REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zawiadomienie o zapłacie na konto spoza białej listy - wzór w projekcie rozporządzenia ma wady

Przedsiębiorcy krytykują projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzoru zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w ustawie o VAT. Apelują, aby wzór zawiadomienia dostosować do praktyki i realiów biznesowych. Wątpliwości budzi też fakt, że projekt rozporządzenia nie został skierowany do konsultacji społecznych - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

Zapłata PIT, CIT i VAT tylko na mikrorachunek podatkowy 2020 roku

Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 stycznia 2020 roku podatki PIT, CIT i VAT będzie można zapłacić do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy. Numer swojego mikrorachunku podatkowego podatnik może sprawdzić w dowolnym momencie w ciągu roku, korzystając z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub w każdym urzędzie skarbowym. Wygenerowanie i korzystanie z mikrorachunku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wystarczy go sprawdzić w generatorze i wykorzystać podczas przelewu.

Fiskus wszczyna postępowanie karne skarbowe, gdy zbliża się przedawnienie

Z przeprowadzonych analiz wynika, że pracownicy urzędów skarbowych nadużywają prawa i instrumentalnie traktują przepisy o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia wskutek wszczęcia postępowania karnego skarbowego.

Zwolnienie z PIT dochodów marynarzy - zgoda Komisji Europejskiej

16 grudnia 2019 r. Komisja Europejska zatwierdziła pięć programów wsparcia na rzecz transportu morskiego zaproponowane przez Polskę, a także Cypr, Danię, Estonię i Szwecję. Chodzi m.in. o zwolnienie marynarzy z polskiego podatku dochodowego (PIT) od 2020 roku.

REKLAMA

Obniżenie limitu płatności gotówkowych do 8 tys. zł?

Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju chcą obniżyć limit płatności gotówkowych z 15 tys. zł do 8 tys. zł. Ma to dodatkowo uszczelnić system podatkowy. Problem w tym, że takie rozwiązanie mocno skomplikowałoby życie przedsiębiorcom.

Nagrody Nobla bez podatku - projekt rozporządzenia

Nie będzie podatku dochodowego (PIT) od Nagród Nobla - takie rozwiązanie przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od Nagrody Nobla oraz Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.

Aktualizacja aplikacji e-mikrofirma i Klient JPK oraz testy wysyłki JPK_V7M i JPK_V7K

Ministerstwo Finansów poinformowało, że z początkiem grudnia 2019 r. udostępniono aktualizacje aplikacji e-mikrofirma oraz Klient JPK 2.0. Ponadto do połowy lutego 2020 r. udostępnione zostanie środowisko testowe dla wysyłki JPK_V7M i JPK_V7K, które od 1 kwietnia 2020 r. zastąpią dotychczasowy JPK_VAT i deklaracje VAT-7 i VAT-7K.

Przedłużenie stosowania papierowego dokumentu dostawy niektórych towarów akcyzowych

Przedłużenie do 31 stycznia 2021 r. okresu, w którym możliwe będzie dokonywanie dostaw wyrobów akcyzowych objętych monitorowaniem w systemie EMCS PL2, również na podstawie papierowego dokumentu dostawy - takie rozwiązanie zawiera projekt noweli ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy – Prawo celne.

REKLAMA

Podatek handlowy powinien być zawieszony do końca 2020 r.

Pracodawcy proponują, aby podatek handlowy (podatek od sprzedaży detaliczne) był naliczany od przychodów osiągniętych po 1 stycznia 2021 roku. Argumentują, że gdyby podatek zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku, to po ewentualnym niekorzystnym rozstrzygnięciu unijnego trybunału, Polska zmuszona byłaby do zwrotu pobranych kwot podatku wraz z odsetkami.

69% polskich firm jest zadowolonych z pracy organów podatkowych

Prawie co trzeci (31%) polski przedsiębiorca jest niezadowolony z działalności organów podatkowych, a ponad połowa odwołuje się od decyzji pokontrolnych skarbówki - wynika z badań PwC przeprowadzonych wśród firm w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wirtualne kasy fiskalne w 2020 roku - rekomendacje WEI

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad przepisami dopuszczającymi możliwość funkcjonowania kas fiskalnych w formie oprogramowania, które można zainstalować nawet na urządzeniach mobilnych (np. na smartfonach). W dniu 10 grudnia 2019 roku w warszawskiej „Świetlicy Wolności” miała miejsce dyskusja panelowa towarzysząca prezentacji raportu „Wirtualne Kasy. Nowy wymiar przedsiębiorczości” autorstwa Warsaw Enterprise Institute. Podczas panelu głos zabrali m. in. przedstawiciele Głównego Urzędu Miar, Ministerstwa Finansów RP, Ministerstwa Finansów Republiki Czech oraz eksperci sektorowi z polski i zagranicy.

Czynny żal także w formie elektronicznej

Resort finansów chce wprowadzić możliwość złożenia przez podatnika tzw. czynnego żalu także w formie elektronicznej – powiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.

Ile podatnicy zyskali na zmianach w PIT i CIT w 2019 roku

Ministerstwo Finansów podsumowuje korzyści, jakie mają podatnicy ze zmian podatkowych wprowadzonych w 2019 roku. Rok 2019 to czas wielu korzystnych zmian dla polskich podatników, takich jak obniżenie PIT z 18 na 17 proc. i zerowy PIT dla młodych do 26. roku życia oraz obniżka CIT dla przedsiębiorców do zaledwie 9 proc.

Polityka innowacyjna realizowana m.in. przez ulgi podatkowe

Cyfryzacja 4.0; wsparcie kompetencji Polaków; zielona gospodarka; innowacje i start-upy oraz nowe technologie - to cztery filary, o które chcemy oprzeć w tej kadencji politykę innowacyjną. Nasze cele to m.in.: zwiększenie poziomu automatyzacji i robotyzacji polskiej gospodarki, cyfryzacja polskich firm, rozwój sztucznej inteligencji, wsparcie dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Ich osiągnięciu służyć mają m.in. ulgi podatkowe, szkoła Sztucznej Inteligencji (AI School) czy wsparcie dla zielonych inwestycji.

Przedsiębiorca przesyłowy nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości na gruntach Lasów Państwowych

Przedsiębiorca przesyłowy, który ma z Lasami Państwowymi umowę o służebność przesyłu, nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości od gruntów, których dotyczy ta umowa - orzekł 9 grudnia 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny.

Ramy prawne opodatkowania energii w UE wymagają aktualizacji

Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych poparła aktualizację ram prawnych opodatkowania energii, tak by przyczyniały się do realizacji szerszych celów polityki gospodarczej i środowiskowej. Zdaniem Rady UE opodatkowanie energii jako instrument fiskalny może być ważnym elementem zachęt gospodarczych, które kierują skuteczną transformacją energetyczną, prowadząc do niskiego poziomu emisji gazów cieplarnianych.

Podatek cukrowy, czyli inwestycja w zdrowie

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas powiedział, że planowany podatek cukrowy to działanie na rzecz zdrowia. "Trzeba odwrócić myślenie o nim, nie jako o daninie, ale inwestycji w zdrowie" – zaznaczył.

Twój e-PIT za 2019 r. od 15 lutego 2020 r.

Ulga na dzieci oraz ich dane automatycznie trafią do rozliczeń składanych przez Twój e-PIT, z których podatnicy będą korzystać od 15 lutego 2020 r. - informuje w rozmowie z PAP dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Dariusz Aniećko. Aniećko zapowiedział zmiany w systemie Twój e-PIT. "Cały czas doskonalimy tę usługę" - poinformował. Wyjaśnił, że od 15 lutego 2020 r. w usłudze udostępnione zostaną nowe formularze PIT-36 oraz PIT-28, a usługa zostanie w pełni zintegrowana z zewnętrznymi rejestrami, m.in. PESEL oraz szkolnictwa wyższego.

Od 1 stycznia 2020 podatki PIT, CIT i VAT trzeba wpłacać na mikrorachunki

Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT będą płacone na mikrorachunki podatników, a nie rachunki urzędów skarbowych, jak dotychczas - mówi w rozmowie z PAP dyrektor departamentu poboru podatków Dariusz Aniećko.

Podatek cukrowy od 2022 roku

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski poinformował, że "podatek cukrowy chcielibyśmy wprowadzić do końca 2022 roku". Jest to jedno z założeń Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

Estoński CIT, ulga podatkowa na inwestycje i podatek od turystyki weekendowej w 2020 r.

W pierwszej połowie 2020 roku wyjdziemy z pakietem proinwestycyjnym, będziemy go konsultować - zapowiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Wyjaśniła, że będzie on zawierał m.in. tzw. estoński CIT oraz ulgę podatkową na inwestycje. Mówiła także o zapowiadanym przez nią wprowadzeniu tzw. podatku turystycznego, od turystyki weekendowej.

System opodatkowania nieruchomości wymaga zmian

Konieczna jest reforma opodatkowania nieruchomości i budowa systemu podatku zależnego od wartości nieruchomości. Przy czym zmiany powinny być oparte na regulacjach, do których podatnicy są przyzwyczajeni. Tak wynika z raportu Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH.

Elita księgowych w Targach Kielce

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych, który odbywał się od 26 do 27 listopada w kieleckim ośrodku wystawienniczym spotkał się z pozytywnym odbiorem uczestników. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Infor.

Co zmieni się w 2020 roku w związku z VAT?

Z początkiem 2020 roku zaczną obowiązywać kolejne zmiany przepisów podatkowych za sprawą nowej ustawy o VAT. Nowelizacja ustawy o VAT niesie za sobą ważne zmiany, na które przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę. Spójrzmy zatem, co zmieni się od 1 stycznia 2020 roku.

Jak wielkie firm internetowe unikają opodatkowania

Z przeprowadzonego przez organizację Fair Tax Mark badania wynika, że potentat internetowy Amazon jest liderem w kwestii unikania opodatkowania. Pozostałe pięć wielkich firm internetowych - Facebook, Google, Netflix, Apple i Microsoft - wyróżniono jako "agresywnie unikające opodatkowania".

Elektroniczne zgłoszenia celne skutkują wzrostem obrotu towarowego z zagranicą

Działania Krajowej Administracji Skarbowej związane z obsługą elektronicznych zgłoszeń celnych przynoszą efekty w postaci coraz sprawniej dokonywanych odpraw towarów - poinformowała PAP we wtorek Krajowa Administracja Skarbowa. Dodano, że KAS odnotowuje stały wzrost obrotu z krajami spoza UE, a dotyczące tego dane za październik 2019 r. są rekordowo wysokie.

Zmiany w raportowaniu CRS, CBC oraz FATCA

Od 1 stycznia 2020 r. będą obowiązywać nowe formularze CRS-1 dotyczące przekazywania informacji o rachunkach raportowanych i nieudokumentowanych. Zmianie uległ także sposób przekazywania powiadomienia CBC-P, które obecnie jest przesyłane wyłącznie elektronicznie. Natomiast formularze FAT-1 i CBC-R pozostają bez zmian.

Podatki to inwestycja

Nowy minister finansów Tadeusz Kościński podczas spotkania z pracownikami poznańskiej Izby Administracji Skarbowej powiedział, że "musimy współpracować z rynkiem, by podatnik rozumiał, że podatki są jego inwestycją w Polsce".

Opłata paliwowa 2020 - stawki

W 2020 roku wzrosną w porównaniu do 2019 roku o kilka złotych stawki opłaty paliwowej, która ma wpływ na ceny paliw. 7 listopada 2019 r. Minister Infrastruktury ustalił w obwieszczeniu te stawki.

Stawka opłaty OZE w 2020 roku bez zmian na poziomie 0 zł

Rok 2020 będzie już trzecim rokiem z rzędu, kiedy stawka opłaty OZE pozostanie na zerowym poziomie- poinformował 28 listopada 2019 r. Urząd Regulacji Energetyki. Urząd przypomniał, że opłata OZE została wprowadzona nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2015 roku i po raz pierwszy doliczono ją do rachunków w lipcu 2016 roku. Wtedy ustawodawca ustalił ją na poziomie 2,51 zł za MWh. Rok później wyniosła 3,7 zł za MWh a od 2018 r. ustalono ją na poziomie zero. Tak było w 2019 r. i tak pozostanie w 2020 r.

Raportowanie o podatkach przez korporacje - brak porozumienia w UE

Nie będzie wspólnych przepisów unijnych o obowiązku raportowania przez korporacje informacji o podatkach, jakie płacą w każdym z państw członkowskich. Przeciw takim regulacjom opowiedziały się mniejsze państwa członkowskie, które przyciągają korporacje niższymi stawkami podatkowymi.

Czy estoński CIT pobudzi inwestycje małych firm

Wprowadzenie estońskiego CIT, zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego w exposé, miałoby pobudzić inwestycje i rozwój małych firm. Zdaniem ekonomisty dr hab. Artura Walasika z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach osiągnięcie takiego efektu będzie miało jednak ograniczony zasięg, gdyż większość mikro- i małych przedsiębiorstw płaci podatek PIT a część z powodu ulg jest z podatku CIT zwolniona.

JPK_VAT 2019 - ujawniono rozbieżności na kwotę 8,7 mld zł

Dzięki analizie plików JPK_VAT od stycznia do sierpnia 2019 r. Krajowa Administracja Skarbowa zidentyfikowała rozbieżności dotyczące kwoty 8,7 mld zł - wynika z informacji podanych 27 listopada 2019 r. na Twitterze przez Ministerstwo Finansów. Ponadto MF poinformowało, że w tym samym okresie na podstawie JPK VAT zidentyfikowano i poddano do weryfikacji ponad 80 tys. faktur wystawionych przez podmioty niezarejestrowane do VAT na kwotę 2,7 mld zł.

Rosną dochody z podatku od gier

Wpływy budżetowe z podatku od gier w roku 2018 wyniosły 1,9 mld zł. Oznacza to prawie 60 proc. więcej niż w 2014 r. Wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny w opublikowanym raporcie.

V Konferencja Ceny Transferowe 2019/2020

Zapraszamy na wydarzenie: "V Konferencja Ceny Transferowe 2019/2020 – nowe podejście do transakcji realizowanych w grupach podmiotów powiązanych" - w dniach 9-10 grudnia br. w Warszawie. Patronem medialnym konferencji jest Infor.

Środki zgromadzone na IKE - wypłata bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego

Środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) będą mogły trafić na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub do ZUS. Środki zgromadzone na IKE będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Orzeczenie TSUE dot. podatku handlowego pod koniec 2020 roku

Ostateczne rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące sporu Polski i Komisji Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej zapadnie za mniej więcej 10 do 12 miesięcy - poinformowały 26 listopada 2019 r. służby prasowe TSUE. Tego samego dnia Rada Ministrów przedłużyła zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej, tzw. podatku od sklepów wielkopowierzchniowych do 1 lipca 2020 r.

Znamy wyniki programu „Przedsiębiorstwo Fair Play”

Wielka Gala Finałowa programu „Przedsiębiorstwo Fair Play” wpisała się już w kalendarz najważniejszych wydarzeń biznesowych w Polsce. 22 listopada 2019 r. już po raz 22. odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów „Przedsiębiorstwo Fair Play”. W obecności ok. 600 gości – nie tylko uczestników, partnerów i organizatorów programu, ale też przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, organizacji z otoczenia biznesu oraz mediów, certyfikaty trafiły do 250 przedsiębiorstw, które pozytywnie przeszły weryfikację w zakresie stosowania zasad etyki biznesu. Patronem medialnym tegorocznej edycji programu był Infor.

Nowe zasady płatności podatku u źródła i inne zmiany w podatkach

Obowiązkowy split payment, biała lista, nowe zasady płatności podatku u źródła, elektroniczne kasy fiskalne, nowy JPK_VAT to część zmian podatkowych, których wdrożenie stanowi wyzwanie dla przedsiębiorstw. Skąd czerpać o nich informacje i jak sobie z nimi poradzić, gdy ich lista nieustannie się wydłuża? W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na praktyczną wiedzę z tego obszaru oraz narzędzia wspomagające codzienną pracę, zapraszamy do udziału w II Forum Księgowości, realizowanym pod patronatem „Dziennika Gazety Prawnej” oraz portalu INFOR PL.

Nowe ulgi w CIT - ulga na automatyzację produkcji i ulga prowzrostowa

Pojawią się nowe ulgi podatkowe w CIT, które wzmocnią wzrost inwestycji, efektywności i zapewnią odejście od polegania tylko na niskich kosztach pracy. To m.in. ulga na automatyzację produkcji (zakup maszyn i automatyzacyjnych rozwiązań sztucznej inteligencji) oraz ulga prowzrostowa, czyli niższy CIT od dochodu osiągniętego w wyniku wzrostu produkcji. Zapowiada minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

IKE, IKZE i PPE - limity (i korzyści podatkowe) w 2020 roku

W 2020 roku wzrosną roczne limity wpłat na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Pracownicze Programy Emerytalne (PPE). W 2020 roku limity te będą wynosiły 15.681,- zł dla IKE, 6.272,40 zł dla IKZE oraz 23.521,50 zł w przypadku PPE.

Akcyz na wyroby tytoniowe i alkohol - w Polsce i innych krajach UE

Polska jest państwem w Unii Europejskiej z jedną z najniższych akcyz na wyroby tytoniowe i alkohol - powiedziała minister resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że nawet po podniesieniu akcyzy, podatek ten w Polsce będzie "jedną z najniższych tego typu opłat w Europie".

Czy podatek turystyczny zastąpi opłatę uzdrowiskową?

Zarząd Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP przedstawił nowo powołanej minister rozwoju – Jadwidze Emilewicz stanowisko w sprawie pomysłu likwidacji opłaty uzdrowiskowej. Zdaniem Stowarzyszenia likwidacja opłaty miejscowej i zamiana jej na podatek turystyczny jest raczej powszechnie aprobowana (pomijając kwestie jego konstrukcji i propozycji centralizacji) - jednak propozycja likwidacji opłaty uzdrowiskowej musi budzić zdziwienie, bo jej status i cel jest zupełnie inny niż opłaty miejscowej.

Aplikacja e-Deklaracje Desktop działa prawidłowo tylko w Windows 7, 8 i 10

Ministerstwo Finansów poinformowało 21 listopada 2019 r., że ze względu na bezpieczeństwo danych użytkowników nie jest możliwe dalsze wsparcie dla aplikacji e-Deklaracje Desktop w systemach Windows XP/Vista. Ponadto ze względów technologicznych aplikacja nie będzie dłużej wspierana w systemach Linux i MacOS. Aplikacja ta działa prawidłowo jedynie w Windows 7, 8, 10. MF przypominamy, że podatnicy mogą rozliczać się szybko i łatwo na portalu podatki.gov.pl (np. w usłudze Twój e-PIT).

Jaki byłby efekt wprowadzenia podatku estońskiego w Polsce

Podatek estoński z jednej strony stymulowałby rozwój inwestycji prywatnych, których niedobór od lat jest systemową barierą w rozwoju polskiej gospodarki, a z drugiej – ułatwiałby kumulowanie kapitału wewnątrz sektora przedsiębiorstw oraz zniechęcałby do wypłaty dywidendy za granicę przez firmy z obcym kapitałem - zauważa Dariusz Bednarski, Partner Zarządzający w Grant Thornton.

Podatek handlowy (od sprzedaży detalicznej) w II połowie 2020 r.?

Ministerstwo Rozwoju spodziewa się wydania decyzji przez TSUE ws. podatku od sprzedaży detalicznej (zwanego też podatkiem handlowym) w połowie 2020 r., wcześniej danina nie zostanie wprowadzona - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej 20 listopada 2019 r. Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Akcyza na płyn do e-papierosów od 1 lipca 2020 r.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła rządowy projekt podnoszący o 10 proc. akcyzę na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Komisja wpisała do projektu stawkę akcyzy na płyn do e-papierosów - 0,55 zł za każdy mililitr płynu. Nowe regulacje miałyby zacząć obowiązywać od 2020 r.

Podatek cyfrowy - jeden dla całej Unii Europejskiej

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "mamy informację z Komisji Europejskiej, że w najbliższych miesiącach zamierza zaproponować jeden podatek dla całej Unii Europejskiej". Jak dodał, Polska czeka na tę propozycję i bardzo chętnie ją wdroży.

Morawiecki w expose: "estoński" CIT dla mikro i małych firm i dalsza przebudowa podatków

Wprowadzimy (w drugiej połowie 2020 r. lub w 2021 r.) tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę - powiedział 19 listopada 2019 r. w expose premier Mateusz Morawiecki. Ponadto premier zapowiedział dalszą przebudowę systemu podatkowego i uproszczenie prawa podatkowego.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, czyli nowe obowiązki dla spółek

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, który funkcjonuje od 13 października br., ma zapobiegać zarówno praniu brudnych pieniędzy, jak i zmniejszyć ryzyko terroryzmu. Wszystkie polskie spółki handlowe muszą zgłosić do 13 kwietnia 2020 r. informacje o swoich tzw. beneficjentach rzeczywistych. Nowo powstające spółki mają na to 7 dni od zarejestrowania w KRS. Kary za spóźnienie sięgną miliona złotych.

REKLAMA