REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy przychód z umorzonej wierzytelności należy liczyć z VAT

Spółka kupowała u kontrahenta towary. Jednak na skutek trudności finansowych nie mogła uregulować należności za nie. W związku z zawartą z wierzycielem ugodą spółce umorzono 40% wierzytelności. Czy do przychodów spółki należy zaliczyć 40% wierzytelności netto czy brutto, tj. z podatkiem VAT?

Sankcja na własne życzenie

Podatnik, który sprzedawał towary opodatkowane w całości lub w części stawką niższą niż podstawowa, mógł wnioskować o rozszerzenie zwrotu VAT. W przypadku jednak, gdy organ podatkowy odmówił zwrotu, mógł jednocześnie zastosować sankcję, czyli dodatkowe zobowiązanie w VAT.

Znów zmiany tylnymi drzwiami

Nawet gdyby nowy parlament nie zdążył z uchwaleniem gruntownej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na przyszły rok, to i tak dojdzie do zmiany niektórych przepisów o PIT. A to za sprawą m.in. przyjętych niedawno ustaw mających niewiele wspólnego z podatkami. To sposób na gmatwanie systemu podatkowego - twierdzą eksperci.

Akcyza na benzynę na razie obniżona

O 25 groszy zostanie obniżona akcyza na litrze benzyny od 15 września tego roku. Uwzględniając VAT, powinno to doprowadzić do obniżenia ceny litra benzyny na stacjach benzynowych o około 30 groszy - poinformował minister finansów Mirosław Gronicki.

REKLAMA

Szansa na zwrot akcyzy od używanych samochodów

Orzeczenie ETS będzie podstawą wznowienia postępowania podatkowego.

Przychody z pozostałej działalności operacyjnej - ewidencja księgowa

Jakie skutki zdarzeń zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych? Czy trzeba porównywać przychody ze zbycia aktywów trwałych z ich wartością netto? Jak zakwalifikować otrzymaną dotację? Czy korekta odpisów aktualizujących powoduje powstanie przychodu?

Dokumentacja zasad rachunkowości

Księgi rachunkowe naszej jednostki prowadzi uprawnione do tego biuro rachunkowe, co przewidują postanowienia art. 11 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Czy w takim przypadku powinniśmy również sporządzić dokumentację stosowanych zasad (polityki) rachunkowości, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy? Zasady te przecież stosuje biuro rachunkowe, a nie my?

Kiedy powstaje obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE

Pismo z 28 lutego 2005 r. nr PP/005w-1305/04/JS

REKLAMA

Czy można amortyzować uszkodzony samochód w czasie jego naprawy

Samochód amortyzowany przez firmę osoby fizycznej został uszkodzony. Czy należy zawiesić odpisy amortyzacyjne w okresie naprawy samochodu?

Odsetki od sprzedaży na raty przychodem w momencie otrzymania

Szczególny moment powstania przychodu w chwili zapłaty ma zastosowanie do wszystkich odsetek, w tym także związanych ze sprzedażą ratalną - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Czy z procedury opodatkowania marży mogą korzystać tylko czynni podatnicy VAT

Czy art. 120 ust. 4 ustawy o VAT stosuje się tylko do czynnych podatników VAT?

Jak liczyć odsetki podatkowe

Od pierwszego września obowiązuje nowe rozporządzenie ministra finansów w sprawie naliczania odsetek za zwłokę. Nie wprowadza ono zasadniczych zmian, ale drobne korekty do istniejących przepisów.

Podatek Belki może być zniesiony

Resort finansów ostatecznie potwierdził stanowisko, że unijna dyrektywa o opodatkowaniu odsetek nie nakłada na państwa członkowskie obowiązku wprowadzenia takiego podatku ani nie zakazuje jego zniesienia.

Kasa to nie lekarstwo na patologie

Taksówkarze zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego przepisy wprowadzające specjalne wymagania techniczne dla kas montowanych w taksówkach. Ma to być sposób na podważenie sensu stosowania w taksówkach kas w ogóle. Eksperci nie dają im jednak wielkich szans na wygraną.

Obniżki już za miesiąc

Spadnie oprocentowanie kredytów, a także - przynajmniej w niektórych bankach - depozytów. Zmian można spodziewać się już w ciągu najbliższych 3-4 tygodni.

Jak rozliczać różnice kursowe od środków własnych

Proszę o wyjaśnienie, jak rozliczać powstałe różnice kursowe od środków własnych. Wypłaciłam środki w euro z rachunku dewizowego na delegację. Wydatki w trakcie delegacji realizowałam gotówkowo. Czy w tym przypadku powstaną koszty czy przychody z tytułu różnic kursowych od środków własnych?

Czy można zaliczyć do kosztów stratę spowodowaną kradzieżą pieniędzy z firmy

Pismo z 22 marca 2005 r. nr PD.2-415/280/2004

Trzeba będzie podać adres poczty elektronicznej

Czy w związku z tym, że nowe przepisy Ordynacji podatkowej przewidywać mają, że doręczanie pism w sprawach podatkowych będzie mogło odbywać się z pomocą poczty elektronicznej, konieczne będzie podawanie informacji o posiadanych kontach pocztowych i ich aktualizowanie

Dotacja a koszty uzyskania przychodu

Dotacje mogą być przypisane do jednego z dwóch źródeł przychodu. Źródłami tymi mogą być albo pozarolnicza działalność gospodarcza, albo też przychody z innych źródeł.Najczęstszym przypadkiem zakwalifikowania dotacji będzie sytuacja, w której dotacje stanowią przychód z działalności gospodarczej.

Jaki kurs waluty zastosować do przeliczenia kwot z faktury korygującej

Po jakim kursie rozliczyć fakturę korygującą sprzedaży i zakupu? Czy po kursie z dnia wystawienia korekty, czy po kursie z faktury pierwotnej?

Jak opodatkować zakup praw autorskich za granicą

Po podpisaniu umowy na zakup koncepcji wydawniczej oraz praw autorskich zagraniczny wydawca (osoba prawna) przysłał mi fakturę. Czy dokonując płatności mam obowiązek pobrać i odprowadzić podatek od należności licencyjnych do US, pomniejszając tym samym kwotę wynikającą z faktury?

Dowody podatkowe trzeba zabezpieczyć

Każdy dowód powinien być oznaczony sygnaturą akt kontroli podatkowej i podpisany przez pracownika, który przeprowadził kontrolę podatkową.

Zagraniczni podatnicy rozliczą się w innych urzędach

Wielu zagranicznych podatników uzyskujących dochody w Polsce rozliczy się w innych niż obecnie urzędach skarbowych.

Podatek Belki niekonieczny

Komisja Europejska potwierdziła nieoficjalnie, że prawo europejskie nie zakazuje likwidacji 19 proc. podatku od zysków z oszczędności. Może to jednak przysporzyć Polsce kłopotów.

Sprawy mogą ciągnąć się latami

Nowelizacja przepisów mających przeciwdziałać próbom obchodzenia prawa podatkowego ani nie wyjaśniła dotychczasowych wątpliwości, ani nie polepszyła sytuacji podatników. Zlikwidowano natomiast możliwość wstrzymania wykonania decyzji podatkowej z mocy prawa oraz zawieszono bieg przedawnienia na czas postępowania cywilnego. W efekcie oczekiwanie na rozstrzygnięcie może wydłużyć się o kilka lat.

Kolejni podatnicy z kasami fiskalnymi

Od 1 września 2005 r. niektórzy podatnicy nie mogą już korzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych.

Kiedy wydatki na nabycie środka trwałego można zaliczyć bezpośrednio w koszty

Czy spółka z o.o. może nabyć po zakończeniu trzyletniej umowy leasingu operacyjnego koparkę o wartości początkowej ok. 100 000 zł za kwotę mniejszą niż 3500 zł, mimo że jej wartość rynkowa jest znacznie wyższa, i zaliczyć ją bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów?

Jak rozliczyć zaliczkę na przedmiot leasingu zapłaconą bezpośrednio producentowi

W czerwcu kupiliśmy maszynę, która zostanie sfinansowana przez firmę leasingową (leasing operacyjny). Jednak warunkiem zamówienia maszyny była wpłata zaliczki do producenta maszyny. Firma ta wystawiła nam fakturę na poczet wpłaconej zaliczki, a resztę pieniędzy otrzyma od firmy leasingowej. Jak mam rozliczyć fakturę za wpłaconą zaliczkę? Czy mogę ją ująć w koszty (rozliczam się na podstawie pkpir)? Czy mogę odliczyć VAT?

Od dziś zmiana Ordynacji

Od dziś zaczyna obowiązywać większość przepisów znowelizowanej Ordynacji podatkowej. Większość rozwiązań nie została poprzedzona dogłębną analizą i w konsekwencji mają one jedynie doraźny charakter. Często ich konstrukcja prawna jest nieprawidłowa - uważają eksperci.

Jakie nowe obowiązki czekają płatników podatku od dywidendy

Jesteśmy płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od dywidend wypłacanych zarówno udziałowcom krajowym, jak i zagranicznym. Czy w związku z nowelizacją Ordynacji podatkowej dojdą nam dodatkowe obowiązki?

Nie cały VAT do odliczenia

Prawo do odliczenia VAT związanego z budową budynku usługowo-mieszkalnego dotyczy tylko części przeznaczonej na działalność.

Historia sprawy będzie w sieci

Interesanci Izby Celnej w Białej Podlaskiej będą mogli przez internet śledzić przebieg załatwiania ich spraw. Umożliwi to wprowadzana od 1 września usługa "Obserwator" - poinformowała rzeczniczka Izby Agnieszka Włodarkiewicz-Łabędzka.

Odsetki piąty raz w dół

Od dziś stopa lombardowa wynosi 6 proc., co oznacza, że stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych będzie wynosić 12 proc. zamiast dotychczasowych 12,50 proc. kwoty zaległości w stosunku rocznym.

Jak opodatkować przychody z umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem

Pismo z 16 marca 2005 r. nr US I/1-415/2/2005

Turyści czekają na zwrot

Uzasadnienie do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie nie pozostawia wątpliwości, że Ministerstwo Finansów niesłusznie pozbawiło zezwolenia na działalność jedynego w Polsce pośrednika w zwrocie VAT turystom.

Jaką stawką opodatkować rękodzieło artystyczne

Nasza firma zajmuje się produkcją doniczek, tj. wyrobów garncarskich użytkowo-dekoracyjnych. Jest to uznawane za rękodzieło artystyczne. Wszystkie nasze wyroby zostały sklasyfikowane według symbolu PKWiU: 26.21.12-10.21, 26.21.12-10.91, 26.12.13-90. Jaką stawkę podatku VAT powinniśmy zasto- sować?

RPP obniżyła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pkt bazowych, z wyjątkiem redyskonta weksli obniżonej o 50 pb, czyli zgodnie z oczekiwaniami rynku i od czwartku podstawowa stopa NBP będzie na kolejnym historycznie najniższym poziomie, tym razem 4,5 proc.

Nowe przepisy o zeznaniach przy spadkach

Mam wkrótce otrzymać od rodziców darowiznę na zakup mieszkania. Kwota jest spora i pewnie będę musiała zapłacić podatek. Czy to prawda, że teraz zmieniają się przepisy dotyczące tego podatku i trzeba będzie składać zeznanie? Kiedy takie zeznanie się składa?

Zaliczenie do kosztów wydatków po otrzymaniu zaliczki

W grudniu 2004 r. otrzymaliśmy zaliczkę (1/4 pełnej zapłaty) na usługę blacharsko-lakierniczą samochodu. Przewidywany termin wykonania usługi to czerwiec 2005 r. W dniu otrzymania zaliczki została wystawiona faktura VAT zaliczkowa i odprowadzony do urzędu skarbowego podatek należny. Kwota netto zaliczki nie została zaksięgowana do przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Czy postąpiliśmy prawidłowo? Czy wydatki poniesione np. na zakup lakieru są kosztem dopiero po otrzymaniu całej należności za usługę? A co z materiałami nabytymi przed rozpoczęciem naprawy i przed otrzymaniem zaliczki (już są zaliczone do kosztów) - czy powinno się je wyksięgować?

Każdy płaci za swoje zaświadczenie

Używane samochody osobowe sprowadzane z Unii nie są obciążone VAT. Jednak fiskus upomina się o swoje.

Podatki biedy nie uleczą

Są plany wprowadzenia międzynarodowego podatku od biletów lotniczych. Wpływy z tego podatku zostałyby przeznaczone na walkę z biedą i chorobami, w tym AIDS. Linie lotnicze protestują. Eksperci uważają, że to zły i obłudny pomysł, który w konsekwencji dodatkowo obciąży pasażerów, a nie pomoże potrzebującym.

Kiedy można wstrzymać wykonanie decyzji

Czy w odniesieniu do decyzji wydanych przed 1 września 2005 r. można liczyć na wstrzymanie ich wykonania w związku z ustanowieniem odpowiedniego zabezpieczenia np. w formie gwarancji bankowej?

Czek gotówkowy i rozrachunkowy w obrocie gospodarczym

Rozrachunki: Mimo że po wprowadzeniu pieniądza elektronicznego znaczenie czeków zmalało, nadal są one stosowane w obrocie gospodarczym jako pewna forma płatności. W związku z tym warto wiedzieć, jakie są rodzaje czeków w obrocie, czym się charakteryzują i jak z nimi postępować, by nie narazić się na szkodę.

Wycena opłat związanych z transferem środków pieniężnych

Posiadamy rachunek walutowy, na który wpływają należności w walucie uzyskane ze sprzedaży w krajach UE. Otrzymane należności są pomniejszone o opłaty transgraniczne. Co to za opłaty i po jakim kursie powinniśmy je wycenić?

Rabaty w podatkach i rachunkowości

Czym jest skonto? Co to jest rabat towarowy? Jak udokumentować udzielony rabat? Czy zawsze przy udzieleniu rabatu istnieje konieczność dokonania korekty VAT? Jak zaksięgować rabat udzielony na naprawy gwarancyjne?

Jak rozliczać koszty i przychody

Przepisy ustawy o rachunkowości wywołują liczne wątpliwości interpretacyjne u osób, które korzystają z tych przepisów na co dzień. Rozliczenia międzyokresowe kosztów i przychodów w jednostkach budżetowych należą do tych tematów, które wzbudzają najwięcej pytań i wątpliwości. Pytania te są ważne, gdyż zarówno czynne, jak i bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów służą zapewnieniu współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów.

Księgi rachunkowe w konsorcjum spółek

Czy spółka z o.o. zamierzająca wystąpić z ofertą w przetargu na zamówienie publiczne wraz z dwiema firmami (spółką akcyjną i z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą), z którymi na tę okoliczność tworzy konsorcjum podlega rejestracji? Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) wskazuje, że "wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia (np. jako konsorcjum - spółka cywilna)". Zamówienie publiczne będzie realizowane od września do listopada tego roku. Czy konsorcjum to musi prowadzić własną rachunkowość (księgi handlowe) i sporządzać sprawozdania? Jak zaksięgować jego działalność? Jak rozliczać podatek dochodowy i VAT dotyczący działalności konsorcjum?

Sprawozdania rzeczowo-finansowe o wydatkach na zaliczki alimentacyjne

Od 1 września br. zaczęły obowiązywać przepisy ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej dotyczące zasad przyznawania zaliczek alimentacyjnych dla osób samotnie wychowujących dzieci, uprawnionych do świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego, którego egzekucja jest bezskuteczna (tj. art. 7–18 ustawy).

System Dwustronnej Wymiany Informacji

Od 1 sierpnia br. płatnicy składek przesyłający swoje dokumenty do ZUS przez Internet powinni przejść na System Dwustronnej Wymiany Informacji. Ośrodek wrocławski, ostatni przyjmujący dokumenty w kanale tradycyjnym, miał zostać wyłączony, a wszystkie przesyłki dostarczane w nowym systemie kierowane będą do ośrodków w Warszawie i Gdańsku.

Jak posługiwać się e-fakturami

Obowiązuje już rozporządzenie MF pozwalające przedsiębiorcom posługiwać się e-fakturami. Nie jest to jednak możliwe bez wcześniejszego przygotowania się, w tym poniesienia nakładów finansowych.

REKLAMA