REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, PIT - ulgi i zwolnienia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Otrzymanie PIT-40A zwalnia z obowiązku składania zeznania podatkowego

Podatnicy otrzymujący PIT-40A nie składają rocznego zeznania podatkowego PIT. Złożenie dodatkowej deklaracji czeka jednak tych, którzy przy rocznym rozliczeniu zamierzają dokonać dostępnych odliczeń lub uzyskali inne dochody.

Odwrotne obciążenie VAT w obrocie prętami stalowymi

9 kwietnia 2013 r. Rząd zaakceptował wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na derogację umożliwiającą wprowadzenie mechanizmu odwrotnego obciążenia, czyli przerzucenia odpowiedzialności za rozliczenie podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę prętów stalowych.

Jak skorzystać z ulgi dla honorowych krwiodawców

Podatnicy w swoim rocznym zeznaniu podatkowym mogą skorzytać z ulgi dla honorowych krwiodawców. Odliczenie od dochodu wartości oddanej honorowo krwi lub jej składników zmniejsza podstawę opodatkowania, a niższa podstawa opodatkowania oznacza niższy podatek w rozliczeniu rocznym. By skorzystać z ulgi dla honorowych krwiodawców, musimy mieć potwierdzenie, ile krwi oddaliśmy. Dokumenty – dla celów ewentualnej kontroli fiskusa – należy przechowywać do momentu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Zaostrza się walka z oszustwami podatkowymi

Największe kraje UE chcą zaostrzyć walkę z oszustwami podatkowymi, wprowadzając program automatycznej wymiany informacji podatkowej. Walka z oszustwami podatkowymi będzie również tematem unijnego szczytu w przyszłym miesiącu.

REKLAMA

Jakie są zasady ewidencji środków europejskich

Do ewidencji w zakresie przepływu środków europejskich wprowadzone zostały odrębne konta księgowe. Służą one do ewidencji rozliczenia wydatków budżetu środków europejskich, płatności, planu i zaangażowania wydatków środków europejskich.

Ulga na dziecko w PIT za 2012 r. - niektórzy rodzice odliczą ostatni raz

Rozliczenie za 2012 rok, to ostatnia szansa na skorzystanie z ulgi prorodzinnej przez rodziców wychowujących tylko jedno dziecko, którzy uzyskują roczne dochody ponad 112.000,- zł brutto.

Ulga internetowa – kto powinien poczekać do rozliczenia za 2013 rok

Rozliczając dochody uzyskane w 2012 r. podatnicy mogą po raz ostatni skorzystać z ulgi internetowej na dotychczasowych zasadach. W niektórych przypadkach opłacalna może być jednak rezygnacja z ulgi w tym roku, aby zachować prawo do niej na dwa następne lata. Odliczyć można zarówno internet w domu, jak również ten mobilny w smartfonie, czy tablecie.

Odliczanie składek ZUS od dochodu – PIT 2013

Obliczając PIT podatnik nie zawsze będzie mógł odliczyć od swojego wartość składek na ubezpieczenie społeczne. Odliczenie nie dotyczy między innymi składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód zwolniony od podatku.

REKLAMA

Cypr: Podatek od depozytów powyżej 100 tys. euro

Zgodnie z osiągniętym porozumieniem, Bruksela pożyczy rządowi w Nikozji niezbędne 10 miliardów euro. Jednym z warunków jest opodatkowanie depozytów powyżej 100 tys. euro.

Nowe wzory deklaracji VAT-10 i VAT-11 od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. będzie obowiązywał nowy wzór deklaracji przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu (VAT-10) oraz nowy wzór deklaracji od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11).

Opodatkowanie transakcji finansowych

W sumie 11 państw członkowskich UE, w ramach tzw. wzmocnionej współpracy, wprowadzi nowy podatek od transakcji finansowych. Kraje, które opodatkują transakcje finansowe to Austria, Belgia, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Włochy.

Nie będzie podatku od oszczędności na Cyprze

Cypryjski parlament odrzucił projekt wprowadzenia podatku od oszczędności, który miał uratować publiczne finanse.

Czy rodzicom przysługuje ulga na dziecko uczące się w szkole oficerskiej?

Zdaniem organów podatkowych rodzicom, których dziecko uczy się w szkole oficerskiej nie przysługuje prawo do skorzystania z ulgi z tytułu wychowywania dzieci. Powodem takiej interpretacji przepisów o uldze prorodzinnej jest fakt, że koszty utrzymania i nauki syna w zakresie: zakwaterowania, wyżywienia, umundurowania oraz uposażenia zasadniczego ponosi szkoła oficerska a nie rodzice.

Wydatki na rehabilitację we własnym mieszkaniu – odliczenie w PIT

Niepełnosprawny całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji może (co do zasady) odliczać w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki na zabiegi przeprowadzane w jego mieszkaniu. Oczywiście spełnione muszą być wszystkie wskazane w ustawie o PIT warunki tego odliczenia.

Zadośćuczynienie za pomówienie w mediach, przeprosiny, sprostowanie – skutki w PIT

Osoby pomówione, czy obrażone w mediach mają szereg praw. Prawo do pieniężnego zadośćuczynienia, przeprosin i sprostowania, a czasem prawo do wynagrodzenia za zmianę sposobu ekspozycji przeprosin. Powstaje pytanie, czy uzyskane w ten sposób świadczenia są opodatkowane PIT.

Ulga rehabilitacyjna – trzeba zbierać dokumenty

Podatnik odliczający wydatki na niektóre cele rehabilitacyjne nie musi być w posiadaniu dokumentów, potwierdzających ich wysokość. Jednakże, na żądanie organu podatkowego, musi uprawdopodobnić ich poniesienie. Przykładowo chodzić może o dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Osoba, której dotyczy odliczany wydatek, musi mieć już w chwili jego ponoszenia orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności albo decyzję o przyznaniu renty inwalidzkiej, bądź innej renty wskazanej w przepisie.

Im więcej dzieci, tym większa kwota wolna od podatku

Prezydent Bronisław Komorowski zaproponował wprowadzenie zmiany w PIT, tak aby wysokość kwoty wolna od podatku była tym większa, im więcej wychowuje się dzieci.

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych

W dniu 20 lutego weszła w życie ustawa z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Podstawowym celem nowelizacji jest wdrożenie do polskiego systemu prawnego przepisów unijnych dotyczących udzielania zamówień publicznych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa.

PIT od dochodu ze zbycia nieruchomości

Osoby fizyczne, które odpłatnie zbywają (a więc nie tylko sprzedają) nieruchomości muszą mieć świadomość, że od dochodu z tego zbycia muszą, co do zasady, zapłacić podatek. Jednak zasady opodatkowania i ewentualne ulgi i zwolnienia z PIT zależą od daty nabycia (lub wybudowania) zbywanej nieruchomości. Artykuł niniejszy dotyczy zasad opodatkowania przy zbyciu nieruchomości przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

Czy stypendia dla młodych naukowców są zwolnione z PIT

Zwolnienie z PIT obejmuje również stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców, które przyznawane są na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

Pakt (traktat) fiskalny w UE 2013

20 lutego 2013 r. Sejm upoważnił ustawą Prezydenta RP do ratyfikacji tzw. paktu fiskalnego. Polska najprawdopodobniej ratyfikuje traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w unii gospodarczej i walutowej (zwany potocznie paktem fiskalnym), który wszedł w życie 1 stycznia 2013 r. w następstwie ratyfikowania go przez 12 kraj UE - Finlandię. Celem traktatu jest wzmocnienie dyscypliny fiskalnej w strefie euro dzięki zasadzie zrównoważonego budżetu i automatycznemu mechanizmowi korygującemu.

Podatek od transakcji finansowych w UE

14 lutego 2013 r. Komisja Europejska ustaliła szczegóły dotyczące podatku od transakcji finansowych, który ma zostać wprowadzony w ramach tzw. wzmocnionej współpracy. Stawki podatkowe wynosić mają: 0,1 % od obrotu akcjami i obligacjami oraz 0,01 % od transakcji na instrumentach pochodnych.

11 krajów UE wprowadzi podatek od transakcji finansowych

Podatek od transakcji finansowych chce wprowadzić 11 krajów Unii Europejskiej. Podatek ma obowiązywać od roku 2014. Kwota, jaką zasiliłby budżet wspólnoty to ponad 30 mld euro rocznie. Pieniądze te miałyby być przeznaczone na ratowanie banków.

Ulgi i odliczenia w PIT w 2013 roku

Warto zapoznać się z obowiązującymi na bieżący rok odliczeniami w podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy zbierać dokumenty świadczące o uprawnieniach do ulg podatkowych i wysokości wydatków podlegających odliczeniom. Ich ostateczne rozliczenie nastąpi w zeznaniu PIT składanym za 2013 rok.

Miliardy z podatku na ratowanie banków

Podatek od transakcji finansowych ma obowiązywać od roku 2014 i objąć 11 państw UE. Kwota, jaką zasiliłby budżet wspólnoty to ponad 50 mld euro rocznie. Pieniądze te miałyby być przeznaczone na ratowanie banków.

Używanie znaku towarowego - orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE

Trybunału Sprawiedliwości UE orzekł, że dyrektywę o znakach towarowych należy interpretować w ten sposób, że usługodawca zajmujący się na zlecenie i według wskazówek podmiotu trzeciego napełnianiem opakowań – dostarczonych mu przez podmiot trzeci, który uprzednio umieścił na nich oznaczenie identyczne z oznaczeniem chronionym jako znak towarowy lub do niego podobne – sam nie dokonuje w odniesieniu do tego oznaczenia używania, które może zostać zakazane.

PIT 2012 - program do wypełniania PIT-ów

Pobierz program do rozliczania PIT-ów za 2012 rok. Bezpłatnym programem PIT Format 2012 łatwo i przyjemnie rozliczysz swój PIT. Po wypełnieniu PIT-a możesz go wydrukować lub wysłać do Urzędu Skarbowego elektronicznie!

Emerytury jak w starej UE? - za 59 lat

Sytuacja finansowa polskich emerytów jest znacznie lepsza niż ich kolegów z Europy Środkowo-Wschodniej, twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna" po przeanalizowaniu danych Eurostatu. Ale na takie emerytury jak w krajach "starej" UE, musimy poczekać... 59 lat!

Które stypendia naukowe są zwolnione z PIT

Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 7 grudnia 2012 r. wyjaśnił zasady stosowania zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT, dotyczącego stypendiów naukowych. Stwierdził m.in., że zwolnienie to może mieć zastosowanie również do stypendiów dla młodych wybitnych naukowców - przyznanych na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy o zasadach finansowania nauki.

Stypendia dla wybitnych młodych naukowców są zwolnione z PIT

Stypendia przyznawane przez Ministra Nauki z puli stypendiów dla wybitnych młodych naukowców, są objęte całkowitym zwolnieniem podatkowym, wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT.

Stypendium stażowe jest zwolnione z opodatkowania PIT

Osoby, realizujące projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej, mogą skorzystać ze zwolnienia z PIT w odniesieniu do dochodów z tego tytułu. Zasada ta wynika wprost z przepisów ustawy o PIT, jednak podatnicy często występują z wnioskiem o interpretację, w celu uzyskania „urzędowego” potwierdzenia prawidłowości swego postępowania.

Ulga na dziecko od 2013 roku – nowe zasady odliczania

Nie zmienią się zasady rozliczania ulgi prorodzinnej dla rodziców, wychowujących dwójkę dzieci. Większe odliczenie przysługiwać będzie osobom, które wychowują troje i więcej dzieci. Nowe zasady mogą być niekorzystne dla niektórych rodziców wychowujących jedno dziecko.

Ulga na dziecko dla przedsiębiorców w 2013 roku

Nowy kształt przepisów dot. ulgi prorodzinnej od 2013 r. może sprawić, że dla przedsiębiorcy, który dziś stosuje podatek liniowy bardziej opłacalne stanie się rozliczanie według skali podatkowej. Dotyczy to jednak wąskiej grupy przedsiębiorców uzyskujących roczne dochody na poziomie ok. 130 tys. zł i wychowujących co najmniej troje dzieci. Formę opodatkowania można zmienić do 20 stycznia.

Rozliczenie PIT za 2012 r. - nowa ulga podatkowa na oszczędzanie w IKZE

Od 2012 roku pojawiła się nowa możliwość obniżenia obciążeń na rzecz fiskusa - przy korzystaniu z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Ulga internetowa w podatku dochodowym

Miała zniknąć zupełnie ale jednak została, choć mocno ograniczona. Ulga internetowa od rozliczenia dochodów uzyskanych w 2013 roku (tak samo jest w latach 2014-2019) przysługuje tylko tym podatnikom, którzy wcześniej z niej nie korzystali. Osoby te mogą odliczać wydatki na dostęp do internetu wyłącznie przez dwa kolejne lata podatkowe.

Czy dofinansowanie do zielonej szkoły dla dziecka jest opodatkowane PIT?

Jeżeli wypoczynek dziecka w formie zielonej szkoły jest zorganizowany przez podmiot spełniający kryteria przepisów MEN, to dofinansowanie ze środków obrotowych firmy do tego wypoczynku dzieci będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Wolny zawód a forma opodatkowania - jaką wybrać?

Wolny zawód to pojęcie funkcjonujące w języku prawniczym, ale nie do końca sprecyzowane. W języku potocznym najczęściej bywa kojarzone z profesjami adwokatów, architektów, lekarzy, weterynarzy, psychologów, notariuszy czy radców prawnych. Jaką formę opodatkowania wybrać będąc przedstawicielem wolnego zawodu?

Nie chcesz płacić podatku dochodowego – hoduj dziwne zwierzęta

Hodowcy węży, ślimaków afrykańskich, jeży pigmejskich i innych zwierząt, których hodowla nie mieści się w definicji działów specjalnych produkcji rolnej - nie muszą płacić podatku dochodowego (PIT – osoby fizyczne, ani CIT – osoby prawne), bez względu na dochód jaki osiągają z tej hodowli. Jeżeli ci hodowcy nie mają użytków rolnych ominie ich także podatek rolny.

Podatek dochodowy od inwestycji w złoto

Organy podatkowe uważają, że w przypadku inwestycji w złote monety, czy sztabki złota można uniknąć podatku dochodowego (PIT), sprzedając je po upływie pół roku od ich zakupu. Jednak Krajowa Informacja Podatkowa i Ministerstwo Finansów mają nieco inne stanowisko.

PIT od odszkodowań i odsetek od nich

Co do zasady odszkodowania uzyskane przez osoby fizyczne są zwolnione z podatku dochodowego (PIT). Dotyczy to w szczególności otrzymanych odszkodowań lub zadośćuczynień, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynika z przepisów ustaw lub przepisów wykonawczych, odszkodowań otrzymanych na podstawie wyroku lub ugody sądowej, rent przyznanych na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, kwot otrzymanych z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Od tej zasady są jednak wyjątki - dotyczą one przede wszystkim odszkodowań otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Opodatkowane PIT są natomiast odsetki od odszkodowań.

PIT 2013 – 50% kosztów nie dla bogatych twórców i wynalazców

Obecnie twórcom i wynalazcom uzyskującym przychody z praw (autorskich, pokrewnych, patentowych) do swoich utworów, czy wynalazków (np. zbycie, udzielenie licencji) przysługują w odniesieniu do wszystkich takich przychodów zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym. Od 2013 roku takie koszty nie będą mogły przekroczyć w danym roku podatkowym 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 42.764 zł. Ale jeżeli koszty faktyczne są wyższe, to nadal będzie można je uwzględnić, pamiętając o ich udokumentowaniu.

Świadczenie częściowo finansowane z ZFŚS także podlega zwolnieniu z PIT

Pracodawca zamierza zmienić obowiązujące do tej pory zasady finansowania świadczeń przyznawanych z ZFŚS w ten sposób, iż pracownikom uczestniczącym w wydarzeniach kulturalnych lub uczęszczającym na zajęcia sportowe, po okazaniu biletu/ karnetu sportowego przysługuje roczny zwrot do wysokości 50 zł, 100 zł albo 150 zł - w zależności od poziomu dochodów pracownika. Czy taki częściowy zwrot również podlega zwolnieniu od opodatkowania?

Czy umorzone stypendium podlega PIT?

Nie, jeżeli od dokonanych wypłat stypendium były już odprowadzane zaliczki na podatek dochodowy.

Umorzone, nienależnie pobrane świadczenia rodzinne – czy podlegają PIT?

Przychody takie wraz z odsetkami są zwolnione z podatku dochodowego.

Ulga rehabilitacyjna nie tylko dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z odliczenia od dochodu (lub przychodu) wydatków na używanie samochodu osobowego w celu przejazdu na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Ale nie tylko one. Taką możliwość ma także opiekun niepełnosprawnego dziecka, rodzica, czy teścia. Chociaż nie trzeba udokumentować wysokości wydatków, by uniknąć problemów z fiskusem, warto zachować dokumenty potwierdzające same zabiegi.

Zleceń do 200 zł nie wykazujemy w rocznym PIT

Dochody otrzymywane z tytułu umowy zlecenia podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Podatnik powinien zatem wykazać je w rocznym zeznaniu podatkowym. Wyjątek stanowią tu umowy, których wartość nie przekroczyła 200 zł.

Stypendium zwolnione z PIT

Czy stypendium, którego zasady przyznawania określiła uchwałą Rada Gminy (niemieszczące się w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jest objęte zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy w każdym przypadku (również jeżeli świadczenie korzysta ze zwolnienia) płatnik ma obowiązek sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium na druku PIT-8C?

PIT od dochodu ze sprzedaży nieruchomości – zwolnienie na modernizację mieszkania

Podatnik zbył nieruchomość nabytą po dniu 1 stycznia 2009 r. Czy podatnik, zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d w związku z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może wydatkować uzyskany dochód na modernizację własnego mieszkania ?

Ulga rehabilitacyjna – przystosowanie lokalu i wydatki zagraniczne

Można odliczyć wydatki na przystosowanie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności mieszkania, które nie jest własnością niepełnosprawnego. Można odliczyć również wydatki poniesione za granicą. Dwa kazusy z zakresu ulgi rehabilitacyjnej zostały wyjaśnione przez ekspertów Krajowej Informacji Podatkowej.

Darowizny małżonków odliczane w PIT

Małżonkowie, którzy wspólnie przekazują wsparcie finansowe na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego czy na cele kultu religijnego powinni zrobić to ze wspólnego rachunku. Ta opcja jest najbezpieczniejsza i pozwoli dokonać odliczenia od dochodu każdego z nich bez narażania na spór z fiskusem. Ale wystarczający powinien być też przelew z rachunku jednego małżonka, jeśli w tytule przelewu wystąpią wspólnie.

REKLAMA