REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Z ulgi na złe długi można skorzystać w czasie trwania sporu sądowego

Dłużnik odmówił zapłaty należności z faktury. Uważa bowiem, że wierzyciel źle wykonał usługę lub dostarczył niepełnowartościowy towar. Sprawa trafiła do sądu. Pomimo rozpatrywania sprawy nie tylko można, ale często trzeba skorzystać z ulgi na złe długi. Nie trzeba czekać na wyrok sądu.

Student nie zapłaci podatku od zapomogi

Stypendia i zapomogi dla studentów stanowiące pomoc materialną przyznawaną zgodnie z prawem o szkolnictwie wyższym są w całości zwolnione z PIT.

Tusk: Uprościć życie podatnikom

Posłowie 25 września przyjęli rządową ustawę ułatwiającą rozliczanie PIT, przerzucającą ten obowiązek z pracowników na pracodawców.

Reprezentacja rozliczana jak reklama - zaliczenie do kosztów

Od ponad dwóch lat wydatki o charakterze reprezentacyjnym nie mogą figurować na liście kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Ulga na złe długi a postępowanie upadłościowe

Ulgę na złe długi można zastosować, gdy dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Przepisy są interpretowane w ten sposób, że wymóg ten ma być spełniony na moment dostawy towaru lub świadczenia usług. Natomiast nie musi być spełniony w momencie korzystania z ulgi na złe długi.

Ulga na złe długi a uregulowanie należności

Zbycie należności pozbawia podatnika prawa do skorzystania z uprawnienia przewidzianego w art. 89a ust. 1 ustawy o podatku VAT (tzw. ulga na złe długi). Zbycie wierzytelności oznacza, iż przestała być ona nieściągalna, co oznacza, iż podatnik otrzymał należność wynikającą z danej wierzytelności lub jej część. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy fakturę opłacił nasz dłużnik jak i nabywca wierzytelności.

Podatnik wysyła towar nabywcy

Jeżeli podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednej z tych osób.

Usługi licencyjne z importu zwiększające wartość celną

Podstawa opodatkowania z tytułu importu usług nie jest ustalana, gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru.

REKLAMA

Podstawa opodatkowania w imporcie usług

Podstawą opodatkowania, z tytułu importu usług jest co do zasady kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić. Wyjątkami są sytuacje, gdy:
- wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub
- wartość usługi - na podstawie odrębnych przepisów - zwiększa wartość celną importowanego towaru albo
- podatek został rozliczony przez usługodawcę.

Deklaracja VAT-9

Podatnicy podatku od towarów i usług składają deklarację VAT-9, jeżeli są usługobiorcami usług świadczonych przez podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na albo pobytu poza terytorium Polski, którzy nie mają obowiązku składać deklaracji VAT-7.

Ulga na złe długi - co zrobić gdy dłużnik nie odbiera korespondencji

Dla skorzystania z ulgi na złe długi nie wystarczy uprawdopodobnić, że należność jest nieściągalna. Przypomnijmy, że jest to sytuacja, kiedy faktura przez 180 dni nie została opłacona. Termin ten liczymy od upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Przepisy wymagają również, aby przed korektą VAT z niezapłaconej faktury wierzyciel kolejny raz podjął próbę otrzymania należności.

Co zrobić kiedy zaginął oryginał faktury

Zdarza się nierzadko, że ginie oryginał faktury. Można wtedy wystawić duplikat.  Ale jak i kiedy można rozliczyć VAT na podstawie takiego duplikatu.

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług

Istnieje kilka okoliczności, których zaistnienie powoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu importu usług. Zapoznajmy się z nimi.

Usługobiorca krajowy, jako podatnik w imporcie usług

Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez tych podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski.

Nabycie towaru na współwłasność

Ideą obniżenia podatku należnego jest uniknięcie wielokrotnego opodatkowania tej samej wartości. Wystawienie faktury na dwa lub więcej podmiotów , które nabyły wspólnie ten sam towar, nie stoi na przeszkodzie obniżenia przez każdy z nich należnego podatku, naliczonego przy nabyciu towaru (teza wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 marca 1996 r. III SA 1131/95).

Podatnicy mający możliwość odliczenia podatku

Podstawowym uprawnieniem podatników VAT jest możliwość odliczenia VAT naliczonego. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podatnicy nieuprawnieni do zwrotu podatku

Ustawodawca w art. 81 ust 1 ustawy o VAT, określił przypadki, w których mimo występowania VAT należnego, czyli realizowania sprzedaży opodatkowanej, podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Sprzedaż dokonywana przez komornika

Na podstawie art. 18 ustawy o VAT organy egzekucyjne w administracji oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne są płatnikami podatku od towarów i usług , od sprzedaży dokonywanej w trybie egzekucji rzeczy będących własnością dłużnika.

Nie wolno odliczyć VAT z nieprawidłowej faktury

Nie można odliczyć VAT z faktury, dokumentującej sprzedaż niepodlegającą VAT albo zwolnioną z tego podatku. Nie ma nawet znaczenia czy wykazana kwota VAT została zapłacona przez wystawcę faktury.

Leasing a zakaz podwójnego opodatkowania

Niezgodne z prawem wspólnotowym jest podwójne opodatkowanie wynagrodzenia za usługę leasingu w przypadku, gdy leasingobiorca i leasingodawca mają siedziby w różnych państwach członkowskich.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny występuje natomiast wówczas, gdy firma leasingowa zobowiązuje się do różnych dodatkowych świadczeń na rzecz leasingobiorcy w umówionym okresie eksploatacji rzeczy (serwis, konserwacje, remonty) w ramach ustalonego czynszu, bez opcji nabycia przedmiotu umowy. W związku z tym przedmiot umowy leasingowej wraca bezwarunkowo do leasingodawcy.

Kolejna podwyżka akcyzy w planach MF

Ministerstwo Finansów w 2010 r. chce podwyższyć akcyzę na szereg wyrobów objętych podatkiem akcyzowym. Szczególnie odczuwalny będzie wzrost akcyzy na papierosy.

Odszkodowanie z tytułu niesłusznego zwolnienia

Sąd Najwyższy uznał, że zwolnionemu dyscyplinarnie pracownikowi przysługuje odszkodowanie liczone w sposób określony w zawartym ze związkami zawodowymi porozumieniu. Sąd Najwyższy oddalił więc skargę kasacyjną zakładu pracy.

Jak korzystnie rozliczyć dochody zagraniczne

W celu uniknięcia tzw. podwójnego opodatkowania, które jest zabronione w świetle prawa unijnego, podatnik ma możliwość rozliczenia dochodów zagranicznych w sposób znacznie korzystniejszy oraz zgodny z normami prawnymi, a mianowicie powinien rozliczyć wskazany dochód stosując przykładowo tzw. wyłączenie z progresją.

Jak można skorzystać z ulgi "na złe długi"

Ostatnio coraz więcej moich klientów nie płaci mi należności. Wystawiam im faktury, płacę VAT należny ale nie otrzymuję zapłaty. Proszę o informację jak mogę skorzystać z ulgi VAT w takiej sytuacji. 

Łagodniejsze przepisy zachęcają podatników

W pierwszym półroczu 2009 r. po wizycie inspektorów kontroli skarbowej podatnicy wpłacili rekordową kwotę ponad 192 mln zł do kasy państwa - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Leasing finansowy

W leasingu finansowym finansujący otrzymuje w jednej umowie (transakcji) zwrot, co najmniej wartości sfinansowanego przedmiotu leasingu. Natomiast w leasingu operacyjnym przedmiot umowy jest przedmiotem wielu umów tj. według prawa cywilnego jest wielokrotnie wynajmowany, lub wydzierżawiany.

Moment powstania obowiązku podatkowego w leasingu niebędącym dostawą

W przypadku kiedy umowa leasingu nie przewiduje, iż z chwilą zapłaty ostatniej raty, prawo własności zostanie przeniesione na korzystającego (czyli głównie w przypadku umowy leasingu operacyjnego) - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Leasing operacyjny jako usługa opodatkowana VAT

Leasing z którego w ramach umowy nie przewidziano opcji, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty, prawo własności zostanie przeniesione na korzystającego nie może być traktowane jako dostawa towarów, lecz jako usługa.

Zostań Księgowym Roku

Ruszyła XI edycja konkursu Księgowy Roku. Konkurs ma charakter otwarty i ogólnopolski. Najlepsi uczestnicy konkursu, oprócz nagród rzeczowych i prestiżu, zyskają możliwość przybliżenia się do certyfikatu na dyplomowanego księgowego wydawanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Leasing jako usługa transgraniczna

Czasem usługi leasingu są świadczone podmiotom zagranicznym. Warto wiedzieć wtedy gdzie będzie opodatkowana ta usługa.

Samochody osobowe i inne pojazdy w leasingu

Ograniczeń w określeniu wielkości podatku naliczonego w przypadku nabycia samochodów osobowych (pojazdów) nie stosuje się do podatników, których przedmiotem działalności jest oddawanie w odpłatne używanie na podstawie umowy leasingu tychże samochodów, czyli leasingodawców (finansujących).

Moment powstania obowiązku podatkowego w leasingu będącym dostawą

W sytuacji, w której podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, przekazanie na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie stanowi czynności opodatkowanej.

Umowy leasingu spełniające kryteria dostawy towarów

W pewnych przypadkach wydanie towarów w ramach umowy leasingu uważane jest za dostawę towarów.

Utrata i rezygnacja ze zwolnienia podmiotowego

Ze zwolnienia podmiotowego można zrezygnować a można i utracić to zwolnienie. Jakie są zatem konsekwencje tych zdarzeń.

Kto nie może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego

Niektórzy podatnicy nie mają prawa do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, co oznacza że stają się oni czynnymi podatnikami VAT już od momentu dokonania pierwszej sprzedaży.

Zwolnienie od podatku obrotu do 100 tys. PLN

Zgodnie z ustawą o VAT, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 tys. zł (w 2010 r. limit ten wzrośnie do 100 tys. zł).

Czynności wykonywane przez spółdzielnie

Zwolnione z VAT są jedynie czynności, za które pobierane są opłaty tzw. czynszowe, wymagane od podmiotów wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT, związane z lokalami mieszkalnymi.

Sprzedaż samochodu będącego środkiem trwałym

Sprzedaż samochodu osobowego znajdującego się w ewidencji środków trwałych podatnika, stanowi co do zasady czynność opodatkowaną VAT. Jednak podatnik może skorzystać ze zwolnienia od tego podatku, jeżeli samochód używany był przez podatnika, co najmniej pół roku, a z nabyciem samochodu osobowego nie wiązało się prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Jak wystawić fakturę VAT

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, faktura wystawiona przez podatnika powinna stwierdzać dokonanie sprzedaży, datę sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Zwolnienie od podatku licencji i praw autorskich

W ustawie o VAT zwolniono od podatku udzielanie licencji lub upoważnienie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w odniesieniu do programu komputerowego, bez pobrania należności na rzecz placówek oświatowych takich jak szkoły i przedszkola. Natomiast obrót licencjami na prawa autorskie nabyte od twórców i wykonawców przez innych podatników, podlega opodatkowaniu stawką 22%.

Wykonanie polecenia zawartego w umowie darowizny ma wpływ na podstawę opodatkowania

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym wskazał, że wykonane polecenie zawarte w umowie darowizny ma wpływ na podstawę opodatkowania i może oznaczać zmniejszenie jej wartości (sygn. akt FSK 598/08).

Czy wykonywanie umów o dzieło w ramach działalności wykonywanej osobiście jest opodatkowane VAT

Umowa o dzieło wykonywana przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej nie podlega VAT, gdy zleceniobiorca w oparciu o umowę o dzieło działa na zewnątrz w imieniu zleceniodawcy i na jego rachunek, a zleceniodawca w ramach powierzonej mu czynności przejmuje odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy.

Faktury wewnętrzne

Faktury wewnętrzne dokumentują czynności wykonane przez podatnika podatku VAT zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. Ponieważ nie odnoszą się do nich wprost żadne przepisy, bardzo często pojawiają się problemy związane z ich wystawianiem.

Reforma w sektorze publicznym to dodatkowe koszty

Zmiany w sektorze publicznym będą związane z dodatkowymi kosztami, m.in. odpraw dla zwalnianych pracowników oraz wynagrodzeń dla członków komitetów audytu.

Faktury przesyłane przez Internet

Od 4 sierpnia 2005r. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. z 2005r., Nr 133, poz. 1119).

Faktury za usługi turystyczne

Opodatkowanie usług turystycznych stanowi wyjątek od zasad ogólnych rozliczania działalności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Dostawa terenów niezabudowanych zwolniona od VAT

Ustawa o VAT wyraźnie w art. 29 ust. 5 stwierdza, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (co jest konsekwencją uznania gruntów za towar).

Dostawa obiektów budownictwa mieszkalnego

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, co stanowi konsekwencję uznania gruntów za towar.

Zwolnienie usług pośrednictwa finansowego

Na mocy załącznika nr 4 do ustawy o VAT ze zwolnienia korzystają - wymienione pod pozycją 3 - usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w sekcji J ex (65-67). Zwolnieniu nie podlegają jednak wszystkie usługi sklasyfikowane w grupowaniach PKWiU 65-67.

REKLAMA