REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek chorobowy i macierzyński pod kątem kobiet w ciąży

Szkolenia bhp zwolnione z VAT - wyjaśnienia MF

Szkolenia bhp prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy są zwolnione z VAT – tak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

Ewidencja gruntów, a nie studium decyduje o VAT od działek

Jeżeli teren nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to o tym, czy sprzedaż działki podlega VAT czy nie, decyduje ewidencja gruntów, a nie studium uwarunkowań przestrzennych - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych

Najważniejsze zmiany wprowadzone nowelizacją w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

REKLAMA

NSA: właściciele ferm nie muszą dopłacać fiskusowi milionów złotych

Osoby prowadzące działalność w ramach tzw. działów specjalnych produkcji rolnej, których obroty przekroczyły 1,2 mln euro, nie muszą zmieniać zasad opodatkowania i dopłacać fiskusowi milionów złotych - wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jakie informacje PIT sporządzają płatnicy za 2010 r.

Pierwszy kwartał roku podatkowego to okres, w którym płatnicy mają obowiązek sporządzić informacje podatkowe za miniony rok. Informacje te należy następnie przesłać właściwym urzędom skarbowym, a w części przypadków również podatnikom.

Zmiany dla podatników PIT w 2011 r.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 25 listopada 2010 r. wprowadza istotne zmiany zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla podatników osiągających przychody w ramach pozostałych źródeł. W przypadku przedsiębiorców na szczególną uwagę zasługują zmiany dotyczące spółek osobowych. Warto również wspomnieć, że sama nowelizacja jest dotknięta wadą legislacyjną, ponieważ ustawodawca pominął przy jej tworzeniu jedną z poprzednich nowelizacji. Stąd nowelizacja wprowadza do art. 5a pkt 24, kiedy art. 5a u.p.d.o.f. ma już tych punktów 25. Nie można jednak liczyć na to, żeby tego typu wady legislacyjne uchyliły obowiązywanie całej nowelizacji.

Najważniejsze zmiany w CIT w 2011 roku

Przedstawimy omówienie najistotniejszych zmian w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), które 1 stycznia 2011 r. wprowadziła ustawa z
25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478, dalej „nowelizacja”).

REKLAMA

Nowy termin podjęcia uchwały budżetowej na 2011 r.

Jedna ze zmian wprowadzonych przez ustawę z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej dotyczy przesunięcia terminu podjęcia uchwały budżetowej na 2011 r.

Pakiety medyczne dla pracowników zwolnione z VAT

Pakiety medyczne fundowane przez firmy pracownikom nadal będą zwolnione z VAT - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu finansów Magdalena Kobos.

Urlop ojcowski będzie dłuższy

Z nowym rokiem weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy wprowadzająca zmiany w zakresie urlopu ojcowskiego. Od 1 stycznia 2012 roku wymiar urlopu ojcowskiego wzrośnie do dwóch tygodni.

Inwestycja w obcym środku trwałym w kosztach podatkowych

Ustawy o podatkach dochodowych od osób prawnych i fizycznych nie definiują wprost pojęcia inwestycji w obcym środku trwałym, jednak znaleźć możemy wyjaśnienie samego pojęcia inwestycji.

Uśpią psa, bo właściciel nie zapłacił podatku?

Władze szwajcarskiej miejscowości Reconvilier w kantonie Berno wymyśliły sobie drastyczny sposób egzekwowania należnego podatku od właścicieli psów. Płaćcie - ogłoszono - albo wasze psy zostaną zlikwidowane.

Jak polski podatnik może uzyskać zwrot VAT naliczonego w innym państwie UE

Wnioski o zwrot VAT odnoszące się do okresów z 2009 r. trzeba złożyć najpóźniej do 31 marca 2011 r. Ministerstwo Finansów przygotowało informację dla polskich podatników VAT ubiegających się o zwrot podatku od wartości dodanej w administracji podatkowej innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej (czyli w tzw. kraju członkowskim zwrotu). Publikujemy obszerne fragmenty tej informacji.

Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych

Wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków uzyskanych od dnia 1 stycznia 2010 r., będzie mógł złożyć jeden z małżonków. Te i inne zmiany w zakresie podatku dochodowego wprowadziła nowa ustawa.

Zmiany w zakresie prowadzenia dokumentacji akcyzowej

Podmioty prowadzące działalność objętą kontrolą akcyzową mają obowiązek prowadzić dokumentację zgodnie z nowymi wzorami.

Prowadzenie dokumentacji akcyzowej

Podmioty prowadzące działalność objętą kontrolą akcyzową mają obowiązek prowadzić dokumentację zgodnie z nowymi wzorami.

Ile możesz odliczyć VAT od samochodów i paliwa w 2011 i 2012 roku

Wśród najważniejszych zmian w VAT jakie weszły w życie od początku 2011 r. należy wymienić ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu „z kratką” i brak możliwości odliczenia VAT od paliwa do takich samochodów.

Okres przejściowy VAT na książki na wszystkich etapach dystrybucji

Ministerstwo Finansów zdecydowało się na korzystną dla rynku wydawniczego interpretację przepisów o okresie przejściowym po wprowadzeniu podatku VAT na książki - okresem przejściowym objęte będą książki na wszystkich etapach dystrybucji.

Opłata egzaminacyjna na certyfikat księgowy w 2011 r.

W 2011 r. opłata za egzamin weryfikujący wiedzę osób ubiegających się o certyfikat księgowy wynosi 554,40 zł.

Zwrot podatku VAT podróżnym

Po prawie 7 latach w zasadzie niezmiennego obowiązywania systemu zwrotu podatku VAT dla podróżnych, opisanego w art. 126-130 ustawy o podatku VAT, z dniem 1 kwietnia 2011 r. następuje częściowa jego zmiana, która polega na wprowadzeniu wielu ułatwień, zarówno dla podróżnych, jak i dla podmiotów dokonujących tego zwrotu na ich rzecz.

Pracodawcy chcą pracy na emeryturze bez rozwiązywania umowy

Organizacje pracodawców są za przeliczaniem emerytury osobom, które zdecydowały się na jej zawieszenie, by kontynuować pracę. Chcą także umożliwić emerytom łączenie pracy z emeryturą bez konieczności rozwiązania dotychczasowej umowy o pracę.

Czy przepisy o cenach transferowych należy stosować do transakcji między spółką kapitałową a komandytową?

Przepisy ustawy o CIT dotyczące cen transferowych stosuje się również do transakcji zawieranych między spółką akcyjną a spółką komandytową, w której ta pierwsza będzie wspólnikiem.

Przesyłanie i udostępnianie faktur elektronicznych od 1 stycznia 2011 r.

Od 1 stycznia 2011 r. faktury mogą być przesyłane, w tym udostępniane, w formie elektronicznej w dowolnym formacie.

Czy uczestnictwo w programie lojalnościowym powoduje powstanie przychodu

W przypadku utworzenia przez spółkę programu lojalnościowego, którego grono beneficjentów - podmiotów korzystających z rabatów, nie będzie ograniczone wyłącznie do pracowników, to przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), u uczestników programu - nie powstanie.

Rachunek kosztów działań

W obecnych warunkach rynkowych metody zarządzania oparte na bilansie, rachunku zysków i strat oraz na tradycyjnych systemach kalkulacji kosztów okazują się być niewystarczające.

VAT należny od nagród w sprzedaży premiowej jako koszt

1 stycznia 2011 r. weszły w życie przepisy, które pozwalają zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów VAT należny od nagród wydawanych w ramach sprzedaży premiowej.

Czy kontrole odstraszą przed podrabianiem wyrobów budowlanych?

W dniu 30 grudnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2010 r., Nr 114, poz. 760).

Materiały reklamowe z logo firmy bez VAT

Nieodpłatne przekazanie klientom artykułów reklamowych, opatrzonych logo firmy, nie stanowi dostawy towarów oraz nie podlega opodatkowaniu VAT.

Czy od 1 stycznia 2011 r. kursy prawa jazdy będą zwolnione z VAT - wyjaśnienia MF

Od 1 stycznia 2011 r. usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, C, D i E będą zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług. Tak wynika z wyjaśnień MF z 22 grudnia 2010 r. Według Ministerstwa są to usługi kształcenia zawodowego. Jedynie szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii A nie będą mogły korzystać ze zwolnienia.

Akcyza na papierosy 2011


6,01 zł od paczki papierosów – to średnia ważona cen detalicznych papierosów w 2010 r. Wartość ta do końca 2011 r. będzie determinować tzw. minimalną stawkę akcyzy na papierosy.

NIP PL można używać także do transakcji krajowych


Zarejestrowany podatnik VAT PL, który posiada numer NIP PL, może wpisywać go (oprócz faktur dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych) również na fakturach dotyczących obrotu krajowego

Jak rozliczyć w VAT przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem


Minister Finansów nie ustaje w ulepszaniu ustawy o VAT. W najnowszym projekcie zmian (
projekt zmian do ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 10 grudnia 2010 r.) pojawia się nowe brzmienie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej zwanej jako ustawy o VAT). Być może znowelizowana regulacja ostatecznie rozwiąże ciągły spór, jaki toczy się pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami w zakresie dokonywanych nieodpłatnych świadczeń.

Czy szkolenia dla dorosłych są zwolnione z VAT w 2011 roku


Najbardziej istotne zmiany wynikające z obowiązującej od 1 stycznia 2011 r. ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476) dotyczą określenia nowego katalogu usług zwolnionych od podatku VAT. Wśród nich można wyróżnić zmiany dotyczące nowego sposobu ustalania zakresu usług szkoleniowych objętych zwolnieniem.

Do kiedy można dokonać korekty faktury VAT

W obrocie gospodarczym pojawiają się sytuacje, kiedy podatnik przy wystawianiu faktury VAT wpisze jakieś błędne dane np. niewłaściwą stawkę podatku, czy dokona niewłaściwego jego obliczenia. W konsekwencji zmuszony jest dokonać korekty tak wystawionej faktury. Korekta faktury powinna być dokonywana przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku.

Jak określić miejsce świadczenia usług dla belgijskiego podatnika


Zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług objęte jest m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dla prawidłowego rozliczenia podatku VAT niezwykle istotnym jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od prawidłowego określenia miejsca świadczenia zależy bowiem czy dana usługa podlega opodatkowaniu w Polsce czy też nie.

Miejsce świadczenia usług dla potrzeb VAT - zasady szczególne dla niektórych usług


Ustawa o VAT przewiduje wyjątki od zasad ogólnych określania miejsca świadczenia dla usług wskazanych w art. 28d-28n tej ustawy. Modyfikacja zasad miejsca świadczenia usług w niektórych przypadkach ma zastosowanie niezależnie od statusu nabywcy (podatnik czy podmiot niebędący podatnikiem – ostateczny konsument), a w innych ma miejsce wyłącznie, gdy usługobiorca jest podmiotem niebędącym podatnikiem lub podatnikiem.

Miejsce świadczenia usług dla potrzeb VAT - zasady ogólne


Określanie miejsca świadczenia usług jest jedną z ważniejszych kwestii dotyczących rozliczania podatku VAT. Dostrzegło ten problem Ministerstwo Finansów i przygotowało obszerne opracowanie na ten temat wg stanu prawnego obowiązującego od początku 2011 roku, które prezentujemy poniżej.

Do kiedy można stosować stawkę 0% VAT na książki wyprodukowane do końca 2010 r.


Od 1 stycznia 2011 r. stawka VAT na książki wzrosła z 0% do 5%. Jednak książki wytworzone przed tą datą można sprzedawać do końca kwietnia 2011 r. z dotychczasową (0%) stawką VAT.

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji elektronicznych

Od początku stycznia obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie wzoru pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji elektronicznych

Od początku stycznia obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie wzoru pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Przemieszczanie wyrobów akcyzowych od 1 stycznia 2011 roku

Od 1 stycznia br. dla przemieszczeń towarów akcyzowych odbywających się między podmiotami działającymi w Polsce i innym państwie UE, stosowanie elektronicznego systemu EMCS PL (System Przemieszczania oraz Nadzoru Wyrobów Akcyzowych – Excise Movement and Control System) jest obowiązkowe.

Koszty żłobka będą kosztami uzyskania przychodu pracodawcy

Po przyjęciu przez Sejm ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, tzw. ustawy żłobkowej, poniesione przez pracodawcę koszty utworzenia i funkcjonowania żłobka - w części nie finansowanej przez pracowników - zaliczane będą do kosztów uzyskania przychodu.

Do końca stycznia płatnicy muszą złożyć formularz ZUS IWA

31 stycznia 2011 r. upływa termin na przekazanie formularza ZUS IWA „Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” za 2010 r. Dla płatników składek, którzy przekazali ten formularz również za poprzednie 2 lata (tj. za 2008 r. i 2009 r.), obowiązującą ich wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na okres od 1 kwietnia 2011 r. do 31 marca 2012 r. ustali ZUS.

Indywidualna stawka amortyzacji dla lokalu mieszkalnego

Czy możemy stosować indywidualną stawkę amortyzacyjną (możemy rozliczać amortyzację skalkulowaną na okres co najmniej 10 lat)?

Kolejne druki zwolnień lekarskich, które unieważnił ZUS

Na stronie ZUS ukazał się komunikat o kolejnych drukach, które zostały unieważnione (z powodu kradzieży lub zaginięcia). Płatnicy powinni pamiętać o weryfikacji zwolnień, tj. ich formalnej kontroli, polegającej m.in. na ustaleniu, czy zwolnienie nie zostało sfałszowane.

Zwolnienie z obowiązku stosowania kasy fiskalnej

Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących będzie przysługiwało także w przypadku nowych grup podatników.

Fedak o płaceniu składki zdrowotnej: żadnych zmian w podatkach

Minister pracy Jolanta Fedak oświadczyła, że nie ma żadnych planów zmian w systemie podatkowym w związku z ewentualną propozycją zmiany sposobu księgowania składki na ubezpieczenie zdrowotne. PiS chce informacji o stanie finansów państwa.

31 stycznia 2011 r. mija termin złożenia PIT-4R i PIT-8AR za 2010 r.

Do 31 stycznia 2011 r. płatnicy podatku powinni złożyć we właściwym urzędzie skarbowym informacje PIT-4R (o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy) i PIT-8AR (o pobranym podatku zryczałtowanym) za ubiegły rok. Niedotrzymanie tego terminu lub podanie w deklaracjach nieprawidłowych informacji jest zagrożone karą grzywny od 180 do 240 stawek dziennych.

MPiPS: ok. 1,6 tys. organizacji charytatywnych bez 1 proc. podatku

Ok. 1,6 tys. organizacji charytatywnych nie znajdzie się w wykazie fundacji uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Organizacje te nie dostarczyły do 15 grudnia 2010 r. sprawozdań finansowych.

REKLAMA