REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

7 proc. nie dla wszystkich

Ministerstwo Finansów chce, by preferencyjny 7-proc. VAT objął tylko mieszkania do 120 mkw. i domy do 200 mkw. powierzchni.

Diety zarządu z podatkiem

Świadczenia wypłacane członkom zarządu wspólnoty mieszkaniowej podlegają opodatkowaniu PIT.

Emisja akcji dla pracowników nie podlega VAT

Objęcie akcji nowej emisji przez pracowników spółki, które zostały opłacone z kapitału zapasowego spółki, nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 6 listopada 2006 r., nr PP1/443-140/06.

Za nieopodatkowanie wynagrodzeń z unijnych funduszy grożą sankcje karno-skarbowe

Ministerstwo Finansów uznało, że wynagrodzenia refundowane z unijnych funduszy muszą być opodatkowane.

REKLAMA

Jak zaewidencjonować przesunięcie magazynowe firmy zagranicznej

Jak należy zaewidencjonować magazyn komisowy firmy zagranicznej (UE), z którego towary przesuwane są do magazynu firmy polskiej i następnie sprzedawane. Na sprzedane towary firma zagraniczna wystawia klika razy w miesiącu fakturę.

Jak sporządzić sprawozdanie końcowe z przebiegu inwentaryzacji

Ostatnim dokumentem rozliczeniowym, kończącym (zamykającym) inwentaryzację, jest sprawozdanie końcowe z przebiegu inwentaryzacji, sporządzane przez przewodniczącego komisji inwentaryzacyjnej.

Terminy składania deklaracji

27 listopada (termin ustawowy przypada 25, tj. w sobotę) mija termin składania deklaracji VAT-7, VAT-8, VAT-12, AKC-3.

Jak dokumentować i jak wyceniać zniszczenie towaru z winy przewoźnika

Jesteśmy zakładem produkcyjnym. Zleciliśmy przewóz towaru przewoźnikowi do danego kontrahenta. Podczas transportu część towaru uległa zniszczeniu. Jak mamy obciążyć przewoźnika, zakładając, że jest to jego wina (fakturą VAT czy notą obciążeniową)?

REKLAMA

Środki unijne dochodami budżetu

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych przewiduje m.in. włączenie środków unijnych do budżetu państwa.

Samozatrudnienie możezostać ograniczone

Od 1 stycznia 2007 r. zmieni się definicja pozarolniczej działalności gospodarczej. Nowa regulacja ograniczy możliwości korzystania z samozatrudnienia, ale go nie wyeliminuje. Aby płacić 19-proc. liniowy PIT, trzeba będzie zawrzeć dobrze sformułowaną umowę.

Pracodawcy chcą zmiany ustawy

Cztery lata naszych starań o zniesienie akcyzy zostały zwieńczone sukcesem. Jest on jednak połowiczny - podkreślają przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Urząd nie może szukać za podatnika dokumentacji dla celów rozliczeń VAT

Nie można przerzucać na organ podatkowy obowiązku odtwarzania dokumentacji podatkowej, która była podstawą odliczenia VAT.

Obowiązek VAT powstaje z chwilą zapłaty

Użytkowanie wieczyste ma charakter usługi ciągłej. Dlatego obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą otrzymania zapłaty poszczególnych opłat. - Decyzja Izby Skarbowej w Katowicach z 30 października 2006 r. (nr IPB_1/449-9/06/I).

Kiedy kontrolować dokumenty zewnętrzne własne

Czy konieczna jest kontrola formalna, rachunkowa i merytoryczna potwierdzona podpisem i pieczątką na własnych fakturach sprzedaży?

Nie wolno różnicować opodatkowania dywidend

Wyższe opodatkowanie nakładane przez państwo członkowskie na dywidendy otrzymywane od spółek zarejestrowanych w innym kraju UE, należy uznać za ograniczenie unijnych swobód.

Jak wnieść skargę do WSA na decyzję izby skarbowej

Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. W praktyce najczęściej organem tym jest izba skarbowa. Przedstawiamy zasady składania oraz wzór skargi do WSA na decyzję izby.

Wszystko o fakturach elektronicznych

Faktury elektroniczne są coraz chętniej wykorzystywane przez przedsiębiorców. Możliwość ich wystawiania i przesyłania zagwarantowało obowiązujące od ponad roku rozporządzenie ministra finansów. Żeby jednak z tej możliwości skorzystać, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Podstawowym warunkiem skorzystania z tej możliwości jest jednak uzyskanie uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę faktury.

Kto skorzysta z szybszej amortyzacji

Od 2007 roku nastąpią zmiany w możliwości zaliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych. 30-proc. jednorazowy odpis zastąpi odpis w wysokości 50 000 euro, ale tylko dla nowo powstałych podmiotów oraz dla małych podatników.

Będzie jednolita definicja auta

Zmieniona ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje wprowadzenie nowej definicji samochodu osobowego.

Kredyt wpływa na koszty

Różnice kursowe związane ze spłatą kredytów obrotowych zaciągniętych w walutach obcych wpływają na koszty uzyskania przychodów.

Klasyfikacje statystyczne to tylko dowód

Opinie klasyfikacyjne wydawane przez organy statystyczne nie wiążą ani administracji podatkowej, ani podatnika. Są jedynie dowodem w sprawie i podlegają ocenie w konkretnej sprawie.

Jak zaewidencjonować objęcie udziałów w zamian za wkład niepieniężny

Spółka z o.o. objęła udziały w innej spółce w zamian za wkład niepieniężny, na który składały się środki trwałe, towary oraz akcje. Proszę o przedstawienie skutków tej operacji w podatku dochodowym oraz sposobu jej ujęcia w księgach rachunkowych spółki.

Egzamin dla księgowych

Do 27 listopada mogą składać dokumenty osoby, które chcą wziąć udział w egzaminie na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Stawka zależy od tego, kto kupuje

Często stawka VAT na ten sam sprzęt przeciwpożarowy zależy od tego, kto finansuje zakupy. Urzędy skarbowe wydają różne interpretacje dotyczące możliwości stosowania 7-proc. VAT. Problem rozwiązałoby wydanie jednoznacznego stanowiska przez Ministerstwo Finansów.

Nowe sprawozdania finansowe

Resort finansów zaproponował nowe wzory sprawozdań finansowych komitetów wyborczych.

Od 1 stycznia karta podatkowa będzie wyższa

W 2007 roku kwotowe stawki dla podatników korzystających z karty podatkowej będą nieco wyższe niż obecnie - wynika z obwieszczenia ministra finansów.

Orzecznictwo ETS w zakresie VAT - rozstrzygnięcia różne

Można zaobserwować w obrocie gospodarczym zarówno po stronie przedstawicieli organów podatkowych, jak i podatników problemy we właściwym stosowaniu wskazanych przepisów z zakresu VAT.

Kiedy powstaje obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej

Podatnik prowadzi sprzedaż detaliczną towarów typu pamiątki, wyroby ceramiczne i biżuteria srebrna. Firma nie przekroczyła obrotu 40 000 zł. Czy wobec tego od 1 września 2006 r. musiała zainstalować kasę fiskalną? Jak zaewidencjonować zakup kasy w księgach?

Jak wycenić aktywa trwałe zgodnie z ustawą o rachunkowości i MSR nr 16

Rzeczowe aktywa trwałe są podstawowym zagadnieniem rachunkowości prawie każdej jednostki gospodarczej.

Gdzie usługa, tam podatek

Od tego, gdzie usługa jest świadczona, zależy to, jak będzie opodatkowana. Miejscem świadczenia usług pomocniczych będzie miejsce ich faktycznego wykonania. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Opolu z 31 października 2006 r. (nr PP-I-005/226/AB/06).

Dzieci przedsiębiorców bez ulgi podatkowej

Niemiła niespodzianka dla podatników prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową i liniową 19-proc. stawką PIT - nowa ulga podatkowa na dzieci nie dla nich.

Podatnik sam decyduje, czy rozlicza się przez internet

Podatnik lub płatnik, który chce składać deklaracje w formie elektronicznej, musi przesłać urzędowi skarbowemu wypełnione zawiadomienie w formie papierowej.

Odwołany egzamin na audytora

Ministerstwo Finansów w komunikacie nr 17/KF/2006 odwołało egzamin pisemny na audytora wewnętrznego, który miał się odbyć 21 listopada.

Jak zaewidencjonować zniżkę procentową

Firma zawarła umowę ubezpieczenia mienia. Ubezpieczyciel zastosował zniżkę procentową. Jak należy zaksięgować taką polisę i w jakiej kwocie?

Pracodawcy oceniają zmiany w CIT

Korzystne zmiany w nowelizacji CIT to m.in. pozostawienie uproszczonych zaliczek czy możliwości dokonywania darowizn na cele pożytku publicznego - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

ETS tropi nadużycia

Europejski Trybunał Sprawiedliwości opracował definicję nadużycia prawa. Wykorzystując wyroki Trybunału, polski fiskus będzie mógł kwestionować rozliczenia VAT. Dla stosowania zasad ETS wobec innych podatków potrzebne są zmiany w przepisach krajowych.

Od 1 stycznia będzie nowa definicja zakładu

Zawarta w zmienionej ustawie o CIT nowa definicja zakładu zagranicznego nie w pełni odzwierciedla postanowienia Konwencji OECD.

W 2008 roku 3,5-tonowe ciężarówki bez podatku, a za psa do 100 złotych

Zwolnienie z opodatkowania samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 tony powinno zacząć obowiązywać dopiero od 2008 roku - uważają posłowie.

Czy prowizje bankowe od realizacji tytułu wykonawczego są kosztem podatkowym

Moje pytanie dotyczy prowizji za przelew środków firmy na podstawie tytułu egzekucyjnego. Bank otrzymał od komornika zawiadomienie o zajęciu środków na rachunku bankowym. Przekazując środki z rachunku, naliczył sobie prowizję. Czy jest ona dla nas kosztem uzyskania przychodów?

W jaki sposób ustalać koszty w przypadku zawarcia z jednym pracownikiem dwóch umów o pracę

Czy w przypadku zawarcia z jednym pracownikiem dwóch umów o pracę, każda na część etatu, przy obliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych należy policzyć koszty uzyskania przychodu od każdej zawartej umowy? - Pismo z 25 lipca 2006 r. nr PD-415/32/06

Podatek tonażowy - alternatywa dla podatku dochodowego

Do polskiego systemu podatkowego zostanie wprowadzony całkiem nowy, nieznany dotychczas podatek, a mianowicie podatek tonażowy. W systemach prawnych państw członkowskich Unii Europejskiej podatek taki jest znany od lat.

Podatek płacą wspólnicy

Jeśli wspólnicy spisują umowę spółki jawnej bez notariusza, sami muszą obliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych, wypełnić deklarację PCC oraz wpłacić odpowiednie kwoty w urzędzie skarbowym.

Kredytobiorca musi rozliczyć się z fiskusem

Jeśli poręczyciel podpisze ugodę z bankiem i spłaci część długu, u kredytobiorcy powstanie przychód odpowiadający wartości zadłużenia spłaconego przez poręczyciela.

Jak aktualizować należności od kontrahentów zagranicznych

Spółka posiada wyrażoną w euro należność od kontrahenta zagranicznego. W związku z istnieniem zagrożenia dla odzyskania tej należności postanowiono dokonać odpisu aktualizującego jej wartość. Jaki kurs należy zastosować, dokonując tego odpisu?

Bez majątkowych ograniczeń

Posłowie zagłosowali wczoraj za wszystkimi senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Poprawki do CIT i Ordynacji

Sejm przyjął wczoraj wszystkie poprawki wprowadzone przez Senat do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Większość zmian miała charakter legislacyjny.

PIT: podatnicy niewiele zyskają na zmianach

Od nowego roku pojawią się nowe ulgi i zwolnienia. Fiskus odmrozi progi podatkowe. Podatnicy stracą prawo do ulgi odsetkowej.

Zwiększy się porównywalność sprawozdań małych i średnich firm

W II połowie 2007 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wyda standardy dla małych i średnich firm.

Od decyzji burmistrza można się odwołać

Podatnik może zaskarżyć decyzję burmistrza do samorządowego kolegium odwoławczego. Odwołania w sprawach podatkowych to ok. 30 proc. spraw rozpatrywanych przez kolegia.

Emeryt nie musi być rezydentem podatkowym

Uzależnienie opodatkowania dochodów emerytów od posiadania przez nich statusu rezydenta podatkowego jest sprzeczne z prawem unijnym.

REKLAMA