REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy błędnie sporządzone faktury VAT, które nie zostały doręczone klientowi, mogą zostać anulowane

Można anulować błędnie wystawioną fakturę, przekreślając oryginał i kopię faktury i opatrując adnotacją „ANULOWANO”. W ten sposób można postąpić wyłącznie, gdy faktura nie została dostarczona klientowi, i tylko w przypadkach, gdy nie ma możliwości korekty błędnie wystawionej faktury.

Dwuletnia gwarancja zatrudnienia bezrobotnego

O refundację na wyposażenie stanowiska pracy zatrudnionego bezrobotnego będzie mógł się ubiegać tylko ten przedsiębiorca, który prowadzi działalność nie krócej niż pół roku.

Prawo do ulgi zależy od miejsca zamieszkania konkubentów

Konkubenci mieszkający z matką dziecka mogą w jednych regionach Polski rozliczyć się jak osoby samotne, a w innych nie. To efekt rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Pawlak zaproponował obniżenie podatków dla najuboższych

Na poniedziałkowym spotkaniu związkowców i pracodawców z rządem wicepremier Waldemar Pawlak zaproponował, by osobom najuboższym obniżyć podatki lub składki - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Ekopodatek zamiast akcyzy

Resort finansów przygotowuje projekt ustawy wprowadzającej ekopodatek, który miałby zastąpić akcyzę na samochody. W rozmowie z wiceministrem finansów Jacekiem Kapicą dowiadujemy się, że zgodnie z założeniami projektu, ekopodatkiem będą objęte samochody o masie do 3,5 tony. Opłata będzie zależna od emisji spalin lub pojemności silnika.

Aby skorzystać z ulgi podatkowej należy rozliczyć się w terminie

Aby skorzystać z preferencji dla osób samotnie wychowujących dziecko, podatnik musi złożyć zeznanie roczne do 30 kwietnia i spełnić pozostałe ustawowe warunki.

Rząd ma pomysł na nową składkę

Rząd chce wprowadzić dodatkową składkę, z której finansowana byłaby pomoc dla osób wymagających stałej opieki. Odprowadzaliby ją wszyscy podlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu, łącznie z rolnikami - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Ulga na złe długi - aspekty rachunkowe

Od 1 grudnia 2008 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące ulgi na złe długi. Ze względu na kryzys finansowy ustawodawca ułatwił korzystanie ze skorygowania VAT i dał większą możliwość zmobilizowania kontrahentów do uregulowania zaległości.

REKLAMA

Faktura w euro w księgach jednostki budżetowej

Jesteśmy samorządową jednostką budżetową (nie jesteśmy płatnikami VAT). Chcemy podpisać umowę na świadczenie usługi, która miałaby dotyczyć okresowej konserwacji urządzeń kserograficznych. Kontrahent, który miałby świadczyć daną usługę, chce wystawiać fakturę VAT w euro.

Od jakiej daty zgłosić do ubezpieczeń pracownika zatrudnionego po wznowieniu działalności gospodarczej

Od dwóch lat prowadzę działalność gospodarczą. We wrześniu złożyłem w gminie informację o zawieszeniu tej działalności, a od 1 października 2008 r. jestem zwolniony z opłacania składek na ZUS. Na początku marca 2009 r. chcę zgłosić w gminie wznowienie działalności. Od kiedy muszę płacić składki na ZUS za siebie, czy dopiero od kwietnia? Jeżeli jednocześnie ze wznowieniem działalności gospodarczej, jeszcze w marcu zatrudnię pracownika, to czy do ubezpieczeń powinienem zgłosić go od 1 kwietnia 2009 r.?

Zamiast jednorazowej akcyzy od samochodu ekopodatek co roku

Resort finansów ma gotowe założenia do projektu, który wprowadzi podatek ekologiczny. Podatek ekologiczny będzie uzależniony m.in. od emisji CO2 lub pojemności silnika. Nowa opłata będzie pobierana co roku i będzie wzrastać wraz z wiekiem auta.

Czy od odszkodowania jest podatek dochodowy

Podatnik, który otrzymał odszkodowanie na mocy umowy notarialnej, musi wykazać je w rocznym PIT i opodatkować.

Jak dokumentować i rozliczać przesunięcia międzymagazynowe

Spółka posiada własne sklepy sprzedaży detalicznej, między którymi dochodzi do przesunięć towarów. Czy jest możliwe, by wystawiać i ujmować zbiorczo przesunięcia MM raz w tygodniu, a nie codziennie? Czy będzie to zgodne z ustawą o rachunkowości w zakresie bieżącego prowadzenia ksiąg rachunkowych? Czy prawidłowe jest księgowanie sprzedaży detalicznej na podstawie miesięcznego wydruku z kasy fiskalnej, a nie codzienne na podstawie dobowych raportów fiskalnych?

Posiadacze aut, od których zapłacono akcyzę, będą mogli liczyć na ulgę w podatku ekologicznym

Posiadacze pojazdów już zarejestrowanych, od których wcześniej zapłacono akcyzę, będą mogli liczyć na znaczącą ulgę w podatku ekologicznym, jaki chce wprowadzić resort finansów - poinformował rzecznik prasowy Szefa Służby Celnej, Witold Lisicki.

Będą trzy nowe formy podpisu elektronicznego

Resort gospodarki zakończył prace nad projektem ustawy o podpisach elektronicznych. Wprowadza kilka nowych form: podpis zaawansowany, pieczęć elektroniczna.

Wypłata becikowego tylko po wykonaniu badań profilaktycznych

Wiadomo już, jak będzie wyglądać zaświadczenie o opiece lekarskiej nad ciężarną kobietą, które będzie potrzebne, aby otrzymać świadczenia po urodzeniu dziecka.

Czy przysługuje pełna ulga prorodzinna na studenta

Czy przysługuje mi pełna ulga z tytułu wychowania studenta, który w trakcie 2008 roku ukończył 25 rok życia?

Jak zarobki dziecka wpływają na ulgę prorodzinną

Mój syn ma 20 lat i studiuje na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas wakacji w 2010 roku pracował i zarobił brutto 3.050 zł. Czy w rozliczeniu podatku dochodowego za 2010 rok przysługuje mi ulga prorodzinna na syna?

Wspólny e-PIT małżonków - niezbędne formularze UPL-1 i OPL-1

Małżonkowie, którzy chcą złożyć wspólny elektroniczny PIT, będą musieli wcześniej wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego papierowy formularz UPL-1.

Jak rozliczać emeryturę otrzymywaną z zagranicy

Mieszkam w Polsce jestem emerytką – otrzymuję emeryturę z ZUS a ponadto emeryturę ze Szwecji. Jak mam opodatkowywać te zagraniczne świadczenie?

Właściciele starych aut zapłacą wysoki podatek

Resort finansów przygotowuje rewolucyjne zmiany w opłatach za samochody - ujawnia "Dziennik".

W e-PIT możemy korzystać ze wszystkich ulg

Osoby, które zdecydują się przesłać elektronicznie PIT-37, mogą korzystać z takich samych ulg i odliczeń, jakie wykazują podatnicy w wersji papierowej zeznania.

Kto znajdzie się na celowniku kontroli skarbowej

Ministerstwo Finansów określiło zakres zadań dla urzędów kontroli skarbowej na bieżący rok podatkowy.

Czy sprzedaż logo podlega opodatkowaniu VAT

Spółka akcyjna chce zakupić od spółki zależnej (spółki z o.o.) logo firmy. Według informacji uzyskanej w centralnej informacji podatkowej sprzedaż logo podlega opodatkowaniu VAT według stawki 22%. Mam pewne wątpliwości, ponieważ dla mnie logo firmy nie jest ani towarem, ani usługą, tylko nazwą firmy. Czy faktycznie sprzedaż logo firmy powinna być opodatkowana 22-proc. stawką VAT?

Jak zlikwidować starą kasę fiskalną

Przepisy nie określają terminu likwidacji kasy. Przed likwidacją trzeba jednak dokonać odczytu pamięci fiskalnej kasy, w obecności pracownika urzędu skarbowego, w celu jej wyrejestrowania.

Rozliczający się przez internet szybciej otrzyma zwrot podatku

Osoby, które prześlą PIT-37 przez internet, oszczędzą nie tylko czas i pieniądze. Mogą liczyć także na szybszy zwrot nadpłaconego podatku.

Jak wliczyć wynagrodzenie za zlecenie do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika

Zawarliśmy z naszym pracownikiem umowę zlecenia na okres od 1 października 2008 r. do 28 lutego 2009 r. Pracownik zachorował 16 lutego br. Pierwsze zwolnienie zostało wystawione na okres od 16 do 23 lutego 2009 r., a następne od 24 lutego do 10 marca 2009 r. Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego wliczyć wynagrodzenie z umowy zlecenia?

Sporne kwestie przy zaliczeniu do kosztów szkoleń pracowników

Czy koszty finansowania lub współfinansowania szkoleń pracowników i egzaminów potwierdzających zdobytą przez nich wiedzę, ponoszone przez wnioskodawcę, stanowią dla niego koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.?

Środki otrzymane z Funduszu Spójności korzystają ze zwolnienia z podatku

Jeśli podatnik wydatkuje najpierw środki uzyskane z budżetu państwa, następnie refinansowane z Funduszu Spójności, należy uznać, że środki te pochodzą z funduszy bezzwrotnych Unii Europejskiej. Takie refinansowanie nie pozbawia prawa do zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 updof - wyrok WSA w Bydgoszczy z 17 lutego 2009 r. (sygn. akt I SA/Bd 795/08).

Resort finansów pomaga w rozliczeniu PIT

16 kwietnia eksperci z Ministerstwa Finansów będą udzielać podatnikom telefonicznych informacji na temat rozliczenia PIT - podało MF w środę w komunikacie.

Celnicy grożą protestem, jeśli rząd nie zmieni projektu ustawy emerytalnej

Celnicy wysłali list otwarty do premiera, żądając w nim wznowienia prac nad emeryturami mundurowymi dla Służby Celnej. Jeśli premier nie zareaguje, celnicy grożą strajkiem.

Polityka rachunkowości a metoda amortyzacji

Jesteśmy na etapie tworzenia polityki rachunkowości w naszej firmie. Chcielibyśmy przyjąć stawki amortyzacyjne odpowiednie dla amortyzacji podatkowej. Czy w polityce rachunkowości powinniśmy określić przyjętą metodę amortyzacji posiadanego majątku?

Odliczenie składki KRUS przez przedsiębiorcę

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Ubezpieczeniu społecznemu podlegam jednak w ramach KRUS jako rolnik. Czy mam prawo odliczyć składki zapłacone w ramach KRUS od dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym?

Niedoręczona w terminie interpretacja potwierdza stanowisko podatnika

Jeżeli organ podatkowy nie doręczy skutecznie interpretacji wnioskodawcy przed upływem 3-miesięcznego terminu, traci kompetencje do jej wydania. W takiej sytuacji w obrocie prawnym pojawia się interpretacja uznająca stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w pełnym zakresie - wyrok WSA w Warszawie z 4 lutego 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 1862/08).

ZUS przyznał zaledwie 13 emerytur pomostowych

Osoby ubiegające się o emerytury pomostowe najwięcej problemów mają z dokumentowaniem swoich praw. Najwieksze kłopoty mają osoby, które pracowały w tzw. szkodliwych warunkach w zlikwidowanych firmach.

Napiwki - opodatkowanie PIT i składki ZUS

Jestem kelnerem, często otrzymuję napiwki. Nie wiem w jaki sposób mam je rozliczyć podatkowo? Czy w ogóle podlegają one opodatkowaniu?

Czy wygrana w pokera podlega opodatkowaniu PIT

Wygrałem pieniądze w pokera w kasynie w Wielkiej Brytanii w 2009 r. Czy powinienem opodatkować tą wygraną w Polsce jeżeli mieszkam na stałe w Polsce?

Od odszkodowania, które nie wynika z wyroku sądu, trzeba zapłacić podatek

Od odszkodowania wypłaconego w wyniku ugody przez dewelopera, którego budynek spowodował zaciemnienie mieszkania, trzeba zapłacić podatek - wynika z interpretacji prawa podatkowego, dokonanej przez dyrektora warszawskiej izby skarbowej.

Czy dział spadku jest odpłatnym zbyciem mieszkania

Nabyłem wraz z bratem prawo do spadku po zmarłym w 2007 r. ojcu. W skład spadku wchodziło m. in. własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego po 1/2 każdy. Spadek do urzędu skarbowego został zgłoszony w terminie. Podatek nie należał się. W 2008 r. dokonano umownego (notarialnego) działu spadku. W wyniku tego działu jedynym właścicielem mieszkania stał się mój brat, a mi przypadła spłata pieniężna mojej części mieszkania.
Czy na gruncie art. 30e ustawy o PIT powstał obowiązek podatkowy?

Jak są opodatkowane napiwki

Jestem kelnerem, często otrzymuje napiwki. Nie wiem w jaki sposób mam je rozliczyć podatkowo? Czy w ogóle podlegają one opodatkowaniu?

Jak obliczać odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych

Od zaległości podatkowych trzeba naliczyć i zapłacić odsetki za zwłokę. Warto znać zasady tego naliczania.

Czy umiesz obliczyć odsetki podatkowe

Jeżeli wiesz jak obliczać odsetki podatkowe i opłatę prolongacyjną, to ... nie czytaj poniższego tekstu. Przedstawiamy przydatne wzory obliczeń i inne zasady naliczania tych odsetek.

Dłuższa praca nie oznacza podwyżki

Wynagrodzenie za pracę w niepełnym wymiarze powinno być proporcjonalne do wynagrodzenia przewidzianego na pełnym etacie. Firma może jednak zwiększyć wymiar czasu pracy pracownika bez podniesienia pensji.

MF: wpływają już e-deklaracje podatkowe

Do godzin popołudniowych w czwartek z możliwości złożenia e-deklaracji PIT-37 bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego skorzystało 333 podatników - poinformował PAP zastępca dyrektora biura Ministra Finansów Szymon Milczanowski.

Czy można likwidować składniki majątkowe bez zgody właściciela

Powiatowy urząd pracy w 1996 r. otrzymał od jednostki nadrzędnej (wojewódzki urząd pracy) cztery kalkulatory. Od 2000 r. PUP podlega pod starostwo. Czy można zlikwidować kalkulatory, które nadal są w użyczeniu (nie było aktu przekazania), czy potrzebna jest do tego zgoda WUP? Kalkulatory obecnie mają znikomą wartość oraz są już niesprawne.

Kiedy ulepszenie budynku wpływa na stawkę VAT

W 1992 r. spółka wybudowała budynek biurowy, który przez cały czas był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. W 2006 r. uzyskała pozwolenie budowlane na jego rozbudowę, tj. zarówno części magazynowej, jak i biurowej, oraz przebudowę ze zmianą sposobu użytkowania części biurowej. W oparciu o uzyskane pozwolenie spółka dokonała rozbudowy budynku, ponosząc nakłady, których wartość przekroczyła 30% jego wartości początkowej, i odliczyła od nich VAT. Spółka uzyskała pozwolenie na użytkowanie budynku po dokonanej rozbudowie w marcu 2007 r. W marcu br. budynek zostanie sprzedany. Jaką stawkę można zastosować?

Becikowe w powijakach

Stołeczny ratusz alarmuje: kobiety, które niedawno zaszły w ciążę, muszą już zgłaszać się do lekarzy po zaświadczenie. Bez niego po 1 listopada nie dostaną becikowego. Ale wzoru zaświadczenia dotąd nie ma - wytyka "Życie Warszawy".

Nowe uprawnienia dla akcjonariuszy mniejszościowych

Od 3 sierpnia 2009 r. akcjonariusze mniejszościowi spółek publicznych uzyskają nowe uprawnienia. Ułatwią one tym akcjonariuszom wykonywanie przysługujących im praw, w tym uczestnictwa w walnych zgromadzeniach. To jedne z najważniejszych dla nich zmian, wprowadzonych nowelizacją Kodeksu spółek handlowych. W następnym numerze „MONITORA księgowego” przedstawimy nowe obowiązki dla spółek wynikające z tej nowelizacji.

Świadczenia pracownicze w MSR nr 19 i w polskim prawie bilansowym

Problematykę świadczeń pracowniczych wprowadza do polskiego prawa bilansowego nowelizacja ustawy o rachunkowości, która weszła w życie w tym zakresie od 1 stycznia 2009 r. Dotychczas do rezerw z tytułu długo- i krótkoterminowych świadczeń pracowniczych odnosiły się tylko przepisy MSR nr 19 „Świadczenia pracownicze”.

VAT-7D za I kwartał 2009 r.

Do 27 kwietnia 2009 r. (termin przesunięty, bo 25 kwietnia przypada w sobotę) podatnicy, którzy wybrali rozliczenia kwartalne od I kwartału 2009 r., mają obowiązek złożyć deklarację VAT-7D za I kwartał 2009 r.

REKLAMA