REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wychowywanie dzieci daje ulgę (podatkową)

Ulga prorodzinna, zwana też ulgą na dzieci, to najkorzystniejsza obecnie ulga podatkowa. Każdy podatnik wychowujący dzieci może w swoim PIT za rok 2008 odliczyć od podatku dochodowego kwotę 1173,70 na jedno wychowywane dziecko.

W leasingu zwrotnym zysk lub stratę ze sprzedaży trzeba rozliczyć w czasie

Jeżeli spółka sprzeda środek trwały, a następnie zawrze z nabywcą umowę leasingu, mamy do czynienia z leasingiem zwrotnym. Ewentualne straty lub zyski ze sprzedaży tego aktywa w przypadku finansowego charakteru umowy należy rozliczyć w czasie.

Czy zbywca udziału w spadku płaci podatek

Podatnik jest jednym z dwóch spadkobierców, którzy odziedziczyli spadek po dalekim krewnym. Nie czekając na dział spadku, sprzedał swój udział spadkowy na rzecz drugiego spadkobiercy. Podatnik nie wie, czy w związku z tym powinien złożyć zeznanie na potrzeby podatku od spadków i darowizn?

Jak zaklasyfikować zakup książki wydanej w formie płyty CD

Jesteśmy jednostką budżetową. W jakim paragrafie klasyfikacji wydatków budżetowych należy ująć zakup książki wydanej w formie płyty CD - w § 4240, czy w 4210?

REKLAMA

Jak mali podatnicy mogą rozliczać VAT

Zdefiniowani w ustawie o VAT mali podatnicy mają prawo do rozliczania podatku w oparciu o szczególne zasady. Mogą skorzystać z kilku udogodnień.

Duże zapotrzebowanie na księgowych

Księgowym i fachowcom od rachunkowości bezrobocie raczej nie grozi. Absolwenci Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego zatrudniani są niemal natychmiast po ukończeniu studiów.

Jak przejść z ksiąg rachunkowych na księgę przychodów i rozchodów (i odwrotnie)

Na mocy nowelizacji ustawy o rachunkowości został podniesiony próg przychodów netto ze sprzedaży zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych - z 800 000 euro na 1 200 000 euro. Dlatego niektóre firmy mogą przejść z ksiąg rachunkowych na PKPiR. Jak prawidłowo to zrobić?

Od nowego roku bony zwolnione z podatku

Bony, talony oraz refundacja poniesionych przez pracownika wydatków będą objęte limitowanym zwolnieniem podatkowym.

REKLAMA

Nadal będziemy zgłaszać spadki

Ani Ministerstwo Finansów, ani posłowie nie chcą likwidować obowiązku zgłoszenia w urzędzie skarbowym nabycia spadku i darowizny.

Budżet zyskał na podatkach już 146,7 mld zł

Po ośmiu miesiącach dochód skarbu państwa z tytułu wpływów podatkowych zrealizowano w 64,3 proc.

Od stycznia 2009 r. firmy zapłacą mniej za publikację w Monitorze Polskim B

W 2009 roku do Monitora Polskiego B firmy będą mogły przesyłać sprawozdania finansowe drogą elektroniczną. Niezbędny będzie do tego podpis elektroniczny.

Zwolnienie z podatku od darowizn nie obejmuje nabycia majątku od zięcia, synowej lub teściów

Chciałbym przekazać działkę synowi w drodze darowizny - czy jeżeli daruję też synowej, to będzie to korzystne podatkowo ?

Pomyliłem formularz. Czy skorzystam z ulgi?

Chciałem skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny (dostałem darowiznę od rodziców) ale pomyliłem formularz SD-1 z SD-3. Czy zwolnienie mi przepadło ?

Kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn

Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej tzw. kwoty wolne.

Najbliższa rodzina nie płaci podatku od spadku ani darowizny

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zwalnia całkowicie od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez członków tzw. zerowej grupy podatkowej. Chodzi tu o małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki …), wstępnych (rodziców, dziadków, pradziadków ..), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Rodzina adopcyjna też korzysta z ulgi.

Które przychody są zwolnione z PIT

Są kategorie przychodów, które choć podlegają ustawie o PIT, to jednak są przez tę ustawę zwolnione z podatku dochodowego - jest ich grubo ponad 100. Warto znać te zwolnienia, a przynajmniej sprawdzić, czy nie są tam wymienione nasze przychody.

Ulga abolicyjna

Jeżeli w 2008 roku pracowałeś za granicą (lub uzyskiwałeś tam dochody z działalności gospodarczej) możesz skorzystać z ulgi abolicyjnej. Jednak masz prawo do tej ulgi tylko wtedy, gdy Twoje zagraniczne dochody zostały poddane niekorzystnej metodzie unikania podwójnego opodatkowania – tzw. metodzie odliczenia proporcjonalnego.

Co nie podlega opodatkowaniu PIT

Jest kilka kategorii przychodów osób fizycznych, które nie podlegają opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warto je znać.

Krótkoterminowe świadczenia pracownicze w świetle MSR 19

Co może być przedmiotem świadczeń należnych pracownikowi? Czy świadczenie należy się także prezesowi firmy? Jak wycenić wartość świadczeń? Czy świadczenia za wypracowanie zysku obciąża zysk netto? Czy ujawniać wartość tych świadczeń w sprawozdaniu finansowym?

Sprzedajemy odziedziczony dom bez podatku

Sprzedaż nabytego w drodze spadku i darowizny domu lub innej nieruchomości jest wolna od podatku dochodowego jeżeli nabycie miało miejsce przed 1 stycznia 2007 r.. Natomiast jeżeli nabycie nieodpłatne miało miejsce po tej dacie trzeba zapłacić 19% podatku dochodowego. Można tego uniknąć czekając z nabyciem 5 lat lub gdy jest zameldowany w tym domu ponad 12 miesięcy.

Jakie czynności są zwolnione z VAT

Istnieje szereg czynności, towarów i usług, które zostały zwolnione z VAT. Podlegają one zwolnieniu zawsze, niezależnie od tego, kto i w jakich okolicznościach je wykonuje.

Komu przysługuje zwolnienie podmiotowe w VAT

Nie wszyscy, którzy podejmują czynności podlegające opodatkowaniu VAT muszą być podatnikami VAT. O ile nie przekroczysz ustawowego limitu obrotów z tytułu sprzedaży opodatkowanej (do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku) masz prawo korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego.

Co nie podlega opodatkowaniu VAT

Opodatkowaniu VAT podlega prawie wszystko. Prawie.

Zasady odliczania w VAT

Podatnik VAT ma podstawowe prawo odliczenia VAT naliczonego (zapłaconego w cenie nabywanych towarów i usług). Może to zrobić, jeżeli te towary i usługi są wykorzystywane przez tegoż podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Kiedy przysługuje zwolnienie z VAT

Czy od 2008 r. zwolnienie od podatku od towarów i usług, o którym mowa w znowelizowanym art. 113 ust. 1 ustawy o VAT ma zastosowanie do podatników,u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w 2007 r. nowego limitu uprawniającego do tego zwolnienia, określonego w kwocie 50.000 zł pomimo przekroczenia kwoty 39.700 zł?

Od 1 listopada 2008 r. kasy fiskalne dla nowych podatników

Począwszy od 1 listopada 2008 r. nowe kategorie podatników muszą rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży kasą fiskalną. Pamiętaj, że do tego czasu powinieneś dopełnić pewnych formalności, aby moc skorzystać z ulgi.

Ulga z tytułu zakupu kasy fiskalnej

Przedsiębiorcy zobowiązani do stosowania kasy fiskalnej mają możliwość skorzystania z ulgi z tytułu zakupu takiej kasy.

Ulgi i zwolnienia w obrocie nieruchomościami

Osoby, które zbywają i nabywają  nieruchomości, czy to formie sprzedaży, spadku czy darowizny muszą liczyć się z zapłatą podatków. Jednak czasem można skorzystać z ulg i zwolnień podatkowych przy tych transakacjach, a nawet nie zapłacić podatku wcale. Dowiedz się kiedy.

Zwolnienia w podatku od środków transportowych

Sprawdź czy musisz płacić podatek od środków transportowych

Ulgi i zwolnienia w podatku od nieruchomości

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają zasadniczo grunty, budynki lub ich części. Podatkowi podlegają też budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje jednak szereg wyłączeń i zwolnień z tego podatku. 

Zwolnienia z podatku leśnego

Opodatkowaniu podatkiem leśnym podlegają określone w ustawie lasy, z wyjątkiem lasów zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna. Niektórzy właściciele lub posiadacze lasów są zwolnieni z tego podatku.

Ulgi w podatku rolnym

Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają użytki rolne oprócz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Podatnicy podatku rolnego mogą skorzystać z kilku ulg. Jakie to ulgi ?

Zwolnienia z podatku rolnego

Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako:-  użytki rolne lub
- grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych,z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Jest jednak sporo wyjątków od tej zasady.

W budżetówce nie będzie zwolnień

Większość pracowników zatrudnionych w zakładach budżetowych i gospodarstwach pomocniczych znajdzie pracę w nowych jednostkach, które przejmą ich zadania. Projekt nowej ustawy o finansach publicznych nie przewiduje bowiem likwidacji zadań. Nie będzie też zapowiadanej likwidacji funduszy ochrony środowiska.

Wspierasz pożyteczne cele - możesz odliczyć te darowizny

Jeżeli dokonujemy darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego - możemy odliczyć je od dochodu przed opodatkowaniem. Limit odliczenia to 6% naszego dochodu, przy czym sumuje się odliczane darowizny z na cele kultu religijnego i wartość darowizn krwi. Poznaj zasady tego odliczenia.

Limity ulg w PIT

Przegląd limitów wszystkich ulg i odliczeń obowiązujących w 2008 roku w podatku dochodowym od osób fizycznych w dwóch tabelach. Pierwsza dotyczy odliczeń od dochodu a druga odliczeń od podatku.

Jakie dokumenty są potrzebne do skorzystania z ulg

Jeżeli korzystamy z ulg i odliczeń i nie chcemy mieć przykrych niespodzianek ze strony fiskusa zgromadźmy odpowiednie dokumenty.

Zwracasz co nie Twoje - masz ulgę

Zdarzają się sytuacje, że otrzymaliśmy coś, co nam nie przysługiwało. Będzie to np. pomyłkowa wypłata zbyt dużego wynagrodzenia, emerytury, czy np. zasiłku. Gdy zwrócimy nienależnie pobrane świadczenie, które uprzednio zwiększyło nasz dochód dochód podlegający opodatkowaniu - możemy odliczyć ten zwrot od dochodu.Powracamy wtedy do sytuacji sprzed otrzymamy nienależnego świadczenia.

Ulga odsetkowa dla kontynuujących

Jeżeli wziąłeś kredyt mieszkaniowy do końca 2006 r. (liczy się data podpisania umowy kredytowej a nie faktycznej wypłaty środków z kredytu) możesz korzystać z ulgi odsetkowej aż do końca 2027 roku. 

Kto może ubiegać się skutecznie o zwrot VAT za materiały budowlane ?

Jeżeli budowałeś (budujesz) lub remontowałeś swój dom lub mieszkanie tzw. systemem gospodarczym możesz ubiegać się o zwrot części VAT zawartego w cenie większości użytych materiałów budowlanych.

Honorowi krwiodawcy mają swoją ulgę podatkową

Jeżeli honorowo oddajesz krew możesz odliczyć od swojego rocznego dochodu przed opodatkowaniem kwotę 130 zł za każdy litr oddanej w 2008 roku krwi. Pamiętaj, że nie można odliczyć więcej niż 6% swojego dochodu sumując inne odliczane darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego i na cele kultu religijnego.

Nowa instrukcja SAD

Ministerstwo Finansów wprowadziło nową wersję "Instrukcji wypełaniania zgłoszeń celnych".

Jak ustalić wartość początkową środka trwałego sfinansowanego kredytem

Spółka zaciągnęła kredyt na zakup środka trwałego (maszyny). Poszczególne raty kredytu są płatne do 15 dnia każdego miesiąca. Maszynę oddano do użytku 1 czerwca. Jak ustalić jej wartość początkową, jeżeli ostatnia rata przed oddaniem maszyny do użytkowania została zapłacona 15 maja? Czy za dwa tygodnie (od 16 do 31 maja) należy doliczyć niezapłacone odsetki i zwiększać wartość początkową maszyny?

Za zaległości podatkowe spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie

Wspólnik spółki cywilnej odpowiada solidarnie ze spółką i pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników wynikające z działalności spółki. Zasada ta dotyczy także byłego wspólnika w stosunku do zaległości podatkowych powstałych w okresie, gdy był on wspólnikiem.

Ewidencja składek ZUS zależy od tego, kto je opłaca

Naliczanie i zapłata składek do ZUS następuje w różnych terminach. Konieczna jest więc ich ewidencja za pośrednictwem konta rozrachunki z ZUS.

Czy instalacja gazowa będzie kosztem

Mam zamiar w czerwcu wprowadzić swój samochód jako środek trwały do firmy. Auto spełnia warunki dla samochodów używanych. Czy instalację gazową, którą zakładam również w czerwcu, mogę wrzucić bezpośrednio w koszty?

Jak rozłożyć na raty spłatę VAT

Aby rozłożyć spłatę podatku od towarów i usług na raty, należy wystąpić z wnioskiem do właściwego ze względu na rozliczenia w zakresie VAT naczelnika urzędu skarabowego. Jak umotywować wniosek, aby był skuteczny?

Rosną szanse polskich podatników na odzyskanie nieodliczonego VAT od paliwa

Po rozprawie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości dotyczącej polskich zasad odliczania VAT od paliwa jest duża szansa, że Trybunał zakwestionuje krajowe regulacje.

Więcej celnych uproszczeń dla firm

Firmy posiadające siedziby w różnych państwach członkowskich będą mogły uzyskiwać pojedyncze pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej (SASP).

Ile będą kosztować nowe stawki PIT

8,6 mld zł to koszt dla sektora finansów publicznych wynikający z obniżenia od 2009 roku stawek podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) - szacuje wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch. Według wiceminister, nowa skala PIT będzie kosztowała samorządy 4,2 mld zł.

REKLAMA