REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zerowy PIT dla młodych, VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Usługa obróbki materiału zlecona przez firmę z UE - gdzie opodatkować VAT

Przedmiotem działalności spółki jest obróbka materiałów ze stali. Spółka otrzymała propozycję współpracy od francuskiej firmy, która posiada nadany we Francji numer NIP dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Współpraca miałaby wyglądać w ten sposób, że towary będące własnością francuskiej firmy byłyby dostarczane do innej polskiej spółki i w Polsce podlegałyby pierwszej fazie obróbki. Następnie spółka odbierałaby je z siedziby tej pierwszej spółki w Polsce, dowoziła do swojej siedziby na terenie Polski i tam dokonywała drugiej fazy obróbki. Później towary byłyby odwożone przez spółkę do polskiej firmy (spółki, która wykonywała pierwszą fazę obróbki). Zleceniodawcą wykonania tej usługi byłaby francuska firma. Na nią wystawiane byłyby faktury. Czy transakcja ta powinna być opodatkowana VAT w Polsce?

Kiedy przekazanie firmy mężowi nie jest opodatkowane VAT

Podatniczka była osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Była czynnym podatnikiem VAT. W grudniu 2012 r. przekazała nieodpłatnie całe prowadzone przedsiębiorstwo mężowi. Przekazaniu podlegały wszystkie składniki wchodzące w skład firmy, takie jak: nieruchomości, środki trwałe, wyposażenie, materiały, a także kredyt bankowy, który został zaciągnięty w związku z rozbudową nieruchomości. Przed przekazaniem firmy mąż założył swoją indywidualną działalność gospodarczą. W związku z nieodpłatnym przekazaniem przedsiębiorstwa sporządzony został protokół przekazania przedsiębiorstwa do dalszego prowadzenia. Po dokonaniu czynności przekazania podatniczka zlikwidowała prowadzoną działalność gospodarczą. Czy nieodpłatne przekazanie całego przedsiębiorstwa mężowi, a następnie zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej spowoduje konieczność zapłaty VAT?

Rekompensaty wypłacane za zmianę warunków prenumeraty nie są objęte VAT

Spółka zajmuje się kolportażem prasy w prenumeracie. Na podstawie „cennika prasy w prenumeracie”, przygotowanego w oparciu o zgłoszone przez wydawców informacje, przyjmuje od prenumeratorów zamówienia oraz przedpłaty na dostawę prasy. Umowy z prenumeratorami na dostawę prasy spółka zawiera we własnym imieniu. W przypadku zaprzestania wydawania czasopisma lub obniżenia ceny w trakcie realizacji prenumeraty, na które zostały przyjęte przedpłaty, spółka zwraca prenumeratorom nadpłacone kwoty. Wydawcy w przypadku wystąpienia wskazanych okoliczności są zobowiązani do pokrycia poniesionych przez spółkę kosztów zwrotu nadpłat prenumeratorom. Czy zwracane przez wydawców koszty podlegają opodatkowaniu VAT?

Przekazywanie ubrań pracownikom - czy podlega VAT

Spółka prowadzi działalność w zakresie sieciowej sprzedaży ubrań. Wszyscy jej pracownicy są wyposażeni w ubrania służbowe, adekwatne do aktualnej kolekcji ubrań. W rezultacie pracownicy noszą ubrania dostępne w sprzedaży w sklepach spółki. Ubrania te nie zawierają żadnych oznaczeń identyfikujących spółkę. Może się zdarzyć, że pracownicy będą wykorzystywali stroje także poza godzinami pracy (np. w drodze do pracy). Spółka nie ma jednak możliwości weryfikowania sposobu wykorzystywania ubrań przez pracowników poza miejscem pracy. Po wycofaniu danej kolekcji i zakończeniu okresu wyposażenia w strój służbowy pracownik, co do zasady, będzie zobowiązany do zwrotu udostępnionych ubrań. Możliwe jest także odkupienie ubrań przez pracownika. Spółka odlicza podatek naliczony przy nabyciu ubrań przekazywanych pracownikom. Czy udostępnienie tych ubrań pracownikom stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT?

REKLAMA

Sprzedaż zniszczonego budynku - czy jest zwolniona z VAT

Spółdzielnia produkcyjna jest podatnikiem VAT. Chce sprzedać działkę, na której znajduje się zniszczony budynek. Nie był on nigdy używany i zniszczał w wyniku upływu czasu. Konstrukcja budynku jest zachowana, lecz jego stan uniemożliwia dalsze użytkowanie. Budynek został wybudowany w latach 70. XX wieku. Nigdy nie doszło do jego zasiedlenia, nie był również modernizowany. Nie był też oddany w najem ani dzierżawę. Nie jest przeznaczony do rozbiórki. Spółdzielni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego wytworzeniu. Budynek znajduje się na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania pod zabudowę przemysłową. Czy dostawa budynku, którego stan techniczny nie pozwala na dalsze użytkowanie, wraz z gruntem przeznaczonym pod zabudowę będzie objęta zwolnieniem od VAT?

W 2013 r. łatwiej wysyłać faktury drogą elektroniczną

Od początku 2013 r. zmieniły się przepisy dotyczące sposobu wystawiania faktur. Większość zmian to uproszczenia, polegające na likwidacji niektórych obowiązków i zmniejszeniu kłopotliwych formalności. Do ułatwień należy zaliczyć również nowe przepisy dotyczące faktur elektronicznych, którymi obrót jest obecnie łatwiejszy.

Najem lokali użytkowych – rozliczenie VAT

Strony umowy najmu lokali użytkowych często umawiają się, że czynsz najmu płatny jest z góry (np. do 10. dnia miesiąca). Natomiast opłaty eksploatacyjne – tzw. "media" płatne są za dany miesiąc na koniec miesiąca (lub za dany okres rozliczeniowy, np. po pół roku). Wątpliwości budzi kwestia, kiedy VAT naliczony podlega odliczeniu. Podatnicy nie zawsze również wiedzą kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku dostawy "mediów".

Maszyny z Rosji naprawiane w Polsce – jaka stawka VAT?

Podatnik polski otrzymuje od kontrahenta z Rosji, maszyny. Kontrahent rosyjski prowadzi na terytorium Rosji działalność gospodarczą. Maszyny są przekazywane polskiemu podatnikowi w celu ich naprawy. Po naprawie maszyny są wysyłane z powrotem do Rosji. Podatnik polski obciąża kontrahenta z Rosji kosztem wykonanej usługi naprawy.

REKLAMA

Podatnik VAT wynajmuje mieszkanie – skutki podatkowe

Czynny podatnik podatku od towarów i usług prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą – handel detaliczny. W marcu 2012 r. kupił mieszkanie i od 1 października 2012 r. będzie je wynajmował studentom na cele mieszkaniowe. Mieszkanie nie zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych, podatnik nie ma w swoim przedmiocie działalności wynajmu mieszkań. Czy prywatny wynajem mieszkania powinien być wykazany w deklaracji VAT-7? Jeśli tak, to z jaką stawką?

Zakup na raty maszyny – rozliczenie VAT

Czynny podatnik podatku od towarów i usług w październiku 2012 r. kupił maszynę stolarską. W tym samym miesiącu otrzymał fakturę VAT dokumentującą zakup tej maszyny. Płatność za towar rozłożona jest na cztery równe raty, płatne sprzedawcy w okresach miesięcznych, tj. od października 2012 r. do stycznia 2013 r.

Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.

Do końca marca tego roku sprzedaż kawy latte czy cappuccino „na wynos” może korzystać z opodatkowania obniżoną stawką VAT 5%. Sytuacja ta ulegnie zmianie od 1 kwietnia 2013 r.

Odliczenie VAT od samochodów i paliwa w 2013 r.

Sprawdź, jakie zasady odliczenia VAT obowiązują w 2013 r. w związku z zakupem pojazdów samochodowych, paliwa do nich oraz wydatkami eksploatacyjnymi.

Czy będzie niższa stawka VAT na e-booki

Obecnie do e-booków ma zastosowanie podstawowa stawka VAT, która wynosi 23 proc., natomiast książki drukowane objęte są 5-proc. stawką VAT. Czy możliwe jest wywalczenie w UE niższej stawki VAT na e-booki?

Ostatni rok zwrotu VAT za materiały budowlane

Tylko faktury wystawione do końca 2013 roku pozwolą osobom budującym lub remontującym swoje domy lub mieszkania na zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Od 2014 roku zlikwidowany będzie mechanizm zwrotu VAT za materiały budowlane - jednak z zachowaniem praw nabytych osób, które do końca 2013 roku nabyły materiały budowlane. Te osoby będą miały 5 lat na uzyskanie zwrotu VAT.

Przekazanie kontrahentom kalendarzy z logo firmy - rozliczenie VAT

Podpowiadamy, jak rozliczyć VAT w przypadku przekazania przez podatników kalendarzy z logo firmy swoim kontrahentom i pracownikom.

Jak założyć i prowadzić ewidencję wyrobów węglowych?

Większość podmiotów zużywających wyroby węglowe może korzystać ze zwolnienia od akcyzy pod warunkiem, prowadzenia odpowiedniej ewidencji zużycia wyrobów węglowych. W niniejszym artykule przedstawione zostaną zasady tworzenia i prowadzenia tego rodzaju ewidencji.

Mniej obciążeń dla firm

Przedsiębiorcy czekają na szybkie wdrożenie nowej ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych. W ustawie zawarto pakiet nowelizacji aż szesnastu ustaw, mających zmniejszyć uciążliwe obciążenia administracyjne, nałożone na przedsiębiorców.

VAT - zmiany od 1 kwietnia 2013 r.

VAT - zmiany. Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT wprowadza zmiany dotyczące przede wszystkim obowiązku podatkowego, zasad ustalania podstawy opodatkowania, warunków stosowania stawek VAT, odliczania podatku naliczonego, zwolnień z VAT, obowiązków w zakresie rejestracji podatników, a także zasad wystawiania faktur. Część przepisów ustawy wchodzi w życie już od 1 kwietnia 2013 r.

W 2013 r. przekazywanie bezpłatnych próbek dalej bez VAT

Wchodząca w życie w 2013 r. zmiana ustawy o VAT nie przewiduje opodatkowania VAT przekazywania przez przedsiębiorcę bezpłatnych próbek swoim klientom lub kontrahentom. W inny sposób natomiast, reguluje samo pojęcie próbki.

Jak wybrać kasową metodę rozliczania VAT

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, jeżeli chcą wybrać kasową metodę rozliczania VAT, mają w roku 2013 na to czas do 15 stycznia.

Zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2013 r.

W latach 2013-2014 będzie obowiązywało nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które zawęża zakres stosowanych dotychczas zwolnień.

Jak przejść na metodę kasową przy rozliczaniu VAT

Dzięki ustawie deregulacyjnej, która właśnie weszła w życie, tzw. mali podatnicy (firmy, których sprzedaż nie przekroczyła równowartości 1,2 mln) mogą na nowych zasadach korzystać z metody kasowej przy rozliczaniu VAT. To oznacza, że mogą oni wstrzymać się z rozliczeniem podatku do czasu, kiedy otrzymają zapłatę od kontrahenta. Do 15 stycznia takie przedsiębiorstwa mają czas, by w urzędzie skarbowym zadecydować, czy chcą od początku tego roku korzystać z metody kasowej.

Trudniej uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane po rozwodzie

Po rozwodzie zwrot VAT za materiały budowlane nabyte do budowy (remontu) domu lub mieszkania uzyska ten z byłych małżonków, którego nazwisko widnieje na fakturach za te materiały. Dla zwroty VAT nie ma m.in. znaczenia, który z małżonków spłaca kredyt za który kupiono materiały budowlane.

Odliczenie VAT naliczonego z faktury wystawionej z błędem

Czynny podatnik VAT rozpoczął w 2012 r. budowę budynku mieszkalno-usługowego. W budynku tym część mieszkalna stanowi ponad 50% całkowitej powierzchni użytkowej budynku. Resztę powierzchni zajmuje część usługowa. Wykonawca budynku wystawił za usługę wykonania stanu surowego fakturę VAT, w której do całej należności zastosował 23% stawkę VAT. Naszym zdaniem wykonawca błędnie wystawił fakturę, ponieważ do usług dotyczących części mieszkalnej powinien zastosować stawkę 8%. Wykonawca nie chce jednak wystawić korekty do faktury. Czy podatnik może odliczyć VAT naliczony z tak wystawionej faktury?

Zwolnienie z VAT dla usług pielęgnacji i opieki nad pacjentem

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą zwolnienia od podatku VAT usług pielęgnacji i opieki nad pacjentem, realizowanych przez zakład opieki zdrowotnej na terenie szpitala (sygn. IPTPP1/443-897/11-3/MS, z dnia 19 stycznia 2012 r.).

Formularze VAT w 2013 roku

Minister Finansów wprowadził od początku 2013 roku nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D. Skorzystaj z aktualnych wzorów formularzy.

VAT 2013. Zmiany VAT dotyczące fakturowania

Z początkiem 2013 r. weszło w życie szereg istotnych zmian w zakresie wystawiania faktur VAT i rozliczania podatku VAT. Co o zmianach w fakturowaniu powinni wiedzieć przedsiębiorcy?

VAT 2013 - przegląd najważniejszych zmian

W niniejszym przewodniku przedstawiamy najważniejsze zmiany przepisów ustawy o VAT, a także zmiany aktów wykonawczych do tej ustawy, które weszły w życie od 1 stycznia 2013 r.

Co przynosi ustawa okołobudżetowa?

Zmiany wprowadzane ustawą dotyczą m.in. świadczeń finansowanych z PFRON, podatku akcyzowego, zasad odliczenia podatku VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz paliw do tych samochodów.

Najważniejsze zmiany w VAT od 1 stycznia 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 r. wchodzą w życie zmiany zarówno przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), jak i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Wystawianie faktur przez przedsiębiorcę, czy zawsze jest to konieczne?

Wystawianie faktur przez przedsiębiorcę, który jest czynnym podatnikiem jest pewnego rodzaju udokumentowaniem jego pracy jako podatnika VAT. Jednak jest to czynność obowiązkowa jedynie, wtedy, gdy dotyczy czynności dokonywanych dla innych przedsiębiorców.

Kiedy VAT w umowie o dzieło?

Każdy z nas kto prowadzi działalność gospodarczą rozlicza podatek od towarów i usług. VAT obejmuje również osoby, przyjmujące pracę na podstawie umowy o dzieło. Podatnik ten może jednak nie rejestrować się i nie rozliczać. Możliwe jest to jednak tylko w wypadku, gdy sprzedaż nie przekracza 150 tys. zł.

Bony podarunkowe jako prezent dla pracowników – jak rozliczyć VAT

Przekazywanie pracownikom bonów towarowych czy kart podarunkowych to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych świadczeń wykonywanych przez pracodawcę w związku ze zbliżającymi się świętami, uroczystościami rocznicowymi czy branżowymi, jak również w celu zmotywowania pracownika do wykonywania jeszcze efektywniejszej pracy. Co więcej podarunek ten pozwala nagrodzić podatnika oraz zaspokoić jego potrzeby zarówno zawodowe, jak i osobiste.

Premie pieniężne w ustawie o VAT – interpretacja ogólna Ministra Finansów

Zdaniem Ministra Finansów premia pieniężna udzielona nabywcom z tytułu osiągnięcia określonego poziomu obrotów stanowi z reguły rabat. Czasem jednak premie pieniężne można uznać za zapłatę za usługę. Minister Finansów wydał 27 listopada 2012 r. interpretację ogólną w sprawie kwalifikowania premii pieniężnych (bonusów pieniężnych) w świetle przepisów ustawy o VAT.

Faktury VAT od 1 stycznia 2013 r. - jak wystawiać?

W 2013 r. wejdzie w życie szereg istotnych zmian w sposobie wystawiania faktur VAT i rozliczania podatku VAT. Co o planowanych zmianach w VAT powinni wiedzieć przedsiębiorcy?

Kiedy wykazać w deklaracji VAT usługę najmu, gdy najemca zapłacił z opóźnieniem

Podatnicy VAT świadczący usługi najmu miewają wątpliwości w deklaracji za jaki miesiąc mają wykazać obrót z tych usług – czy za miesiąc, w którym faktycznie otrzymali zapłatę, czy też może za miesiąc bezskutecznego upływu terminu płatności faktury.

Korekta faktury VAT bez wpływu na rozliczenie akcyzy od samochodów

Otrzymanie faktur korygujących sprzedaż samochodów osobowych pozostaje bez wpływu na sposób obniżenia kwoty należnej akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu samochodów osobowych przed pierwszą rejestracją. Dlatego dealer nie jest zobowiązany do rozliczenia podatku akcyzowego wynikającego z faktur korygujących.

Powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT

Podatnicy VAT miewają wątpliwości kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług. Czy z początkiem dowolnego miesiąca w danym roku podatkowym, czy dopiero z początkiem nowego roku?

VAT w umowie o dzieło przy działalności gospodarczej

Osoby prowadzące działalność gospodarczą rozliczają podatek VAT. Przepisy dotyczące opodatkowania VAT umów zlecenia i o dzieło zawarte są w ustawie o podatku od towarów i usług. Każdy wykonując działalność gospodarczą samodzielnie jest podatnikiem VAT. Przedsiębiorca może jednak skorzystać ze zwolnienia i nie rejestrować się jako podatnik VAT jeżeli wartość sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła 150tys. zł.

Kalendarz dla klientów opatrzony logo firmy a VAT

Dowolnej wartości kalendarze opatrzone logo firmy można przekazywać w ramach reklamy, nie naliczając VAT do końca bieżącego roku. Jednak ulegnie to zmianie jeżeli zostanie przyjęta nowelizacja ustawy VAT. Wówczas nie będzie wystarczało, aby materiał spełniał definicję drukowanego materiału reklamowego lub informacyjnego. Aby nie płacić podatku, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać jedynie ze zwolnienia dla prezentów małej wartości, przy czym będą musieli zwracać uwagę na ich wartość, która nie będzie mogła przekraczać 10zł.

Odliczenie VAT od samochodów zastępczych

Dealerowi samochodowemu (podatnikowi VAT) nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego w pełnej wysokości przy nabyciu samochodów osobowych dla celów służbowych (samochody zastępcze lub do jazd próbnych). Tym samym podatnikowi nie przysługuje także prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupu paliwa do napędu tych pojazdów.

Budowa oczyszczalni przez gminę a prawo do odliczenia VAT

W zakresie, w jakim kwoty VAT naliczonego wynikające z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją całości inwestycji, można przyporządkować do budowy oczyszczalni, gminie przysługuje prawo do pomniejszenia VAT należnego o kwotę VAT naliczonego związanego z budową oczyszczalni.

Szkolenia z „miękkich” umiejętności są czasem zwolnione z VAT

Świadczone przez wnioskodawcę usługi kształcenia zawodowego oraz przekwalifikowania zawodowego w postaci tzw. szkoleń miękkich, prowadzonych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL), finansowane w całości ze środków publicznych, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT.

Jak rozliczyć w PKPiR umowę użyczenia nieruchomości?

Umowa użyczenia jest jedną z umów nazwanych, regulujących zasady używania rzeczy. Zgodnie z tą umową użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Jak rozliczyć umowę użyczenia nieruchomości w PKPiR?

„Zerowe” informacje podsumowujące – czy trzeba je składać?

Podatnicy VAT UE realizujący transakcje wewnątrzwspólnotowe powinni składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące. Dotyczy to jednak tylko transakcji, które powodują powstanie obowiązku podatkowego. Nie trzeba składać informacji podsumowujących, jeżeli do wykazania jest „0”.

Co grozi za niezapłacone faktury od 2013 r.?

24 października rząd przyjął projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń w gospodarce. Projekt przewiduje również zmiany w ustawie o VAT. Oprócz zmian w rozliczeniach kasowych oraz rozliczania ulgi na złe długi, projekt przewiduje dotkliwe sankcje dla wszystkich podatników, którzy nie zapłacą za fakturę w terminie 150 dni od dnia upływu terminu płatności. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.

Meble na wymiar opodatkowane 23% VAT

W wyroku z 26 lipca 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął wątpliwość czy montaż zabudowy wnękowej na zamówienie klienta stanowi usługę budowlano- montażową opodatkowaną według preferencyjnej stawki VAT 8%. Jednocześnie, NSA dokonał precedensowej kwalifikacji podatkowej przedmiotowej transakcji.

Zwolnienie podmiotowe z VAT 2013 - czy zostanie limit 150 tys. zł?

Jest coraz bardziej prawdopodobne, że przedsiębiorcy, którzy z uwagi na niskie obroty nie odprowadzają VAT-u, będą mogli korzystać w 2013 roku ze zwolnienia podmiotowego z VAT na dotychczasowych zasadach. Komisja Europejska skierowała do Rady Unii Europejskiej wniosek o zezwolenie Polsce na utrzymanie limitu rocznych obrotów uprawniającego do zwolnienia, na dotychczasowym poziomie 150 tys. zł.

Jak rozliczać import usług?

Polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z usług zagranicznych wykonawców. W wielu przypadkach jest to tanie i wygodne rozwiązanie zwłaszcza, gdy chodzi o usługi świadczone drogą elektroniczną. Co warto wiedzieć o rozliczaniu importu usług?

Wyprzedaż kolekcji na allegro jest opodatkowana VAT

Fiskus ściga allegrowiczów. Zorganizowana i ciągła sprzedaż, nawet przedmiotów kolekcjonerskich, rodzi obowiązek rejestracji działalności gospodarczej oraz zapłaty podatku.

REKLAMA