REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Założenia zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych

Nowy sposób ustalania prawa do świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego - to najważniejsze elementy przyjętych przez rząd założeń do projektu nowelizacji ustaw: o świadczeniach rodzinnych oraz o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Wielka Brytania wprowadza nowe ulgi podatkowe

Nowe ulgi podatkowe w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne, przyznane nowo utworzonym przedsiębiorstwom w tzw. budżecie awaryjnym Zjednoczonego Królestwa, zostały przychylnie przyjęte przez organizacje brytyjskich przedsiębiorców, ale istnieją obawy co do sprawiedliwości nowego systemu, zwłaszcza odnośnie co do już istniejących przedsiębiorstw znajdujących się w pobliżu granic.

Faktury wysyłane e-mailem są legalne

Fiskus konsekwentnie utrudnia życie przedsiębiorcom i uniemożliwia im wysyłanie faktur za pomocą e-maila – zauważa Business Centre Club.

Komisarz UE ostrożny w sprawie podatku od transakcji finansowych

Komisarz UE ds. podatkowych Algirdas Szemeta zadeklarował swój sprzeciw wobec postulowanego przez Niemcy i Francję szybkiego wprowadzenia w Unii Europejskiej podatku od transakcji finansowych.

REKLAMA

Wyrok ETS w sprawie gier losowych w internecie

W dniu 3 czerwca 2010 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej „ETS”) wydał orzeczenia, z których wynika, iż organizowanie lub promowanie gier losowych w konkretnym państwie członkowskim może odbywać się w systemie zezwoleń z prawem wyłączności przysługującej jednemu podmiotowi. Ponadto, państwo członkowskie może zakazać prowadzenia gier losowych w internecie powołując się na zwalczanie oszustw, przestępczości i zapobieganie uzależnieniu od gier losowych.

Amortyzacja samochodu w firmie

Samochód jest podstawowym narzędziem pracy praktycznie w każdej działalności gospodarczej. Jego eksploatacja związana jest z wieloma aspektami podatkowymi. W tym artykule omówimy problemy związane z amortyzacją samochodów.

Czy ograniczenia w odliczaniu VAT dotyczą firm zajmujących się odsprzedażą samochodów osobowych

Zgodnie z ustawą o VAT, przewidziane w tej ustawie ograniczenia dotyczące możliwości odliczania podatku naliczonego, związanego z zakupem samochodów osobowych, nie dotyczą przedsiębiorców, których przedmiotem działalności jest m.in. odsprzedaż takich samochodów.Ta preferencja dotyczy przedsiębiorców, którzy trudnią się odsprzedażą samochodów osobowych w sposób profesjonalny. Nie obejmuje zatem podatników, którzy dokonują sprzedaży samochodów w sposób incydentalny.

GIP zaapelował o skrócenie pracownikom czasu pracy z powodu upałów

Główny Inspektor Pracy zaapelował do wszystkich pracodawców o skrócenie czasu pracy pracownikom albo wprowadzenie dodatkowych przerw - z powodu panujących w Polsce upałów.

REKLAMA

Jak fiskus może wykazać, że samochód firmowy był używany do celów prywatnych

Udowadniając, że samochód wykorzystywany jest do celów prywatnych, organ podatkowy może się oprzeć na informacjach pochodzących od innych organów państwowych, np. od straży granicznej lub z jej archiwów. Jeżeli organ uzyska tego typu informacje, ciężar dowodzenia przechodzi na podatnika, który powinien wykazać, że – wbrew urzędowym informacjom – samochód był wykorzystywany do celów związanych z działalnością opodatkowaną VAT. Jeżeli jego dowody są nieprzekonujące, sąd powinien przyjąć wersję organu podatkowego.

Ministerstwo Finansów o kontroli transakcji wewnątrzwspólnotowych

Minister Finansów udzielił odpowiedzi na interpelację poselską odnośnie kontroli transakcji wewnątrzwspólnotowych i wykrywania oszustw podatkowych w zakresie VAT.

Zero na fakturze a zapis w kpir

Czy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wartość faktycznie zapłaconego materiału określonego na fakturze jako zero? Podatnik importuje materiały a za zamówiony towar podatnik dokonał zapłaty zaliczkowej, co udokumentował wyciągiem z rachunku bankowego. Następnie, po kilku miesiącach podatnik otrzymał towar, na który został wystawiony dokument SAD oraz fakturę od kontrahenta z wartością zero za towar.

Moment ewidencji w kpir

Czy można zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów raport dobowy sporządzony po północy, obejmujący przychód uzyskany w dniu poprzednim?

Zakup prasy a ewidencja w kpir

Czy zakup prasy może być traktowany jako zakup materiału biurowego i może być udokumentowany paragonem zgodnie z § 14 rozporządzenia kpir ?

Dokumentowanie podróży służbowej w kpir

Czy koszty uzyskania przychodu dotyczące diet z tytułu podróży służbowej mogą być udokumentowane:drukami rozliczeniowymi diet dotyczącymi wyjazdów zagranicznych potwierdzonymi imienną pieczątką prowadzonej działalności gospodarczej,tarczami tahograficznymi pojazdu?

Dowód wewnętrzny dokumentujący przekazanie towaru własnego

Czy wystawienie dowodu wewnętrznego dokumentującego przekazanie ryb z własnego połowu do sklepu jest podstawą zaksięgowania ich jako towary handlowe?

Specjalne Strefy Ekonomiczne

Od 14 lipca 2010 r. obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z 27 maja 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie mieleckiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz.U. Nr 114 poz. 762). Rozporządzenie wprowadza zmiany w szczegółowym opisie granic i terenu specjalnej strefy ekonomicznej Euro-Park Mielec.

Jak udokumentować w kpir zakup towarów używanych

Czy zakup od ludności mebli, przedmiotów dekoracyjnych i codziennego użytku może być udokumentowany dowodem wewnętrznym i na jego podstawie zaewidencjonowany w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

Skup rzeczy a wpis w kpir

Czy skup złomu (koszty zakupu) od osób fizycznych należy dokumentować dowodami imiennymi zakupu? Jak prawidłowo i rzetelnie należy ewidencjonować skup złomu od osób fizycznych?

Jak prawidłowo dokumentować w kpir zakup płodów rolnych od rolników indywidualnych i działkowców

Wydatki poniesione na zakup płodów rolnych od rolników indywidualnych i działkowców mogą być udokumentowane dowodami wewnętrznymi, pod warunkiem, że dowody te zawierają wszystkie niezbędne opisane poniżej elementy i dotyczą zakupu wyłącznie tych towarów, które wymieniono w § 14 rozporządzenia w sprawie kpir.

Zestawienie opłat za autostradę, jako dowód księgowy w kpir

Czy dowodem do zaksięgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów może być zestawienie opłat za autostrady?

Podatkowe skutki zaniechania inwestycji

Chciałbym wycofać się z inwestycji, która przestała być dla mnie korzystna ekonomicznie. Jakie są skutki zaniechania inwestycji na gruncie VAT oraz podatku dochodowego?

Korzystne zmiany w ustawie o kontroli skarbowej

Od 1 lipca weszła w życie ustawa z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej (Dz.U. Nr 76, poz. 492) wprowadzająca zrównanie praw podatnika z organami w zakresie naliczania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz możliwość stosowania korzystniejszych dla podatnika regulacji Ordynacji Podatkowej.

Firmy będą mogły ubiegać się o pomoc na restrukturyzację i modernizację

Od 1 do 14 września przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc publiczną na restrukturyzację lub modernizację swoich firm. Resort skarbu przewidział na ten cel 100 mln zł z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców - poinformowało biuro prasowe MSP.

Nowe propozycje zmian w kodeksie pracy

Ograniczenie liczby wstępnych badań lekarskich, uproszczenie zasad karania pracowników czy zmniejszenie liczby dni urlopu na żądanie z czterech do dwóch - to propozycje organizacji Pracodawcy RP dotyczące zmian w kodeksie pracy, zgłoszone do sejmowej komisji Przyjazne Państwo.

Pracodawcy tęsknią za abolicją podatkową

Pracodawcy liczyli na abolicję podatkową dla pracowników, którym firmy kupują pakiety medyczne. Nie chce o tym słyszeć Ministerstwo Finansów tłumacząc, że byłoby to niesprawiedliwe wobec tych, którzy podatki płacą - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

NIK o kontroli transakcji wewnątrzwspólnotowych

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli urzędy skarbowe nie przeciwdziałają wystarczająco skutecznie oszustwom podatkowym w VAT. Polska administracja podatkowa nieterminowo odpowiada na wnioski państw członkowskich o zbadanie określonych transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę sprawowania przez urzędy skarbowe kontroli nad wywiązywaniem się z obowiązków podatkowych przez podmioty dokonujące transakcji wewnątrzwspólnotowych i nadzór Ministra Finansów oraz skuteczność w egzekwowaniu zaległości w VAT.

Czy fiskus skutecznie ściąga PIT

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak urzędy skarbowe radzą sobie z pobieraniem podatku dochodowego od osób fizycznych Mimo ogólnej pozytywnej oceny kontrolerzy NIK w swym raporcie wytknęli skarbówce m.in. mało skuteczną egzekucję podatkową, problemy ze ściąganiem zaległości podatkowych oraz niewystarczającą kontrolę wywiązywania się podatników ze zobowiązań.

Problemem pozostaje niestabilność prawa podatkowego także w zakresie PIT.

Kiedy trzeba dokonać aktualizacji zgłoszenia VAT-R

Od 24 kwietnia 2010 r. obowiązuje zmieniony przepis art. 96 ust. 12 ustawy o VAT. Dotychczas podatnicy na mocy ww. przepisu bezwzględnie zobowiązani byli do złożenia aktualizacji zgłoszenia rejestrującego (na tzw. druku VAT-R) w terminie 7 dni od dnia, w którym uległa zmiana jakkolwiek informacja podana w poprzednio złożonym zgłoszeniu rejestrującym lub aktualizującym na potrzeby VAT.

Spółka osobowa nie jest "klientem" dużego urzędu skarbowego

Wyznaczenie terytorialnego zasięgu działania tzw. „dużego” urzędu skarbowego może dotyczyć w szczególności osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez NBP na koniec roku podatkowego (art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych - t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1267 ze zm.),.

Czy dofinansowanie wczasów pracowników przez pracodawcę podlega PIT

Zaczął się właśnie sezon urlopowy i wiele zakładów pracy wypłaca swoim pracownikom tzw. „wczasowe” lub dofinansowuje ich wyjazdy wakacyjne. Pojawiają się czasami wątpliwości, czy te dodatkowe pieniążki są przychodem z tytułu pracy i czy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ustawa o ułatwieniach dla powodzian

Z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli 9 lipca weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Przewiduje ona m.in. ułatwienia w odbudowie miejsc pracy oraz pomoc dla gospodarstw, które znalazły się pod wodą.

Prawo do ulgi prorodzinnej w przypadku rozwiedzionych rodziców

Jeżeli oboje rodzice, którzy są po rozwodzie, wykonują władzę rodzicielską, wówczas ulga prorodzinna przysługuje każdemu z rodziców w proporcjach przez nich ustalonych, a jeżeli takich proporcji nie ustalili, to należy przyjąć, że ulga przysługuje każdemu z rodziców w częściach równych.

Niższa składka członkowska biegłych rewidentów

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przyjęła procedury obowiązujące przy ubieganiu się o niższą składkę członkowską biegłych rewidentów.

Sposób na uciążliwość głośnych reklam

Z pewnością każda osoba oglądająca telewizję zwróciła uwagę na zbyt głośne reklamy oraz na to, że bloki reklamowe są zdecydowanie głośniejsze niż programy, które nadawane są przed lub bezpośrednio po nich. Nadmierna głośność i nagłe skoki poziomu natężenia dźwięku naruszały komfort odbiorcy w czasie emisji programów, co niejednokrotnie zmuszało do pospiesznego poszukiwania pilota w celu ściszenia telewizora, czy też zmiany kanału na czas przerwy reklamowej. Sami nadawcy problemu uciążliwych i głośnych reklam do tej pory nie dostrzegali.

Zmiany w uldze na nowe technologie

Od 1 października 2010 r. obowiązywać będzie nowa definicja nowych technologii dla celów odliczeń od podatku dochodowego od osób prawnych.

Senat poparł nowelizację ustawy o podatku akcyzowym

Senat poparł nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która zakłada m.in. uproszczenie oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego. Zwolnione z obowiązku składania takich oświadczeń będą m.in. publiczne szkoły, zakłady opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.

Jak szkolić pracowników na nowych zasadach

Od połowy lipca 2010 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników.

Pomoc finansowa dla małych firm poszkodowanych przez powódź

Właściciele warsztatów, osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne, małe sklepy i punkty usługowe mogą liczyć na 50 tys. zł pożyczki, która w całości lub w części będzie umorzona. Pożyczek udzielać będą lokalne fundusze pożyczkowe, z którymi minister gospodarki będzie zawierał umowy określające szczegółowe zasady wsparcia.

Nieodpłatne przeglądanie ksiąg wieczystych online

Od 16 czerwca 2010 r. możliwy jest bezpłatny i nieograniczony dostęp przez internet do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej. Jak ważna jest ta zmiana wiedzą z pewnością ci wszyscy, którzy dotychczas stracili dużo czasu czekając w kolejkach w sądzie chcąc sprawdzić księgę wieczystą danej nieruchomości.

Nowa klasyfikacja zawodów księgowych

Od 1 lipca obowiązuje nowa klasyfikacja zawodów. Zmiany dotyczą także zawodów księgowych.

Ekopodatku na razie nie będzie

Polska na razie nie zamierza wprowadzać podatku ekologicznego, mimo że już w 17 krajach UE obowiązuje taki podatek od aut, uzależniony od emisji spalin, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej

Podczas kontroli nie będzie można stosować środków przymusu wobec kobiet w ciąży, osób kalekich i tych, których wygląd wskazuje na wiek poniżej 13 lat - zakłada podpisana przez p.o. prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej.

Irlandia chce wprowadzić regulacje zwalczające agresywne planowanie podatkowe

Irlandzkie władze podatkowe 17 czerwca przedstawiły do publicznych konsultacji projekt regulacji związanych z prawem wprowadzającym obowiązek ujawnienia określonych transakcji, zawartym w sekcji 149 Ustawy Finansowej z 2010 r.

Komorowski podpisał ustawę o ułatwieniach dla powodzian

Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ułatwieniach dla powodzian. Przewiduje ona m.in. ułatwienia w odbudowie miejsc pracy oraz pomoc dla gospodarstw, które znalazły się pod wodą.

Stosowanie przepisów o zamówieniach publicznych przy zatrudnianiu pracowników

Czy przy zatrudnianiu osób w zakresie realizacji projektów unijnych należy stosować przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych?

Korzystne rozliczenie wyłącznie dla osoby samotnie wychowującej

Osoby żyjące w nieformalnych związkach, wspólnie mieszkające i wspólnie wychowujące swoje dzieci nie mogą skorzystać z opodatkowania swoich dochodów na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko, gdyż nie spełniają wszystkich warunków dotyczących tej preferencji podatkowej.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarzy i dentystów

Z początkiem 2010 roku, ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty rozszerzono obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (dalej „OC”) za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych. Obecnie obejmuje ono wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód na terytorium Polski. Przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC ciągle czekały na przepisy wykonawcze, które weszły w życie w dniu 12 czerwca 2010 r.

Wyjazd na szkolenie w księgach rachunkowych

Koszty poniesione w związku z wyjazdem pracownika na szkolenie (np. koszty przejazdu, noclegu i szkolenia) należy ująć w jednej kategorii kosztów rodzajowych: „świadczenia na rzecz pracowników – szkolenia”.

Rostowski: KRUS trzeba reformować, nie likwidować

KRUS trzeba reformować, a nie likwidować - powiedział 5 lipca w TVN24 minister finansów Jacek Rostowski. Zaznaczył, że reformę KRUS należy zacząć od najbogatszych rolników, którzy powinni zostać wprowadzeni do powszechnego systemu emerytalnego.

Sposób księgowania w kpir przy ewidencjonowaniu usług kasą fiskalną

Jak księgować w księdze przychodów i rozchodów faktury wystawione za przeprowadzane szkolenia przy równoczesnym ewidencjonowaniu obrotu bezrachunkowego za pomocą kas rejestrujących?

REKLAMA