprawozdania finansowego agencji wykonawczej?

Od 2016 r. księgi podatkowe i dowody księgowe w standardzie XML

Ministerstwo Finansów wprowadza standardy OECD w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w powszechnie stosowanym w komunikacji elektronicznej standardzie XML.

Odtwarzanie muzyki w firmie. Co z prawami autorskimi?

Czy opłaty licencyjne z tytułu odtwarzania muzyki powinny być ponoszone przez przedsiębiorcę, czy też nie? Eksperci uważają, że każdy przypadek odtwarzania muzyki za pośrednictwem radia lub telewizji w firmie powinien być rozpatrywany oddzielnie.

Zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej - zmiany w kpc

Postanowienia dotyczące zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, zapadłe w pierwszej i w drugiej instancji, mogą zostać zaskarżone w drodze zażalenia – tak wynika z ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego (kpc).

Sankcje za nieterminowe składanie sprawozdań finansowych - od 1 stycznia 2015 r.

Zgodnie z treścią projektu nowelizacji ustaw podatkowych, przedłożonego do Sejmu 15 kwietnia 2014 r., grozić będzie sankcja karna skarbowa za naruszenie obowiązku złożenia sprawozdania finansowego, opinii lub raportu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych. Za niezłożenie w terminie wymienionych dokumentów nałożona może być grzywna w wysokości nawet do 8400 zł. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

UE zmienia przepisy o działalności biegłych rewidentów i firm audytorskich

Rada Unii Europejskiej przyjęła nowe przepisy dotyczące rewizji finansowej, wcześniej przyjęte w głosowaniu przez Parlament Europejski. Zmiany obejmują przepisy regulujące działalność biegłych rewidentów i firm audytorskich.

Zmiany w sprawozdawczości budżetowej w zakresie budżetu państwa

Rozporządzeniem Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (dalej: rozporządzenie o sprawozdawczości budżetowej) wprowadzono zmiany sposobu sporządzania i przekazywania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetu państwa.

Raportowanie informacji niefinansowych - dyrektywa

W dniu 15 kwietnia 2014 r. Parlament Europejski przegłosował na sesji plenarnej tekst projektu legislacyjnego dotyczącego dyrektywy ws. raportowania informacji niefinansowych, odzwierciedlający wstępne porozumienie Parlamentu i Rady UE.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości - jak skorzystają na tym mikroprzedsiębiorcy?

Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zmiana rozszerza katalog podmiotów zaliczanych do przedsiębiorstw mikro. Po wejściu w życie nowych przepisów przedsiębiorstwa te będą mogły złożyć sprawozdania finansowe w formie uproszczonej.

Zmiany w dyrektywie dotyczącej audytu sprawozań finansowych

Jeszcze w 2014 roku należy się spodziewać wejścia w życie zmian w dyrektywie 2006/43/WE ws. ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

Zmiany w KSR nr 6 zmniejszają jego zgodność z MSSF

Komitet Standardów Rachunkowości na początku marca tego roku podjął decyzję o nowelizacji Krajowego Standardu Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe”. Zdaniem ekspertów propozycje zawarte w nowelizacji KSR nr 6 zmniejszają jego zgodność z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF).

Krajowy Standard Rachunkowości nr 8 "Działalność deweloperska"

W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 20 lutego 2014 r. pod poz. 5 opublikowano uchwałę nr 1/2014 Komitetu Standardów Rachunkowości z 21 stycznia 2014 r. w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości nr 8 "Działalność deweloperska" (KSR nr 8).

REKLAMA