REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

E-deklaracje wciąż wpływają do fiskusa

Termin składania rocznych zeznań podatkowych minął z końcem kwietnia, mimo to do fiskusa nadal wpływają spóźnione e-deklaracje.

Za wykupienie polisy zdrowotnej - ulga podatkowa

W tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia ma podjąć decyzję w sprawie wprowadzania systemu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Ma on zacząć obowiązywać od 2010 roku.

Udzielanie pożyczek poza systemem bankowym

Czy pożyczka udzielona przez pożyczkodawcę, stanowiąca usługę pośrednictwa finansowego sklasyfikowaną w PKWIU 65.22.10, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w Polsce na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w zw. z poz. nr 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT?

Fiskus określi, kto jest konkubentem

Rodzice żyjący w konkubinacie i wychowujący wspólnie dziecko nie mogą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia PIT przewidzianego dla samotnych rodziców - pisze "Gazeta Prawna".

REKLAMA

Bezzwrotna pomoc dla mikroprzedsiębiorstw na wsi

Od 5 maja br. osoby fizyczne i firmy mogą składać wnioski o przyznanie unijnej pomocy dla mikroprzedsiębiorstw. Jest przeznaczona na utworzenie nowych miejsc pracy na terenach wiejskich.

Ulgi w spłacie podatków dla firm zatrudniających niepełnosprawnych

Nowe rozporządzenie resortu finansów określi zasady przyznawania ulg w spłacie podatków przedsiębiorcom zatrudniającym osoby w niekorzystnej sytuacji i osoby niepełnosprawne.

Ewidencja dochodów zrealizowanych, lecz nieprzelanych do budżetu

Jak zaksięgować (w organie i w jednostce budżetowej) dochody gminnego ośrodka pomocy społecznej, które nie zostały odprowadzone na koniec roku na konto jednostki samorządu terytorialnego? Jak należy wykazać to w sprawozdaniu Rb-27S?

Zadania kontroli skarbowej w zakresie VAT i akcyzy

Jak co roku Ministerstwo Finansów ogłosiło zadania kontroli skarbowej.

REKLAMA

Podatnicy złożyli 79 tys. e-deklaracji

Do północy 30 kwietnia podatnicy złożyli 78972 deklaracje podatkowe przez internet, w tym 77470 bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego - poinformowała rzecznik ministerstwa finansów Magdalena Kobos.

Jak wyliczyć pensje w 2009 r.

Zmiany w wyliczaniu pensji w 2009 r. dotyczą m.in. 2 nowych stawek skali podatkowej: 18% i 32%.

Fiskus nie lubi pytań od podatników

Centrum im. Adama Smitha i firma SARE specjalizująca się w marketingu elektronicznym wzięły pod lupę 51 urzędów skarbowych z województwa mazowieckiego - pisze "Gazeta Wyborcza".

Ostatni dzień na złożenie PIT

Zeznania PIT za 2008 rok podatnicy muszą złożyć najpóźniej dziś do północy. W zależności od uzyskanych dochodów należy złożyć: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38. Za niezłożenie zeznania w terminie podatnik może zostać ukarany przez fiskusa.

Podatkowe kłopoty z pożyczkami w walucie

Podatnicy zawierający pożyczki w walucie obcej mogą mieć kłopot z ustaleniem podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przepisy nie zawierają wytycznych, jak przeliczać takie transakcje.

Jak nabywca rozlicza faktury korygujące

Otrzymujemy faktury korygujące zarówno zmniejszające, jak i zwiększające podatek naliczony. Czy wszystkie możemy rozliczać w miesiącu ich otrzymania?

Ostatki PIT-owe

Tylko do 30 kwietnia do północy można było złożyć (lub wysłać) swojego PIT-a za 2008 r. bez ryzyka konsekwencji karno-skarbowych. Złożenie PIT-a po terminie może być dla podatnika bolesne.

Podatek od środków transportowych - samochody ciężarowe

Podatek od środków transportowych jest podatkiem lokalnym, który sprawia pewne trudności jego podatnikom, a w szczególności tym, którzy rozpoczynają jego płacenie. Problemy sprawia przede wszystkim wyliczenie jego wysokości, oraz czasami miejsce i termin jego płacenia.

Rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrdenie do 15 maja

Tylko do 15 maja rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie bez żadnych konsekwencji finansowych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apeluje, by rolnicy nie zwlekali z dostarczeniem tych dokumentów.

Pięć lat w UE z punktu widzenia podatników

Dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej podatnicy mogą walczyć o swoje prawa przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. To właśnie orzeczeniu ETS zawdzięczamy np. obniżenie do "europejskiego" poziomu stawek akcyzy na samochody sprowadzane z innych krajów UE - wskazują eksperci podatkowi.

Od 1 lipca 2009 r. zgłoszenia celne tylko elektronicznie

Już od 1 lipca 2009 r. przedsiębiorcy będą musieli dokonywać wywozowych zgłoszeń celnych w formie elektronicznej. Już dziś warto się do tego przygotować.

Przychód dla udziałowca przy podwyższeniu kapitału

Udziałowiec spółki z o.o. planuje dokonać podwyższenia jej kapitału zakładowego, przez wniesienie do niej środka trwałego w postaci nieruchomości. Nieruchomość nie jest przedsiębiorstwem ani zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Podwyższenie kapitału skutkować będzie podwyższeniem wartości dotychczasowych udziałów. Czy dla spółki, której podniesiony będzie kapitał zakładowy, w takim przypadku powstanie przychód? Czy przychód powstanie dla spółki wnoszącej ten wkład?

Komisja Europejska chce poprawić unijne "dobre praktyki podatkowe"

Komisja Europejska chce, by państwa UE zwiększyły przejrzystość swoich systemów podatkowych, poprawiły wymianę informacji i uczciwą konkurencję podatkową - wynika z opublikowanego komunikatu KE dotyczącego tzw. "dobrych praktyk podatkowych".

Możliwa kolejna opłata w cenie paliwa

Możliwe, że w przyszłym roku w cenę paliwa wejdzie nowy podatek. Ministerstwo Gospodarki chciałoby w ten sposób stworzyć i utrzymywać system interwencyjnych zapasów paliwa, niezbędnych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - informuje "Gazeta Prawna".

Czy obligacje są opodatkowane PIT

Co do zasady dochody z obligacji podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jeżeli jednak nabywasz obligacje od Skarbu Państwa a nie na giełdzie dochody są zwolnione.

Ewidencja gruntu decyduje o niższej stawce podatku od nieruchomości

O podatku od nieruchomości dla budynków w pierwszej kolejności decyduje ewidencja gruntów i budynków. Jeśli jej nie ma, o stawce podatku przesądzają kryteria przyjęte w prawie budowlanym.

Złożono ponad 47 tys. elektronicznych deklaracji bez e-podpisu

Do południa w poniedziałek podatnicy, którzy nie posiadają tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego, złożyli 47 074 deklaracji PIT-37 przez internet - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

Nowe zasady odliczania VAT od aut i paliwa

Ustawa o VAT w zakresie odliczania VAT od zakupu samochodów i paliwa do nich będzie znowelizowana. Będzie ona uwzględniać zarówno orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, jak i sądów krajowych.

PB: Miliardy czekają na Polaków

Polscy emigranci nadpłacili obcym urzędom skarbowym 5,5 mld zł. To konsekwencja wpłacania przez te osoby zbyt wysokich zaliczek na podatek dochodowy. Te pieniądze można odzyskać, informuje "Puls Biznesu".

Rozliczanie ryczałtu i diety w delegacji zagranicznej

Pracownik wyjechał w delegację zagraniczną (Niemcy/Belgia). Nie ma rachunku za noclegi. Czy w związku z tym przysługuje mu ryczałt? Jeśli tak, to jak go policzyć - odrębnie dla każdego z krajów (są inne limity ryczałtu)? Jak ustalić przysługującą mu dietę - czy też naliczać osobno na pobyt w każdym kraju?

Jak małżonkowie odliczą ulgę na internet

Małżonkowie, którzy posiadają faktury za internet na swoje nazwiska, mogą oboje skorzystać z ulgi. Nieistotne jest, czyje dane - męża czy żony - widnieją na dowodzie wpłaty za sieć.

Wyższa składka dla firm korzystających z pomocy

Pracodawcy, którzy skorzystają z dopłat do wynagrodzeń pracowników, będą musieli odprowadzać dwukrotnie wyższą składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jak rozliczać krajowe podróże służbowe

Co jest warunkiem zwolnienia od podatku świadczeń należnych z tytułu podróży służbowej? Kiedy dokonać rozliczenia podróży służbowej?

ZUS umorzy zaległe składki przedsiębiorczych matek

Osoby przebywające na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, które prowadzą dodatkowo firmę, nie muszą opłacać do ZUS składek z tego tytułu.

Właściciele ponad 50 ha ziemi zapłacą wyższe składki

Właściciele ponad 50 ha ziemi będą płacili wyższe składki - zakłada ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, która teraz trafi do prezydenta. Sejm przyjął w piątek jedyną poprawkę Senatu do tej ustawy.

Jak podatkowo potraktować dotacje i refundacje z urzędu pracy

Czy dobrze rozumiem, że dotacja z urzędu pracy na zakup środków trwałych nie jest przychodem podatkowym, a późniejsze odpisy nie są kosztem? Czy z kolei refundacje wynagrodzeń są przychodem podatkowym, a wynagrodzenia stanowią koszt uzyskania przychodu?

Podatkowe kłopoty z pożyczkami w walucie

Podatnicy zawierający pożyczki w walucie obcej mogą mieć kłopot z ustaleniem podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przepisy nie zawierają wytycznych, jak przeliczać takie transakcje.

Umorzony kredyt jest opodatkowany

Kwota umorzonego kredytu stanowi przychód dla pożyczkobiorcy, a sposób jego opodatkowania zależy od celu, na jaki został zaciągnięty kredyt.

Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i jego ewidencja

Wkrótce upływa pierwszy obowiązkowy termin związany z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych. Do końca maja jednostki muszą przekazać równowartość 75% naliczonego odpisu podstawowego na rachunek bankowy funduszu. Na przekazanie następnej raty mają czas do 30 września, ale całą kwotę odpisu na 2009 r. należy wyliczyć już teraz.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków z uwagi na przedawnienie

Moi rodzice zmarli w 1995 r.. Dotąd nie przeprowadziłem postępowania spadkowego i nie składałem żadnej deklaracji podatkowej ani nie płaciłem podatku od spadku. Czy jeżeli teraz uzyskam stwierdzenie nabycia spadku, to będę musiał płacić podatek?

Certyfikat księgowego według nowych zasad

Osoby ubiegające się o przyznanie certyfikatu księgowego będą musiały złożyć dodatkowo zaświadczenie o niekaralności.

Turysta powinien otrzymać zwrot VAT na konto

Podróżni spoza UE, którzy chcą odzyskać VAT od zakupów dokonanych w Polsce, powinni otrzymać zwrot również w formie przelewu od sprzedawcy.

Leasing - krajowy standard rachunkowości

Zasady wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych oraz kryteria prezentacji i ujawnień w sprawozdaniu finansowym aktywów i zobowiązań oraz kosztów i przychodów wynikających z umów leasingu, najmu i dzierżawy, o których mowa w art. 3 ust. 4 i 5 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.), określa Krajowy Standard Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa”.

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy - kaucja dla zamawiającego

Z jakich form zabezpieczenia może skorzystać zamawiający? Kiedy i w jakiej wysokości wykonawca wnosi zabezpieczenie? Czy możliwa jest zmiana formy zabezpieczenia i w jakich przypadkach? Odpowiedzi na te pytania poparte są praktycznymi przykładami.

Samotny rodzic musi rozliczyć się w terminie

Aby skorzystać z preferencji dla osób samotnie wychowujących dziecko, podatnik musi złożyć zeznanie roczne do 30 kwietnia i spełnić pozostałe ustawowe warunki.

Mąż płaci za fakturę, ale z ulgi korzysta wspólnie z żoną

Małżonkowie, którzy posiadają faktury za internet na swoje nazwiska, mogą oboje skorzystać z ulgi. Nieistotne jest, czyje dane - męża czy żony - widnieją na dowodzie wpłaty za sieć.

Jaką stawką są opodatkowane usługi utrzymania zieleni

Ponieważ na utrzymanie zieleni są stosowane różne stawki VAT, proszę o interpretację, jaka powinna być zastosowana stawka VAT na utrzymanie zieleni miejskiej, przyulicznej oraz parków w mieście.

Ekopodatek zamiast akcyzy

Resort finansów chce wprowadzić podatek ekologiczny zamiast akcyzy od samochodów. Podatek ekologiczny będzie uzależniony m.in. od emisji CO2 lub pojemności silnika. Nowa opłata będzie pobierana co roku i będzie wzrastać wraz z wiekiem auta.

Problem z 1 proc. podatku

Z powodu zaniedbania urzędników część organizacji pożytku publicznego może nie otrzymać pieniędzy z darowizn - wytyka "Rzeczpospolita".

ZUS odda pracownikom nadpłacone składki

Ubezpieczeni mają nieco ponad dwa tygodnie na złożenie do ZUS wniosku o zwrot nadpłaconych składek.

Potrzebne ulgi podatkowe na emeryturę i leki

Podatnicy chcieliby wprowadzenia ulgi związanej z oszczędzaniem na emeryturę oraz powszechnej ulgi na zakup leków - wynika z przeprowadzonej sondy.

Koszty ubezpieczenia siedziby w księgach rachunkowych

Ubezpieczenie siedziby jednostki wchodzi w zakres ubezpieczeń majątkowych. Ubezpieczenie majątkowe może dotyczyć mienia albo odpowiedzialności cywilnej (art. 821 kodeksu cywilnego).

REKLAMA