REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można ponieść odpowiedzialność karną skarbową za cudze faktury

Osoby odpowiedzialne u podatnika za prawidłowe prowadzenie rachunkowości i spraw rozliczeń podatkowych nie ponoszą odpowiedzialności z art. 62 kodeksu karnego skarbowego za przyjęcie i zaksięgowanie przedmiotowych faktur dla celów podatku VAT i podatku dochodowego. - Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zambrowie z 20 marca 2007 r., nr KP-K 600-2/06

Podatnik VAT obsługiwany będzie przez kilka urzędów

Wiążące interpretacje podatkowe wydaje minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych. Wniosek o wydanie interpretacji trzeba złożyć albo według miejsca zamieszkania, albo według siedziby firmy. W konsekwencji, dla podatnika VAT właściwe mogą być dwa urzędy, jeden do interpretacji VAT, drugi PIT.

Umowy zawarte przez Unię mają pierwszeństwo

Pierwszeństwo umów międzynarodowych zawartych przez Wspólnotę nad przepisami prawa wtórnego wymaga, by prawo wtórne interpretowane było zgodnie z tymi umowami również w zakresie zwrotu podatku.

Wspólnik rozliczy się z fiskusem

Wspólnik występujący z przekształcanej spółki musi prawidłowo ustalić rodzaj uzyskanego przychodu i rozliczyć się z fiskusem.

REKLAMA

Decyduje termin otrzymania faktury

Jeżeli organy podatkowe kwestionują termin odliczenia podatku naliczonego, podatnik powinien dysponować dowodami potwierdzającymi otrzymanie faktury w danym okresie rozliczeniowym.

Norweski urząd podatkowy: Polacy są winni miliony euro

Norweski Główny Urząd Podatkowy (Sentralskattekontoret - SSK) szacuje, że Polacy pracujący w Norwegii są mu winni co najmniej 6,9-8,1 mln euro w postaci niezapłaconych podatków od dochodów uzyskiwanych w tym kraju.

Preferencje dla żywności na cele charytatywne

Przedsiębiorca nie będzie mógł uwzględnić niższej wartości darowanej żywności w przypadku przekazania jej na cele inne niż dla organizacji pożytku publicznego.

Więcej czasu na złożenie sprawozdania

Do 17 lipca spółki mają czas na złożenie sprawozdań finansowych we właściwym rejestrze sądowym.

REKLAMA

Ryczałt najlepszy dla najmu

Coraz mniej osób prowadzących działalność gospodarczą korzysta z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z roku na rok rośnie natomiast liczba podatników płacących ryczałt z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy. Według ekspertów, taka sytuacja jest wynikiem rosnącej popularności inwestycji w nieruchomości.

Budowa budynku o trzech i więcej mieszkaniach - stawka VAT

Jaka będzie właściwa stawka podatku od towarów i usług dla prowadzonej inwestycji pod nazwą: „budowa budynku mieszkalnego czterokondygnacyjnego z parterem usługowym”? - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 29 stycznia 2007 r., sygn. PP-I/443-330/06/ABA

Jak ewidencjonować zysk przeznaczony na składki ZUS

Osiągnięty przez spółkę osobową zysk został przeznaczony na pokrycie składek ZUS płaconych przez firmę za wspólników. Jak zaksięgować tę operację w księgach rachunkowych?

Jak uniknąć podatku od zysków kapitałowych z lokat bankowych

Zyski kapitałowe są opodatkowane 19% podatkiem dochodowym (tzw. podatkiem Belki). Podatek ten jest naliczany m.in. od odsetek z rachunków bankowych i lokat, od zysków z funduszy inwestycyjnych, akcji oraz innych papierów wartościowych. Jest jednak legalny sposób (chociaż nieco pracochłonny), aby tego podatku nie zapłacić.

Czy można odliczyć całość podatku naliczonego po otrzymaniu tylko części towarów

Zamówiliśmy towar. W maju dotarła do nas dostawa wraz z fakturą na całość zamówienia. W trakcie podróży część towarów zaginęła. Czy można odliczyć całość podatku naliczonego po otrzymaniu tylko części towarów?

Do końca 2008 roku obowiązuje limit 15 proc.

Wysokość minimalnego progu kapitałowego uprawniająca do zwolnienia z opodatkowania dywidend może być określona w przepisach przejściowych.

Sposób rozliczenia zmienia się po przekroczeniu limitu

Wartość sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju uprawniająca do uznania jej za dostawę towarów dokonaną poza to terytorium wynosi w tym roku 139 tys. zł.

Dobroczynność nie powinna być opodatkowana

Rzecznik praw obywatelskich uważa, że opodatkowanie działań mających na celu niesienie pomocy ubogim jest nadmiernym fiskalizmem.

PO zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego podatek Religi

Platforma Obywatelska zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę zakładającą finansowanie leczenia ofiar wypadków drogowych z ubezpieczenia komunikacyjnego OC, czyli tzw. podatek Religi - powiedział w piątek(29.06) Zbigniew Chlebowski z PO.

Przywileje dla upoważnionego przedsiębiorcy

Od 2008 roku w ramach Unii Europejskiej zostanie wprowadzona instytucja upoważnionego podmiotu gospodarczego. Przedsiębiorcom z takim statusem będą przysługiwać pewne przywileje.

Ulga dla producentów biokomponentów

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która przewiduje wprowadzenie ulgi podatkowej dla producentów biokomponentów.

Kasy fiskalne w centrach fitness, saunach i solariach - nowe rozporządzenie w sprawie kas

1 października 2007 r. w centrach fitness, solariach, saunach, łaźniach oraz w innych placówkach zajmujących się poprawą kondycji fizycznej podatnicy będą obowiązani zainstalować kasy fiskalne. Obowiązek ten powstanie, pod warunkiem że obroty tych podatników z tytułu działalności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przekraczają 40 000 zł. Minister Finansów nie przedłużył również zwolnień od obowiązku stosowania kas w innych przypadkach, które wymieniono poniżej.

Jest szansa na odzyskanie nieodliczonego VAT

WSA w Krakowie zapytał ETS o zasadność ograniczania odliczeń VAT od paliwa. Zdaniem ekspertów Polska przegra kolejną sprawę przed sądem europejskim. Jeśli tak się stanie, podatnicy będą mogli odzyskać naliczony, a nieodliczony podatek.

Urzędy skarbowe już nie wydadzą wiążącej interpretacji

Od 1 lipca zmieniły się zasady wydawania podatnikom pisemnych interpretacji podatkowych w ich indywidualnych sprawach.

Odszkodowanie za utracony zysk jest opodatkowane

Odszkodowanie wypłacone wraz z odsetkami za bezumowne korzystanie z gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z innych źródeł.

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na szkolenie członków rady nadzorczej

Spółka z o.o. sfinansowała dwóm członkom rady nadzorczej szkolenie w zakresie controllingu i rachunkowości. Czy wydatek ten, ze względu na przedmiot szkolenia, może zostać zaliczony do kosztów spółki? W jaki sposób nakłady na szkolenie powinni opodatkować członkowie rady nadzorczej?

Faktura korygująca - jak wyceniać i ewidencjonować w księgach rachunkowych

W marcu kupiliśmy od kontrahenta zagranicznego (z UE) towar, natomiast w maju otrzymaliśmy fakturę korygującą zmniejszającą jego wartość z tytułu uzyskanego rabatu. Jak powinniśmy to ująć w księgach i po jakim kursie dokonać przeliczenia faktury korygującej?

Informacje z rachunku przepływów pieniężnych

W jaki sposób z rachunku przepływów pieniężnych sporządzonego metoda pośrednią wydobyć informację o wpływach pieniężnych ze sprzedaży? Przy metodzie bezpośredniej nie ma takiego problemu, bo pozycja taka widnieje w rachunku. A jak to zrobić w metodzie pośredniej?

Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Przepisy ustawy o VAT przewidują zwolnienie przedmiotowe i podmiotowe z tego podatku. Aby korzystać ze zwolnienia, należy spełniać określane prawem warunki. Ich niedopełnienie będzie wiązało się z utratą prawa do zwolnienia z VAT. W praktyce jednak często zdarzają się przypadki, w których nie można jednoznacznie stwierdzić, czy ze zwolnienia korzystać jeszcze można czy już nie. Aby rozwiązać pojawiające się problemy, przedstawiamy nietypowe sytuacje związane ze stosowaniem i utratą zwolnienia w podatku od towarów i usług w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Podpis wystawcy nie ułatwi rozliczenia fikcyjnej faktury

Jeśli podatnik otrzyma fakturę dotyczącą fikcyjnej transakcji, nie ma prawa do odliczenia wykazanego w niej VAT. Podpisanie takiej faktury przez jej wystawcę nie zmieni sytuacji odbiorcy faktury.

PO o pomyśle premiera: Podatek wyższy niż dochód?

Nawet 120 proc. musiałaby od przyszłego roku wynosić najwyższa stawka podatku od dochodów osobistych, gdyby rząd chciał z podwyżki tego podatku dla najbogatszych sfinansować wyższe płace w służbie zdrowia - policzyła Platforma Obywatelska.

Do obliczeń posłuży wartość rynkowa pojazdu

Dla używanego auta sprowadzonego z UE przy obliczaniu akcyzy do zwrotu będzie brana pod uwagę wartość rynkowa samochodu tej samej marki, modelu czy roku produkcji.

Poprawki zgłoszone przez posłów mogą być niezgodne z prawem unijnym i orzecznictwem ETS

Poselska poprawka regulująca opodatkowanie usług organizacji targów i wystaw w kraju siedziby usługodawcy jest niezgodna z prawem wspólnotowym - uważają eksperci.

Wyższa stawka stosowana z obawy przed fiskusem

Za garaż zakupiony razem z mieszkaniem kupujący płaci 22-proc. VAT. Deweloperzy nie stosują 7-proc. stawki, bo nie chcą problemów z fiskusem. Według ekspertów można stosować jeden VAT na garaż i mieszkanie.

Niższy VAT do 2010 r. i co dalej?

Po 2010 r. zlikwidujmy wszystkie wyjątki w stawkach VAT, bo nie mają one żadnego uzasadnienia ekonomicznego - apeluje Komisja Europejska.

Inwestorzy otrzymają pełniejsze informacje

Dziś mija termin przesyłania uwag dotyczących nowego Standardu Rachunkowości Segmenty operacyjne, dotyczącego działalności spółek.

Sprzedaż uprawnień jest objęta 22-proc. stawką VAT

22-proc. stawką VAT powinna być opodatkowana sprzedaż uprawnień wynikających z czerwonych certyfikatów, czyli świadectw pochodzenia energii elektrycznej uzyskanej w procesie wytwarzania ciepła.

Komunikaty elektroniczne zastąpią SAD

Za dwa miesiące przedsiębiorcy będą mogli korzystać z Systemu Kontroli Eksportu. Umożliwi on zastąpienie w eksporcie dokumentów SAD komunikatami elektronicznymi.

Resort finansów o preferencyjnej stawce VAT na książki

Polski rząd rozmawia z Komisją Europejską (KE) w sprawie przedłużenia preferencyjnej stawki VAT na książki - zapewnił w czwartek (29 czerwca) w Sejmie wiceminister finansów Jacek Dominik.

Czy istnieje możliwość łącznego opodatkowania z małżonkiem, jeżeli podatnik jest obywatelem Ukrainy zamieszkałym i pracującym w Polsce

Małżonkom (obywatelom Ukrainy mieszkającym i pracującym w Polsce), między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa przysługuje prawo do preferencyjnego opodatkowania osiągniętych w roku podatkowym dochodów. - Interpretacja Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna z 10 stycznia 2007 r., nr I-415-01/03/07

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy i przychód od wpłaty wadium - problem

Aby stanąć do przetargu na zakup działki, osoba fizyczna wpłaca wadium, które po wygraniu przez nią przetargu przekształca się w zaliczkę na poczet ceny działki. Ogłoszenie wyników przetargu następuje po 14 dniach. Przetarg jest w kwietniu, natomiast ogłoszenie wyników i podpisanie aktu notarialnego nastąpi w maju. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy od wpłaty wadium (zaliczki)?

Tymczasowe nauczanie zwolnione z VAT

Odpłatne udostępnianie nauczyciela instytucji edukacyjnej, w której tymczasowo naucza, może być zwolnione z podatku od wartości dodanej jako świadczenie usług ściśle związanych z działalnością edukacyjną.

Jaką stawką opodatkować świadczenie usługi złożonej

Czy sprzedaż biletów wstępu na występy artystów i drobny poczęstunek oraz na zabawy, ze względu na to, że usługi te są usługami złożonymi, gastronomiczno-rozrywkowymi, jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług według 7-proc. stawki VAT?

Jak rozliczyć wycieczkę dla pracownika

Wycieczka dla pracownia będzie przychodem, od którego trzeba zapłacić podatek, gdy firma kupi ją w biurze podróży. Jeśli sama zorganizuje wyjazd, przychód powstanie, tylko jeśli wartość wycieczki będzie można przypisać każdemu pracownikowi.

Dokumentacja zasad (polityki) rachunkowości

Za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym także z tytułu nadzoru, odpowiedzialność ponosi kierownik jednostki.

Doradcy zgłoszą swój projekt

Krajowa Rada Doradców Podatkowych chce dokonać większych zmian w ustawie o doradztwie podatkowym niż wynikające z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Umowy o pracę nie podlegają VAT

Osoba fizyczna, która świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, nie może być uznana z tego powodu za podatnika VAT, ponieważ nie prowadzi niezależnie działalności gospodarczej.

O spłacie musi wiedzieć naczelnik

Aby dłużnik spadkodawcy mógł skutecznie zapłacić swoje długi, musi najpierw zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego.

Faktury wystawione przed rejestracją można rozliczyć

Prawo do zmniejszenia podatku należnego o naliczony dotyczy też faktur wystawionych na podatnika i otrzymanych przed jego rejestracją dla celów VAT.

Rząd chce pozbawić firmy pomocy publicznej

Po likwidacji funduszy celowych nie będzie możliwości przyznawania firmom pomocy publicznej. Resort finansów nie przewidział żadnego rozwiązania, które pozwoliłoby na wsparcie przedsiębiorstw. Resort skarbu jest przeciwny planowanej likwidacji i zapowiada rozmowy z Ministerstwem Finansów.

Wzrośnie stawka podatku od gier na automatach

Organizujący gry na automatach o niskich wygranych będą płacili wyższy podatek. Zamiast 125 euro miesięcznie zapłacą 180 euro.

Rodzice odliczą więcej na każde dziecko

Do Sejmu trafiła wczoraj nowelizacja ustawy o PIT. Zakłada ona podwyższenie kwoty ulgi prorodzinnej na każde dziecko.

REKLAMA