REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Szybszy zwrot VAT za materiały budowlane?

Po poprawkach senackich z powrotem do Sejmu trafiła ustawa o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Kierowcom przysługują diety pracownicze

Podatnikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowcy oraz przedsiębiorcy świadczącemu usługi transportowe przysługują diety za czas podróży służbowych tak jak pracownikowi.

Premier o zniesieniu VAT od charytatywnych SMS-ów

Premier Donald Tusk poinformował, że zostało przygotowane rozporządzenie, dzięki któremu osoby wysyłające dobroczynne SMS-y nie będą musiały płacić od nich VAT-u. Termin wejścia w życie zmian zależy m.in. od operatorów telekomunikacyjnych.

Fiskus może zabezpieczyć majątek

Przed wydaniem decyzji wymiarowej organ podatkowy może zabezpieczyć środki trwałe podatnika, gdy podejrzewa wyprzedaż majątku.

REKLAMA

Zakup garniturów i koszul na spotkania z kontrahentami jako koszt podatkowy

Prowadzimy spółkę cywilną, rozliczamy się na ogólnych zasadach i płacimy podatek dochodowy od osób fizycznych. W ramach prowadzonej działalności, jako wspólnicy, odbywamy liczne spotkania w kontrahentami i klientami. Ponieważ chcemy się dobrze prezentować na organizowanych spotkaniach, wybieramy eleganckie ubrania. Czy wobec powyższego wydatki na zakup garniturów, koszul, krawatów stanowią koszty uzyskania przychodów?

Reprezentacja i reklama - co jest kosztem uzyskania przychodów

Ocena, czy poniesiony przez firmę wydatek stanowi reprezentację, czy reklamę „od zawsze” sprawia podatnikom trudności. Niejednokrotnie dochodzi do sporów podatników z organami podatkowymi, co jest skutkiem odmiennych regulacji co do możliwości zaliczenia reprezentacji i reklamy do kosztów uzyskania przychodów.

Poczęstunek dla kontrahentów w siedzibie firmy, a koszty uzyskania przychodów

Prowadzimy działalność w formie spółki jawnej i płacimy podatek dochodowy na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdarza się, że do biura spółki zapraszamy kontrahentów na spotkania w celu omówienia współpracy, przedstawienia oferty handlowej, ustalenia warunków sprzedaży towarów.
W czasie spotkań częstujemy naszych gości herbatą, kawą, wodą, sokami, ciastkami. Czy koszty zakupu artykułów spożywczych serwowanych w trakcie spotkań z kontrahentami w siedzibie firmy stanowią reprezentację, czy też możemy je zaliczyć do kosztów podatkowych?

Koszty degustacji własnych wyrobów - reprezentacja, czy reklama

Prowadzimy działalność w formie spółki cywilnej i w jej ramach produkujemy wyroby cukiernicze. Zamierzamy przeprowadzić akcję promocyjną własnych wyrobów polegającą na degustacji naszych produktów w sklepach spożywczych i innych placówkach handlowych. Czy wydatki na organizację tej akcji i degustację wyrobów stanowią reprezentację, czy też możemy uznać, że ponieśliśmy wydatki na reklamę?

REKLAMA

Wydatki związane ze sporządzeniem wniosku o dotację jako koszty uzyskania przychodów

Dotacje to jeden z najskuteczniejszych sposobów na sfinansowanie rozpoczęcia, prowadzenie czy też modernizację działalności gospodarczej, dlatego wielu Polaków, korzystając z szerokiej oferty dotacji zarówno regionalnych, jak i europejskich, stara się o taką formę pomocy finansowej. Część z nich, w celu uniknięcia odrzucenia wniosku z powodu błędów formalnych, korzysta z usług profesjonalnych doradców, którzy za odpłatnością przygotowują takie wnioski. Tych właśnie osób dotyczy interpretacja z dnia 4 września 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (dalej „dyrektor”), w sprawie o sygnaturze IPPB1/415-511/09-4/AG (dalej „interpretacja”), która dotyczyła możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z opracowaniem wniosku o dotację.

Sprzedaż premiowa będzie zaliczana do kosztów uzyskania przychodów

Firmy zaliczą do kosztów uzyskania przychodu VAT związany z tzw. sprzedażą premiową - zakłada uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o PIT i CIT.

Mniej obowiązków związanych z prowadzeniem ewidencji VAT

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT spowoduje zmniejszenie obowiązków informacyjnych podatników związanych z prowadzeniem ewidencji VAT.

Będzie zwolnienie zagranicznych firm inwestycyjnych z PCC

Senat opowiedział się za nowelizacją, bez poprawek, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), zwalniającą z tego podatku niektóre transakcje zawierane przez zagraniczne firmy inwestycyjne.

Opłata egzaminacyjna na certyfikat księgowy w 2010 r.

526,80 zł - tyle wynosi opłata za egzamin weryfikujący wiedzę osób ubiegających się o certyfikat księgowy, jest to równowartość 40 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zaległości podatkowe: Najpierw będą spłacane podatki

Wyższa stawka odsetek podatkowych niż odsetek bankowych zwiększy skłonność do regulowania zaległości w podatkach.

Jak prowadzić ewidencję VAT po 1 stycznia 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. zostały wprowadzone dodatkowe obowiązki ewidencyjne dla podatników świadczących usługi opodatkowane poza Polską. Muszą wykazywać w ewidencji nazwę wykonanej usługi oraz jej wartości bez podatku. To nie wszystkie obowiązki ewidencyjne podatników świadczących lub nabywających usługi tzw. wewnątrzwspólnotowe.

Ulgi dla podatników zbyt długo kontrolowanych przez UKS

Podatnikom kontrolowanym przez organy kontroli skarbowej nie będą naliczane odsetki za zwłokę w przypadku, gdy kontrola prowadzona przez inspektora będzie trwać dłużej niż 6 miesięcy - za takim rozwiązaniem opowiedziała się sejmowa komisja finansów.

Czy każda ciężarówka nie podlega akcyzie

Opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podlegają m.im. samochody osobowe. Podatek akcyzowy wynosi w ich przypadku 3,1% wartości, w przypadku tych o pojemności silnika do 2000 cm³, lub 18,6% w przypadku pozostałych samochodów osobowych. Opodatkowane podatkiem akcyzowym nie są natomiast samochody ciężarowe.

Senat poprawił ustawę o zwrocie części VAT od materiałów budowlanych

Zmiana ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia - przewiduje zgłoszona przez Senat poprawka do nowelizacji tej ustawy.

Dochody małoletniego dziecka rodzice wykażą w swoim zeznaniu podatkowym

Rodzic powinien wykazać dochody dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18 lat, w swoim zeznaniu podatkowym.

Doradcy podatkowi - więcej wolności w prowadzeniu działaności

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym. Doradcy uzyskają prawo do reklamy swoich usług, będą mogli prowadzić działalność gospodarczą oraz sprawy celne i z zakresu egzekucji administracyjnej.

Czy podatek pobrany ryczałtem od małych umów zlecenia i o dzieło należy wykazać w rocznej deklaracji PIT-11

Przygotowuję informacje podatkowe PIT-11 dla pracowników i zleceniobiorców. W 2009 r. moja firma podpisała kilka umów zlecenia i jedną umowę o dzieło, z których przychód nie przekraczał 200 zł, dlatego naliczyłam od nich ryczałtowy podatek. Uznałam, że jest to ostateczne rozliczenie roczne podatku i nie wykazywałam tych przychodów w PIT-4R. Jednak mam wątpliwości, ponieważ inne osoby zajmujące się rozliczaniem wynagrodzeń twierdzą, że powinnam przekazać taką informację do urzędu skarbowego. Czy mają rację? Czy przychód, od którego naliczyłam ryczałtowy podatek, powinnam wykazać w PIT-11?

Rozporządzenie w sprawie składek emerytalno-rentowych niezgodne z konstytucją

Zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, uzależniające wysokość tej podstawy od rodzaju zatrudnienia, są sprzeczne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Na opóźniony zwrot VAT można się skarżyć

Nieuzasadnione przedłużanie zwrotu VAT można zaskarżyć do dyrektora izby skarbowej.

Czy gadżety z nazwą firmy są kosztem podatkowym

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W ramach organizowanych akcji promocyjnych rozdajemy swoim potencjalnym klientom gadżety marketingowe np. kalendarze, kubki, długopisy, notesy. Są one oznaczone nazwą firmy, adresem i numerami telefonów, adresem strony internetowej, ale również nazwami produktów spółki. Czy wydatki na te gadżety spółka powinna traktować jako koszty reprezentacji, czy też może uznać je za reklamę?

Wyrok ETS w sprawie uznania orzeczeń upadłościowych

Dnia 21 stycznia 2010 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości (dalej „ETS”) po raz kolejny zajął się sprawą mającą bezpośredni związek z Polską i wydał wyrok w sprawie dotyczącej polskiej spółki i zajęcia jej środków finansowych przez niemiecki sąd, po orzeczeniu przez sąd polski jej upadłości (sygn. sprawy: C-444/07). Wyrok dotyczył dokładnie MG Probud Gdynia sp. z o.o. (dalej „spółka”), przedsiębiorstwa budowlanego z siedzibą w Polsce, które prowadziło również działalność budowlaną w Niemczech. Sąd polski w 2005 roku ogłosił upadłość tego przedsiębiorstwa.

Jak dokumentować koszty uzyskania przychodów w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką kapitałową, której dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Powołana ustawa w zasadzie nie wskazuje rodzajów dowodów, na które możemy się powoływać uznając wydatek za koszt uzyskania przychodów. Należy jednak pamiętać, że właściwe udokumentowanie wydatku zabezpiecza podatnika przed kwestionowaniem jego zaliczenia do kosztów podatkowych przez organy skarbowe.

PIT 2009: Zakończenie budowy domu w ubiegłym roku uprawnia do skorzystania z ulgi odsetkowej

Osoby, które uzyskały pozwolenie budowlane w 2006 roku, musiały skończyć budowę do końca 2009 roku, aby zachować ulgę odsetkową.

Więcej kontroli fiskusa

Bać się powinni wszyscy, którzy chcą oszukać fiskusa i wyłudzać VAT - ostrzega "Rzeczpospolita". Dziennikarze gazety dotarli do wytycznych Ministerstwa Finansów dla urzędów skarbowych na 2010 r. Przewidują one zaostrzenie kontroli.

Jak wystawić PIT-11, aby skorygować nieprawidłowo pobrany podatek

Czy w PIT-11 należy wykazywać przychody z tzw. „małych umów zleceń”, tj. od umów opłacanych miesięcznie w wysokości nie wyższej niż 200 zł? Jak wystawić PIT-11, gdy w 2009 r. od wypłaconego pracownikowi świadczenia pieniężnego z zfśs została pobrana zaliczka, skoro w sierpniu ub.r. wprowadzono zwolnienie takich świadczeń z podatku? To tylko nieliczne pytania, jakie nasuwają się płatnikom podatku, którzy muszą wystawić informacje PIT-11.

Podatnicy przesłali przez internet już prawie 14 tys. PIT-ów

Podatnicy przesłali już za pomocą systemu e-deklaracje 13 tys. 852 elektronicznych PIT-ów - poinformowała rzeczniczka prasowa ministerstwa finansów Magdalena Kobos.

Obowiązek wystawienia zaświadczenia o przychodach emerytów/rencistów

Do 1 marca 2010 r. płatnik składek zatrudniający emeryta/rencistę ma obowiązek wystawić zaświadczenie o wysokości osiągniętego przez tę osobę przychodu w 2009 r.

Gminy dostaną 20,8 mld zł z PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało gminy, powiaty i województwa o kwotach subwencji ogólnej i wpływach z PIT w 2010 roku.

Francja ustaliła czarną listę rajów podatkowych

Francuski fiskus ustalił listę 18 rajów podatkowych, które odmawiają współpracy z Paryżem - poinformował dziennik "Le Figaro". Francuskie firmy, które będą tam nadal działać, muszą się liczyć z gigantycznymi karami finansowymi.

Banderole na wyroby spirytusowe i winiarskie ważne do końca 2010 r.

Do końca 2010 r. zachowują ważność banderole na wyroby spirytusowe i winiarskie

Koszty uzyskania przychodów bezpośrednie i pośrednie

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych albo art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak dokumentować koszty w księdze przychodów i rozchodów

Przepisy podatku dochodowego od osób fizycznych nie określają zasad dokumentowania wydatków. Należy jednak pamiętać, że właściwie udokumentowanie kosztu zabezpiecza podatnika przed kwestionowaniem jego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przez organy podatkowe.

Decyzja fiskusa kończy postępowanie podatkowe

Decyzja podatkowa nie jest tożsama z postanowieniem. Pierwsza kończy postępowanie podatkowe. Drugi dokument jest wydawany w trakcie postępowania.

Jak obliczyć świadczenie urlopowe, gdy jeszcze nie jest znany odpis na zfśs na 2010 r.

Nasz pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego od 18 do 31 stycznia 2010 r. Z tego tytułu przysługuje mu świadczenie urlopowe. Nie znamy wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) na 2010 r. W jakiej wysokości należy wypłacić pracownikowi świadczenie urlopowe?

Koszty według ustawy o rachunkowości

Ustawa o rachunkowości zawiera własną definicję kosztów – niezależną od definicji z ustaw podatkowych.

Definicja kosztów uzyskania przychodów

Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów stanowi element podatków dochodowych. W polskim systemie prawa funkcjonują dwa rodzaje podatków dochodowych: podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) i podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są osoby fizyczne - np. pracownicy, przedsiębiorcy, osoby wykonujące wolne zawody. Podatek dochodowy od osób prawnych płacą natomiast osoby prawne - np. spółki kapitałowe (Sp. z o.o. i SA), fundacje, spółdzielnie .

Metody amortyzacji samochodu osobowego w działalności gospodarczej

Odpisów amortyzacyjnych można dokonywać wyłącznie od tych środków trwałych (w tym także i samochodów), które zostały ujęte w ewidencji środków trwałych danego przedsiębiorcy – podatnika.

Koszty wpływają na wysokość podatku dochodowego

Koszty uzyskania przychodów to kategoria związana z podatkami dochodowymi, a więc podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) i podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). W obu ustawach koszty uzyskania przychodów definiowane są w ten sam sposób, a pojęcie kosztu bardzo ściśle jest związane się z pojęciem przychodu i pojęciem dochodu.

Monitor Księgowego wśród najchętniej czytanych dwutygodników

Czasopismo „Monitor Księgowego” zalicza się do najczęściej czytanych dwutygodników w Polsce – wynika z badań przeprowadzonych przez PBC General.

Interpretacja dotycząca opodatkowania podatkiem PCC umowy pożyczki udzielonej przez spółkę

Dnia 17 grudnia 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczki udzielonej przez spółkę, mającą siedzibę w USA spółce, mającej siedzibę na terytorium Polski.

Do 22 lutego wybór uproszczonej formy opłacania zaliczek na podatek

Przedsiębiorcy mają w tym roku czas do 22 lutego na zawiadomienie urzędu skarbowego o wyborze uproszczonej formy wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek, bądź o rezygnacji z tej metody.

Komisja Europejska zapowiedziała postępowanie w sprawie francuskiego podatku od reklam w internecie

Komisja Europejska zapowiedziała przeprowadzenie gruntownego postępowania w przypadku wprowadzenia przez Francję podatku od reklam w internecie. Komisja uznała, że wstępne założenia tego podatku mogą stanowić niedozwoloną pomoc publiczną.

Nie można zastawić rzeczy nienależącej do podatnika

Jeżeli zastawu skarbowego dokonano na rzeczy, która nie należy do podatnika, jej właściciel może żądać wykreślenia wpisu z rejestru. Prawo własności danej rzeczy należy badać na dzień ustanowienia zastawu.

Kontrola zarządcza zamiast finansowej

Obowiązująca od początku tego roku ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych zastąpiła wcześniej istniejący w sektorze finansów publicznych system kontroli finansowej systemem kontroli zarządczej.

Jak obliczyć potrącenia niealimentacyjne z pensji

Pracownik otrzymuje wyłącznie 2000 zł brutto wynagrodzenia. Niedawno komornik nakazał mi potrącenie z jego poborów niespłaconej pożyczki w wysokości 600 zł. Jak wygląda schemat obliczenia kwoty, jaką mogę potrącić z jego pensji z tytułu egzekucji należności niealimentacyjnych?

Egzamin na certyfikat księgowy za 526,80 zł

526,80 zł - tyle wynosi opłata za egzamin weryfikujący wiedzę osób ubiegających się o certyfikat księgowy, jest to równowartość 40 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

REKLAMA