REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sporne ograniczenie prawa do korekty

Obowiązująca od 1 września tego roku nowelizacja Ordynacji podatkowej uchyliła restrykcyjne przepisy dotyczące składania korekt deklaracji. W nowelizacji przewidziano jednak wyjątek.

Nie zaniżaj pochopnie kosztów

Zaniżenie kosztów często ma na celu m.in. wykazanie większej rentowności przedsiębiorstwa. Może również służyć bieżącemu dostosowaniu kosztów do sprzedaży.

Obwieszczenie jak załącznik

W katalogu materiałów budowlanych, które po 1 stycznia 2006 r. obejmie system zwrotu VAT, znajdą się wyroby wymienione w załączniku nr 5 do poprzedniej ustawy o VAT - dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Infrastruktury.

Opłata za użytkowanie wieczyste z VAT

Do opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu ustanowionej przed 1 maja 2004 r. trzeba doliczyć VAT. Nie jest to kwota brutto. Organy samorządu nie będą musiały płacić 22 proc. VAT z własnej kieszeni. Do opłaty mogą doliczyć podatek.

REKLAMA

Czy wydatki na prowadzenie sprawy są kosztem

Jakość usług oferowanych przez naszą spółkę została zakwestionowana przez jednego z kontrahentów. Sprawa została skierowana do sądu. Wyrok okazał się dla nas niekorzystny. Czy wydatki poniesione na pomoc prawną dotyczącą tego procesu słusznie zaliczyliśmy do kosztów uzyskania przychodów?

Koszty usługi gastronomicznej w księgach nabywcy

Jesteśmy czynnym podatnikiem podatku VAT. Zamierzamy zorganizować spotkanie z przedstawicielami firmy, z którą współpracujemy. Jak należy rozliczyć otrzymaną fakturę dokumentującą zakup usługi gastronomicznej?

Kiedy rozliczać należny podatek od tzw. usług medialnych

Świadczymy usługi, które są wymienione w załączniku nr 3 poz. 153 do ustawy o podatku od towarów i usług. Klienci wnoszą przedpłaty na świadczone przez nas usługi. Czy wartość tych przedpłat stanowi podstawę do naliczenia i odprowadzenia VAT, czy obowiązek podatkowy powstaje w terminie płatności, określonej w umowie? Faktury za usługi wystawiane są w każdym miesiącu z terminem płatności do 15. dnia następnego miesiąca.

Podatnik ucieka, urzędnik zostaje

Podatnicy, mimo zmiany miejsca zamieszkania, często rozliczają się nadal ze starym, znanym im urzędem skarbowym. Na zmianę decydują się tylko wtedy, gdy liczą, że nowy urząd nie zada sobie trudu sprawdzenia ich dokumentacji.

REKLAMA

Będzie roczny podatek od aut

Rozpoczęto prace nad projektem ustawy przewidującej wprowadzenie rocznego podatku od samochodów osobowych. Rozwiązanie to wzorowane jest na projekcie unijnej dyrektywy - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Czy grozi wyższy VAT w budownictwie

Obecnie obowiązują preferencyjne stawki VAT w budownictwie. W 2007 r. kończy się jednak okres przejściowy i zgodnie z obowiązującymi przepisami podatek zostanie zwiększony z 7 do 22 proc.

Ewidencja księgowa zaliczki na podróż służbową

Po raz pierwszy wysyłamy pracownika w podróż służbową za granicę. Chcemy mu wypłacić zaliczkę w euro. Czy jest to możliwe? Jak wyglądać będą w związku z tym rozliczenia w podatku dochodowym i jak należy ująć tę operację w księgach rachunkowych?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostaw energii cieplnej

Spółka zajmuje się wytwarzaniem i sprzedażą energii cieplnej. Z tego tytułu zawarto umowę z odbiorcą na dostawę energii cieplnej, zgodnie z którą termin płatności ustalono na 21 dzień miesiąca po miesiącu wykonania usługi. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu dostawy energii cieplnej?

W jakich wypadkach nieściągalna wierzytelność stanowi koszt uzyskania przychodu

Czy wydatek poniesiony przez spółkę zajmującą się obrotem wierzytelnościami na zakup wierzytelności, która następnie okazała się nieściągalna ze względu na upadłość dłużnika, jest kosztem uzyskania przychodów?

Obniżki PIT od 2007 roku

Polityka gospodarcza rządu powinna dążyć do zmniejszenia podatków i innych kosztów pracy i uproszczenia procedur gospodarczych dla przedsiębiorców - powiedział kandydat PiS na premiera Kazimierz Marcinkiewicz.

Jak amortyzować nieruchomość należącą do banku spółdzielczego

Czy lokale mieszkalne wydzielone przy budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, będące własnością banku spółdzielczego, mogą być amortyzowane stawką 1,5%, a odpisy stanowić koszty uzyskania przychodu? W świetle art. 16c updop amortyzacji nie podlegają lokale i budynki zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, czyli rozumiem, że chodzi tu o spółdzielnie mieszkaniowe.

Będą niższe limity

W przyszłym roku ze zwolnienia VAT skorzystają podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej w 2005 r. nie przekroczy 39 200 zł.

Dodatkowe sankcje VAT

VAT jest podatkiem, który restrykcyjnie traktuje podatników naruszających zasady jego rozliczania. W niektórych przypadkach pozbawia prawa do odliczenia podatku naliczonego, w innych nakłada podatek należny na czynności, które zdawałoby się nie podlegają VAT. Istnieje też sankcja w postaci dodatkowego zobowiązania oraz kara za brak kasy fiskalnej.

Nie każdy błąd to naruszenie dyscypliny

Gdy w sprawozdaniach budżetowych nie są wykazane należności zakładu, to nie stanowi to naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Ustalenie kosztów przy zbyciu ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej

Czy w przypadku odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć także opodatkowany zysk występującego wspólnika pozostawiony w spółce?

Czy dokonywać odpisów amortyzacyjnych

Podatnik nie może uwzględnić w wartości początkowej środka trwałego podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy przysługiwało mu odliczenie tego podatku.

Jak rozpocząć ewidencję w księdze, jeśli podatnikowi odmówiono dalszego opodatkowania w formie karty podatkowej

Odmówiono mi opodatkowania w formie karty podatkowej (zgłoszenie złożone po terminie) i mam obowiązek założenia i prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jak rozpocząć ewidencję w księdze, jak ująć dotychczas prowadzoną działalność (od 20 kwietnia 2005 r.)? Jakich zapisów dokonać w związku z poniesionymi wcześniej wydatkami, np. na wyposażenie, czynsz za lokal itp., jak wyliczyć i zapisać dotychczasowy przychód?

Jak rozliczać podatek

Przekazywanie drukowanych materiałów reklamowych, informacyjnych, próbek i prezentów o małej wartości nie podlega VAT. Podatnik ma jednocześnie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Kontrowersyjna korekta VAT

Brak możliwości skorygowania deklaracji VAT po zakończeniu kontroli podatkowej to rozwiązanie wprowadzone ostatnią nowelizacją Ordynacji podatkowej.

Sprzedaż wierzytelności poniżej jej wartości

Prowadzę przedsiębiorstwo budowlane i mam trudności z odzyskaniem należności od kontrahentów. Zamierzam odsprzedać je podmiotowi zajmującemu się obrotem wierzytelnościami i windykacją. Oferuje mi on zapłatę w wysokości od 40 do 85 proc. wartości tych wierzytelności. Czy otrzymane kwoty należy opodatkować podatkiem dochodowym? Jak potraktować różnicę między wartością wierzytelności a uzyskaną ceną?

Boją się wymontowywać

Ostatnia nowelizacja ustawy o VAT zezwala na likwidację kratek w samochodach firmowych, od których odliczono podatek. Przedsiębiorcy jednak tego nie robią, bo boją się, że fiskus może upomnieć się o podatek.

Znamy już limit przychodów

Od 30 września znana jest kwota, która zobowiązuje do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych przez jednostki osiągające określony limit przychodów.

Albo nowa ustawa, albo zmiana obecnej

PiS pozostawiło napisanie zmian w ustawie o VAT przedsiębiorcom z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. PO uważa, że potrzebna jest całkowicie nowa ustawa. Zapewnia, że opracowała projekt, ale nie chce go ujawniać przed dopracowaniem szczegółów.

Nie można powielać błędów z przeszłości

Organy podatkowe nie mogą ponownie wydać korzystnej dla podatnika decyzji, nawet jeśli wcześniej taką w wyniku błędu wydały. Zasada zaufania do organów podatkowych nie polega na powielaniu błędów i wydawaniu decyzji niezgodnych z prawem.

Czy umowa z kontrahentem unijnym powoduje obowiązek rozliczenia importu usług

Czy usługi prowizyjne świadczone przez zagraniczną (niemiecką) osobę fizyczną nieposiadającą NIP UE i zarejestrowanej działalności gospodarczej powodują powstanie u mnie obowiązku podatkowego w zakresie VAT (import usług)? Czy daną usługę mogę księgować w koszty jedynie na podstawie pisemnej umowy zawartej z tą osobą i dokumentu KW (Kasa Wypłaci)? Czy mogę w imieniu tej osoby wystawić rachunek?

Czy od zaświadczenia o braku obowiązku zapłaty VAT od sprowadzonego z zagranicy samochodu należy zapłacić opłatę skarbową

Sprowadziłem samochód z zagranicy. Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności. W celu zarejestrowania tego samochodu muszę uzyskać zaświadczenie o braku obowiązku zapłaty VAT. Czy z jego uzyskaniem wiążą się jakieś opłaty?

Kto jest uznawany za małego podatnika

Nie wszyscy wiedzą, jaki przedsiębiorca może być uznany za tzw. małego podatnika w rozumieniu ustawy o VAT.

Jak skorygować błędnie wykazany na fakturze numer rejestracyjny samochodu

W związku z prowadzoną działalnością handlową i użytkowaniem wprowadzonych do ewidencji środków trwałych samochodów kilkakrotnie otrzymałem faktury z błędnie wpisanym numerem rejestracyjnym samochodu. Czy błędnie wykazany na fakturze numer rejestracyjny samochodu może zostać skorygowany przez wystawienie noty korygującej?

Jak rozliczyć VAT w przypadku przekazania pracownikom towarów i usług częściowo sfinansowanych ze środków ZFSŚ

Zakupione z ZFŚS bilety do kina przekazano pracownikom za częściową odpłatnością 35%. Jeżeli przekazanie będzie zwolnione z VAT, to w jakiej wartości (netto czy brutto) wykazać je w deklaracji VAT-7?

Czy użytkownik nieruchomości jest podatnikiem podatków lokalnych

W związku z ustanowieniem użytkowania zostałem uprawniony do korzystania z nieruchomości (w tym gruntów, które są sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako grunty rolne oraz grunty leśne). Na kim spoczywa obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego - na mnie jako użytkowniku, czy też na właścicielu nieruchomości?

Dlaczego opodatkowano alimenty

Opodatkowanie alimentów płaconych na osoby inne niż dzieci oceniane jest jako nadmierny i nieuzasadniony fiskalizm państwa i to wymierzony w osoby znajdujące się w trudnej sytuacji - stwierdził rzecznik praw obywatelskich w piśmie skierowanym do ministra finansów.

Już czas na e-podatki

Projekt e-podatki i e-deklaracje został oficjalnie przedstawiony przez przedstawicieli Ministerstwa Finansów. E-podatki umożliwią przesyłanie wszelkiego rodzaju deklaracji podatkowych i podań drogą elektroniczną za pomocą formularzy na stronach internetowych.

Po jakim kursie księgować przewalutowania

Zajmujemy się handlem zagranicznym, w związku z tym posiadamy konta walutowe. Zdarza się, że dokonujemy przewalutowań, np. z EUR na USD, czy z USD na GBP. Przykład: dokonujemy przewalutowania 16 600 EUR na 21 000 USD. Czy obie kwoty powinniśmy zaksięgować po kursach zakupu banku, z którego usług korzystamy z dnia przewalutowania, a rzeczywisty zysk lub stratę zaliczyć odpowiednio do przychodów lub kosztów podatkowych?

Zakazy i nakazy trudne do wytłumaczenia

Stosowanie ustawy o podatku akcyzowym przysparza kłopotów przedsiębiorcom z branży paliwowej. Brak przepisów dotyczących usługowego magazynowania wyrobów oraz transportu paliwa z zapłaconą i zawieszoną akcyzą komplikuje prowadzenie działalności gospodarczej.

Posady wyłącznie dla uczciwych

Tylko osoby, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem m.in. za popełnione przestępstwo skarbowe, będą mogły uzyskać świadectwo zawodowe dające prawo do bezpośredniego prowadzenia lub nadzorowania gier i zakładów wzajemnych.

Akcyza zależna od cen ropy

Minister finansów Mirosław Gronicki ostrzega przyszłą koalicję rządową przed obniżką akcyzy na paliwa, gdyż może to spowodować znaczny ubytek wpływów. Przedstawiciele PiS oraz PO decyzje o wysokości akcyzy uzależniają od cen ropy naftowej na świecie. Opowiadają się jednak za obniżką tego podatku.

Jaką reklamę można uznać za publiczną

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na reprezentację i reklamę w części przekraczającej 0,25 proc. przychodów - chyba że reklama jest prowadzona w środkach masowego przekazu lub publicznie. A publiczna reklama występuje w miejscu dostępnym dla wszystkich, oficjalnie, jawnie i jest skierowana do anonimowego odbiorcy.

MF chce minimalizować koszty obsługi długu. m.in. przez operacje walutowe

Ministerstwo Finansów dąży do minimalizacji kosztów obsługi długu. Jednym ze sposobów realizacji tego celu są operacje walutowe, które nie zawsze muszą oznaczać sprzedaż walut - poinformował dyrektor departamentu Należności i Zobowiązań w MF.

Okres amortyzacji dla potrzeb bilansowych a przepisy podatkowe

W jaki sposób wyznaczać długość okresu amortyzacji dla potrzeb bilansowych, nie sugerując się stawkami narzuconymi przez przepisy podatkowe?

Jak ustanowić kaucję w VAT

Którym podatnikom VAT zwracany jest do 180 dni? Jakie korzyści wynikają z wpłacenia kaucji gwarancyjnej? Jaką formę może mieć kaucja? Po jakim okresie kaucja ulega zwrotowi?

Czy należy wykazać w deklaracji świadczenie na rzecz urzędu miasta usług zwolnionych z opodatkowania

Jesteśmy zakładem budżetowym, który wykonuje usługi na rzecz urzędu miasta i gminy. Jest to sprzedaż zwolniona z VAT. Czy powinna być uwzględniona w deklaracji VAT-7 jako zwolniona?

Działania antykorupcyjne

Aby nie dopuścić do występowania zjawisk korupcyjnych, w Urzędzie Skarbowym w Elblągu opracowano strategię antykorupcyjną. W trakcie opracowywania strategii zostały zidentyfikowane obszary korupcjogenne, przeprowadzono badanie ankietowe wśród klientów i pracowników urzędu.

Dyplomaci nie płacą podatku

Instytucje Wspólnot Europejskich, urzędy konsularne oraz członkowie ich personelu będą zwolnieni z akcyzy.

Jak rozliczyć podatek przy sprzedaży nieruchomości

W 2003 r. sprzedałem dom za 265 000 zł. W urzędzie skarbowym zadeklarowałem, iż na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczę kwotę 200 000 zł, a od 65 000 zł zapłaciłem 10% podatek. Z zadeklarowanej kwoty na potrzeby mieszkaniowe wydatkowałem 187 000 zł i to w pełni zaspokoiło moje obecne potrzeby mieszkaniowe. Czy pozostałą kwotę, czyli 13 000 zł, muszę i do kiedy rozliczyć oraz zaewentualnie jakie wydatki mogą być odliczone z tego tytułu?

Deklaracje wyślemy wkrótce przez internet

O elektronicznych kontaktach podatników z urzędem skarbowym mówi się już od kilku lat. Ostatnia nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadziła przepis, zgodnie z którym od sierpnia 2006 r. podatnicy będą mogli wysyłać do urzędu swoją deklarację przez internet. Jakie będą skutki wdrożenia projektu e-podatki?

Żeby odzyskać podatek trzeba go zapłacić

Nieprecyzyjne przepisy ustawy akcyzowej umożliwiają dowolną interpretację przepisów. Skutkiem są różne stanowiska urzędów celnych w podobnych sprawach - alarmują specjaliści.

REKLAMA