REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urząd skarbowy może wyręczyć się pracodawcą

Naczelnik urzędu skarbowego, w związku z prowadzonym postępowaniem, mógł zażądać od podatnika udostępnienia danych jego pracowników - uznał Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Jak zakwalifikować przychody uzyskane w związku z umową dotyczącą prowadzenia sklepu

Czy przychody uzyskane w związku z zawartą umową dotyczącą prowadzenia sklepu należy zakwalifikować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście (na podstawie art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), czy też należy je zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (na podstawie art. 14 tejże ustawy)?

Rozliczenie abonamentu za parkowanie

Klub sportowy posiada samochód (minivan), który jest wykorzystywany do przewozu sportowców na rozgrywki sportowe oraz do przewozu drobnych zakupów. W ich trakcie ponoszone są opłaty za parkowanie pojazdu w strefach płatnego parkowania. Aby ograniczyć koszty, klub sportowy planuje zakup abonamentu rocznego. Czy opłaty za płatne parkowanie stanowią koszty uzyskania przychodów? Jak należy ująć te opłaty w księgach rachunkowych jednostki?

Nowe zasady zwrotu VAT

Obowiązująca od 1 czerwca br. nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług jest pierwszą gruntowną i kompleksową nowelizacją tej ustawy. Wprowadziła ona zmiany również w zakresie terminów zwrotu VAT. Po nowelizacji do żądania zwrotu w przyspieszonym terminie uprawnia także nabycie gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostaną one zaliczone do środków trwałych nabywcy. Także uzyskanie obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, uprawniających do odliczenia podatku naliczonego na terytorium Polski, może być obecnie podstawą wcześniejszego zwrotu.

REKLAMA

Jakie są etapy badania sprawozdania finansowego

Od tego roku, zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości, nasza firma podlega badaniu rocznego sprawozdania finansowego. Proszę o krótką charakterystykę etapów tego badania. Kto, oprócz pozyskanego z zewnątrz biegłego rewidenta, powinien być zaangażowany w badanie sprawozdania w ramach mojego przedsiębiorstwa?

Unijne dotacje na doradztwo dla biur rachunkowych

Biura rachunkowe mogą liczyć na bezzwrotną pomoc strukturalną z Unii Europejskiej. Jednak ze względu na specyfikę swojej działalności nie wszystkie programy będą dla nich dostępne. Zarówno biura rachunkowe, jak i ich pracownicy mogą skorzystać z dotacji przeznaczonych m.in. na doradztwo.

Polski turysta odwiedzający państwa unijne nie odzyska VAT

Czy Polak, który w czasie wakacji zwiedzał Niemcy i tam kupił określone towary, może ubiegać się o zwrot VAT na zasadach przewidzianych dla podróżnych?

Wartość towaru wydanego w sprzedaży premiowej

Czy w spółce z o.o. wartość towaru wydanego odbiorcy nieodpłatnie w ramach sprzedaży premiowej stanowi koszt uzyskania przychodu w sytuacji, gdy towar ten spółka otrzymała nieodpłatnie od dostawcy po zrealizowaniu określonego pułapu zakupów? Wartość tego towaru ustalono według cen rynkowych jako przychód do celów podatkowych.

REKLAMA

Nowa siedziba urzędu skarbowego

Podlaski Urząd Skarbowy pracuje i przyjmuje swoich podatników w nowej siedzibie, która mieści się w Białymstoku przy ulicy Młynowej 21A.

Jak zwracany jest podatek w formie zaliczki

Czy zwrot podatku naliczonego w formie zaliczki następuje w ratach? Kiedy są wypłacane poszczególne raty?

Niektóre dowody nie do wykorzystania

Wprowadzony zakaz wykorzystywania w postępowaniu podatkowym dowodów zebranych w niezakończonych prawomocnie postępowaniach karnych ma na celu większą ochronę praw podatników - tłumaczy resort finansów. Zapowiada, że przeanalizuje skutki zmiany i ewentualnie zaproponuje inne rozwiązania.

Powstałe zaległości nie naruszały dyscypliny

Konieczność zapłaty odsetek przez zakład budżetowy za zaległości w odprowadzaniu składek do ZUS oraz zaliczek na podatek dochodowy nie stanowi naruszenia dyscypliny finansów publicznych - orzekła Główna Komisja Orzekająca.

Czy nowe zasady zaokrąglania stosować się będzie do zaliczek na podatek dochodowy

Zmiana art. 63 Ordynacji podatkowej dotyczy zaokrąglenia kwoty podatku do pełnych złotych. Czy zaliczka na podatek od wynagrodzenia pracownika ma być także zaokrąglona do pełnych złotych czy tylko kwota podatku rozliczana w PIT rocznym? Proszę o wyjaśnienie.

Czy używanie leasingowanego samochodu zarejestrowanego w kraju Unii podlega akcyzie

Nasza firma posiada oddział we Włoszech. Tam też zawarła umowę leasingu, której przedmiotem jest samochód osobowy. Po zakończeniu umowy nie mamy zamiaru odkupienia samochodu. Pragnę nadmienić, że stroną finansującą jest podatnik włoski, a samochód jest zarejestrowany we Włoszech. Czy jeśli będziemy używać tego samochodu w Polsce, musimy zapłacić akcyzę?

Ewidencja księgowa operacji zabezpieczonej akredytywą

Jesteśmy fundacją prowadzącą działalność gospodarczą. Jeden z naszych dostawców uzależnił dostawę materiałów od utworzenia na jego rzecz akredytywy. Co to jest akredytywa i jakich zapisów księgowych należy dokonać w związku z taką operacją?

Jak uzyskać zaświadczenie z urzędu skarbowego

Często myślimy z przerażeniem o konieczności uzyskania potrzebnego nam zaświadczenia z urzędu skarbowego. Przeraża nas sama perspektywa wizyty w urzędzie. Tymczasem wystarczy sporządzić odpowiedni wniosek, a urząd na pewno wyda nam zaświadczenie. Odmówi tylko wtedy, gdy zażądamy poświadczenia informacji nieznanych urzędowi lub takich, których poświadczać nie może.

Nie warto unikać pełnej rachunkowości

Dla aparatu skarbowego unikanie prowadzenia pełnej rachunkowości to poważny sygnał, że przedsiębiorca chce coś ukryć - powiedział wiceminister finansów Stanisław Stec.

Konsultantka przedsiębiorcą

Jeśli jesteś konsultantką sprzedającą np. kosmetyki i z tego tytułu osiągasz przychody, to powinnaś rozliczać się z fiskusem z uzyskanych dochodów, jak pozostali przedsiębiorcy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Musisz zatem płacić podatek i prowadzić odpowiednią ewidencję - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Nowy wydruk niepotrzebny?

Podatnicy, którzy prowadzą komputerowo księgę przychodów i rozchodów, nie mają możliwości poprawiania błędnych zapisów przez sporządzenie "nowego wydruku".

Czy istnieje obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu towarów na terenie innego państwa na podstawie umowy kupna-sprzedaży

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje zakupu maszyn rolniczych na terytorium obcego państwa (Niemcy, Holandia) i tam również sporządzana jest umowa kupna-sprzedaży. Czy istnieje obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu towarów na terenie innego państwa na podstawie umowy kupna-sprzedaży?

Ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu podatkowym

W wyniku pogorszenia się mojej sytuacji finansowej byłem zmuszony wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowej w podatku dochodowym za 2004 rok. Nie znając procedur w tej sprawie, ustanowiłem pełnomocnika, który złożył w urzędzie skarbowym odpowiedni wniosek. Zamiast decyzji w przedmiotowej sprawie, urząd skarbowy wezwał mnie niezwłocznie do przedłożenia dokumentu pełnomocnictwa dla ustanowionego przeze mnie zastępcy procesowego. Czy urząd skarbowy postąpił słusznie i czy miał do tego prawo?

Czy wniesienie rzeczy tylko do używania podlega opodatkowaniu

Czy podlega opodatkowaniu VAT nieodpłatne użytkowanie lokalu, który został wniesiony w formie wkładu przez jednego ze wspólników (podatnika czynnego VAT prowadzącego jednocześnie indywidualną działalność gospodarczą) do spółki cywilnej?

Podatek liniowy wygrywa z ryczałtem

Z roku na rok maleje liczba firm rozliczających się w formie ryczałtu. W 2003 r. było ich jeszcze 616 948. W 2004 r. już tylko 576 095. Eksperci uspokajają, ryczałt nie zniknie. Może jednak ulec marginalizacji na korzyść ogólnych zasad opodatkowania oraz podatku liniowego. To zjawisko typowe dla rozwiniętej gospodarki.

Kiedy należy rozliczyć fakturę korygującą zwiększającą cenę sprzedaży

Spółka zamierza dokonać korekty sprzedaży, tj. podwyższenia ceny sprzedaży, a tym samym podwyższenia podatku należnego, wystawiając fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży z poprzedniego miesiąca. Kiedy należy rozliczyć tę korektę - w deklaracji za miesiąc wystawienia faktury korygującej, czy też za miesiąc poprzedni, w którym wystąpiła sprzedaż?

Księgowi zwierają szeregi

Polska jest pierwszym krajem z nowo przyjętych krajów Unii, w którym odbył się zjazd prezesów Europejskiej Federacji Ekspertów Księgowych, organizacji skupiającej ponad 500 tys. księgowych i biegłych rewidentów.

Lepiej sprawdź cudze długi

Od 1 września 2005 r. zmienił się na niekorzyść podatników limit, od którego nabywcę np. firmowego samochodu obciążają cudze długi podatkowe.

Będą wyższe kary dla podatników

Zaostrzenie kar za niektóre przestępstwa i wykroczenia skarbowe, a także wydłużenie okresów przedawnienia przewiduje znowelizowany kodeks karny skarbowy. Nowe przepisy opublikowane zostały w Dzienniku Ustaw z 16 września 2005 r. nr 178, poz. 1479.

Zwrot VAT znów w Polsce

Ministerstwo Finansów wydało Global Refund Polska zgodę na zwrot VAT zagranicznym podróżnym. W marcu MF cofnęło pozwolenie firmie Global Refund Poland, jedynemu w kraju pośrednikowi w zwrocie VAT podróżnym. Firma zaskarżyła decyzję do sądu administracyjnego i wygrała, ale MF zastanawia się nad złożeniem kasacji od tego wyroku.

Jak opodatkować najem lokalu mieszkalnego przeznaczonego na cele gospodarcze, stanowiącego współwłasność małżonków

Jak opodatkować VAT obrót uzyskany z wynajmu lokalu mieszkalnego na cele działalności gospodarczej, stanowiącego współwłasność małżonków, z których tylko jeden jest podatnikiem VAT, a stroną umowy jest małżonek niebędący podatnikiem tego podatku?

Ewidencja opłaty za przejazd autostradą

Nasz dział księgowości dostał do zaksięgowania dowód zapłaty za przejazd autostradą. Jak należy powyższe zaksięgować, jeśli jesteśmy podatnikiem podatku od towarów i usług dokonującym wyłącznie sprzedaży opodatkowanej? Chciałabym nadmienić, że kwotę za przejazd uregulował wcześniej pracownik naszej spółki z pobranej zaliczki.

Jakie warunki należy spełnić przy zwolnieniu sprzedaży wysyłkowej z ewidencjonowania

Jakie kryteria muszą być spełnione, aby skorzystać ze zwolnienie z ewidencji VAT za pomocą kasy fiskalnej? Chodzi o sprzedaż wysyłkową na rzecz osób fizycznych lub własnych pracowników.

Czy można skorzystać z podatku liniowego przechodząc na samozatrudnienie

W sierpniu 2005 r. uzyskałam odpowiednie uprawnienia i od września 2005 r. rozpoczynam usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych na rzecz pierwszych klientów (jednocześnie będę działać jako tłumacz). I ja, i mój obecny pracodawca, dla którego pracowałam jako główna księgowa, chcielibyśmy rozwiązać umowę o pracę i zacząć współpracować w ramach prowadzonego przeze mnie biura rachunkowego. Czy istnieje możliwość uniknięcia utraty prawa do skorzystania z podatku liniowego?

Kiedy wznowić postępowanie

Od początku września w sprawie podatkowej zakończonej ostateczną decyzją można wznowić postępowanie. Warunkiem jest, by orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości miało wpływ na treść wydanej decyzji. Nie ma jednak pewności, czy wyroki Trybunału mają dotyczyć decyzji wydanych po wejściu Polski do Unii Europejskiej, czy również w okresie wcześniejszym.

Więcej porażek niż sukcesów

Żaden z czterech ostatnich ministrów finansów nie miał pomysłu na tak potrzebną reformę podatków. Z szumnych zapowiedzi upraszczania systemu podatkowego udało się wcielić w życie naprawdę niewiele. Systematycznie topniały za to ulgi podatkowe.

Jakie usługi nie uprawniają do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego

Wykonywanie jakich usług nie uprawnia do korzystania ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ustawy o VAT?

Jak przekazać na własne potrzeby samochód ciężarowy wykorzystywany do prowadzonej działalności

Zamierzam zlikwidować działalność gospodarczą. Czy mogę przekazać na potrzeby własne samochód ciężarowy, od którego został odliczony VAT? Jeśli tak, to od jakiej wartości należy naliczyć VAT, gdy samochód nie został jeszcze zamortyzowany? Jak powinnam taką operację udokumentować?

Czy kradzież pieniędzy za pomocą karty płatniczej jest kosztem podatkowym

Pracownik został w delegacji okradziony z portfela oraz firmowych kart płatniczych. Pomimo że karty zostały zablokowane po kradzieży, wyprowadzono pieniądze z konta firmowego. Czy można zaliczyć skradzione pieniądze do kosztów uzyskania przychodu?

Dodatkowych zachęt raczej nie będzie

W najbliższym czasie raczej nie ma co liczyć na wprowadzenie większych zachęt podatkowych dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych. Przedstawiciele przodujących w rankingach partii oraz niezależni eksperci sceptycznie odnoszą się do tego rodzaju zachęt.

Kosztowny, ale jednak potrzebny

Koszty funkcjonowania Komitetu Standardów Rachunkowości w 2004 r. wyniosły ponad 220 tysięcy złotych, czyli około 70 proc. środków przyznanych przez ministra finansów z budżetu. Dotychczas komitet przyjął tylko dwa krajowe standardy rachunkowości.

Ekwiwalent za urlop jest opodatkowany

Czy płatnik postąpił prawidłowo, potrącając zaliczkę na podatek od części zasądzonego prawomocnym wyrokiem ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

Przekwalifikowanie aktywów i zobowiązań długoterminowych na krótkoterminowe i ich prezentacja w bilansie

Kiedy i w jaki sposób należy dokonać zamiany aktywów finansowych lub zobowiązań długoterminowych na krótkoterminowe?

Zwrot podatku dla podatników rozpoczynających działalność

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy pomimo niewpłacenia kaucji gwarancyjnej może otrzymać za maj 2004 r. zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podstawowym terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Podatnik podkreśla, iż 12-miesięczny termin prowadzenia działalności gospodarczej upłynie 31 maja 2004 r. i zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług będzie mógł otrzymać zwrot różnicy podatku VAT w podstawowym terminie 60 dni, począwszy od rozliczenia za 06/2004?

Nowa interpretacja do MSR 32

Zakres obowiązujących również polskie spółki międzynarodowych standardów rachunkowości został powiększony o nową interpretacje do MSR nr 32. Przynosi ona rozwiązania w zakresie rozliczania udziałów członkowskich w spółdzielniach i podobnych instrumentów.

Czy świadcząc usługi hotelarskie dla podmiotów z UE należy zarejestrować się jako podatnik VAT UE

Jesteśmy jednostką ochrony zdrowia (sanatorium). Prowadzona przez nas działalność jest w 90% zwolniona z opodatkowania VAT. Jednak czasami - w miarę wolnych miejsc - prowadzimy działalność opodatkowaną, polegającą na sprzedaży noclegów oraz wyżywienia (działalność hotelarska, wypoczynkowa). Jeżeli chcielibyśmy wykonywać takie usługi również dla osób fizycznych spoza kraju, np. z Niemiec, to czy musimy się rejestrować jako podatnik VAT dla potrzeb dostaw i/lub nabyć wewnątrzwspólnotowych?

Dopłaty do spółki z o.o.

Spółka z o.o., której jestem wspólnikiem, ma przejściowe trudności finansowe. Zgłoszona została propozycja, aby wspólnicy wnieśli dopłaty do spółki. Czy głosując przeciw podjęciu takiej uchwały uchylę się od obowiązku wniesienia dopłaty? Czy wniesienie dopłaty spowoduje dla mnie powstanie przychodu?

Czy podanie numeru VAT UE przez nabywcę towaru wystarcza, aby wystawić fakturę ze stawką 0%

Posiadamy sklep. Zakupu dokonują klienci z Unii Europejskiej i proszą o fakturę. Podaje VAT UE. Czy mogę wystawić fakturę ze stawką 0% jako wewnątrzwspólnotową dostawę towaru? Czy to wystarczy? Czy powinniśmy wymagać jeszcze jakichś innych dokumentów? Transport jest dokonywany przez klienta.

Powodów do radości wciąż brak

Przepisów utrudniających działanie urzędów jest dużo więcej, niż tych, które pracę ułatwiają. Sejm, który właśnie kończy kadencję, nie ułatwił życia ani przedsiębiorcom, ani urzędnikom.

Polskie przepisy niezgodne z unijnymi

Pobieranie akcyzy od używanych samochodów jest niezgodne z prawem wspólnotowym i Konstytucją RP - twierdzi rzecznik praw obywatelskich. W tej sprawie rzecznik zwrócił się do ministra finansów, aby przedstawił swoje stanowisko.

Handlujący w sieci nie płacą podatku

Prawie 190 tys. zł niezapłaconych podatków - to wynik pół roku kontroli transakcji zawieranych za pośrednictwem internetu prowadzonych przez łódzkie urzędy skarbowe. Najczęściej handluje się elektroniką i kosmetykami.

Zasady obrotu znakami akcyzy

Jakie prawa i obowiązki wynikają ze stosowania znaków akcyzy?

REKLAMA