REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rodziców może skontrolować urząd

Podatnicy korzystający z ulgi rodzinnej nie będą musieli dokumentować liczby wychowywanych dzieci. Jednak organ podatkowy może sprawdzić, czy przysługuje im ulga w zadeklarowanej wysokości.

Podatnik określi, kiedy wykonano część usługi

Nowelizacja ustawy o VAT zmieni moment powstania obowiązku podatkowego. Konieczność zapłaty podatku powstanie już po częściowym wykonaniu usługi. Jeśli podatnik dobrze przygotuje umowę, nie będzie miał problemów z fiskusem

Nowa danina dla armatorów

Od 1 stycznia 2007 r. zaczną obowiązywać przepisy ustawy regulującej opodatkowanie podatkiem tonażowym niektórych dochodów (przychodów) osiąganych przez armatorów eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej.

Unijne regiony mogą ustanawiać podatki od działalności produkcyjnej

Władze regionów unijnych mogą ustanawiać podatki od wartości produkcji, które - mając pewne cechy VAT - nie obciążają jednocześnie konsumenta końcowego - tak wynika z precedensowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

REKLAMA

Druki ścisłego zarachowania

W szczegółowych zasadach rachunkowości dla budżetu nie ma już zapisu o drukach ścisłego zarachowania. Czy czek gotówkowy jest nadal drukiem ścisłego zarachowania?

Do rozliczeń podatkowych konieczna jest umowa spółki

Od początku 2006 roku nie można prowadzić tzw. spółki małżeńskiej. Jeśli mąż i żona chcą dalej prowadzić wspólną firmę i rozliczać się z podatku dochodowego na dotychczasowych zasadach, powinni zawrzeć spółkę, np. cywilną lub jawną. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 9 listopada 2006 r., nr PF-I/41180-0021/06/JK

Jak opodatkować umowy cywilne

Sposób opodatkowania umów cywilnych zależy od tego, czy podmiot uzyskujący przychody z tych tytułów będzie zawierał umowy w ramach działalności gospodarczej czy nie.

Biegły zażąda dowodów

Ponieważ w sprawozdaniach finansowych pojawia się coraz więcej wartości szacunkowych, biegli rewidenci mogą żądać dokumentów uzasadniających te wartości.

REKLAMA

Spółka musi pobrać zaliczkę

Jeśli polska spółka płaci za zlecone firmie zagranicznej usługi doradcze lub prawne, musi od wypłacanych kwot pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Obowiązku tego nie mają spółki posiadające certyfikat rezydencji.

Jakie skutki ma sprzedaż wierzytelności własnej

Spółka z o.o. zawarła umowę cesji wierzytelności z firmą specjalizującą się w ściąganiu długów. Na mocy umowy kupujący zapłaci spółce 90% kwoty głównej, 0 zł za odsetki. Jakie skutki w podatku dochodowym i ewentualnie w innych podatkach spowoduje ta transakcja? Wierzytelność była zaliczona wcześniej do przychodów należnych.

Audyt wewnętrzny

Ministerstwo Finansów przedstawiło nowy projekt autopoprawki do rządowego projektu ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw z 24 listopada.

Płatnik pobiera zaliczki od napiwków

Na kasynie jako płatniku ciąży obowiązek naliczania i odprowadzania zaliczek na podatek od napiwków zostawianych przez graczy dla pracowników kasyna.

Dotacje będą w budżecie

Od 2007 roku rząd może mieć problemy z przekazywaniem środków unijnych. Zmiany w ustawie o finansach publicznych nie wpłyną na przyszłoroczny budżet państwa. Posłowie Komisji Finansów Publicznych zapewniają, że nowelizacja będzie na czas.

Wyższą stawkę zapłacimy po przekroczeniu limitu

Przyjęcie definicji budownictwa społecznego w kształcie zaproponowanym przez resort finansów spowoduje, że duże domy i mieszkania będą opodatkowane dwoma stawkami VAT.

Nowelizacje PIT i CIT podpisane

Prezydent podpisał nowelizacje ustaw regulujących podatki dochodowe PIT i CIT oraz ustawę o zmianie Ordynacji podatkowej.

Nie ma zaliczek, gdy nie ma podatku

Pobranie zaliczek podatkowych i odpowiedzialność solidarna usługodawców niemających siedziby w danym kraju UE, gdy część z nich nie podlega opodatkowaniu, jest niezgodne z unijnym prawem.

Jak ewidencjonować naliczenie funduszu świadczeń socjalnych

Od nowego roku obrotowego spółka będzie zobowiązana do wprowadzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Proszę o podanie sposobu naliczania oraz ewidencji w księgach rachunkowych.

Prawo do obniżenia VAT z faktury wystawionej z góry za cały rok kalendarzowy

Kiedy po stronie spółki powstaje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu usług serwisowych z wystawionej z góry faktury za cały rok kalendarzowy? - Decyzja z 12 października 2006 r., sygn. akt PP1/443-91/06

Jak klasyfikować i rozliczać niedobory i nadwyżki inwentaryzacyjne występujące w poszczególnych składnikach majątku

Terminy i częstotliwość przeprowadzenia inwentaryzacji zostały określone w art. 26, zgodnie z którym generalną zasadą jest, że inwentaryzację przeprowadza się na ostatni dzień roku obrotowego.

Unia ma zastrzeżenia do podatku od aut

Trwają prace nad rządowym projektem podatku rejestracyjnego od pojazdów. Nowy podatek ma zastąpić niezgodną z prawem unijnym akcyzę na używane auta. Komisja Europejska krytykuje projekt polskich przepisów.

Podstawą do rozliczeń są zapisy w księdze

Osoby, które osiągają dochody z działalności gospodarczej, mogą być opodatkowane na zasadach ogólnych na podstawie prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Rozliczenie ulgi na wynajem nie musi uwzględniać wszystkich współwłaścicieli

Przy ustalaniu proporcji odliczania ulgi na wynajem pod uwagę należało brać tylko podatników, którzy spełniali warunki do skorzystania z odliczenia.

Kradzież środka trwałego

W naszej jednostce budżetowej było włamanie. Jak powinniśmy zaksięgować kradzież sprzętu komputerowego (środki trwałe) potwierdzonej protokołem policji i zwrot odszkodowania za skradziony sprzęt?

Opublikowano wzory PIT

Minister finansów ustalił nowe wzory formularzy zeznań podatkowych PIT i ryczałtu ewidencjonowanego.

Reforma sektora publicznego

Sejmowa komisja w środę i czwartek będzie rozpatrywała rządowy projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

Od 1 stycznia wnioski o zwrot VAT będziemy składać tylko raz w roku

Jeżeli Sejm nie przedłuży obowiązywania ustawy o zwrocie VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, to od 2008 roku budowa domów systemem gospodarczym może być droższa.

Minimalne okresy amortyzacji pozostaną bez zmian

Dla określonych budynków niemieszkalnych okres amortyzacji nie będzie mógł być krótszy niż 10 lat, wynika ze znowelizowanej ustawy o PIT.

Przychód najpóźniej w dniu wystawienia faktury. Nowelizacja ustawy o CIT

Zgodnie z nowelizacją ustawy o CIT, przychód powstanie w dniu wydania rzeczy lub wykonania usługi, jednak nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Trzeba ujednolicić VAT

Często w identycznych przypadkach stosowane są różne stawki podatku od towarów i usług. Jeżeli urzędy skarbowe mają wątpliwości, zalecają stosowanie podstawowego VAT. Przyczyną problemów jest powiązanie stawek podatku z klasyfikacjami statystycznymi

Fiskus nie określa wartości rynkowej

Urząd skarbowy nie określa podstawy opodatkowania przy sprzedaży nieruchomości. Może jednak wezwać do podwyższenia lub obniżenia wskazanej przez podatnika wartości nieruchomości. - Decyzja z 26 października 2006 r. (nr IPB2/4307-0002/06/2)

Jakie są zasady sporządzania planu amortyzacji?

Plan amortyzacji. Jednostki dokonujące odpisów amortyzacyjnych powinny sporządzić plan amortyzacji. Nie istnieje jednolity wzorzec planu amortyzacyjnego. Jednostka ma w tej kwestii pełną swobodę.

Jak zaewidencjonować zakup szkoleń dotowanych ze środków EFS

Spółka z o.o. zakupiła dla wybranej grupy pracowników szkolenia dotowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dotacja obejmie 70% kosztów, 30% spółka pokryje ze środków własnych. Firma szkoleniowa wystawiła faktury na 100% wartości szkolenia, po otrzymaniu dotacji wystawi faktury korygujące. W jaki sposób spółka powinna zaewidencjonować fakturę korygującą?

Jak kwalifikować koszty finansowane ze środków funduszy strukturalnych - realizacja zasady "VAT i inne podatki oraz opłaty"

VAT nie jest kosztem kwalifikowanym, chyba że jest rzeczywiście i ostatecznie ponoszony przez beneficjenta końcowego lub indywidualnego odbiorcę pomocy.

Dwie stawki PIT we mgle

Nie ma gwarancji, że w 2009 r. podatki spadną do zapisanych w nowelizacji ustawy o PIT 18 i 32 proc.

Weryfikacja zezwoleń akcyzowych

Funkcjonuje już system SEED on Europa (System for Exchange of Excise Data), który ma umożliwić przedsiębiorcom samodzielną weryfikację faktu posiadania przez kontrahenta zezwolenia akcyzowego.

Audyt wewnętrzny

W Ministerstwie Finansów odbyła się konferencja między-resortowa dotycząca projektu rządowej autopoprawki z 16 listopada przygotowanej do projektu zmian w ustawie o finansach publicznych.

Jak rozliczyć składki na organizacje pracodawców

W koszty uzyskania przychodów można zaliczyć część składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców. Obowiązują jednak limity.

Czy usługi naprawy samochodów podlegająobowiązkowi ewidencjonowania w kasie fiskalnej

Czy prowadzenie warsztatu samochodowego i usługi naprawy z wykorzystaniem części samochodowych powodują obowiązek stosowania kas fiskalnych od 1 września 2006 r.?

Armatorzy nie skorzystają z podatku tonażowego

Do 20 stycznia 2007 r. armatorzy, którzy chcą skorzystać z rozliczenia podatkiem tonażowym, powinni złożyć do urzędu skarbowego odpowiednie oświadczenia. Problem w tym, że nie ma rozporządzeń wykonawczych do ustawy.

Inspektor doniesie na podatnika fiskusowi

Państwowa Inspekcja Pracy będzie informować fiskusa o naruszeniu prawa podatkowego. Nowe uprawnienie i nowa definicja działalności gospodarczej pozwolą na wykrycie nadużyć. Urzędy kontroli skarbowej częściej będą kontrolować samozatrudnionych pracowników.

Podwyżka stawek zależy teraz od posłów

Minister finansów nie będzie mógł podwyższać akcyzy na olej opałowy i gaz do samochodów jeżeli Sejm nie podniesie maksymalnych stawek akcyzy na te paliwa.

Zmiana akcyzy na auta i kosmetyki

Opublikowano rozporządzenie ministra finansów zmieniające rozporządzenie dotyczące obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. nr 210, poz. 1551).

Jak zaewidencjonować koszty poniesione na rozwój firmy

Zleciliśmy firmie zewnętrznej opracowanie strategii rozwoju naszej firmy. W umowie nie został zawarty wymóg opracowania strategii inwestowania i finansowania spółki. Czy koszty związane z opracowaniem tych dodatkowych prac elementów stanowiły koszty uzyskania przychodu?

Decyzja podatkowa może wygasnąć

Organ podatkowy ma prawo stwierdzić wygaśnięcie decyzji podatkowej. Czasem wygaśnięcie może nastąpić także z mocy prawa.

Odszkodowanie i odsetki bez podatku

Zarówno kwota wypłaconego odszkodowania, jak i odsetki za rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 31 października 2006 r., nr PB I-3/4150/IN-562/US/ 2006/MK.

Potrzebna jest korekta

Jeżeli wartość oprogramowania nie została wliczona do ceny zapłaconej, trzeba skorygować wartość transakcyjną.

Czy spółka akcyjna przekształcona ze spółki z o.o. może kontynuować opłacanie uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy

W trakcie 2006 r. spółka z o.o. przekształciła się w spółkę akcyjną. Czy spółka akcyjna miała prawo kontynuować w tym roku opłacanie uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy? Jeżeli tak, to w jakiej kwocie? Czy w takiej samej jak spółka z o.o.? Czy trzeba informować w tym zakresie urząd skarbowy?

Podatnik musi mieć przedstawiciela

Jeśli podatnik podlega obowiązkowi rejestracji VAT, a nie ma siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania w Polsce, musi ustanowić przedstawiciela podatkowego.

Sprzedaż akcji bez podatku

Podatnicy, którzy po 1 stycznia 2004 r. sprzedali akcje w celu umorzenia, zakupione przed tą datą, nie musieli płacić podatku dochodowego.

Wielu audytorów może stracić pracę

Rząd proponuje rewolucyjne zmiany w systemie audytu wewnętrznego. Zmienią się dotychczasowe zasady zarządzania środkami publicznymi. Aby zostać audytorem, nie trzeba będzie już posiadać certyfikatu.

REKLAMA