REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy wzór zgłoszenia SD-Z2

Od 1 stycznia obowiązuje nowy wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych. Jego złożenie jest warunkiem zwolnienia z podatku najbliższej rodziny.

Jak ewidencjonować ujawniony środek trwały

Na podstawie jakich dokumentów źródłowych i jak prawidłowo ująć w księgach rachunkowych ujawniony (otrzymany jako darowizna) środek trwały będący w używaniu od dwóch lat? Od którego momentu naliczać amortyzację?

Ustalając podatek koszty należy obliczać proporcjonalnie

Podatniczka, która sprzedaje tylko część nieruchomości, dla potrzeb ustalenia dochodu do opodatkowania PIT uwzględnia koszty przypadające proporcjonalnie na sprzedawaną część nieruchomości.

Przepisy dyskryminują niektórych księgowych

Od 1 stycznia przepisy dotyczące certyfikatu księgowego znalazły się w ustawie o rachunkowości. Kryteria określające doświadczenie księgowe dyskryminują bezrobotnych odbywających staż. Okres zatrudnienia w ramach stażu nie jest zaliczany do praktyki przy zdobywaniu uprawnień księgowych.

REKLAMA

Jest wzór na niższe odsetki dla fiskusa

Obowiązuje już wzór na wyliczenie niższych odsetek podatkowych. Obniżone odsetki zapłacą podatnicy, którzy w ciągu siedmiu dni od złożenia korekty deklaracji wpłacą dług z niej wynikający.

Łodzianie wysyłają wnioski do Leszna

Mieszkańcy województwa łódzkiego muszą składać wnioski o interpretacje podatkowe do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, a nie jak dotychczas w Płocku.

Nowe oświadczenia do rozliczeń za 2009 rok

W odniesieniu do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2009 r. będą stosowane zmienione wzory formularzy podatkowych PIT-12, PIT-4R, PIT-11.

Procedury zgodne z prawem UE

Od 2009 roku dostosowano regulacje dotyczące zgłoszeń uproszczonych do zmienionych przepisów rozporządzenia wykonawczego do wspólnotowego kodeksu celnego.

REKLAMA

Złóż PIT-12 do 9 stycznia a rozliczy cię pracodawca - PIT 2008

Przepisy podatkowe pozwalają w niektórych sytuacjach na to by rocznego PITa wypełnił i złożył za podatnika płatnik miesięcznych zaliczek. Chcesz by rocznego PITa wypełnił za Ciebie pracodawca? Złóż pracodawcy PIT-12 najpóźniej 9 stycznia.

Złóż PIT-12 przed 10 stycznia a rozliczy cię pracodawca - PIT 2009

Wniosek o rozliczenie podatkowe przez pracodawcę do końca tygodnia

Pracownicy, którzy chcą, by firma rozliczyła za nich podatki, muszą do końca tego tygodnia złożyć pracodawcy odpowiednie zawiadomienie. W tym roku po raz ostatni z tej możliwości będą mogły skorzystać także osoby rozliczające ulgę rodzinną.

Pierwsze zaliczki za grudzień dopiero w styczniu 2011 r.

Nowe przepisy o płatności zaliczek na podatek dochodowy za grudzień lub IV kwartał wejdą w życie dopiero w 2010 roku.

Organizatorzy hazardu poniosą wyższe koszty

Od 2009 roku zwiększyły się opłaty za zezwolenie na urządzanie gier i zakładów wzajemnych oraz za złożenie egzaminu dla poszczególnych stanowisk lub funkcji przy ich organizacji.

Już obowiązuje nowy wzór zgłoszenia SD-Z2

Od 1 stycznia obowiązuje nowy wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych. Jego złożenie jest warunkiem zwolnienia z podatku najbliższej rodziny.

Podatek importowy będzie rozliczany na specjalnym druku

Możliwe jest już rozliczanie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w specjalnej deklaracji dla importu towarów - VAT-IM.

Jak rozliczyć wykorzystanie przez pracownika samochodu do celów prywatnych

Pracownik za naszą zgodą wykorzystał samochód do celów prywatnych. Nie ponosi za to żadnej opłaty, tylko mamy go obciążyć kosztami benzyny. Czy powinniśmy rozliczyć to w VAT?

Jak prawidłowo przedłużyć wadium w zamówieniu publicznym

Czy dla skutecznego przedłużenia wadium w formie gwarancji bankowej wystarczy powiadomienie zamawiającego, czy też wykonawca powinien dostarczyć odpowiedni dokument potwierdzający fakt przedłużenia gwarancji?

Korekta VAT od zakupu paliwa wywołuje skutki w podatku dochodowym

W ciągu pięciu lat organy podatkowe i organy kontroli skarbowej mogą kontrolować poprawność zaliczenia nieodliczonego VAT od zakupu paliwa do kosztów uzyskania przychodów. Czy w związku z ostatnio wydanym wyrokiem przez ETS opłaca się korygować VAT?

Emerytura z Wielkiej Brytanii - jak i gdzie jest opodatkowana

Dochody osoby zamieszkałej w Polsce z tytułu świadczenia emerytalno-rentowego, otrzymywanego z Anglii z tytułu wcześniej wykonywanej pracy w zawodzie górnika, podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce. Tak uznał Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich w interpretacji z 2 lipca 2007 r., nr PD/415-20/07.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości - ochrona danych

Najnowsza nowelizacja ustawy o rachunkowości wprowadza zmiany dotyczące przechowywania dowodów księgowych i dokumentów inwentaryzacyjnych.

Czy trzeba ująć w sprawozdaniu odsetki od kredytu

Czy powinniśmy ująć w bilansie odsetki od zaciągniętego kredytu, których termin spłaty jeszcze nie nadszedł? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Jak rozliczyć koszty związane z zaniechaną inwestycją

Nasza spółka z o.o. poniosła koszty prac projektowych nad systemem informatycznym. Po jego uruchomieniu system ten miał stanowić wartość niematerialną i prawną. Obecnie spółka podjęła decyzję o zaprzestaniu tych prac. Czy poniesione dotychczas wydatki spółka może zaliczyć do kosztów? Czy należy skorygować VAT odliczony od tej inwestycji?

Termin płatności długu celnego będzie można odroczyć

Podatnik, który zostanie powiadomiony o długu celnym, będzie musiał go zapłacić w ciągu dziesięciu dni od momentu powiadomienia. W niektórych przypadkach termin płatności będzie mógł być odroczony.

Kwoty powyżej 200 zł będą opodatkowane według skali

Od 1 stycznia umowy o dzieło i zlecenia do 200 zł są opodatkowane ryczałtem. Kwoty miesięcznych wypłat przekraczających limit podlegają skali podatkowej.

W styczniu trzeba wybrać formę opodatkowania i złożyć pierwsze deklaracje rozliczeniowe

Do końca stycznia czas na rozliczenie mają przedsiębiorcy korzystający z uproszczonych form opodatkowania, natomiast do 20 stycznia można zgłosić lub zmienić formę opodatkowania.

Wycena budynków mało wiarygodna

Nieruchomości dla celów sprawozdania mogą być wyceniane w odmienny sposób. Ten sam budynek w sprawozdaniach może przedstawiać różną wartość. Konieczna jest analiza sprawozdania, aby właściwie ocenić sytuację jednostki.

Rozliczamy się wspólnie na PIT-36 - PIT 2009

Rozliczamy się wspólnie na PIT-36 - PIT 2011

Rozliczamy się wspólnie na PIT-36 - PIT-y 2008

Rozliczamy się wspólnie na PIT-36

Rozliczamy się indywidualnie na PIT-36

Na formularzu PIT-36 rozliczamy się gdy nasze dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a jednocześnie nie mieszczą się w zakresie PIT-37.

Rozliczamy się indywidualnie na PIT-36 - PIT 2009

Na formularzu PIT-36 rozliczamy się gdy nasze dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a jednocześnie nie mieszczą się w zakresie PIT-37.

Rozliczamy się indywidualnie na PIT-36 - PIT-y 2008

Na formularzu PIT-36 rozliczamy się gdy nasze dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a jednocześnie nie mieszczą się w zakresie PIT-37.

Jak są opodatkowane dochody z najmu na zasadach ogólnych

Nie złożyłeś w terminie zeznania - nie zapomnij o czynnym żalu - PIT-y 2008

Jeżeli nie wywiążesz się w terminie z obowiązku złożenia zeznania rocznego za 2008 r., możesz być zagrożony odpowiedzialnością karną. Istnieje sposób uwolnienia się od tego ryzyka – czynny żal.

Nie złożyłeś w terminie zeznania - pamiętaj o czynnym żalu

Jeżeli nie wywiążesz się w terminie z obowiązku złożenia rocznego PIT-a, możesz być zagrożony odpowiedzialnością karną. Istnieje sposób uwolnienia się od tego ryzyka – czynny żal.

Jak rozliczyć zakupy służbowe opłacone prywatnymi pieniędzmi pracownika

Często zdarza się sytuacja, że pracownik dokonuje zakupów służbowych na potrzeby działalności jednostki za swoje własne pieniądze. Następnie po przedłożeniu w księgowości faktur zakupu (wystawionych na organizację) otrzymuje zwrot poniesionych wydatków. Wypisuje się wtedy dokument - Kasa wypłaci (KW) i pracownik kwituje, że otrzymał gotówkę za zrobione zakupy.

Czy wynajem mieszkania dla pracowników jest dla nich przychodem

Firma wynajmuje trzy umeblowane mieszkania dla swoich pracowników pochodzących z innej miejscowości. Mieszkania wynajmowane są na rachunki od osób niebędących czynnymi podatnikami VAT. Jak rozliczyć taki wynajem, jeżeli jedno mieszkanie jest wynajmowane dla jednego pracownika? A jak, gdy wynajmowane jest dla kilku pracowników? Czy wartość wynajmu należy doliczyć do dochodu pracownika? Czy taki wydatek jest dla nas kosztem uzyskania przychodów?

Dłuższy termin na zgłoszenie nabycia rzeczy i praw majątkowych

Co zmieni się w ustawie o podatku od spadków i darowizn od 1 stycznia 2009 r.? Jaki będzie termin na zgłoszenie w urzędzie skarbowym nabycia własności rzeczy i praw?

Dochody budżetu samorządu z subwencji

Nadanie części subwencji ogólnej określonego charakteru nie ogranicza możliwości samorządu terytorialnego do wydatkowania tych środków na inne cele. Rady gminy, rady powiatu czy sejmiku województwa mają prawo decydować o przeznaczeniu środków otrzymanych w formie subwencji ogólnej.

PIT-8C zostanie wysłany przez biura maklerskie do końca lutego

Informacja PIT-8C wystawiana przez biura maklerskie jest podstawowym dokumentem potrzebnym do rozliczenia przychodów z zakończonych inwestycji giełdowych.

Emerytury kapitałowe z podatkiem

Emerytury kapitałowe wypłacane z OFE będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na takich samych zasadach jak zwykłe emerytury i renty.

Jak przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego - PIT 2012 / 2013

Warto mieć wpływ (choćby 1%-owy) na to jak zostanie wykorzystany nasz podatek. Dlatego trzeba wiedzieć w jaki sposób i komu można ten 1% swego podatku przekazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.

Jak przekazać 1% swego podatku organizacji pożytku publicznego - PIT-y 2008

Warto mieć wpływ (choćby 1%-owy) na to jak zostanie wykorzystany nasz podatek. Dlatego trzeba wiedzieć w jaki sposób i komu można ten 1% swego podatku przekazać.

Jak przekazać 1% swego podatku organizacji pożytku publicznego - PIT 2009

Warto mieć wpływ (choćby 1%-owy) na to jak zostanie wykorzystany nasz podatek. Dlatego trzeba wiedzieć w jaki sposób i komu można ten 1% swego podatku przekazać.

Który PIT dla kogo? - PIT 2011

Wybór właściwego formularza lub formularzy do rozliczenia swoich dochodów (przychodów) nie zawsze jest prostą sprawą. Czasem wystarczy nam jeden formularz, a bywają sytuacje, że oprócz trzech zasadniczych PIT-ów musimy złożyć również kilka załączników. A zatem który PIT dla kogo?

Który PIT dla kogo?

Wybór właściwego formularza lub formularzy do rozliczenia swoich dochodów (przychodów) nie zawsze jest prostą sprawą. Czasem wystarczy nam jeden formularz, a bywają sytuacje, że oprócz trzech zasadniczych PIT-ów musimy złożyć również kilka załączników. A zatem który PIT dla kogo?

Jak nie stracić prawa do ulgi w podatku od spadków i darowizn mimo sprzedaży mieszkania

W 2004 roku dostałam darowizną mieszkanie od dziadków. Nie płaciłam podatku od darowizny bo skorzystałam ze zwolnienia. W paragrafie 7 aktu notarialnego jest zapis, iż powinnam mieszkać w tym mieszkaniu przez 5 lat, tzn. do dnia 31.03.2009 r. . Jednak z uwagi na uciążliwych sąsiadów (często zgłaszane na policję bójki, libacje alkoholowe, zaczepki) musiałam wyprowadzić się z tego mieszkania. Teraz mieszkam w innym mieszkaniu - tamto sprzedałam. Czy nie będę miała problemów z fiskusem?

Jak prawidłowo przeprowadzić likwidację środków trwałych

Środki trwałe używane są w każdym profilu działalności, ale największe znaczenie mają w jednostkach prowadzących działalność wytwórczą. Z biegiem czasu ulegają one zużyciu lub zniszczeniu. W związku z brakiem celowości dalszego używania jednostka powinna dokonać likwidacji środka trwałego.

Jak dokumentować usługę transportową o charakterze ciągłym

Czy za usługi transportowe świadczone firmie we wrześniu mogę wystawić fakturę z datą 1 października, a data sprzedaży wrzesień? Otrzymałam wykaz dni, kiedy usługa była świadczona. Właściwie codziennie była jakaś trasa. Teraz mam wystawić fakturę zbiorczą za cały miesiąc - czy powinnam wystawiać fakturę co 7 dni od dnia wykonanej usługi? Czy potraktować miesiąc jako całość i wystawić jedną fakturę w ciągu 7 dni od zakończenia miesiąca?

REKLAMA