REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy ZUS może odroczyć termin płatności składek

Nasza firma jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Mamy duże problemy finansowe i być może nie będziemy w stanie terminowo zapłacić składek do ZUS za wrzesień 2007 r. Nie chcemy, aby w związku z brakiem wpłat za ten miesiąc ZUS wszczął postępowanie egzekucyjne. Czy możemy zwrócić się do ZUS z prośbą o odroczenie terminu zapłaty składek za wrzesień 2007 r.?

Jak przebiega leasing samochodu osobowego

Chociaż nie ma ustawowego podziału na leasing operacyjny i finansowy, to konsekwencje podatkowe są różne, w zależności od rodzaju leasingu. Jakie są skutki podatkowe umów leasingowych?

Jak korzystać z amortyzacji metodą degresywną

Podatnicy, którzy chcą szybko wliczyć w koszty wydatki inwestycyjne, a nie mają prawa do amortyzacji ekspresowej, powinni wybrać metodę degresywną.

Coraz więcej deklaracji w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2008 r. podatnicy będą mogli przesyłać 39 rodzajów deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia również PIT-36, PIT-36L i PIT-37.

REKLAMA

Potrzebne nowe ewidencjonowanie wydatków na wiedzę

Wydatki na zwiększenie poziomu wiedzy w firmie są traktowane jako koszty. Wpływają niekorzystnie na wynik finansowy, mimo że firma osiąga z tego tytułu korzyści.

Nadpłacony podatek do odzyskania

Wzór Lisaka dla aut z kratką jest niezgodny z prawem unijnym. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego VAT. Odzyskany podatek stanie się jednocześnie przychodem w podatku dochodowym.

Ministerstwo Finansów prosi o numery rachunków organizacje pożytku publicznego

Do 20 listopada organizacje pożytku publicznego, które chcą otrzymać 1 proc. naszego podatku, powinny zawiadomić naczelników urzędów skarbowych o numerze rachunku bankowego, na który mają być przekazywane wpłaty.

Zaskarżony zwrot VAT

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzy wniosek o zgodność z przepisami unijnymi wydłużenia terminu zwrotu VAT dla podatników VAT UE.

REKLAMA

Błędnego paragonu nie ujmuje się dwa razy w księdze

W przypadku stwierdzenia błędu na paragonie fiskalnym nie ma podstaw prawnych do dwukrotnego ujmowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów tego samego przychodu, a następnie korygowania go.

Jak zaksięgować fakturę od podwykonawcy

Otrzymaliśmy fakturę VAT za wykonanie usługi malowania frontów. Materiał (fronty) były naszej firmy. Podwykonawca wykazał na fakturze lakier, podkład, utwardzacz, malowanie frontów jako usługę oraz usługę transportu. Jak zaksięgować tę fakturę? W kolumnie 13 czy 10?

Kto odpowiada za błędy w księgach rachunkowych

Kto ponosi odpowiedzialność za błędy w księgach rachunkowych w świetle ustawy o rachunkowości?

Jak pracodawca rozlicza wydatki zwrócone kandydatowi do pracy

Pracodawca przeprowadził rekrutację pracowników w Warszawie. Kandydaci na pracowników zostali wytypowani spośród około 300 osób, które nadesłały swoje CV po publikacji ogłoszenia o pracę. Na rozmowę kwalifikacyjną i testy kwalifikacyjne (drugi etap rekrutacji) zostały zaproszone wybrane osoby. Osoby te przyjechały na kilka dni do Warszawy. Koszt noclegu opłacił pracodawca, rezerwując dla 15 osób miejsce w hotelu. Pracodawca zwrócił też koszty dojazdu na rozmowę kwalifikacyjną każdemu kandydatowi. Do pracy ostatecznie zostały przyjęte 4 osoby. Czy koszty noclegu i dojazdu do Warszawy są dla kandydatów przychodem? Czy pracodawca jako organizator rozmów kwalifikacyjnych ma pobrać zaliczkę na podatek dochodowy?

Odsetki od należności z tytułu dochodów budżetowych

Jesteśmy jednostką budżetową. Jeden z odbiorców usług zalega z zapłatą naszych należności (należność główna wynosi 2000 zł), które stanowią dochody budżetowe. Zgodnie z przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, po upływie terminu zapłaty, tj. w styczniu 2005 r., wystawiliśmy upomnienia do dłużnika, a następnie tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego. Do dzisiaj komornik skarbowy nie ściągnął naszych należności. Przez ten okres jednostka nie naliczała w księgach odsetek od nieterminowej zapłaty należności. Czy jednostka powinna naliczyć odsetki od tych należności i czy jest dopuszczalne, np. we wrześniu 2007 r., naliczyć odsetki za 2005 r., 2006 r., 3 kwartały 2007 r.? Jeśli tak, to jak należy prawidłowo ująć to zdarzenie w księgach i jak wykazywać naliczone odsetki w sprawozdaniu Rb-27?

Organizacja programów artystycznych - wolna od VAT

Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym działalność w zakresie kultury. W ramach tej działalności świadczymy usługi polegające na organizowaniu programów artystycznych oraz koncertów. Imprezy te organizowane są przez zakłady pracy lub instytucje publiczne, my jesteśmy współorganizatorem programu artystycznego lub koncertu, będącego elementem określonej imprezy. Poza tym koszt imprezy ponosi jej główny organizator. Według jakiej stawki VAT należy opodatkować opłaty za świadczenie takich usług?

Przygotowanie inwentaryzacji

W ustawie o rachunkowości uregulowano zakres, terminy i częstotliwość inwentaryzacji. Nie określono jednak metod, organizacji i sposobów dokumentowania czynności inwentaryzacyjnych.

Ważny meldunek, a nie zakup mieszkania

Fiskus zaczął wydawać korzystne dla podatników rozstrzygnięcia dotyczące nowej ulgi meldunkowej. Do tej pory Ministerstwo Finansów stało na stanowisku, że meldunek należy liczyć od momentu nabycia nieruchomości. Tymczasem Izba Skarbowa w Szczecinie uznała, że ważny jest faktyczny dzień zameldowania, a nie kupno domu.

Ogłoszono stawki na 2008 rok

W Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie ministra finansów w sprawie stawek podatku od środków transportowych obowiązujących w 2008 roku (M.P. nr 76, poz. 813).

Można stosować zerowy podatek

Ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu stawką VAT wynoszącą 0 proc.

Zmienią się księgowe zasady łączenia przedsiębiorstw

Koszty związane z zakupem przedsiębiorstwa nie będą pomniejszać tzw. wartości firmy przejmowanych spółek. Zostaną wykazane w rachunku wyników.

Nie wolno wydawać pieniędzy po terminie umowy

Wydatki dokonane po terminie obowiązywania umowy o dotację naruszają dyscyplinę finansów publicznych. Nie można jednak uznać winy oskarżonego, jeśli warunki, w jakich działał, nie pozwoliły na inne zachowanie.

Kiedy można skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej

Podatnik nabywający kasę fiskalną może uzyskać rekompensatę tego wydatku. Kto i w jaki sposób może odzyskać wydane na kasę fiskalną pieniądze?

Jakie skutki wywołuje wystawienie faktur z błędnym numerem NIP

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług budowlano-montażowych. Zakupiłem program do drukowania faktur. Omyłkowo do pamięci wpisałem NIP, w którym przestawiłem dwie cyfry. Po pewnym czasie zorientowałem się, że drukowane przeze mnie faktury miały błędny NIP. Czy w związku z tym moi klienci mogli odliczyć z takich faktur VAT? Czy powinienem wystawić fakturę korygującą? A może to klienci powinni wystawić notę korygującą?

Czy składki na indywidualne ubezpieczenie na życie pracownika są kosztem

Czy kosztem podatkowym są składki ubezpieczenia na życie opłacone przez pracodawcę w sytuacji, gdy nie są to ubezpieczenia grupowe?

Czynności wykonywane na podstawie umowy zlecenia a VAT

Czy prowadzenie księgowości na podstawie umowy zlecenia podlega ustawie o VAT? Czy w związku z tym należy naliczać VAT i odprowadzać go do urzędu skarbowego? W jaki sposób ustalić limit zwolnienia z VAT? Zaznaczam, że równocześnie prowadzę księgowość na podstawie umowy o pracę i nie posiadam certyfikatu księgowego.

Charakter odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o.

Czy w razie dochodzenia od członka zarządu spółki z o.o. kwoty stanowiącej przedmiot zobowiązania spółki (w sytuacji niewypłacalności spółki) może on bronić się podnosząc zarzuty przysługujące spółce wobec tego wierzyciela?

Jak ewidencjonować wystawienie faktury zaliczkowej

Zajmujemy się sprzedażą samochodów osobowych. Jak zaksięgować fakturę zaliczkową wystawioną na otrzymaną zaliczkę? Zaliczka została wpłacona w maju, a samochód będzie odbierany w grudniu 2007 r.

Jak potraktować wydatki na ulepszenie zamortyzowanego środka trwałego

Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na ulepszenie samochodu zaliczonego do środków trwałych, który jest całkowicie zamortyzowany?

Opodatkowanie najmu mieszkania

Opodatkowanie najmu mieszkania może mieć kilka form. Wszystko będzie zależało od wyboru formy opodatkowania oraz od sposobu uzyskiwania dochodów z najmu - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub poza nią. Jeśli wynajmujący nie zdecyduje się na wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu poza działalnością ze stawkami 8,5 lub 20 proc., będzie musiał płacić od uzyskiwanych z tego tytułu dochodów podatek dochodowy od osób fizycznych według zasad ogólnych ze stawkami 19, 30 i 40 proc.

Zakup środka trwałego sfinansowanego dotacją

Zakup środka trwałego, który został sfinansowany z dotacji podmiotowych uzyskanych na działalność gospodarczą, pozwala na odliczenie VAT. Otrzymana dotacja nie stanowi też obrotu, czyli nie jest opodatkowana.

PO obiecuje zdrowe finanse i obniżenie podatków

Wprowadzenie 15-proc. podatku liniowego, zmniejszenie stawki podstawowej VAT z 22 do 20 proc., utrzymanie kwoty wolnej od podatku na podatnika i jego dziecko - to niektóre propozycje zmian w podatkach, jakie szykuje Platforma Obywatelska.

Różnic w ocenie dowodów nie można traktować jak fałszerstwa

Nie można uznać za fałszerstwo oceny dowodów przez organy podatkowe. Argumenty dotyczące oceny zeznań świadków mogą być podnoszone w postępowaniu odwoławczym. Nie są przesłankami wznowienia postępowania.

Gotówka będzie zwolniona z podatku

Przekazanie gotówki w formie darowizny przez rodziców dla dziecka może być zwolnione z podatku od spadków i darowizn. W tym celu trzeba m.in. właściwie udokumentować transakcję.

Puste faktury bez VAT

Jeśli faktura nie dokumentuje rzeczywistej sprzedaży, to podatnik nie ma obowiązku zapłaty podatku, który z niej wynika.

Kiedy ująć w pkpir przychód z usług księgowych

Kiedy należy ujmować przychód za usługi księgowe? Jeżeli wystawiłam fakturę VAT za usługi księgowe za sierpień 31 sierpnia 2007 r. z terminem płatności 31 sierpnia 2007 r., to przychód ujęłam w sierpniu. Co w sytuacji, jeśli wystawiłabym fakturę za usługi księgowe 31 sierpnia 2007 r. z terminem płatności 10 września 2007 r.? Czy przychód powinnam wówczas zaksięgować w pkpir w sierpniu, czy też we wrześniu?

Badania kontrolne po urlopie macierzyńskim

Pracownica przez 7 tygodni przed porodem przebywała na zwolnieniu lekarskim, a później była na urlopie macierzyńskim. Na kilka dni przed końcem urlopu zwróciła się do działu kadr z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego za bieżący rok. Czy przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego muszę skierować pracownicę na kontrolne badania lekarskie?

Upominki z logo firmy wręczane kontrahentom jako koszt

Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 23 sierpnia 2007 r. (nr PF-II/41171-0012/07/SK)

Użytkowanie wieczyste podlega amortyzacji

Czy grunt (prawo wieczystego użytkowania) należy wpisać do książki środków trwałych i nadać mu numer inwentarzowy? Czy można zmienić stawkę amortyzacyjną w przypadku rozbudowania budynku? Czy dla celów rachunkowych można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego?

Czy najem zawsze jest opodatkowany VAT

Zamierzam wynajmować mieszkanie firmie, która będzie w nim prowadzić działalność gospodarczą. Jakie są zasady opodatkowania takiej działalności, bo wiem, że i tak będę musiał zarejestrować się jako podatnik VAT?

Jak księgować fakturę i notę korygującą

Błędne zapisy w dowodach źródłowych zewnętrznych można korygować. Jak zaksięgować takie dokumenty?

Jak utworzyć i rozliczyć rezerwę na nagrody jubileuszowe

Spółka chce utworzyć rezerwę na nagrody jubileuszowe. Będą one wypłacone w 2008 r. W jaki sposób przeprowadzić ewidencję księgową oraz dokonać rozliczenia wypłaconych nagród (rachunkowo i podatkowo)?

Nie można przesłać faktury w pliku PDF

W obecnym stanie prawnym podatnicy nie mają możliwości przesyłania faktur VAT w postaci pliku PDF ani pobierania ich z serwera, a następnie drukowania.

Od przeniesienia własności notariusz nie pobierze podatku

Od zawieranej umowy o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność notariusz nie pobierze podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wyższa ulga na dziecko już od rozliczenia za 2007 r.

Składając zeznanie podatkowe za 2007 rok, rodzice opodatkowani według skali podatkowej odliczą od podatku ulgę rodzinną w wysokości 1145,08 zł na każde dziecko.

Będzie utrzymana niższa stawka VAT na nowe domy i mieszkania oraz wzrośnie limit zwolnienia

Po 31 grudnia 2007 r. będzie utrzymany obniżony VAT przy dostawie nowych domów i mieszkań. Osoby budujące systemem gospodarczym nadal będą otrzymywać zwrot części VAT za materiały budowlane.

Czy należy dokonać korekty kosztów w przypadku cesji umowy leasingu

Nasza spółka zamierza dokonać cesji umowy leasingu operacyjnego, którego przedmiotem jest samochód ciężarowy. Czy w związku z tym będziemy zobowiązani do korekty kosztów oraz korekty VAT?

Jak ujmować w księgach rachunkowych remont i modernizację maszyn i urządzeń

Jak prawidłowo ująć w księgach rachunkowych firmy wydatki poniesione na remont i modernizację maszyny produkcyjnej?

Umowa cash poolingu a VAT

Jesteśmy dużą firmą produkcyjną, która prowadzi sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną (marginalna) na terytorium kraju. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej planujemy zawarcie umowy cash poolingu na terytorium Polski. W ramach umowy pełnilibyśmy również rolę pool leadera, a także organizatora. Najprawdopodobniej współuczestnikami umów będą firmy współpracujące z naszą firmą, które mają siedziby wyłącznie w Polsce. Z opinii statystycznej posiadanej przez naszą spółkę wynika, że są to usługi sklasyfikowane pod numerem PKWiU 65.23.10-00.00 jako „Usługi pośrednictwa finansowego, gdzie indziej nie sklasyfikowane”. Jak powinno wyglądać rozliczenie VAT takiej umowy? Dodatkowo planujemy obciążanie pozostałych stron umowy cash poolingu opłatą za „administrowanie” rachunkiem (zarządzanie) - przy czym uzgodniliśmy wstępnie stałą płatność za tę usługę w określonych odstępach czasu (miesięcznie bądź kwartalnie). Podobnie będą regulowane odsetki z tytułu udostępnienia środków naszej firmy.

VAT albo PCC od zakupu mieszkania

Niedługo podpisuję akt notarialny nabycia nowego mieszkania. Kwota transakcji jest duża. Nie wiem, czy będę musiała oprócz taksy notarialnej zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Jak rozliczyć niedobory niezawinione

W poprzednim artykule opisaliśmy, jak rozliczyć niedobory zawinione. Jednak w większości przypadków niedobory nie są winą pracownika, co musi znaleźć odzwierciedlenie w księgach.

Przekroczenie podstawy wymiaru składek ZUS - ujęcie rachunkowe

Kilku pracowników spółki przekroczyło roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Mimo to składki za kolejne miesiące zostały odprowadzone. W jaki sposób rozliczyć w księgach powstałą nadpłatę?

REKLAMA