REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jednorazowa pomoc nie będzie opodatkowana

Osoby fizyczne, które otrzymają jednorazową pomoc materialną finansowaną z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, nie będą musiały zapłacić PIT.

Lepiej zawrzeć umowę pisemną

Warunkiem odliczenia przez podatnika zryczałtowanego zwrotu podatku zawartego w fakturze VAT RR jest zapłata na rachunek rolnika ryczałtowego w ciągu 14 dni, chyba że zawarto umowę określającą dłuższy termin płatności.

Tusk: płaski podatek i likwidacja abonamentu

Zaproponowaliśmy uproszczony podatek z kwotą wolną od podatku dla każdego członka rodziny. Jest to bardziej prospołeczna, bardziej przyjazna wersja podatku liniowego. I tu się prawdopodobnie spotkamy z PSL-em - mówi Donald Tusk w wywiadzie dla dziennika "Polska".

Organizacje poza spisem nie otrzymają darowizny

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłasza wykaz organizacji pożytku publicznego w Monitorze Polskim na dzień 30 listopada roku podatkowego. Czy to oznacza, że takie organizacje do 30 listopada powinny postarać się o wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym?

REKLAMA

Z ulgi skorzysta rodzic mieszkający z dziećmi

Z ulgi podatkowej na dzieci nie może skorzystać rodzic, który na mocy wyroku rozwodowego nie sprawuje opieki nad dziećmi.

Moment zaliczenia do kosztów opłaty faktoringowej

Czy wydatki związane z zawarciem umowy faktoringu stanowią koszty bezpośrednio czy też pośrednio związane z uzyskaniem przychodu i czy można zaliczyć je w ciężar kosztów uzyskania przychodu 2006 r.?

Jak rozliczyć w księgach zakup środków trwałych sfinansowanych z PFRON

Jak ująć w księgach rachunkowych zakup środka trwałego dla osoby niepełnosprawnej? Zakup ten będzie refundowany z PFRON. Czy środek trwały będzie mógł być amortyzowany? Czy spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT? Jak rozliczyć otrzymane dofinansowanie?

W jakiej cenie niebędący leasingobiorcą może wykupić przedmiot leasingu

Leasingobiorcą w leasingu operacyjnym jest spółka handlowa. Czy istnieje możliwość nabycia przedmiotu leasingu poprzez wykup dokonywany po zakończeniu umowy przez osoby fizyczne, np. współwłaściciela czy członka zarządu? Jeśli tak, to czy powinna obowiązywać cena rynkowa? Czy może to być kwota wykupu określona w umowie?

REKLAMA

Ustalenie wartości dla potrzeb PCC

Udało mi się nabyć samochód osobowy po bardzo okazyjnej cenie. Dowiedziałem się, że od tej transakcji powinienem zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Czy istnieją jakieś zasady określania podstawy opodatkowania, czy wystarczy wpisać w deklaracji cenę z umowy?

Jak wyliczyć różnice kursowe, jeśli zapłata następuje w ratach

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jak zaksięgować różnice kursowe (przychód lub wydatek), jeżeli zapłata za fakturę wystawioną w maju 2007 r. nastąpiła częściowo w maju, a pozostałej kwoty w czerwcu 2007 r.?

W jaki sposób należy ustalić kwotę wolną od potrąceń przy pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy

W jaki sposób ustalić kwotę wolną od potrąceń, jeżeli pracownik zatrudniony w dozorze mienia jest zatrudniony na umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy, tj. 0,75 etatu, natomiast przepracował więcej godzin, niż wynika to z normy czasu pracy dla 0,75 etatu w danym miesiącu (nie są to nadgodziny)? Czy kwota wolna od potrąceń odnosi się do wymiaru czasu pracy znajdującego się w umowie o pracę, tj. 0,75 etatu, czy też do ilości przepracowanych godzin w danym miesiącu?

Koszty działalności prowadzonej w mieszkaniu

Wielu podatników prowadzi działalność gospodarczą w prywatnym mieszkaniu. Czy wydatki na czynsz itp. można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?

Przeznaczenie obligacji decyduje o ich wycenie

Firma może nabyć obligacje, aby je odsprzedać po kilku miesiącach. W księgach należy je zakwalifikować jako przeznaczone do obrotu i wycenić według wartości godziwej.

Będą nowe druki CIT

Podatnicy CIT prowadzący w Polsce zakłady zagraniczne i zatrudniający osoby na terenie różnych samorządów będą musieli składać informacje na formularzach CIT-ST i CIT-ST/A.

Usługi z księgowymi bez uprawnień

Do biura rachunkowego trzeba będzie zatrudniać osoby z uprawnieniami księgowymi. Pomagać im będą osoby, które ich nie mają.

Urzędnicy pomogą przy audytach zleconych

Audytor wewnętrzny w czasie przeprowadzania audytu zleconego będzie musiał współpracować z pracownikami urzędu obsługującego ministra finansów.

Ryczałt nie pozbawia prawa do skorzystania z ulgi na dzieci

Rozliczanie podatku na zasadach uproszczonych nie wyklucza możliwości skorzystania z ulgi na dzieci.

Zagraniczne składki kontra polskie podatki

Trybunał Konstytucyjny badał w poniedziałek, czy zgodne z konstytucją są przepisy uniemożliwiające Polakom pracującym za granicą odliczenie w naszym kraju zapłaconych tam składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jak opodatkować zakup towarów od podatnika zwolnionego z VAT

Dokonaliśmy zakupu towarów ze Szwecji od firmy ubezpieczeniowej, która nie jest podatnikiem VAT. W związku z tym, że nasza firma jest zarejestrowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, mamy wątpliwość, czy w tym przypadku dokonany zakup stanowi dla nas wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Jeżeli nie, to czy naliczyć i odliczyć VAT oraz gdzie go ująć w deklaracji VAT-7?

Klasyfikacja wydatków związanych z poręczeniem kredytowym

Spółka udzieliła gwarancji (poręczenia) podmiotowi ubiegającemu się o kredyt. Niestety, kredytobiorca zaprzestał spłacania rat kredytowych, w związku z tym obowiązek dalszych spłat spadł na spółkę. Gdzie zakwalifikować poniesione koszty i jak to zaewidencjonować?

Kiedy potrzebny jest pełnomocnik do doręczeń

W stosunku do mojej osoby toczy się postępowanie podatkowe dotyczące nieujawnionych źródeł przychodów. W związku z obowiązkami służbowymi jestem zmuszony wyjechać za granicę na okres trzech miesięcy. Jakich formalności powinienem dokonać w urzędzie skarbowym przed wyjazdem? Czy konieczne jest ustanowienie pełnomocnika do doręczeń i jakie są konsekwencje braku jego ustanowienia?

Dłużnik postawiony w stan upadłości

W naszej jednostce budżetowej jeden z odbiorców usług zalega z zapłatą należności stanowiących dochody budżetowe. Zgodnie z przepisami, zgłosiliśmy nasze wierzytelności wynoszące na 31 maja 2001 r. kwotę 10 500 zł (w tym należność główna wynosi 10 000 zł, a naliczone odsetki od niezapłaconej należności to 500 zł) do właściwego Sądu Rejonowego. W księgach rachunkowych zdarzenie naliczenia należnych odsetek zaksięgowano 31 maja 2001 r. w sposób następujący: Wn konto 221 w § 0920 oraz Ma konto 750 § 0920. Do dzisiaj należność ta nie została uregulowana. Od 1czerwca 2001 r. do dziś jednostka nie naliczała kolejnych odsetek. Dłużnik został postawiony w stan upadłości. Jak prawidłowo ująć opisaną sytuację w księgach rachunkowych?

Działalność prowadzona w mieszkaniu - problemy kosztowe

Wielu podatników ze względu na rozmiar, specyfikę czy też względy ekonomiczne decyduje się na prowadzenie działalność gospodarczej w prywatnym mieszkaniu. Następstwem takich decyzji jest pojawienie się wielu problemów związanych z kwalifikacją kosztów uzyskania przychodu.

Mogą być kłopoty z 7-proc. stawką VAT

Uchwalona w pośpiechu definicja budownictwa społecznego miała umożliwić stosowanie 7-proc. stawki VAT na mieszkania i domy. Jednak w nowych przepisach są niejasności.

Firma przejęta w spadku

Osoba, która nabyła firmę w drodze spadku lub darowizny i zamierza kontynuować działalność, powinna dopełnić koniecznych formalności, które umożliwią dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa.

Spółdzielcy zapłacą VAT

Podatnicy przekształcający prawo lokatorskie na własnościowe będą musieli zapłacić od 2008 roku dodatkowo VAT. Kwota podatku zależy od wartości rynkowej mieszkania i zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego. Za zmianę formy własności lokatorzy będą musieli zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Za spis z natury odpowiada kierownik

Kierownik jednostki nie ma możliwości przerzucenia odpowiedzialności za spis z natury na inne osoby lub organy spółki.

Kasa fiskalna nie zawsze potrzebna

Podatnicy dokonujący sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych powinni stosować kasy rejestrujące. Interpretacja tej regulacji wzbudza jednak kontrowersje.

Flagowym okrętem" PO - podatek liniowy

Robimy wszystko, żeby powołać koalicję z PSL. "Flagowym okrętem" programu Platformy Obywatelskiej jest podatek liniowy, a PSL - KRUS. Mamy różne zdania, ale wiemy, że musimy osiągnąć kompromis - mówi Grzegorz Schetyna z PO w rozmowie z dziennikiem "Fakt".

Można zastosować 7-proc. stawkę VAT

Infrastruktura towarzysząca podlega opodatkowaniu 7-proc. stawką VAT jedynie wtedy, gdy jest związana z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Mija termin składania deklaracji

Dziś mija termin składania w urzędach skarbowych deklaracji przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa i przedsiębiorstwa państwowe.

Wynajęty lokal podlega odpisom amortyzacyjnym

Właściciel, który wynajmuje lokale i budynki innym przedsiębiorcom lub osobom prywatnym, ma możliwość ich amortyzacji. Odpisy amortyzacyjne będzie mógł zaliczać w koszty działalności.

Jak rozliczać niedobór zawiniony

Magazynier, będący pracownikiem spółki, został obciążony częścią ustalonych niedoborów materiałów znajdujących się w magazynie. Powodem powstania niedoborów były rażące zaniedbania magazyniera, które doprowadziły do zniszczenia części zapasów. Magazynier uznał swoją winę, wskutek czego został obciążony kosztem niedoborów magazynowych. Czy powstały niedobór można zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych, a kwoty, które zwróci pracownik - do pozostałych przychodów operacyjnych? Jak rozliczyć ten niedobór w księgach oraz jakie są zasady jego rozliczania w podatku dochodowym od osób prawnych oraz w podatku od towarów i usług?

Środki ochrony prawnej w zamówieniach publicznych

W jakim terminie powinien zostać wniesiony protest? Co należy zawrzeć w jego treści? Jakie skutki powoduje wniesienie protestu?

Podatnik sam może opracować deklarację

Deklaracja dla podatku od nieruchomości może być składana na formularzu sporządzonym przez podatnika, pod warunkiem że będzie zawierać wszystkie wymagane przepisami dane.

Jak ująć odchylenia od cen ewidencyjnych

Na dzień bilansowy zapasy materiałów i towarów należy wycenić według ich wartości wynikającej z ewidencji, nie doprowadzając wartości tych składników do cen sprzedaży netto.

W jakiej wysokości odszkodowanie należy się osobie powołanej do odbycia ćwiczeń wojskowych

Lekarz, który ma swój Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, jest powołany do wojska na dwa tygodnie. Czy należy mu się zapłata od jednostki wojskowej, ponieważ na te dwa tygodnie zatrudnia lekarza na zastępstwo? W związku z tym ponosi koszty. Jeżeli tak, jak należy obliczyć kwotę, którą należy obciążyć jednostkę wojskową?

Amortyzacja licencji na programy komputerowe

Licencje na programy komputerowe podlegają amortyzacji, gdy przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok. Jak prawidłowo amortyzować programy komputerowe?

Jak opodatkowany jest eksport towarów

Prawo stosowania stawki 0 proc. w eksporcie towarów przysługuje, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Czy sprzedaż kamienicy jest zwolniona z VAT

Przedmiotem działalności spółki jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. W roku 2006 zakupiliśmy od osoby fizycznej grunt wraz z kamienicą. Budynek jest bardzo stary, niezamieszkany i praktycznie przeznaczony do rozbiórki (grozi zawaleniem). W tym roku prawdopodobnie sprzedamy grunt wraz z kamienicą. Czy będzie ona podlegała zwolnieniu z VAT?

Zmiany w nadzorze podatkowym

NOWE PRAWO Dodanie środka skażającego do alkoholu etylowego powinno odbywać się w obecności pracownika nadzoru podatkowego.

Zwrot zapłaty możliwy w gotówce lub na rachunek bankowy

NOWE PRAWO Jutro wchodzą w życie korzystne dla podatników zmiany przepisów dotyczących opłaty skarbowej. Nowością jest możliwość przedstawienia uwierzytelnionej kopii dowodu zapłaty.

Będzie standard dotyczący rezerw

Nowy krajowy standard rachunkowości wyjaśnia relacje między rozliczeniami międzyokresowymi biernymi kosztów, rezerwami na zobowiązania a zobowiązaniami warunkowymi.

Z ulgi rodzinnej nie skorzysta 700 tys. podatników

Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP) zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) z wnioskiem o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego (TK) nowelizacji ustawy o PIT, dotyczącej ulgi prorodzinnej - poinformował ZRP w czwartkowym komunikacie.

System podatkowy wymaga podstaw

Polskie prawo podatkowe potrzebuje ram podstawowych. Obecnie opiera się na szczegółowych regulacjach i wyjątkach, które tylko komplikują cały system.

Sporne odliczenia przy zakupie udziałów

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie w sprawie obowiązujących w Hiszpanii udogodnień podatkowych związanych z nabyciem udziałów zagranicznych spółek.

Jak wycenić importowany towar w księgach rachunkowych

Spółka zaimportowała towar. W związku z tym otrzymała dokument SAD oraz fakturę za koszty frachtowe i magazynowo-portowe oraz drugą fakturę za koszt oclenia. Czy, przyjmując na magazyn, należy dodać te koszty do ceny zakupu towaru? Czy towary wycenia się po kursie z dokumentu SAD?

Na czym polega wycena w skorygowanej cenie nabycia

Ustawa o rachunkowości przewiduje różne metody wyceny aktywów i pasywów, m.in. wycenę w koszcie wytworzenia, w cenie nabycia, w cenie zakupu, w kwocie wymagającej zapłaty, w wartości godziwej. Projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości wprowadza nową metodę, która dotychczas była znana tylko z rozporządzenia MF z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych - metodę wyceny według skorygowanej ceny nabycia.

Jaką stawką opodatkowane są usługi agroturystyki

Mam zamiar rozpocząć działalność agroturystyczną. Jaka stawkę VAT powinienem zastosować do tego typu usług? Może działalność taka jest zwolniona z VAT, ponieważ jest prowadzona przez rolnika?

Jak ewidencjonować zakup i ubezpieczenie samochodu osobowego o wartości powyżej 20 000 euro

28 sierpnia nasza spółka zakupiła samochód osobowy o wartości 103 687,70 netto + 22 811,30 VAT. W momencie odbioru samochodu dokonano zapłaty 50% wartości faktury. W jaki sposób należy ująć ten zakup w księgach rachunkowych? Czy do przeliczenia kwoty 20 000 euro możemy przyjąć kurs z 28 sierpnia? Czy nieodliczony VAT mamy prawo uznać za koszt uzyskania przychodu? Na jakich zasadach rozliczać zakup paliwa do tego samochodu? W jaki sposób należy zaksięgować ubezpieczenie samochodu w wysokości 7932,00 zł?

REKLAMA