REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Które jednostki muszą przetłumaczyć sprawozdanie finansowe przez tłumacza przysięgłego

Jeden z udziałowców spółki z o.o. jest Niemcem. Czy spółka ma ustawowy obowiązek przetłumaczenia sprawozdania finansowego przez tłumacza przysięgłego na język niemiecki?

Wyrok WSA: interpretacja powinna być rzetelna i wyczerpująca

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 27 kwietnia 2010 r. wyraził pogląd, iż odpowiedź organu podatkowego na pytanie zawarte we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej powinna być tak sformułowana, aby podatnik uzyskał informację co do trafności jego stanowiska. Natomiast, sama interpretacja, zdaniem WSA, powinna wyjaśnić w wyczerpujący i rzetelny sposób, jakie przepisy znajdą zastosowanie w danej sprawie (sygn. III SA/Po 178/10).

Kary dla biur rachunkowych za niedostosowanie procedur

Od 22 kwietnia 2010 r. biura rachunkowe powinny posiadać pisemne procedury stosowania obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Kto nie dopełni obowiązku wprowadzenia takiej procedury może trafić do więzienia nawet na 3 lata.

Pakiety medyczne od pracodawcy są przychodem pracownika

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów uznał, że abonamenty medyczne przyznawane przez pracodawców są przychodem pracowników (uchwała z 24 maja 2010 r. - sygn. II FPS 1/10). Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik skorzystał z oferty lecznicy. Wystarczy, że miał wykupiony abonament, dysponował kartą i mógł skorzystać z usług medycznych. Bowiem samo pozostawanie w gotowości świadczenia usług medycznych przez lecznicę jest dla pracownika obdarowanego pakietem medycznym nieodpłatnym świadczeniem.Pracodawcy powinni więc traktować wartość takiego abonamentu (ustaloną na podstawie umowy z lecznicą) jak inne świadczenia pracownicze i ją opodatkować i oskładkować.

REKLAMA

4 mln osób ma dłużników zalegających ze spłatą zobowiązań

4 mln osób w naszym kraju ma dłużników, którzy zalegają im ze spłatą zobowiązań - głównie nie oddają pożyczonych pieniędzy. Szacuje się, że dług Polaków sięga 106-108 mld zł - poinformował w poniedziałek prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki.

NIP będzie wpisywany do rejestru przedsiębiorców z urzędu

Numer NIP będzie wpisywany do rejestru przedsiębiorców z urzędu i bezpłatnie po uzyskaniu przez sąd rejestrowy, bezpośrednio z urzędu skarbowego, informacji o jego nadaniu właścicielowi firmy.

Hiszpania zamierza wprowadzić nowy podatek

W związku z kryzysem gospodarczym i deficytem budżetowym, hiszpański premier Jose Luis Rodriguez Zapatero ogłosił w swoim parlamentarnym przemówieniu plany wprowadzenia nowego podatku, nakładanego na najbogatszych obywateli Hiszpanii – tzw. „podatek od milionerów”.

Wydatki na nabycie wycieczek zagranicznych dla pracowników jako koszt

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 29 marca 2010 r. stwierdził, iż spółka może zaliczyć wydatki poniesione na nabycie wycieczek zagranicznych, przeznaczonych na nagrody w konkursie dla pracowników, do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) (sygn. IPPB5/423-68/10-2/JC).

REKLAMA

Zakup wody dla pracowników w księgach rachunkowych

Wydatki poniesione przez pracodawcę na zakup butli z wodą oraz dzierżawę dystrybutora służącego jej podawaniu są kosztem uzyskania przychodów. Ewidencyjnie koszty dzierżawy są ujmowane jako koszty usług obcych, zaś koszty zużytej wody jako koszty zużycia materiałów i energii.

Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej – miejsce złożenia, opłata

Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z dnia 27 czerwca 2007 r.), określone zostały zarówno organy upoważnione do wydawania w indywidualnych sprawach pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacji indywidualnych) w imieniu Ministra właściwego do spraw finansów publicznych jak i zakres upoważnienia do wydawania w imieniu Ministra właściwego do spraw finansów publicznych interpretacji indywidualnych. Rozporządzenie określa także właściwość miejscową i rzeczową organów upoważnionych.

ZUS: Nowa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe

W lipcu i sierpniu 2010 r. podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, m.in. osób wykonujących wolne zawody oraz prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, wyniesie maksymalnie 8290 zł 95 gr.

Materiały budowlane dla powodzian bez VAT

Materiały budowlane przekazywane w darowiźnie osobom poszkodowanym w ostatnich powodziach zostały zwolnione z podatku VAT.

Koncentracje przedsiębiorstw przeprowadzone za zgodą UOKiK

Sprawowanie kontroli nad koncentracją przedsiębiorców na terenie Polski należy do kompetencji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który dnia 19 maja 2010 r. wydał kolejne decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji. Dzięki temu Neonet może przejąć Avans Północ, a Procter & Gamble część majątku spółki Sara Lee. Prezes UOKiK zgodził się również na transakcje na rynku importu i dystrybucji win, a także na transakcje na rynku mleczarskim, w wyniku czego połączą się spółdzielnie mleczarskie Spomlek oraz Elbląska Spółdzielnia Mleczarska. To już kolejne zgody na dokonanie koncentracji wydane od początku 2010 roku.

Resort pracy szykuje zmiany w systemie emerytalnym

Propozycja zmian w systemie emerytalnym, przygotowana przez resort pracy, da obywatelom wolność wyboru i uczyni ich odpowiedzialnymi za to, jak oszczędzają na przyszłą emeryturę - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Wszystkie kluby za projektem ws. usuwania skutków powodzi

Wszystkie kluby poparły rządowy projekt ustawy, który ma pomóc w usuwaniu skutków tegorocznej powodzi. Jak poinformował wiceszef MSWiA Tomasz Siemoniak w wyniku powodzi, która dotknęła 14 województw, zalanych zostało ok. 554 tys. hektarów w 2 157 miejscowościach.

Darowizny materiałów budowlanych dla powodzian wolne od VAT do 30 września 2010 r.

Począwszy od 9 czerwca 2010 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie czasowego zwolnienia z VAT materiałów budowlanych przekazywanych w darowiźnie osobom poszkodowanym w powodziach w maju i czerwcu tego roku.

Sejm odrzucił większość poprawek do ustawy o doradztwie podatkowym

Sejm odrzucił wczoraj większość senackich poprawek do nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym. Ustawa pozwala doradcom m.in. reklamować swoje usługi, daje też ochronę ich tajemnicy zawodowej.

Brak zgody jednostki na korekty biegłego rewidenta

Sprawozdanie finansowe spółki zostało zbadane przez biegłego rewidenta. Kierownictwo spółki nie chce wyrazić zgody na niektóre z poprawek. Jakie to może mieć konsekwencje dla spółki? Czy mimo tego jednostka może uzyskać pozytywną opinię z badania?

Spór o obniżony VAT na ubranka

Rzeczniczka generalna Trybunału Sprawiedliwości UE stanęła po stronie Polski, proponując odrzucenie skargi Komisji Europejskiej przeciwko stosowaniu w Polsce obniżonej stawki VAT na buciki i ubranka dziecięce.

Udostępnianie informacji gospodarczej

Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Pakiet propozycji dla firm dotkniętych przez powódź

Ministerstwo Gospodarki ma pakiet propozycji dla przedsiębiorców, których dotknęły skutki tegorocznej powodzi. Część z nich została już zaakceptowana przez rząd, inne mają wejść pod obrady we wtorek - zapowiedział wiceminister gospodarki Rafał Baniak.

Projekt noweli ustawy Prawo zamówień publicznych

Marszałek Bronisław Komorowski złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. Pozwoli on na udzielanie zamówień publicznych wszystkim instytucjom gospodarki budżetowej na takich samych zasadach.

Przy nielegalnym poborze energii nie ma VAT

Z definicji dostawy towarów, zamieszczonej w ustawie o VAT wynika, że o dostawie można mówić wtedy, gdy między stronami transakcji jest konsensus co do zamiaru ich przeniesienia. W przypadku nielegalnego poboru energii nie ma takiego konsensusu.

Kiedy środki z bezzwrotnej pomocy zagranicznej są wolne od PIT

Fiskus twierdzi, że wstępne w przypadku prefinansowania (wstępnego finansowania wydatków z funduszy własnych polskiej instytucji) podatnik nie ma prawa do zwolnienia wynikającego z art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy o PIT – dotyczącego środków z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, którymi ostatecznie zostaną sfinansowane wydatki. Jednak sądy administracyjne biorą w tym względzie stronę podatników.

Jak opodatkować VAT czasopismo sprzedawane z płytą, czy innym gadżetem

Od dawna sporną kwestią jest, czy czasopismo z załącznikiem stanowi jeden towar złożony, czy też dwa odrębne. Od odpowiedzi na to pytanie zależy opodatkowanie VAT sprzedaży tego zestawu. Odpowiedzi udzielił niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarzy

Od 12 czerwca 2010 r. lekarze i lekarze dentyści wykonujący zawód na terytorium Polski podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej.

Zaległe urlopy do końca sierpnia?

Pracodawcy popierają propozycję Państwowej Inspekcji Pracy dotyczącej wydłużenia trzymiesięcznego terminu wykorzystania zaległych urlopów do ośmiu miesięcy.

Irlandia zamierza podwyższyć opodatkowanie zakładów online

Irlandzki premier, Brian Cowen, oświadczył, że irlandzki rząd zamierza podjąć działania mające na celu podwyższenie opodatkowania zakładów internetowych, jak również wprowadzenie systemu licencjonowania dla zagranicznych stron internetowych, które prowadzą działalność w zakresie internetowych zakładów bukmacherskich.

Wyższe stawki podatku VAT na artykuły żywnościowe

Od 1 stycznia 2011 r. może zdrożeć żywność, książki i mieszkania. Nastąpi to na skutek wzrostu podatku VAT, który obejmie m.in. podstawowe artykuły żywnościowe. Eksperci szacują, że przeciętna czteroosobowa rodzina zapłaci za żywność więcej o ok. 80–100 zł miesięcznie.

Wzrost płacy minimalnej od 2011 r. o 5,2 proc.

Rada Ministrów zgodziła się we wtorek na podwyższenie od 1 stycznia 2011 r. minimalnego wynagrodzenia za pracę o 5,2 proc. Ma ono wynieść co najmniej 1 tys. 386 zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Kiedy powstaje przychód przy realizacji "nierzeczywistego" kontraktu terminowego

W przypadku tzw. nierzeczywistych instrumentów pochodnych (tj. kontraktów forward oraz opcji walutowych bez faktycznej dostawy waluty), przychód z tytułu tych instrumentów powstaje zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy o CIT, tj. z chwilą otrzymania zapłaty.

Czy wydatki na bankiety promocyjne mogą być kosztem podatkowym

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał korzystny wyrok dotyczący wydatków spółki, która jest wydawcą czasopism i magazynów. Spółka ta organizuje bankiety, których funkcją jest promowanie poszczególnych tytułów. Istotą sprawy było pytanie, czy wydatki związane z organizacją takich bankietów mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Przegrana sprawa w sądzie jest kosztem przedsiębiorcy

Czasem przegraną sprawę w sądzie może choć trochę osłodzić możliwość zaliczenia do kosztów wydatków poniesionych na ten spór.

Opodatkowanie napiwków

Otrzymywane przez kelnerów napiwki zawsze stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jedynie od sposobu w jaki zostały otrzymane zależy sposób wskazania przez pracodawcę źródła ich przychodu, a z tym z kolei wiążą się dalsze konsekwencje. Tak więc, zależnie od okoliczności wręczenia napiwków, mogą one stanowić przychód ze stosunku pracy, bądź przychód z tzw. innych źródeł.

Koszty zakwaterowania pracowników i zleceniobiorców - różnice w oskładkowaniu

Nasza spółka działa w branży budowlanej. Zatrudniamy osoby na umowy o pracę i umowy zlecenia. Większość zleceniobiorców podlega ubezpieczeniom społecznym. Osoby te zaczniemy wysyłać na budowy znajdujące się również w innych miastach Polski. Zapewnimy im zakwaterowanie w hotelach pracowniczych. Koszty na ten cel nie będą przekraczać miesięcznie 500 zł na 1 osobę, nie będziemy więc opłacać od nich podatku. Czy od tych kosztów należy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Wyższe diety dla podróżujących służbowo pracowników

Ministerstwo pracy przygotowało projekt zmian przepisów w sprawie wysokości diet z tytułu podróży służbowych pracowników urzędów państwowych lub samorządowych. Przy wyjazdach krajowych dzienna dieta żywieniowa wypłacana pracownikowi wzrośnie o 7 zł.

Możliwość głosowania w wyborach prezydenckich poza miejscem zamieszkania

Już 20 czerwca 2010 r. odbędą się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy pełnoletni Polak powinien spełnić swój obywatelski obowiązek, udać się do lokalu wyborczego i oddać swój głos na wybranego przez siebie kandydata. Co jednak, jeśli akurat na ten weekend planujesz wyjazd poza miejsce swojego zameldowania i z tego powodu nie będziesz mógł w tym miejscu zagłosować? Warto w takiej sytuacji pamiętać, że przepisy ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dają możliwość oddania głosu poza miejscem zameldowania wyborcy.

Oświadczenia o stanie majątkowym funkcjonariuszy celnych

Celnicy złożą oświadczenia majątkowym zawierające m.in. informacje o źródłach i wysokości uzyskanych przychodów, a także o posiadanych nieruchomościach.

Rezerwy na świadczenia pracownicze - obowiązek tworzenia

Obowiązek tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze wynika z ustawy o rachunkowości.

Przedsiębiorcy chetnie korzystają z darmowych porad prawno-podatkowych

Z uruchomionego przez Stowarzyszenie Podatników w Polsce numeru telefonu skorzystali głównie przedsiębiorcy, którzy ucierpieli z powodu powodzi, jak również zakłady pracy, które chcą udzielić pomocy swoim poszkodowanym pracownikom. Dyżury prowadzone są przez doradców i konsultantów podatkowych, m. in. z HLB Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki, będący społecznym ekspertem Stowarzyszenia Podatników w Polsce.

Opodatkowanie pakietów medycznych niekorzystne dla pracowników i pracodawców

Przedsiębiorcy zwrócili się z apelem do Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o podjęcie działań w celu złagodzenia negatywnych konsekwencji orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie konieczności opodatkowania pakietów medycznych.

Zwolnienie z podatku podarków dla długoletnich małżonków

Gminy honorują mieszkających na swoim terenie małżonków o długoletnim pożyciu i przekazują im symboliczne upominki. Są one jednak opodatkowane. Resort finansów rozważy wprowadzenie zwolnień od takich prezentów.

MF: dług nie przekroczy 55 proc. PKB, wzrostu podatków nie będzie

Do 2012 r. wysokość długu publicznego nie przekroczy 55 proc. PKB. Rząd nie planuje podwyżek podatku PIT i CIT, składki ubezpieczeniowej i zdrowotnej, ani wprowadzania podatku liniowego - poinformował resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Uchwała SN dotycząca potrącenia dopłat w spółce z o.o.

W uchwale z dnia 12 stycznia 2010 r. Sąd Najwyższy podkreślił, że wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może potrącić swoją wierzytelność wobec spółki z wierzytelnością spółki względem niego z tytułu dopłat (sygn. akt III CZP 117/09).

Jak przechowywać i dekretować dokumenty elektroniczne

Oryginalną postacią dokumentów elektronicznych jest ich forma elektroniczna. W takiej postaci należy je przechowywać. Dekretowanie dokumentów elektronicznych jest niezbędne, natomiast ich wydruk do zaksięgowania nie jest konieczny.

UE zgadza się z dyrektywą regulującą fundusze typu hedge funds

Ministrowie Finansów Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie udzielenia mandatu dla hiszpańskiej prezydencji w UE do prowadzenia negocjacji z Komisją Europejską co do uchwalenia dyrektywy regulującej działalność i zarządzanie funduszami spekulacyjnymi typu hedge funds.

Skarbówka tropi klientów Allegro

Dolnośląska Izba Skarbowa jako pierwsza w kraju na poważnie wzięła się za internetowych sprzedawców, dokonujących transakcji za pomocą portalu Allegro. W ich ślady pójdą skarbówki w całym kraju - zaznacza "Polska The Times".

Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży działek

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 22 kwietnia 2010 r. wyraził pogląd, iż sprzedaż działek należących do majątku osobistego osoby fizycznej jako czynność nie mieszcząca się w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (sygn. IPPP3/443-57/10-5/LK).

Zasiłek opiekuńczy z ZUS w przypadku zamknięcia przedszkola lub żłobka

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o możliwości skorzystania z zasiłku opiekuńczego w sytuacji, gdy zamknięcie przedszkola lub żłobka zmusza rodziców do zostania w domu z dzieckiem.

300 tys. zł na utworzenie trzech nowych miejsc pracy w firmie

Osoby planujące utworzenie lub rozwinięcie firmy będą mogły od 28 czerwca ubiegać się o wsparcie na tworzenie nowych miejsc pracy na korzystniejszych warunkach niż dotychczas.

REKLAMA