REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczyć przychody z tytułu objęcia udziałów w spółce

Do spółki z o.o. jeden wspólnik zamierza wnieść aportem samochód ciężarowy będący jego środkiem trwałym. Drugi wspólnik wniesie nieruchomość stanowiącą jego majątek prywatny. Jak ustalić w takiej sytuacji przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o.? Kiedy ten przychód powstanie?

Udzielanie pożyczek poza systemem bankowym

Czy pożyczka udzielona przez pożyczkodawcę, stanowiąca usługę pośrednictwa finansowego sklasyfikowaną w PKWIU 65.22.10, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w Polsce na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w zw. z poz. nr 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT?

Jak nabywca rozlicza faktury korygujące

Otrzymujemy faktury korygujące zarówno zmniejszające, jak i zwiększające podatek naliczony. Czy wszystkie możemy rozliczać w miesiącu ich otrzymania?

Ostatki PIT-owe

Tylko do 30 kwietnia do północy można było złożyć (lub wysłać) swojego PIT-a za 2008 r. bez ryzyka konsekwencji karno-skarbowych. Złożenie PIT-a po terminie może być dla podatnika bolesne.

REKLAMA

Podatek od środków transportowych - samochody ciężarowe

Podatek od środków transportowych jest podatkiem lokalnym, który sprawia pewne trudności jego podatnikom, a w szczególności tym, którzy rozpoczynają jego płacenie. Problemy sprawia przede wszystkim wyliczenie jego wysokości, oraz czasami miejsce i termin jego płacenia.

Czy obligacje są opodatkowane PIT

Co do zasady dochody z obligacji podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jeżeli jednak nabywasz obligacje od Skarbu Państwa a nie na giełdzie dochody są zwolnione.

Ewidencja gruntu decyduje o niższej stawce podatku od nieruchomości

O podatku od nieruchomości dla budynków w pierwszej kolejności decyduje ewidencja gruntów i budynków. Jeśli jej nie ma, o stawce podatku przesądzają kryteria przyjęte w prawie budowlanym.

Jak podatkowo potraktować dotacje i refundacje z urzędu pracy

Czy dobrze rozumiem, że dotacja z urzędu pracy na zakup środków trwałych nie jest przychodem podatkowym, a późniejsze odpisy nie są kosztem? Czy z kolei refundacje wynagrodzeń są przychodem podatkowym, a wynagrodzenia stanowią koszt uzyskania przychodu?

REKLAMA

Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków z uwagi na przedawnienie

Moi rodzice zmarli w 1995 r.. Dotąd nie przeprowadziłem postępowania spadkowego i nie składałem żadnej deklaracji podatkowej ani nie płaciłem podatku od spadku. Czy jeżeli teraz uzyskam stwierdzenie nabycia spadku, to będę musiał płacić podatek?

Jaką stawką są opodatkowane usługi utrzymania zieleni

Ponieważ na utrzymanie zieleni są stosowane różne stawki VAT, proszę o interpretację, jaka powinna być zastosowana stawka VAT na utrzymanie zieleni miejskiej, przyulicznej oraz parków w mieście.

Czy błędnie sporządzone faktury VAT, które nie zostały doręczone klientowi, mogą zostać anulowane

Można anulować błędnie wystawioną fakturę, przekreślając oryginał i kopię faktury i opatrując adnotacją „ANULOWANO”. W ten sposób można postąpić wyłącznie, gdy faktura nie została dostarczona klientowi, i tylko w przypadkach, gdy nie ma możliwości korekty błędnie wystawionej faktury.

Czy przysługuje pełna ulga prorodzinna na studenta

Czy przysługuje mi pełna ulga z tytułu wychowania studenta, który w trakcie 2008 roku ukończył 25 rok życia?

Jak zarobki dziecka wpływają na ulgę prorodzinną

Mój syn ma 20 lat i studiuje na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas wakacji w 2010 roku pracował i zarobił brutto 3.050 zł. Czy w rozliczeniu podatku dochodowego za 2010 rok przysługuje mi ulga prorodzinna na syna?

Jak rozliczać emeryturę otrzymywaną z zagranicy

Mieszkam w Polsce jestem emerytką – otrzymuję emeryturę z ZUS a ponadto emeryturę ze Szwecji. Jak mam opodatkowywać te zagraniczne świadczenie?

Czy sprzedaż logo podlega opodatkowaniu VAT

Spółka akcyjna chce zakupić od spółki zależnej (spółki z o.o.) logo firmy. Według informacji uzyskanej w centralnej informacji podatkowej sprzedaż logo podlega opodatkowaniu VAT według stawki 22%. Mam pewne wątpliwości, ponieważ dla mnie logo firmy nie jest ani towarem, ani usługą, tylko nazwą firmy. Czy faktycznie sprzedaż logo firmy powinna być opodatkowana 22-proc. stawką VAT?

Sporne kwestie przy zaliczeniu do kosztów szkoleń pracowników

Czy koszty finansowania lub współfinansowania szkoleń pracowników i egzaminów potwierdzających zdobytą przez nich wiedzę, ponoszone przez wnioskodawcę, stanowią dla niego koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.?

Odliczenie składki KRUS przez przedsiębiorcę

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Ubezpieczeniu społecznemu podlegam jednak w ramach KRUS jako rolnik. Czy mam prawo odliczyć składki zapłacone w ramach KRUS od dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym?

Napiwki - opodatkowanie PIT i składki ZUS

Jestem kelnerem, często otrzymuję napiwki. Nie wiem w jaki sposób mam je rozliczyć podatkowo? Czy w ogóle podlegają one opodatkowaniu?

Czy wygrana w pokera podlega opodatkowaniu PIT

Wygrałem pieniądze w pokera w kasynie w Wielkiej Brytanii w 2009 r. Czy powinienem opodatkować tą wygraną w Polsce jeżeli mieszkam na stałe w Polsce?

Czy dział spadku jest odpłatnym zbyciem mieszkania

Nabyłem wraz z bratem prawo do spadku po zmarłym w 2007 r. ojcu. W skład spadku wchodziło m. in. własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego po 1/2 każdy. Spadek do urzędu skarbowego został zgłoszony w terminie. Podatek nie należał się. W 2008 r. dokonano umownego (notarialnego) działu spadku. W wyniku tego działu jedynym właścicielem mieszkania stał się mój brat, a mi przypadła spłata pieniężna mojej części mieszkania.
Czy na gruncie art. 30e ustawy o PIT powstał obowiązek podatkowy?

Jak obliczać odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych

Od zaległości podatkowych trzeba naliczyć i zapłacić odsetki za zwłokę. Warto znać zasady tego naliczania.

Jak są opodatkowane napiwki

Jestem kelnerem, często otrzymuje napiwki. Nie wiem w jaki sposób mam je rozliczyć podatkowo? Czy w ogóle podlegają one opodatkowaniu?

Czy umiesz obliczyć odsetki podatkowe

Jeżeli wiesz jak obliczać odsetki podatkowe i opłatę prolongacyjną, to ... nie czytaj poniższego tekstu. Przedstawiamy przydatne wzory obliczeń i inne zasady naliczania tych odsetek.

Kiedy ulepszenie budynku wpływa na stawkę VAT

W 1992 r. spółka wybudowała budynek biurowy, który przez cały czas był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. W 2006 r. uzyskała pozwolenie budowlane na jego rozbudowę, tj. zarówno części magazynowej, jak i biurowej, oraz przebudowę ze zmianą sposobu użytkowania części biurowej. W oparciu o uzyskane pozwolenie spółka dokonała rozbudowy budynku, ponosząc nakłady, których wartość przekroczyła 30% jego wartości początkowej, i odliczyła od nich VAT. Spółka uzyskała pozwolenie na użytkowanie budynku po dokonanej rozbudowie w marcu 2007 r. W marcu br. budynek zostanie sprzedany. Jaką stawkę można zastosować?

PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39 złożysz przez internet bez podpisu elektronicznego - PIT 2009

Oprócz PIT-37, które to formularze można było już w poprzednim sezonie PIT-owym składać bez podpisu elektronicznego przez internet do urzędów skarbowych - również inne PIT-y można w 2010 roku składać w ten sposób. Chodzi o PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.

PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39 złożysz przez internet bez podpisu elektronicznego

A dodatkowo od rozliczenia za 2010 rok, począwszy od 1 stycznia 2011 r. można złożyć w ten sposób również PIT-28, PIT-16A, PIT19A, a oprócz tego wniosek PIT-16.  Już w poprzednim sezonie PIT-owym można było składać bez podpisu elektronicznego przez internet do urzędów skarbowych PIT-36, PIT-36L,PIT-37, PIT-38 i PIT-39.

PIT-37 za rok 2008 złożysz przez internet bez podpisu elektronicznego

Prezydent podpisał już nowelizację ordynacji podatkowej umożliwiającą składanie deklaracji podatkowych przez internet bez konieczności podpisywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym.

VAT z paragonu jako koszt

Czy VAT z paragonu fiskalnego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeśli nabywca nie pobrał faktury?

Czym tak naprawdę jest firma - czyli jak wybrać nazwę dla przedsiębiorcy

Przepisy kodeksu cywilnego poprzez „firmę” rozumieją nazwę pod jakim działa przedsiębiorca – zarówno osoba fizyczna jak osoby prawne.

Skutki podatkowe przewalutowania kredytu

Czy przewalutowanie zadłużenia z EUR na PLN będzie skutkować powstaniem przychodu z tytułu dodatnich różnic kursowych?

Zakup biletów stanowi przychód pracownika

Wartość biletów lotniczych przekazanych pracownikom, wykonującym pracę w innym kraju, nie korzysta ze zwolnienia z PIT.

Czy odsetki zapłacone od prywatnego kredytu mogą być kosztem w działalności gospodarczej

Czy zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego nie w ramach działalności, ale wydatkowanego na cele działalności gospodarczej są kosztem uzyskania przychodu z działalności gospodarczej?

Co to znaczy samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego

Mieszkam z żoną i dziećmi w domku z moją mamą, która skończyła już 65 lat. Moja mama jest właścicielem psa, za którego płaciła dotąd podatek od kilkunastu lat. Zgodnie z przepisami osoby w tym wieku i prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe są zwolnione z tych opłat. Jednakże interpretacja urzędników gminy jest taka, że w tym przypadku mama nie prowadzi samodzielnie gospodarstwa domowego i opłatę musi uiścić. Czy tam jest rzeczywiście, czy urzędnicy mają rację, według mnie mama prowadzi samodzielnie (odrębne od naszego) gospodarstwo domowe. Mamy oddzielne części domku, oddzielne kuchnie. Mama ma emeryturę, z której się utrzymuje i sama robi wszystko w swojej części nieruchomości.

Co grozi za niezłożenie deklaracji VAT-7 w terminie

Jestem przedsiębiorcą i jednocześnie VAT-owcem. Zgodnie z przepisami co miesiąc miałem obowiązek składania deklaracji VAT-7, miałem bo obecnie rozliczam VAT co kwartał, muszę więc składać VAT-7K do urzędu skarbowego co kwartał. Zdarzyło mi się ostatnio złożyć deklarację po terminie, czy grożą mi z tego tytułu jakieś konsekwencje? Czy za niezłożenie deklaracji zerowej lub podanie w deklaracji niepełnych danych również będę musiał ponieść jakąś odpowiedzialność karno-skarbową?

Cesja leasingu samochodu a prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu

Czy w okresie 32 miesięcy pozostających do zakończenia umowy leasingu warunkiem koniecznym do zaliczenia do kosztów uzyskanie przychodów opłaconych rat leasingowych i innych kosztów eksploatacji samochodu jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Jak opodatkować dochody z przeniesienia praw autorskich na rzecz firmy amerykańskiej

Zawarłem umowę licencyjną z firmą amerykańską, na podstawie której zobowiązałem się do wykonania implementacji i technicznej dokumentacji oprogramowania komputerowego (kodu) w oparciu o specyfikację przesłaną mi przez zamawiającego elektronicznie za pośrednictwem Internetu...

Jak rozliczać korekty w sklepie internetowym

Prowadzę sprzedaż wysyłkową przez internet. Czasami zdarza się, że towar wysyłam do klienta, lecz ten go reklamuje i dokonuje zwrotu. Wystawiam wtedy (w przypadku gdy nie została wystawiona faktura) protokół anulowania sprzedaży i podpinam paragon. Mam tylko jeden problem: w którym momencie powinnam pomniejszyć VAT należny? Czy w momencie wystawienia paragonu? Czy w momencie dokonania zwrotu albo wypłacenia pieniędzy? Czasami te trzy zdarzenia mają miejsce w różnych miesiącach. Prowadzę sprzedaż zarówno za zaliczeniem pocztowym, jak i wysyłam towar po zapłaceniu zaliczki 100%. Czy kupujący musi mi zwrócić paragon?

Minister Finansów przyznał, że zwrot kosztów wymiany okien nie jest przychodem

W ogólnej interpretacji podatkowej Minister Finansów stwierdził, że uzyskany przez posiadacza spółdzielczego prawa do lokalu zwrot kosztów wymiany okien nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu. Tym samym Minister zmienił swój dotychczasowy pogląd w tej sprawie. Podobnie również w przypadku zwrotu podobnych kosztów uzyskanych przez najemców lokali zakładowych oraz komunalnych nie trzeba płacić podatku dochodowego.

Minister Finansów przyznał, że zwrot kosztów wymiany okien nie jest przychodem - PIT-y 2008

W wydanej ostatnio interpretacji ogólnej Minister Finansów stwierdził, że uzyskany przez posiadacza spółdzielczego prawa do lokalu zwrot kosztów wymiany okien nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu. Tym samym Minister zmienił swój dotychczasowy pogląd w tej sprawie. Podobnie również w przypadku zwrotu podobnych kosztów uzyskanych przez najemców lokali zakładowych oraz komunalnych nie trzeba płacić podatku dochodowego.

W jaki sposób w 2009 r. rozliczać umowy zlecenia poniżej 200 zł zawierane z osobami trzecimi

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Często zdarza mi się zawierać umowy zlecenia z osobami trzecimi. W przeważającej mierze kwota należności z tych umów nie przekracza 200 zł. W jaki sposób powinienem rozliczać takie umowy?

Darowizny kościelne - z limitem lub bez

Jeżeli wspieramy finansowo swoją parafię lub inne kościelne podmioty możemy te darowizny odliczyć od swojego dochodu przed opodatkowaniem. Są dwie ulgi kościelne – jedna jest ograniczona do 6% dochodu, a druga nie ma żadnego limitu.

Jakie są priorytety kontroli skarbowej 2009 roku

Nikt nie spodziewa się kontroli skarbowej. Jednak warto wiedzieć na co szczególnie zwracają uwagę kontrolerzy skarbowi. Wśród ustalonych przez Ministerstwo Finansów priorytetów znalazły się m.in. VAT i akcyza (z tych podatków budżet jest zasilany najmocniej), ceny transferowe, handel internetowy, a także walka z szarą strefą.

Jak rozliczać faktury VAT-MP

Przedsiębiorcy i podatnicy VAT otrzymują czasem faktury wystawione przez podatników VAT MP. Jak powinny być rozliczane takie faktury?

Odliczenie na zakup kas fiskalnych

Usługi cash poolingu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych

Usługi cash poolingu korzystają ze zwolnienia z VAT jako usługi pośrednictwa finansowego. W związku z tym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Prawidłowość takiego stanowiska potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Czy korzystanie z ulgi odsetkowej wpływa na rozliczenie podatku ze sprzedaży nieruchomości

W 2006 r. kupiłem mieszkanie (odrębną nieruchomość) na kredyt. Odsetki od tego kredytu odliczałem w PITach za lata podatkowe 2006-2007 w ramach ulgi odsetkowej. Teraz chcę sprzedać to mieszkanie ale słyszałem, że będę musiał zapłacić podatek w wysokości 10% przychodu uzyskanego ze sprzedaży. Podobno nie będę mógł skorzystać z ulgi polegającej na uniknięciu zapłaty tego podatku, jeżeli przychody ze sprzedaży przeznaczę na cele mieszkaniowe.

Czy korzystanie z ulgi odsetkowej wpływa na rozliczenie podatku ze sprzedaży nieruchomości - PIT-y 2008

W 2006 r. kupiłem mieszkanie (odrębną nieruchomość) na kredyt. Odsetki od tego kredytu odliczałem w PITach za lata podatkowe 2006-2007 w ramach ulgi odsetkowej. Teraz chcę sprzedać to mieszkanie ale słyszałem, że będę musiał zapłacić podatek w wysokości 10% przychodu uzyskanego ze sprzedaży. Podobno nie będę mógł skorzystać z ulgi polegającej na uniknięciu zapłaty tego podatku, jeżeli przychody ze sprzedaży przeznaczę na cele mieszkaniowe.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci - PIT 2011

Najpopularniejsza od kilku sezonów PIT-owych ulga, będzie z pewnością królować i w sezonie obecnym. W rozliczeniu za rok 2011 (tak samo jak za ostatnie 2 lata) można z tytułu wychowywania dzieci odliczyć od podatku kwotę 92,67 zł miesięcznie (maksymalnie 1112,04 zł) na każde wychowywane dziecko. 

Ulga z tytułu wychowywania dzieci - PIT 2009

Z tytułu wychowywania dzieci można odliczyć w rozliczeniu za 2009 rok od podatku kwotę 92,67 zł miesięcznie (1112,04 rocznie - o ile w całym roku wychowywano dziecko) na każde dziecko.

Ulga na dziecko 2018/2019

To niewątpliwie najpopularniejsza i najkorzystniejsza ulga w PIT. Od rozliczenia za rok 2013 zwiększyły się istotnie kwoty możliwe do odliczenia dla osób wychowujących więcej niż dwoje dzieci. Z kolei niektórzy rodzice jedynaków mogą w ogóle nie skorzystać z tej ulgi. Od rozliczenia za 2014 rok nastąpiło kolejne zwiększenie kwot możliwych do odliczenia za trzecie , czwarte i każde kolejne dziecko. Jeżeli ktoś będzie miał za mały podatek, by odliczyć całą ulgę - otrzyma nieodliczoną kwotę w pieniądzu z urzędu skarbowego. W rozliczeniu za 2015, 2016, 2017, 2018 a także w 2019 roku zasady rozliczania tej ulgi nie uległy zmianie.

REKLAMA