REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy mogę odliczyć sobie w PIT darowiznę dla zagranicznej organizacji charytatywnej

Chciałbym odliczyć darowiznę, której dokonałem dla zagranicznej fundacji pomagającej chorym na nowotwory. Czy mogę to zrobić w rocznym zeznaniu podatkowym?

Rozliczamy się indywidualnie na PIT-37

Jest to najpopularniejszy formularz, na którym składamy zeznanie roczne. Wypełniamy go wtedy, gdy dochody osiągaliśmy wyłącznie za pośrednictwem płatników (czyli m.in. z umowy o pracę, umowy zlecenia bądź o dzieło, renty czy emerytury) a jednocześnie np. chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem bądź skorzystać z ulg podatkowych. Nie możemy wypełniać PIT-37 jeżeli osiągaliśmy w okresie rozliczeniowym dochody z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych według skali. Możemy wypełnić ten PIT jeżeli nie mamy obowiązku powiększyć naszych dochodów o dochody małoletnich dzieci oraz gdy nie zamierzamy odliczać strat z lat ubiegłych.

Rozliczamy się indywidualnie na PIT-37 - PIT-y 2008

Jest to najpopularniejszy formularz, na którym składamy zeznanie roczne. Wypełniamy go wtedy, gdy dochody osiągaliśmy wyłącznie za pośrednictwem płatników (czyli m.in. z umowy o pracę, umowy zlecenia bądź o dzieło, renty czy emerytury) a jednocześnie np. chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem bądź skorzystać z ulg podatkowych. Nie możemy wypełniać PIT-37 jeżeli osiągaliśmy w 2008 roku dochody z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych według skali. Możemy wypełnić ten PIT jeżeli nie mamy obowiązku powiększyć naszych dochodów o dochody małoletnich dzieci oraz gdy nie zamierzamy odliczać strat z lat ubiegłych.

Rozliczamy się indywidualnie na PIT-37 - PIT 2009

Jest to najpopularniejszy formularz, na którym składamy zeznanie roczne. Wypełniamy go wtedy, gdy dochody osiągaliśmy wyłącznie za pośrednictwem płatników (czyli m.in. z umowy o pracę, umowy zlecenia bądź o dzieło, renty czy emerytury) a jednocześnie np. chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem bądź skorzystać z ulg podatkowych. Nie możemy wypełniać PIT-37 jeżeli osiągaliśmy w 2009 roku dochody z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych według skali. Możemy wypełnić ten PIT jeżeli nie mamy obowiązku powiększyć naszych dochodów o dochody małoletnich dzieci oraz gdy nie zamierzamy odliczać strat z lat ubiegłych.

Do 1 lutego złóż w urzędzie skarbowym PIT-28, PIT-16A albo PIT-19A - PIT 2009

Ryczałtowcy, podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej i osoby duchowne powinni rozliczyć się z fiskusem za 2009 rok, składając odpowiedni PIT najpóźniej w poniedziałek 1 lutego 2010 r. Nie ma więc już wiele czasu na zapoznanie się z zasadami tych rozliczeń.

Do 2 lutego złóż w urzędzie skarbowym PIT-28, PIT-16A albo PIT-19A - PIT-y 2008

Ryczałtowcy, podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej i osoby duchowne powinni rozliczyć się z fiskusem za 2008 rok, składając odpowiedni PIT najpóźniej w poniedziałek 2 lutego 2009 r. Nie ma więc już wiele czasu na zapoznanie się z zasadami tych rozliczeń.

Jak rozliczyć aport gruntu i samochodu do spółki cywilnej

Jeden ze wspólników spółki cywilnej zamierza wnieść do niej grunt. Na gruncie tym spółka wybuduje dom, który następnie zostanie sprzedany. Wspólnicy mają w planach kupowanie kolejnych gruntów, a następnie sprzedawanie wybudowanych na nich domów. Jeżeli od razu wiadomo, że wniesiony aportem grunt wraz z wybudowanym na nim budynkiem zostanie sprzedany przed upływem roku, to czy wartość tego gruntu może być zaliczona bezpośrednio w koszty? Inny wspólnik wniesie do spółki używany samochód. Także w przypadku tego samochodu wspólnicy przewidują, że zostanie on sprzedany przed upływem roku. Czy jego wartość może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu?

Rozliczamy ryczałtem dochody z najmu i dzierżawy na PIT-28 - PIT-y 2008

Do poniedziałku 2 lutego 2009 r. muszą złożyć PIT-28 podatnicy rozliczający ryczałtem przychody z najmu, dzierżawy i innych podobnych umów (bo 31 stycznia wypada w tym roku w sobotę).

PIT-28 - rozliczamy ryczałtem przychody z najmu i dzierżawy

Do końca stycznia muszą złożyć PIT-28 podatnicy rozliczający ryczałtem przychody z najmu, dzierżawy i innych podobnych umów. Jeżeli ostatni dzień stycznia wypada sobotę - ostateczny termin przesuwa się na pierwszy dzień roboczy kolejnego miesiąca.

Rozliczamy ryczałtem dochody z najmu i dzierżawy na PIT-28 - PIT 2009

Do poniedziałku 1 lutego 2010 r. muszą złożyć PIT-28 podatnicy rozliczający ryczałtem przychody z najmu, dzierżawy i innych podobnych umów (bo 31 stycznia wypada w tym roku w niedzielę).

Rozliczamy ryczałtem dochody z najmu i dzierżawy na PIT-28 - PIT 2010

Do poniedziałku 31 stycznia 2011 r. muszą złożyć PIT-28 podatnicy rozliczający ryczałtem przychody z najmu, dzierżawy i innych podobnych umów.

PIT-28 - rozliczamy ryczałtem przychody z najmu i dzierżawy - PIT 2011

Do wtorku 31 stycznia 2012 r. muszą złożyć PIT-28 za 2011 r. podatnicy rozliczający ryczałtem przychody z najmu, dzierżawy i innych podobnych umów.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - rozliczenie roczne przychodów z działalności gospodarczej - PIT-y 2008

Do 2 lutego 2009 r. przedsiębiorcy - ryczałtowcy powinni złożyć do urzędu skarbowego zeznanie PIT-28. Nie ma więc już wiele czasu na zapoznanie się z zasadami tego rozliczenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - rozliczenie roczne przychodów z działalności gospodarczej - PIT 2010

Do 31 stycznia 2011 r. przedsiębiorcy - ryczałtowcy powinni złożyć do urzędu skarbowego zeznanie PIT-28. Nie ma więc już wiele czasu na zapoznanie się z zasadami tego rozliczenia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - rozliczenie roczne przychodów z działalności gospodarczej - PIT 2009

Do 2 lutego 2009 r. przedsiębiorcy - ryczałtowcy powinni złożyć do urzędu skarbowego zeznanie PIT-28. Nie ma więc już wiele czasu na zapoznanie się z zasadami tego rozliczenia.

PIT-28 - rozliczenie roczne przychodów z działalności gospodarczej - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Do końca lutego przedsiębiorcy - ryczałtowcy powinni złożyć do urzędu skarbowego zeznanie PIT-28 za ubiegły rok podatkowy. Nie ma więc już wiele czasu na zapoznanie się z zasadami tego rozliczenia.

Odliczenie składki zdrowotnej od ryczałtu osób duchownych - czyli jak wypełnić PIT-19A - PIT 2009

Odliczenie składki zdrowotnej od ryczałtu osób duchownych - czyli jak wypełnić PIT-19A

Odliczenie składki zdrowotnej od ryczałtu osób duchownych - czyli jak wypełnić PIT-19A - PIT-y 2008

Jak w 2009 r. opodatkować darowizny na cele charytatywne

Często przekazujemy towary spożywcze na cele charytatywne. Towary są pełnowartościowe, ale zbliża się koniec ich przydatności do spożycia. Jak powinniśmy opodatkować takie przekazania według nowych przepisów?

Gdzie powinien się rozliczać Polak pracujący w Wielkiej Brytanii

Od stycznia 2005 r. do listopada 2008 r. mieszkałem i zarabiałem w Wielkiej Brytanii (stałe zatrudnienie). W tym czasie nie miałem żadnych dochodów w Polsce. Jestem kawalerem, nie mam dzieci. W tym czasie sporadycznie przyjeżdżałem do Polski na święta. Od listopada 2008 r. mieszkam w USA. Czy dochody z lat 2005-2008 muszę opodatkować w Polsce?

Gdzie powinien się rozliczać Polak pracujący w Wielkiej Brytanii - PIT-y 2008

Od stycznia 2005 r. do listopada 2008 r. mieszkałem i zarabiałem w Wielkiej Brytanii (stałe zatrudnienie). W tym czasie nie miałem żadnych dochodów w Polsce. Jestem kawalerem, nie mam dzieci. W tym czasie sporadycznie przyjeżdżałem do Polski na święta. Od listopada 2008 r. mieszkam w USA. Czy dochody z lat 2005-2008 muszę opodatkować w Polsce?

Zwrot VAT za farbę użytą podczas remontu

Czy można odliczyć VAT z faktury na farbę, którą pomalowano dach domu podczas remontu? Tą samą farbą malowałem również ogrodzenie, czy mogę też skorzystać z odliczenia VAT?

Karta podatkowa - wypełniamy PIT-16A - PIT 2009

Do poniedziałku 1 lutego 2010 r. mają czas podatnicy płacący podatek w formie karty podatkowej na złożenie do urzędu skarbowego deklaracji PIT-16A (bo 31 stycznia wypada w tym roku w niedzielę). W deklaracji tej muszą wskazać wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zapłacili (i jednocześnie odliczyli od kwoty podatku) w poszczególnych miesiącach roku 2009.

Karta podatkowa - wypełniamy PIT-16A - PIT-y 2008

Do poniedziałku 2 lutego 2009 r. mają czas podatnicy płacący podatek w formie karty podatkowej na złożenie do urzędu skarbowego deklaracji PIT-16A (bo 31 stycznia wypada w tym roku w sobotę). W deklaracji tej muszą wskazać wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zapłacili (i jednocześnie odliczyli od kwoty podatku) w poszczególnych miesiącach roku 2008.

Karta podatkowa - wypełniamy PIT-16A

Do poniedziałku końca lutego mają czas podatnicy płacący podatek w formie karty podatkowej na złożenie do urzędu skarbowego deklaracji PIT-16A. W deklaracji tej muszą wskazać wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zapłacili (i jednocześnie odliczyli od kwoty podatku) w poszczególnych miesiącach ubiegłego roku podatkowego.

Karta podatkowa - wypełniamy PIT-16A - PIT 2011

Do wtorku 31 stycznia 2012 r. mają czas podatnicy płacący podatek w formie karty podatkowej na złożenie do urzędu skarbowego deklaracji PIT-16A. W deklaracji tej muszą wskazać wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zapłacili (i jednocześnie odliczyli od kwoty podatku) w poszczególnych miesiącach roku 2011.

Karta podatkowa - wypełniamy PIT-16A - PIT 2010

Do poniedziałku 31 stycznia 2011 r. mają czas podatnicy płacący podatek w formie karty podatkowej na złożenie do urzędu skarbowego deklaracji PIT-16A. W deklaracji tej muszą wskazać wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zapłacili (i jednocześnie odliczyli od kwoty podatku) w poszczególnych miesiącach roku 2010.

Rozliczamy się wspólnie na PIT-37 - PIT-y 2008

Wybierając rozliczenie wspólne (zwane też preferencyjnym) pamiętajmy, że musimy wykonać nieco więcej czynności, albo wykonać je nieco inaczej niż przy rozliczeniu indywidualnym. Zapoznajmy się więc z listą tych odrębności. Ułatwi to rozliczenia podatkowe i pozwoli uniknąć błędów przy wypełnianiu zeznania.

Rozliczamy się wspólnie na PIT-37

Wybierając rozliczenie wspólne (zwane też preferencyjnym) pamiętajmy, że musimy wykonać nieco więcej czynności, albo wykonać je nieco inaczej niż przy rozliczeniu indywidualnym. Zapoznajmy się więc z listą tych odrębności. Ułatwi to rozliczenia podatkowe i pozwoli uniknąć błędów przy wypełnianiu zeznania.

Rozliczamy się wspólnie na PIT-37 - PIT 2011

Wybierając rozliczenie wspólne (zwane też preferencyjnym) pamiętajmy, że musimy wykonać nieco więcej czynności, albo wykonać je nieco inaczej niż przy rozliczeniu indywidualnym. Zapoznajmy się więc z listą tych odrębności. Ułatwi to rozliczenia podatkowe i pozwoli uniknąć błędów przy wypełnianiu zeznania.

Rozliczamy się wspólnie na PIT-37 - PIT 2009

Wybierając rozliczenie wspólne (zwane też preferencyjnym) pamiętajmy, że musimy wykonać nieco więcej czynności, albo wykonać je nieco inaczej niż przy rozliczeniu indywidualnym. Zapoznajmy się więc z listą tych odrębności. Ułatwi to rozliczenia podatkowe i pozwoli uniknąć błędów przy wypełnianiu zeznania.

Kiedy można rozliczyć się z samotnie wychowywanym dzieckiem - PIT-y 2008

Czy za 2008 rok mogę się rozliczyć razem z moim niepełnosprawnym dzieckiem (dziecko ma 12 lat), które otrzymywało w 2008 roku rentę socjalną? Dziecko to wychowuję samotnie od 4 lat.

Ulgi w PIT dla ryczałtowca

Czy jeżeli płacę ryczałt od przychodów z najmu mam prawo do ulg podatkowych w PIT?

Jak rozliczyć dochód ze sprzedaży ekspektatywy odrębnej własności lokalu mieszkalnego - PIT-y 2008

W lipcu 2007 r. zawarłem umowę ze spółdzielnią mieszkaniową umowę realizacyjną na wybudowanie lokalu mieszkalnego wraz miejscem postojowym w garażu. Z tytułu tej umowy wpłaciłem 650 tys. zł. Jeszcze przed wybudowaniem mieszkania w maju 2008 r. zbyłem ekspektatywę odrębnej własności tego lokalu i miejsca w garażu za kwotę 790 tys. zł. Jak mam opodatkować dochód z tej transakcji? Dodam, że zapłaciłem też prowizję pośrednikowi w kwocie 20 tys. zł.

Jak rozliczyć dochód ze sprzedaży ekspektatywy odrębnej własności lokalu mieszkalnego

W lipcu 2008 r. zawarłem umowę ze spółdzielnią mieszkaniową umowę realizacyjną na wybudowanie lokalu mieszkalnego wraz miejscem postojowym w garażu. Z tytułu tej umowy wpłaciłem 650 tys. zł. Jeszcze przed wybudowaniem mieszkania w maju 2009 r. zbyłem ekspektatywę odrębnej własności tego lokalu i miejsca w garażu za kwotę 790 tys. zł. Jak mam opodatkować dochód z tej transakcji? Dodam, że zapłaciłem też prowizję pośrednikowi w kwocie 20 tys. zł.

Czy można nadal używać formularzy faktur stosowanych przed 1 grudnia 2008 r.

Czy w związku ze zmianą przepisów możemy stosować formularze faktur VAT, które używaliśmy przed 1 grudnia br.? Czy musimy wystawić faktury korygujące do faktur wystawionych w grudniu na starych drukach?

Czy abonament medyczny pracownika podlega opodatkowaniu PIT - PIT-y 2008

Oprócz podstawowego wynagrodzenia za pracę mój pracodawca finansuje mi abonament medyczny (z pakietem rodzinnym – świadczenia dla mojej rodziny). Czy powinienem płacić podatek dochodowy od wartości tego abonamentu? Firma nie potrąca mi od tego podatku.

Czy abonament medyczny pracownika podlega opodatkowaniu PIT

Oprócz podstawowego wynagrodzenia za pracę mój pracodawca finansuje mi abonament medyczny (z pakietem rodzinnym – świadczenia dla mojej rodziny). Czy powinienem placić podatek dochodowy od wartości tego abonamentu? Firma nie potrąca mi od tego podatku.

Ile mam czasu na złożenie SD-Z2

Dostałem darowiznę od matki oraz spadek po dziadku. Ile mam czasu na złożenie wypełnionego druku SD-Z2? Jakie są warunki skorzystania ze zwolnienia podatkowego w moim przypadku?

Tylko ostateczne decyzje podlegają wykonaniu

Nieostateczne podatkowe decyzje i postanowienia nie podlegają od 2009 roku wykonaniu. Wyjątkowo tylko organ podatkowy może nadać nieostatecznej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Ulga internetowa: Ważne jest miejsce zamieszkania

Odliczeniu od dochodu podlegają te wydatki na internet, które ponosimy za dostęp do sieci w miejscu naszego zamieszkania, a nie zameldowania.

Czy wydatki na Internet mogę udokumentować duplikatem faktury? - PIT 2008

Moje faktury za dostęp do Internetu uległy zniszczeniu. Przygotowuję się do wypełniania PITa za 2008 rok i chcąc odliczyć sobie te wydatki muszę mieć faktury. W firmie telekomunikacyjnej powiedzieli mi, że mogą mi wydać tylko duplikaty wcześniej wystawionych faktur. Czy na podstawie duplikatów też mogę odliczyć ulgę internetową?

Czy wydatki na Internet mogę udokumentować duplikatem faktury?

Moje faktury za dostęp do Internetu uległy zniszczeniu. Przygotowuję się do wypełniania PITa za zeszły rok i chcąc odliczyć sobie te wydatki muszę mieć faktury. W firmie telekomunikacyjnej powiedzieli mi, że mogą mi wydać tylko duplikaty wcześniej wystawionych faktur. Czy na podstawie duplikatów też mogę odliczyć ulgę internetową?

Czy zwolnienie z odsetek za zwłokę jest przychodem

Na potrzeby prowadzonej działalności spółka zakupiła dużą partię komputerów przenośnych dla swoich pracowników. Na skutek problemów ze ściągnięciem należności od swoich kontrahentów spółka miała jednak duże trudności z terminowością zapłaty za komputery. Sprzedawca zażądał dodatkowo odsetek z tytułu zwłoki w zapłacie za towar. W wyniku negocjacji spółka zobowiązała się jednak do zakupu następnej partii komputerów w bliskiej przyszłości. Sprzedawca zdecydował wówczas o umorzeniu odsetek. Czy umorzenie odsetek spowoduje powstanie u spółki przychodu?

Nie daj się namówić na użyczenie

Czasem wynajmujący próbują namówić najemców na umowę użyczenia zamiast umowy najmu, aby skorzystać na opodatkowaniu. Jednak trzeba wiedzieć, że osoba, która użytkuje nieruchomość bezpłatnie (na mocy użyczenia) musi zapłacić podatek dochodowy od tzw. nieodpłatnego świadczenia.

Jak rozliczać VAT od importu towarów w deklaracji VAT-7

Importujemy towary z Rosji. Korzystamy z procedury uproszczonej. Co powinniśmy zrobić, aby rozliczać te transakcje w deklaracji VAT?

Zmiana miejsca prowadzenia ksiąg rachunkowych

Spółka chce od stycznia 2009 r. przekazać prowadzenie ksiąg biuru rachunkowemu. Czy trzeba poinformować o tym urząd skarbowy? Jeśli tak, to w jakiej formie należy to zrobić?

Czy koszt hotelu zwrócony przez pracodawcę jest przychodem pracownika

Jako pracownik jednej firmy, a także jako zleceniobiorca innej wykonywałem w 2008 roku zadania poza miejscem mojego zamieszkania w kraju i za granicą (podróże służbowe). Firmy te zapewniały mi (zwracały koszty lub opłacały) oczywiście hotele. Czy te świadczenia nie są przypadkiem moim przychodem?

Czy dofinansowanie do wypoczynku dzieci jest zwolnione z PIT

Moja córka była w 2008 r. na koloniach finansowanych przez zakład pracy. Płaciłam tylko 10% kosztów tych kolonii. Czy te 90% kosztów, których nie płaciłam, to mój przychód ? Czy muszę go wykazać w PIT ?

REKLAMA