REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak obliczyć opłatę za korzystanie ze środowiska

Jak obliczyć opłatę środowiskową związaną z wprowadzaniem zanieczyszczeń do środowiska? Przykładowo: od samochodu do 3,5 tony, rok produkcji 1995, bez ulg, zakup miesięczny w litrach paliwa ON 330 litrów, oraz dwóch innych podobnych samochodów. Łącznie firma na miesiąc zakupuje i zużywa 950 litrów ON.

Sankcje VAT a VI Dyrektywa VAT

Ustawa o VAT z 8 stycznia 1993 r., obowiązująca do 30 kwietnia 2004 r., i nowa ustawa o VAT z 11 marca 2004 r., obowiązująca od 1 maja 2004 r., wprowadziły „dodatkowe zobowiązanie podatkowe”, w przypadku gdy podatnik w deklaracji na VAT podał dane, które mogły spowodować utratę dochodów podatkowych, deklarując na przykład niższą wysokość zobowiązania podatkowego lub zawyżoną kwotę zwrotu naliczonego VAT.

Zwrot dotacji potwierdza faktura

Zwrot dotacji, która zwiększyła wcześniej obrót podatnika, musi być udokumentowany wystawieniem wewnętrznej faktury VAT.

Nowe formularze dla zarabiających w Grecji

Stosowanie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Grecją a Polską będzie prostsze. Resort finansów we współpracy z greckim opracował odpowiednie formularze.

REKLAMA

Definicja budownictwa społecznego

Na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbędzie się jutro (10 lipca) pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o VAT zakładającej wprowadzenie definicji budownictwa społecznego.

Powstanie skarbowy zasób kadrowy

Nie będzie konkursów na stanowiska dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego. Kandydatów będzie powoływał minister finansów.

Będzie niższy VAT od darowizn żywności

Przedsiębiorcy, którzy będą prowadzić szczegółową dokumentację potwierdzającą przekazanie żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego, będą mogli uwzględnić spadek jej wartości.

Wzrośnie ulga na dzieci

Posłowie chcą wprowadzić nowe preferencje podatkowe dla rodzin. Określenie ilorazu rodzinnego byłoby korzystne jedynie dla osób najbogatszych. Większe szanse na realizację ma propozycja podwyższenia kwoty ulgi na dzieci.

REKLAMA

Jak wykazywać rozrachunki z pracownikami

Zakładowy plan kont powinien zawierać między innymi pozycje dotyczące rozrachunków z pracownikami. Główne konto, które służy do tego celu, dokumentuje rozrachunki z tytułu wynagrodzeń.

Czy nabycie nieruchomości w drodze licytacji sądowej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Przysądzenie własności nieruchomości (lub jej części) w drodze licytacji (egzekucji) sądowej na podstawie prawomocnego postanowienia sądu nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. - Interpretacja Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 23 listopada 2006 r., nr DM/436-8/06/int-HB

Jak rozliczać zaliczki w eksporcie

W listopadzie 2006 r. otrzymaliśmy zaliczkę na poczet dostawy ze Szwajcarii, którą rozliczyliśmy w deklaracji za listopad ze stawką 0%. W maju dokonaliśmy dostawy tych towarów do Niemiec. Kontrahent nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE w Niemczech. Jak powinnyśmy rozliczyć tę transakcję?

Amortyzacja bilansowa środka trwałego używanego sezonowo

Jesteśmy spółką z o.o., która w maju 2007 r. zakupiła nowy środek trwały. Jednakże – z uwagi na specyfikę działalności – będziemy go wykorzystywać wyłącznie w okresie letnim. Jak należy dokonywać jego amortyzacji bilansowej?

Wszystko o kasach rejestrujących

Od 1 lipca 2007 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące kas rejestrujących. Przewidują one m.in. przedłużenie obowiązywania dotychczasowych zwolnień ze stosowania kas dla pewnych grup podatników. Rozszerzenie kręgu przedsiębiorców, którzy będą musieli zainstalować i stosować w swojej działalności kasy fiskalne, nastąpi na jesieni. Od 1 października będą musieli zainstalować kasy dokonujący dostawy wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe.

Majątek pozostały po wykreśleniu spółki z o.o. z rejestru

Już po wykreśleniu spółki z o.o. z KRS, został ujawniony jej majątek, nie znany wcześniej likwidatorowi ani wspólnikom. Czy w tej sytuacji należy zwrócić się o wznowienie postępowania w przedmiocie wykreślenia tej spółki z rejestru?

Faktura musi potwierdzać realne transakcje

Faktura stanowiąca podstawę do realizacji uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego musi dokumentować faktycznie wykonaną usługę czy sprzedaż.

Zwrot podatku można odliczyć

Przedsiębiorca, który zwrócił rolnikowi ryczałtowemu VAT za zakupione od niego produkty i usługi rolnicze, może kwotę tego zwrotu doliczyć do swojego podatku naliczonego.

Bez wojewódzkich kolegiów skarbowych

Sejm uchwalił wczoraj ustawę o zniesieniu wojewódzkich kolegiów skarbowych (WKS).

Kary dla rolników nawet 10-krotnie wyższe

Rolnicy mogą spodziewać się nawet 10-krotnie wyższych kar pieniężnych za przekroczenie limitu dopuszczalnej produkcji biopaliw ciekłych na własny użytek.

Komisja przedłuża nam niższy VAT

Komisja Europejska zaproponowała, by jeszcze przez ponad trzy lata utrzymać w Polsce obniżone lub zerowe stawki VAT na mieszkania, żywność, książki, czasopisma specjalistyczne i usługi gastronomiczne. Teraz decyzję Komisji muszą jeszcze tylko potwierdzić unijne rządy.

Wzrośnie zryczałtowany podatek od gier

44-proc. wzrost stawki zryczałtowanego podatku od gier na automatach o niskich wygranych zakłada projekt, który rozpatrzyła Komisja Finansów Publicznych.

Powrót samochodów z kratką

Mali podatnicy bądź rozpoczynający działalność mogą korzystać z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od aut. Podczas badania technicznego wystarczy zadbać, aby kupiony samochód był uznany za pojazd ciężarowy. Zdaniem ekspertów, taka preferencja może przyczynić się do powrotu samochodów z kratką.

Opłata za zajmowanie stanowiska garażowego opodatkowana stawką 22% VAT

Opłata za stanowisko garażowe pobierana przez spółdzielnię od osoby, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, podlega opodatkowaniu stawką 22%. Do opłaty tej nie należy stosować zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT. - Decyzja nr IPB1-449/21/07/I z 17 kwietnia 2007 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach

Jak rozliczyć wykonywanie przez pracownika zadań w różnych miejscowościach

Firma budowlana z siedzibą w Krakowie jest wykonawcą kilku inwestycji na terenie południowej Polski. W związku z trudnościami w pozyskaniu odpowiednio wykwalifikowanej kadry na lokalnym rynku pracy jest zmuszona przemieszczać niektórych swoich pracowników pomiędzy realizowanymi obiektami.

Remonty wynajmowanych pomieszczeń - jak księgować?

Wynajęliśmy innej spółce pomieszczenia biurowe i magazynowe na potrzeby działalności gospodarczej. W umowie najmu najemca zobowiązał się do remontów i adaptacji pomieszczeń, w tym wymiany stolarki, podłóg, okien, instalacji grzewczych, urządzeń sanitarnych, budowy oddzielnego wejścia.

Jak rozliczać czynności nieodpłatne dokonywane na rzecz kontrahenta

Czynności nieodpłatne dokonywane na rzecz naszych kontrahentów mogą podlegać opodatkowaniu VAT. Uzależnione to jest przede wszystkim od tego, czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

Poprawianie błędów w dowodach kasowych

Wszelkie błędy stwierdzone w dowodach źródłowych zewnętrznych własnych i obcych poprawione mogą być wyłączenie poprzez dostarczenie kontrahentowi stosownego dokumentu (korekty) zawierającego właściwe sprostowanie wraz z odpowiednim uzasadnieniem, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Umowa zwalnia z obowiązku zapłaty podatku

Otrzymanie w spadku mieszkania od osoby spoza bliskiego kręgu rodziny uprawnia do skorzystania ze zwolnienia podatkowego. Trzeba jednak posiadać umowę.

CBA nie wniesie oskarżenia

Centralne Biuro Antykorupcyjne nie może wnosić i popierać aktu oskarżenia. Nawet jeśli zbierze materiał dowodowy, musi zwrócić się do prokuratora.

Trudny test dla biegłych

Niemal 40 proc. kandydatów na biegłych rewidentów nie zdaje pierwszej części egzaminu.

VAT: zaskakująca propozycja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska ma zaproponować przedłużenie do 2010 roku obecnie obowiązujących, zredukowanych stawek podatku VAT.

Bezpośredni nadzór ministra wyeliminuje błędy urzędów

Organy podatkowe nie zawsze radziły sobie z wydawaniem interpretacji. Na potknięcia fiskusa uwagę zwracały sądy administracyjne. Uchybienia dotyczyły niewłaściwego doręczania i uchylania postanowień.

Dłuższe przedawnienie dla pracujących za granicą

Fiskus zyska możliwość zawieszenia terminu przedawnienia. Stanie się tak, jeśli ustalenie zobowiązania podatkowego będzie zależało od otrzymania informacji od organów z innego państwa.

Nowelizacja VAT w komisji finansów

Sejmowa podkomisja zakończyła prace nad projektem nowelizacji ustawy o VAT.

Są gotowe nowe wzory zeznań PIT

Ministerstwo Finansów opracowało już wzory nowych formularzy PIT dla rozliczeń rocznych. Są to druki dla osób fizycznych płacących ryczałt i rozliczających się na zasadach ogólnych.

Ewidencja wkładu obcego w finansowanie aktywów trwałych

Wkład obcy w postaci środków pieniężnych, ma najczęściej charakter bezzwrotny. Tym samym należy go traktować jak darowiznę. Wkład obcy w postaci środków rzeczowych może mieć postać tak rzeczowych aktywów trwałych, jak i obrotowych. Wkłady obce zwrotne to kredyty lub pożyczki.

Jak zaewidencjonować dzierżawę gruntu

Na podstawie umowy dzierżawy zawartej w grudniu 2006 r. z rolnikiem indywidualnym spółka z o.o., której podstawową działalnością jest działalność rolnicza, wydzierżawiła od rolnika grunt rolny na okres pięciu lat, poczynając od 1 stycznia 2007 r.

Rozliczenie kosztów zależy od metody ewidencji

Dokumenty kosztowe, wystawione z datą dotyczącą 2006 roku, a zapłacone w 2007 roku, powinny być wpisane w koszty uzyskania przychodów 2007 roku. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim z 29 maja 2007 r., nr U.S.I/3.415-17/2007.

Jak rozliczyć import usług transportu międzynarodowego

W celu dostarczenia towaru do nabywcy z kraju trzeciego spółka zakupiła usługę transportu międzynarodowego od firmy z Danii.

Rent prywatnych nie można odliczać

Po wykreśleniu z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulgi związanej z rentami prywatnymi podatnicy nie mogli kontynuować odliczeń.

"Puls Biznesu": Lepper z gilotyną

Samoobrona opracowała własny pakiet "ułatwień" dla przedsiębiorców, informuje "Puls Biznesu". To jest wyrok śmierci dla gospodarki, ostrzegają eksperci.

Alternatywa dla kas

Proste urządzenia rejestrujące w małych punktach sprzedaży i tzw. elektroniczne portmonetki u klientów mogłyby stanowić alternatywę dla kas fiskalnych.

Zakład karny to nie budynek mieszkalny

Zakład karny nie jest budynkiem mieszkalnym i nie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Nie może zatem być opodatkowany niższą stawką podatku od nieruchomości.

Postępowanie przeciw Polsce ws. przepisów o podatku VAT przy sprzedaży samochodów

Komisja Europejska wezwała we wtorek (03.07) Polskę oraz Portugalię do zmiany przepisów dotyczących wliczania kwoty podatków rejestracyjnych do podstawy podatku VAT przy sprzedaży samochodów.

Za błąd w rozliczeniach zapłacimy dodatkowe 30 proc. podatku

Naruszenie zasad rozliczania VAT skutkuje nie tylko koniecznością dopłaty podatku. Fiskus może dodatkowo zażądać zapłaty 30 proc. wartości zaniżonego zobowiązania podatkowego.

Zmiany w podatkach dopiero po wakacjach

Sejm nie zdąży przed wakacyjną przerwą przyjąć nowelizacji ustawy o VAT. Jest coraz mniej czasu na uchwalenie definicji budownictwa społecznego. Po letniej przerwie Komisja Finansów Publicznych zajmie się zmianami w akcyzie.

60 urzędów skarbowych przyjaznych firmom

60 urzędów skarbowych biznesmeni wyróżnili w piątej edycji konkursu na urząd skarbowy przyjazny przedsiębiorcy.

Za błąd w interpretacji przepisu odpowie doradca

Od września zwiększy się zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej doradców podatkowych. Postępowania będą wszczynane, jeśli błąd doradcy wyniknie z niejasnych przepisów. Ryzykowne będzie też doradzanie i wydawanie opinii prawnych w sprawach gospodarczych.

Podatnicy odzyskają nadpłaconą akcyzę

Rząd zaakceptował wczoraj projekt ustawy umożliwiającej zwrot części akcyzy zapłaconej od sprowadzonych z zagranicy samochodów osobowych.

Podatki i opłaty właściciela nieruchomości

Właściciele domów czy działek muszą co roku płacić podatek od nieruchomości. Oprócz tego niektórzy z nich mają również obowiązek wnoszenia opłat za użytkowanie wieczyste. Sprawdź czy dotyczy to również ciebie.

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego po leasingu

Od 2002 r. użytkowałam na podstawie umowy leasingu operacyjnego samochód osobowy. W kwietniu 2007 r. po zakończeniu leasingu wykupiłam go za 500 zł netto i zaksięgowałam tę wartość bezpośrednio w koszty. Teraz zamierzam sprzedać ten samochód. Jak to rozliczyć? W jakiej wartości muszę wystawić fakturę? Czy może to być cena 900 zł netto?

REKLAMA