REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niższe świadczenia i zasiłki przedemerytalne dla osób aktywnych zawodowo

Kiedy fiskus może wezwać podatnika

Powszechną reakcją na otrzymanie listu od fiskusa jest panika. Czy zawsze jest uzasadniona? W jakich sytuacjach urząd skarbowy może wysyłać pisma do podatników?

Fiskus może opodatkować dochód z przestępstwa

Podatnik uzyskujący korzyści z działalności przestępczej nie może liczyć na bezkarność, mimo braku podstaw do opodatkowania takich dochodów.

Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy komornik sądowy jest płatnikiem

Komornicy sądowi od sprzedaży towarów w ramach egzekucji z ruchomości płacą VAT. Nie ma jednak pewności, czy podatek powinni płacić w przypadku egzekucji z nieruchomości. Sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny.

REKLAMA

Opiekun nie odliczy ulgi

Prawo do odliczenia ulgi rodzinnej przysługuje tylko podatnikom wychowującym własne lub przysposobione dzieci. Możliwości tej nie mają opiekunowie.

Urzędnik może podpisać decyzję podatkową

Przeszkodą do podpisania przez pracownika organu podatkowego decyzji w postępowaniu podatkowym nie może być fakt, że był świadkiem w procesie karnym.

Preferencje dla spółek do 2010 roku

Spółki, które wystąpiły z wnioskiem o objęcie ich preferencjami podatkowymi przed zakwestionowaniem ich przez Komisję Europejską, powinny z nich skorzystać.

Zwrot sprzedanego środka trwałego ewidencjonuje się jak zakup

W 2006 r. spółka sprzedała środek trwały, a w roku 2007 kontrahent zwrócił go w spółce. Jak dokonać ponownego przyjęcia środka trwałego? Zwracający żąda wystawienia faktury korygującej. Jak to ująć w księgach?

REKLAMA

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy, gdy towar jest wysyłany bezpośrednio nabywcy

Spółka kupuje towar u producentów i zleca dostawę zakupionego towaru do swego odbiorcy. Towar ładowany jest w magazynie producenta i wysyłany do magazynu odbiorcy, z pominięciem naszego magazynu. Kiedy, w sytuacji zlecania wysłania towaru nabywcy, powstaje obowiązek podatkowy?

Jak przebiega kontrola w toku postępowania przed Prezesem UOKiK

Od 10 sierpnia zmieniły się przepisy określające tryb i sposób przeprowadzania kontroli przedsiębiorców w toku postępowania przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe zasady dotyczą przedsiębiorców, u których prowadzona jest kontrola w toku postępowania: wyjaśniającego, antymonopolowego, w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Kontrolę mogą prowadzić pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej.

Rabaty w księgach rachunkowych

Jak wykazać w księgach rachunkowych otrzymany rabat od kontrahenta? Kiedy rabat należy udokumentować fakturą korygującą, a kiedy można nie wystawiać tej faktury? Jakie są skutki podatkowe rabatów?

Zwolnienie zależy od przeznaczenia dochodów

Zwolnienie z CIT organizacji pożytku publicznego odnosi się do dochodów takiej organizacji oraz uzależnione jest od przeznaczenia uzyskanego dochodu. Zatem zwolnieniem nie są objęte dochody przeznaczone na prowadzoną działalność gospodarczą.

Czy wczasy wykupione pracownikowi ze środków obrotowych są opodatkowane i oskładkowane

Nasz pracodawca zasponsorował pracownikowi wczasy. Wykupił wycieczkę w biurze podróży (nie mamy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych). Jest to nagroda za dobrze wykonywaną pracę. Czy wczasy wykupione przez pracodawcę należy uznać jako świadczenie w naturze i wykazać w PIT-11? Co ze składkami na ZUS?

Kto musi prowadzić ewidencję wyposażenia

Przedsiębiorcy wykorzystujący w działalności gospodarczej składniki majątku, które nie są środkami trwałymi, powinni założyć i prowadzić ewidencję wyposażenia. Obowiązek ten dotyczy zarówno osób rozliczających się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jak i ryczałtowców. Nie muszą jej prowadzić jedynie opłacający kartę podatkową.

Kasy fiskalne w centrach fitness, saunach i solariach

1 października 2007 r. w centrach fitness, solariach, saunach, łaźniach oraz w innych placówkach zajmujących się poprawą kondycji fizycznej podatnicy będą obowiązani zainstalować kasy fiskalne.

Nowy standard dla małych i średnich firm jest za trudny

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą nie poradzić sobie ze stosowaniem nowego standardu. Stąd pomysł, by sprawdzić, czy nowe regulacje można wykorzystać w praktyce.

Niejasna metoda pomiaru domu grozi utratą niższej stawki VAT

Brak w przepisach podatkowych jednej metody ustalania powierzchni użytkowej domu lub mieszkania może utrudnić stosowanie niższej, 7-proc. stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym po 31 grudnia 2007 r.

Liczy się moment podpisania aktu notarialnego

Podatnicy, którzy przez 12 miesięcy przed sprzedażą nieruchomości będą w niej zameldowani, nie zapłacą PIT od transakcji zbycia. Ulga ma zastosowanie do nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2007 r.

Pytania na egzamin we wrześniu

Nowe pytania egzaminacyjne dla kandydatów na doradców podatkowych zostaną opublikowane do końca tego tygodnia.

Ulga na dzieci do odliczenia od podatku dochodowego na zasadach ogólnych

ZMIANA PRAWA Podatnik osiągający przychody opodatkowane na zasadach ogólnych, jak i w sposób zryczałtowany może odliczyć ulgę rodzinną od podatku obliczonego według skali.

Trzeba udowodnić doświadczenie w księgowości

Przepisy nie określają, jak udowodnić doświadczenie w księgowości. Dlatego należy przedstawić wszystkie dokumenty poświadczające taką praktykę.

Koszty ustanowienia hipoteki zwiększają wartość środka trwałego w budowie

Spółka buduje magazyn i w związku z tym musi zaciągnąć kredyt w banku. Jako zabezpieczenia bank żąda ustanowienia hipoteki. Czy koszty jej wpisania do księgi wieczystej wpłyną na wartość początkową tego magazynu?

Po 5 grudnia doradcy podatkowi nie stracą dotychczasowych uprawnień

Do 5 grudnia powinna zostać znowelizowana ustawa o doradztwie podatkowym. Wiele jednak wskazuje na to, że ustawodawca nie zdąży przyjąć zmian w tym terminie. Doradcy mogą być jednak spokojni. Nie stracą swoich uprawnień.

Odpis oraz ewidencja niektórych świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Jak księgować odpis i inne świadczenia na rzecz pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czy poprawne jest księgowanie odpisu na ZFŚS na kontach Wn 851 Ma 135?

Po przekroczeniu limitu trzeba instalować kasę

Podatnik rozpoczynający prowadzenie firmy w trakcie roku podatkowego będzie musiał zainstalować kasę fiskalną w momencie przekroczenia obrotu w wysokości 20 tys. zł.

Czy pożyczka otrzymana przez pracownika na preferencyjnych warunkach jest przychodem ze stosunku pracy

Naszym pracownikom udzielamy pożyczek z ZFŚS. Oprocentowanie pożyczek jest ustalane na preferencyjnych zasadach. Czy u pracownika powstaje przychód ze stosunku pracy, gdy kwota odsetek należnych od pożyczki jest niższa od odsetek kredytu udzielanego przez instytucję komercyjną?

Czy sprzedaż wierzytelności własnych podlega VAT

Nie milkną spory dotyczące opodatkowania VAT sprzedaży wierzytelności. Sądy twierdzą, że VAT płacić nie trzeba. Praktycy często są innego zdania. Która strona ma rację?

Do odliczenia podatek wynikający z faktury

Przy nabyciu nieruchomości związanej z czynnościami opodatkowanymi podatnik może odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej zakup w całości.

Wyrok ETS pozwoli odzyskać sankcję VAT

Sankcja VAT narusza konstytucję, gdy jedna osoba ponosi karę dwa razy - orzekł TK. Polacy czekają na orzeczenie ETS, który ma stwierdzić, czy sankcja VAT jest dopuszczalna. Korzystny wyrok Trybunału pozwoli podatnikom odzyskać nienależnie zapłacone pieniądze.

O wysokości podatku decyduje cena zbywanych akcji określona w umowie

Podatnicy decydujący się na zamianę akcji muszą ustalić przychód, od którego zapłacą podatek. Jest nim cena zbywanych akcji określona w umowie.

Podatek zależy od ulgi

Państwa członkowskie nie mogą uzależniać sposobu opodatkowania od miejsca położenia majątku, którego opodatkowanie dotyczy.

Księgowi mogą łatwiej oszacować aktywa

Obowiązują już wydane przez KSR regulacje, które pomogą księgowym w szacowaniu utraty wartości aktywów.

Fiskus pobiera podwójny podatek

Jeśli należności wypłacane biegłym sądowym prowadzącym działalność gospodarczą miałyby stanowić przychody z działalności wykonywanej osobiście, dochodziłoby do podwójnego opodatkowania.

Konkubent wypełni PIT jak samotny rodzic

Kawaler mieszkający z konkubiną, który wychowuje dzieci, może rozliczać się z podatku dochodowego na zasadach określonych dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Czy wyciąg z karty płatniczej jest dokumentem księgowym

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej dokonuję zakupów za granicą za pomocą internetu. Potwierdzeniem dokonania transakcji jest wyciąg z karty płatniczej. Czy wyciąg z karty płatniczej jest dokumentem księgowym stanowiącym podstawę księgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów transakcji zakupu?

Jak rozliczać umowę leasingu finansowego indeksowaną w oparciu o WIBOR

Spółka zawarła umowę leasingu finansowego samochodu osobowego i po wprowadzeniu pojazdu do ewidencji środków trwałych dokonuje jego amortyzacji. Finansujący w związku ze zmianą wysokości stopy WIBOR zwiększył spółce wysokość raty leasingowej. Czy w związku z tym spółka powinna zwiększyć wartość amortyzowanego środka trwałego? Czy też potraktować opisaną zwyżkę rat jako zwiększenie części odsetkowej raty leasingowej?

Czy opodatkować zwrot kosztów odwołanego urlopu

Zwrot kosztów odwołanego urlopu będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Pracodawca w związku z tym nie będzie musiał pobierać zaliczek jak od pozostałych przychodów ze stosunku pracy.

W jakim momencie należy rozwiązać rezerwę na należności nieściągalne

Kiedy w księgach rachunkowych rozwiązać rezerwę na należności nieściągalne, jeżeli komornik wydał postanowienie o umorzeniu wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji? Czy należałoby to uczynić w momencie otrzymania postanowienia?

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na dobrowolną polisę ubezpieczenia OC

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Ostatnio dostałem ofertę zawarcia korzystnego dla mnie kontraktu, jednak mój kontrahent uzależnia przyznanie go od zawarcie umowy ubezpieczenia ze względu na charakter prac, które miałbym wykonywać. Czy wydatki poniesione na ubezpieczenie stanowią dla mnie koszt uzyskania przychodu?

Skutki zmiany wartości nieruchomości po zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

W 2006 r. okazało się, że dotychczasowa lokalizacja prowadzonego przeze mnie zakładu produkcyjnego powinna ulec zmianie. Z tego względu postanowiłem sprzedać dotychczas zajmowaną nieruchomość i zakupić inną działkę. Po sprzedaży nieruchomości otrzymałem decyzję prezydenta miasta, w której nałożono na mnie opłatę za sprzedaż tej nieruchomości, w związku ze wzrostem jej wartości na skutek zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Czy jest to zgodne z prawem?

Reprezentacja czy reklama. Odróżniaj!

Do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy mogą zaliczać wydatki poniesione na reklamę. Nie mogą natomiast uwzględniać w nich wydatków reprezentacyjnych. Jak rozróżnić te dwa pojęcia?

Reprezentacja czy reklama. Jak odróżnić?

Do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy mogą zaliczać wydatki poniesione na reklamę. Nie mogą natomiast uwzględniać w nich wydatków reprezentacyjnych. Jak rozróżnić te dwa pojęcia?

Reprezentacja czy reklama

Do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy mogą zaliczać wydatki poniesione na reklamę. Nie mogą natomiast uwzględniać w nich wydatków reprezentacyjnych. Jak rozróżnić te dwa pojęcia?

Taki sam CIT w całej Europie?

Komisja Europejska pracuje nad stworzeniem wspólnych zasad obliczania podatku dochodowego dla firm w całej Unii Europejskiej - pisze "Rzeczpospolita".

Limitowany przywilej podatkowy

Zapomogi wypłacane np. w przypadku długotrwałej choroby są zwolnione z PIT, gdy ich wysokość nie przekracza w roku podatkowym 2280 zł.

Postępowania nie muszą być sprzeczne z dyrektywą

Jeśli państwo UE stosuje zasadę miesięcznego odroczenia odliczania VAT, to VI Dyrektywa nie zabrania wprowadzania rozwiązań, będących przedmiotem postępowania przed sądem krajowym.

Internet z laptopa daje prawo do ulgi

Podatnik, który korzysta z internetu w laptopie w miejscu zamieszkania i ponosi na ten cel wydatki udokumentowane fakturą VAT, może skorzystać z ulgi internetowej.

Uprawnienia księgowe: Wymagane jest oświadczenie o niekaralności

Do wniosku o wydanie certyfikatu księgowego trzeba dołączyć oświadczenie o niekaralności za niektóre przestępstwa.

Przekazywanie środków pomiędzy rachunkami walutowymi a kwestia różnic kursowych

Firma posiada konto walutowe i chce założyć lokatę w walucie. Po jakim kursie dokonywane są zapisy w przypadku:
• zasilenia lokaty z konta walutowego,
• przelewu środków z lokaty na konto walutowe,
• odsetek naliczonych przez bank i przekazanych na konto walutowe?

Jak kontrola skarbowa powinna sprawdzać rzetelność ksiąg

Odnosząc się do kwestii obliczenia obrotu w drodze oszacowania, wskazać należy, że organ podatkowy może określić podstawę opodatkowania w drodze oszacowania dopiero po uznaniu ksiąg podatkowych za nierzetelne. Za rzetelne uważa się księgi podatkowe, jeżeli dokonywane w nich zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty.

REKLAMA