REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zagraniczne dochody można pomniejszyć o diety - PIT 2007

Podatnik, który pracował za granicą i ma obowiązek rozliczyć się w Polsce, może w zeznaniu rocznym uwzględnić diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej. Za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, przysługuje odliczenie w wysokości 30 % diety.

Dodatek pielęgnacyjny pozbawia ulgi prorodzinnej

Zamiana zasiłku pielęgnacyjnego na dodatek pielęgnacyjny oznacza utratę prawa do ulgi prorodzinnej. Zdaniem ekspertów przepisy niesłusznie różnicują sytuację rodziców niepełnosprawnych dzieci. Prawo do ulgi zachowują rodzice dzieci, które chociaż przez część roku otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny.

Fiskus zwróci część akcyzy

Osoby, które nadpłaciły akcyzę za sprowadzony z zagranicy używany samochód osobowy, będą mogły ubiegać się o zwrot nadpłaty podatku.

Ewidencja leasingu będzie łatwiejsza

Komitet Standardów przyjął standard krajowy dotyczący ewidencji księgowej umów leasingu.

REKLAMA

Fiskus ułatwił sprzedaż mieszkania bez podatku

Po roku sporów Ministerstwo Finansów zmieniło na korzyść podatników interpretację przepisów w sprawie tzw. ulgi meldunkowej.

Zamiast druku SD-Z1 będzie SD-Z2

Zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych będziemy składać na nowym druku.

Aby uniknąć podatku ukryły w garażu 56,4 mln USD

W Osace zatrzymano dwie siostry, które aby uniknąć zapłacenia podatku spadkowego po śmierci ojca, ukryły w garażu swego domu 5,8 mld jenów ( 56,4 milionów dolarów) - podały dzisiaj media w Tokio.

Decyzja o podwyżce w przyszłym tygodniu

W przyszłym tygodniu po konsultacjach szefa Służby Celnej z dyrektorami izb celnych zapadnie decyzja co do wysokości i podziału podwyżek dla celników.

REKLAMA

Czy nieodpłatne przekazanie ulotek jest opodatkowane VAT

Moja firma przekazała darowiznę w postaci ulotek edukacyjnych do Instytutu Onkologii. Ulotki edukacyjne są zwolnione z VAT, koszty poniesione na ich wydrukowanie są opodatkowane stawką 22%. W związku z tym mam pytanie, czy mogę odliczyć VAT od tych kosztów oraz jak zaksięgować fakturę wewnętrzną z tytułu przekazania darowizny?

Jak księgować refundację składek pracowników niepełnosprawnych

Zatrudniamy pięciu pracowników ogółem, w tym dwie osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym, emeryta na 3/4 etatu oraz na 1/4 etatu osobę, która jest ponadto zatrudniona na cały etat u innego pracodawcy. Do końca 2007 r. nie płaciliśmy za tych pracowników składek na ubezpieczenie emerytalne, rozliczając je w deklaracji DRA jako finansowane z PFRON i z budżetu państwa. Od 2008 r. przysługuje refundacja składek na ubezpieczenia społeczne pracowników niepełnosprawnych. W jaki sposób można uzyskać tę refundację i jak ją zaksięgować? Czy jest opodatkowana?

Księgowi bedą mieli nowy kodeks etyczny

Co to znaczy być dobrym lekarzem, dobrym ślusarzem? Czy ten pozytywny wydźwięk przymiotnika dobry występuje rzeczywiście także w przypadku dobrego księgowego?

Odliczenie VAT zależy od kosztów podatkowych

Podatnik, który poniesione wydatki zaliczył do kosztów uzyskania przychodów, może skorzystać z prawa odliczenia VAT.

Kiedy i jak korzystać z konta 580 "Rozliczenie kosztów produkcji"

Tak zwane konta rozliczeniowe są kontami pomocniczymi. Służą do rozliczenia złożonych transakcji gospodarczych. Takie konta można prowadzić do rozliczenia wynagrodzeń, zakupu, produkcji itp. Ich liczba zależy od charakteru działalności jednostki i uznania kierownictwa.

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń

Mam problem z rozliczeniem nadpłaty wynagrodzenia za lata ubiegłe. Pracownik wyraził zgodę na potrącenie z jego wynagrodzenia w ratach nadpłaconej należności za poprzednie lata.

Które wydatki procesowe można zaliczyć do kosztów

Organy podatkowe nie pozwalają zaliczyć wszystkich wydatków procesowych do kosztów. Problem dotyczy m.in. odszkodowań przyznawanych podatnikom przez sądy.

Roczne rozliczenie CIT

Spółki oraz inne jednostki, które są zobowiązane do rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych, powinny złożyć zeznanie roczne. Dla podmiotów, u których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin złożenia zeznania rocznego CIT-8 upływa z końcem marca.

Rząd przyjął projekt o zwrocie akcyzy za samochody sprowadzane z UE

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o zwrocie nadpłaty akcyzy za samochody sprowadzane z krajów UE - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Fiskusa nie interesują irlandzkie zarobki

Podatnicy, którzy w 2007 roku pracowali tylko w Irlandii i nie uzyskali żadnych dochodów w Polsce, nie muszą zagranicznych zarobków rozliczać w Polsce.

Długa lista przepisów utrudniających życie podatnikom

Ujednolicenie zasad przeliczania kwot w walutach obcych i zniesienie obowiązku przechowywania paragonów – to zmiany, które można łatwo wprowadzić, a budżet na nich nie straci - pisze "Rzeczpospolita".

Czy trzeba zapłacić podatek od przekształconego mieszkania spółdzielczego

Skutki podatkowe przekształcania statusu prawnego mieszkań spółdzielczych budzą wątpliwości. Dlatego też Minister Finansów wydał w tej sprawie 24 stycznia 2008 r. interpretację ogólną (nr DD3/033/5/IMD/08/94).

Czy trzeba zapłacić podatek od przekształconego mieszkania spółdzielczego - PITy 2007

Skutki podatkowe przekształcania statusu prawnego mieszkań spółdzielczych budzą wątpliwości. Dlatego też Minister Finansów wydał w tej sprawie 24 stycznia 2008 r. interpretację ogólną (nr DD3/033/5/IMD/08/94).

Dokument przesłany mailem nie jest fakturą VAT

Faktura przesłana do kontrahenta e-mailem i wydrukowana nie spełnia wymogów ustawy o VAT. W ocenie WSA dokumentem dla celów podatkowych jest tylko faktura w formie papierowej lub elektronicznej. Faktury w formie pliku pdf, html czy pobrane z serwera nie dają podatnikowi prawa do odliczenia podatku.

Nie będzie powrotu do ulgi na kształcenie

Rząd nie planuje wprowadzenia ulgi podatkowej dla osób kształcących się - wynika z odpowiedzi na poselską interpelację.

Skarbowcy chcą abolicji dla siebie

Rozpoczęta wczoraj akcja ostrzegawcza w urzędach skarbowych potrwa przynajmniej do końca kwietnia. Urzędnicy skarbówki wystąpili też do ministra finansów z wnioskiem o objęcie ich ubiegłorocznych zarobków zwolnieniem z podatków.

KIG: projekt nowelizacji VAT nie spełnia oczekiwań

Krajowa Izba Gospodarcza z "zaniepokojeniem" przyjęła rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT. Według Izby, projekt nie spełnia wielu postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców.

Utrzymanie zasobów mieszkaniowych bez CIT

Dochód powstały z tytułu gospodarowania zasobami mieszkaniowymi wolny jest od CIT, o ile przeznaczony będzie na utrzymanie tych zasobów.

Wykup i sprzedaż samochodu będącego przedmiotem leasingu

Od lutego 2005 r. użytkuję w ramach umowy leasingu samochód ciężarowy (umowa leasingu operacyjnego). Samochód ten w dacie zawarcia umowy był traktowany jako uprawniający do odliczania całości VAT, natomiast po zmianie przepisów w sierpniu 2005 r. takiej możliwości nie daje. W związku z powyższym zarejestrowałam umowę leasingu w urzędzie skarbowym i odliczałam VAT w całości. W chwili obecnej, zgodnie z możliwością wynikającą z umowy, dokonałam wykupu tego samochodu. Czy ze względu na fakt rejestracji umowy leasingu mogę odliczyć w całości również VAT od faktury za wykup samochodu? Jaką stawkę VAT należy zastosować w przypadku ewentualnej sprzedaży tego samochodu?

Czy powstają różnice kursowe od faktur wystawionych przez krajowego dostawcę w walucie obcej

Nasza spółka otrzymała fakturę w walucie obcej od krajowego dostawcy posiadającego decyzję dewizową na prowadzenie z nami takich rozliczeń. Czy przy zapłacie za to zobowiązanie powstaną podatkowe różnice kursowe?

Czy od przekazania części majątku spółki należy naliczyć VAT

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów, mam wspólnotę małżeńską z żoną. W ewidencji środków trwałych jesteśmy wpisani jako właściciele niezabudowanej działki w Białej Podlaskiej. Mamy też działkę w Siedlcach częściowo zabudowaną (budynek pod działalność gospodarczą połączony z budynkiem spółki, budynek nie jest jeszcze przyjęty do amortyzacji, nie jest wykończony). Chcemy przekazać część majątku synowi. Uważamy, że jest to przekazanie części majątku firmy. Wcześniej firma zaciągnęła kredyty na budowę budynku w Siedlcach, który jest już spłacony. Czy w takiej sytuacji należy naliczyć VAT? - pyta czytelnik w liście do redakcji GP.

Ulga internetowa: podstawą odliczenia może być duplikat faktury

Zgubienie faktury za internet nie uniemożliwia odliczenia ulgi internetowej. Wystarczy wystąpić z wnioskiem o wystawienie jej duplikatu.

Najnowsze zmiany w sprawozdawczości budżetowej

Minister Finansów rozporządzeniem z 25 stycznia 2008 r. zmienił rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości. Zmiana ta weszła w życie z dniem ogłoszenia, tj. 30 stycznia 2008 r., i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań sporządzanych w 2008 r. z nielicznymi wyjątkami.

Preferencyjne możliwości zatrudniania osób niepełnosprawnych

Jakie są nowe zasady refundacji składek na ubezpieczenie społeczne obowiązujące od 1 stycznia 2008 r.? Jakie są ulgi dla przedsiębiorców? Jakie środki może uzyskać osoba niepełnosprawna prowadząc działalność gospodarczą?

Kto ma obowiązek złożyć informacje IFT-2/IFT-2R

Osoby prawne, dla których rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, powinni do końca marca złożyć informację IFT-2/IFT-2R. To nie jedyny warunek. Jakie są pozostałe?

Darowizny na cele charytatywne nie zostaną zwolnione z VAT

Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia zwolnienia z opodatkowania darowizn rzeczowych dla organizacji pozarządowych.

Ulga przy spadkach stała się pułapką

Od początku 2007 r. najbliższa rodzina jest zwolniona z podatku z tytułu nabytego spadku. Mimo wprowadzenia ulgi, wpływy z tego podatku w 2007 roku są wyższe od wpływów z roku 2006. Źle napisane przepisy powodują, że nie wiadomo, kiedy ulga ma zastosowanie i podatnicy płacą podatek.

Podatnik może zażądać PIT-11

Podatnik, który nie otrzymał od pracodawcy PIT-11, powinien na piśmie poprosić go o przekazanie tego dokumentu. Gdy prośba nie pomoże, podatnik musi sam wypełnić zeznanie roczne.

Będzie więcej czasu na odliczenie podatku naliczonego

Odliczanie VAT przez okres jednego roku zamiast obecnych dwóch miesięcy oraz ryczałt VAT z limitem przychodów 50 tys. euro chce wprowadzić Platforma Obywatelska.

MF w sprawie dochodów spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych

MF określiło znaczenie pojęcia "zasoby mieszkaniowe oraz gospodarka zasobami mieszkaniowymi”. Przytaczamy w całości wspomniane stanowisko MF.

Czy wydatki na bilety miesięczne PKP mogą być kosztem w zeznaniu rocznym - PITy 2007

W zeznaniu rocznym można uwzględnić faktycznie poniesione koszty dojazdu do zakładu pracy udokumentowane imiennymi biletami PKP.

Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z podatku przy sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości nabytej lub wybudowanej w 2007 r. (według przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2007 r.) podlega opodatkowaniu stawką 19%. Dochód ten należy rozliczyć w terminie składania zeznania rocznego, wykazując zryczałtowany podatek z tego tytułu na PIT-36, PIT-36L bądź PIT-38, chyba że podatnik skorzysta z ulgi meldunkowej. Wówczas dochód ze sprzedaży nieruchomości jest zwolniony z opodatkowania. Poniżej wskazujemy, kiedy można skorzystać z tej ulgi.

Jak i kiedy ująć fakturę korygującą koszty zakupu towarów

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zawieram umowy i sprzedaję telefony komórkowe jednego z operatorów sieci komórkowej. Jak mam ewidencjonować zakup i sprzedaż telefonów w pkpir?

Jak prawidłowo rozdzielić bony przed Wielkanocą

Przed Świętami Wielkanocnymi rozdamy pracownikom bony na zakupy do supermarketu. Zakupiliśmy je z funduszu socjalnego. W jaki sposób rozdzielić bony, aby nie spotkać się z zarzutem nieprawidłowego podziału świadczeń z funduszu, a jednocześnie nie komplikować zbytnio tej procedury?

Czy należy zapłacić podatek od darowizny

Wujek chce za trzy lata przejść na emeryturę w KRUS, ale ponieważ nie ma żony ani dzieci, chce całe gospodarstwo rolne wraz z domem przepisać na mnie, czyli bratanka. Czy będę płacić podatek od podarowanego majątku?

Sumy depozytowe - ogólne zasady gromadzenia, przechowywania i zwrotu oraz ewidencji księgowej

Większość jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego gromadzi sumy depozytowe z różnych tytułów. Odpowiedni sposób ich przyjmowania, przechowywania, rozliczania i ewidencjonowania ma wpływ na rzetelność ksiąg rachunkowych w zakresie ewidencji rozrachunków.

Negocjacje bez ogłoszenia

Na podstawie art. 62 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych zamawiający zastosował negocjacje bez ogłoszenia poniżej progów unijnych na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych. Czy zamawiający, zapraszając do składania ofert w trybie negocjacji bez ogłoszenia, powinien przewidzieć możliwość oprotestowania treści SIWZ i wyznaczyć termin na składanie ofert nie krótszy niż 7 dni, uwzględniając art. 180 ust. 4?

Co zrobić, gdy brakuje pieniędzy na podatek

Przedsiębiorca, który nie zapłaci podatku w ustawowym terminie, musi liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek od zaległości podatkowych. Jakie są rady, by ich nie płacić?

Gminy zabiegają o podatników

Gminy i powiaty zachęcają podatników do zameldowania na ich terenie. Samorządy liczą w ten sposób na większe wpływy podatkowe. Dodatkowe wpływy mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.

Ministerstwo zapowiada ulgę na dzieci studiujące za granicą

Ministerstwo Finansów chce objąć ulgą prorodzinną również rodziców dzieci, które podjęły naukę na zagranicznej uczelni.

Więcej podatników obniży podatek

Podatnik, który zapłacił rolnikowi ryczałtowemu za nabywane produkty rolne przed wystawieniem faktury VAT RR, będzie mógł odliczyć podatek naliczony.

PO o podatku VAT: 300 zł ryczałtu dla małych firm

PO proponuje zmiany w przepisach podatkowych, które uproszczą rozliczanie się z podatku VAT. Firmy, których roczne obroty nie przekraczają 50 tys. euro, będą mogły rozliczać VAT ryczałem w wysokości 300 zł - zapowiedział w czwartek Jakub Szulc (PO).

REKLAMA