REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy sprzedaż zwróconej nieruchomości warszawskiej jest opodatkowana

Moja matka była właścicielką nieruchomości położonej w Warszawie. Nieruchomość ta została przejęta przez Państwo na mocy dekretu z 26.10.1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów miasta Warszawy. W marcu 2008 r. Prezydent Warszawy decyzją orzekł o ustanowieniu na moją rzecz na 99 lat prawa użytkowania wieczystego do części tej nieruchomości. Czy w przypadku sprzedaży tego prawa będę musiała zapłacić podatek dochodowy ?

Czy koszty szkolenia podwyższają wartość początkową programu komputerowego

Moja spółka nabyła system informatyczny. Określiłam wysokość nabytej licencji na program komputerowy i wprowadziłam go jako wartość niematerialną i prawną (wnip). Okazało się, że zaraz po zainstalowaniu programu zostały przeprowadzone szkolenia pracowników, którzy mają pracować w oparciu o zakupiony system. Faktura za szkolenia została nam dostarczona dopiero miesiąc później. Czy koszt tych szkoleń powinien podwyższyć wartość początkową zakupionego programu? Jak należałoby traktować szkolenia przeprowadzone przed instalacją systemu?

Jak odliczyć VAT od leasingu samochodu przy działalności mieszanej

Jesteśmy leasingobiorcą, mamy już u siebie samochód. Czy musimy zrobić badania techniczne, o których mowa w art. 86 ust. 5 ustawy o VAT, żeby odliczać 60-proc. VAT? Czy należy to zrobić na próbnym dowodzie, czy dopiero na stałym? Co z limitem 6000 zł, gdy podatek rozliczamy na podstawie proporcji?

Odpis aktualizujący przy księdze przychodów i rozchodów

Czy podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy aktualizujące wartość należności?

REKLAMA

Kiedy można rozliczyć VAT na podstawie duplikatu faktury

Przedsiębiorca otrzymał fakturę VAT od swojego kontrahenta. Niestety w trakcie przeprowadzki firmy do nowego biura faktura zaginęła. Kontrahent przedsiębiorcy w związku z tym wystawił duplikat faktury. W tej sytuacji przedsiębiorca zastanawia się kiedy dokonać odliczenia VAT jeśli podstawą tego odliczenia nie jest faktura lecz jej duplikat.

Jak prawidłowo wystawić fakturę za usługi ciągłe

Jak prawidłowo wystawić fakturę - data sprzedaży i wystawienia? Otrzymuję prowizję za usługi sieciowe (prowizja od sprzedaży towarów na terenie kraju) na podstawie umowy. Informację o wielkości przyznanej mi prowizji za miesiąc poprzedni otrzymuję dopiero 10 dnia następnego miesiąca. Czy świadczone usługi mogę zaliczyć do usług o charakterze ciągłym? Jaki obowiązuje mnie wtedy termin?

Nie można odliczyć VAT na zasadzie praw nabytych

Podatnik nie może odliczać VAT od zakupu paliwa do samochodów jako prawo nabyte na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o VAT.

Jak rozliczyć koszty podróży współpracowników

Reprezentuję spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Prowadzi ona działalność polegającą na certyfikowaniu usług. Zatrudnia dwóch etatowych pracowników. Przyznanie certyfikatu jakości usług poprzedzane jest audytem przeprowadzanym przez specjalistów - Komitet Techniczny, który swoją pracę wykonuje społecznie, bez wynagrodzenia. Zarząd podjął decyzję o zwrocie im kosztów podróży. Jak rozliczać te wydatki?

REKLAMA

Czy sklep postąpił prawidłowo, odmawiając wydania faktury na spółkę

Zakupiłem jako osoba fizyczna sprzęt na raty. Po zastanowieniu się zdecydowałem wziąć na kupiony sprzęt fakturę VAT - na spółkę z o.o. Udałem się do sklepu wraz z paragonem. Jednak tam odmówiono mi wystawienia faktury. Pracownik sklepu stwierdził, że jeżeli raty są wzięte na osobę fizyczną, to nie można wystawić faktury na spółkę (jedynie na firmę imienną tej osoby). Czy miał rację?

Jak rozliczyć zwrot części sprzedanego towaru

Przedsiębiorca prowadzi małą firmę handlowo - usługową. W ramach swojej działalności sprzedał swojemu kontrahentowi towar i następnie wystawił mu fakturę. Część sprzedanego towaru została jednak zwrócona przez kontrahenta. W związku z tym przedsiębiorca wystawił fakturę korygującą i przesłał ją nabywcy towaru.  Nie otrzymał jednak od swojego kontrahenta potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Przedsiębiorca zastanawia się teraz kiedy będzie mógł odliczyć VAT.

Jak dokumentować dostawę towarów

Przedsiębiorca prowadzi mały zakład produkcyjno – usługowo – handlowy. W ramach tej działalności przyjął zamówienie na dostawę konstrukcji stalowych. Kontrahent składając zamówienie dokonał zapłaty zaliczki w wysokości 10 % brutto wartości całego zamówienia. Reszta należności ma zostać przez niego uregulowana po odbiorze całego towaru. Jak w tej sytuacji należy udokumentować tę transakcję i kiedy dla przedsiębiorcy powstanie obowiązek podatkowy w VAT.

Nieterminowe złożenie zeznania podatkowego i sprawozdania finansowego

Złożyłem w urzędzie skarbowym po upływie obowiązującego terminu zeznanie roczne CIT-8 oraz wszelkie inne dokumenty z nim związane. Po upływie 2 miesięcy zostałem wezwany i wymierzono mi mandat w wysokości 300 zł za nieterminowe złożenie zeznania CIT-8. Po upływie kolejnych kilku miesięcy urząd wszczął postępowanie i skierował sprawę wraz z aktem oskarżenia do sądu z zarzutem nieterminowego złożenia sprawozdania finansowego. Czy nie można było wymierzyć mi jednego wspólnego mandatu? A może mogę za ten drugi czyn też zapłacić mandat?

Czy otrzymane odszkodowanie jest opodatkowane

Przedsiębiorca zgodnie z zapisami zawartej umowy handlowej, stara się od swojego nierzetelnego kontrahenta o odszkodowanie. Wreszcie, po kilkunastu miesiącach walki przed sądem, przedsiębiorca otrzymał dla siebie korzystny wyrok sądowy na podstawie, którego jego nierzetelny kontrahent ma mu zapłacić odszkodowanie. W związku z tym przedsiębiorca zastanawia się czy takie odszkodowanie podlega opodatkowaniu PIT.

Czy można przerobić ciężarówkę na samochód osobowy bez konsekwencji w VAT?

Prowadzę działalność gospodarczą. Rok temu kupiłem w Niemczech samochód ciężarowy. Przy nabyciu odliczyłem VAT, podobnie jak przy zakupach paliwa do tego samochodu. Jednak niedawno dokonałem w tym samochodzie pewnych zmian i przeróbek, przez które samochód ten nie może być uznany za ciężarówkę. Czy teraz muszę skorygować odliczony wcześniej VAT?

Jak rozliczyć usługi magazynowania i transportu towarów

Jak rozliczać usługi magazynowania - czy obowiązek podatkowy powstaje w terminie płatności jak dla najmu? Taką informację uzyskałam z urzędu, ale mam wątpliwości. Dodam że często usługi magazynowania połączone są z usługą transportową i co wtedy? Przechowuję towar, który został przywieziony moim transportem, lub przechowywany w moim magazynie towar transportuję na zlecenie klienta do miejsca przez niego wskazanego. Obecnie osobno naliczam opłatę za magazynowanie, odrębnie za transport.

Czy fakturę otrzymaną w ramach reklamacji można ująć w koszty

W lipcu otrzymaliśmy pismo dotyczące reklamacji jakości wykonania naszej usługi. Reklamacja ta nie została przez nas uznana. We wrześniu kontrahent przesłał nam fakturę VAT - koszty przerobu - według reklamacji. Firma obciążyła nas tymi kosztami. Czy w rozumieniu ustawy o CIT stanowią one dla nas koszty uzyskania przychodów?

Czy samochód osobowy lepiej darować, czy sprzedać

Zakupiono samochód osobowy na firmę. Odliczono VAT 50%. Jak najlepiej go wycofać z firmy i jak rozliczyć VAT? Czy lepiej darować synowi, czy też sprzedać go na fakturę VAT? Jakie dokumenty należy sporządzić w przypadku darowizny?

Czy przekazywanie pieniędzy między rachunkami walutowymi powoduje powstanie różnic kursowych

Firma otworzyła rachunek walutowy w euro, na który przesłała pieniądze z konta złotówkowego przeliczone po kursie bankowym 3,40 PLN/EUR. Przez kolejne dni pieniądze te wychodziły z rachunku walutowego na lokatę i wracały powiększone o odsetki. Czy w tego typu zdarzeniach wylicza się jakiekolwiek różnice kursowe, czy może różnica powstanie dopiero w momencie ponownego przewalutowania środków?

Jak liczyć przedawnienie przy odpowiedzialności osoby trzeciej

Organ podatkowy wydał i doręczył decyzję w sprawie odpowiedzialności osoby trzeciej w 2004 roku. Wobec tego datą rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia jest koniec 2004 r. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej zobowiązanie z tytułu decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej przedawnia się po trzech latach od końca roku kalendarzowego, w którym została doręczona decyzja o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej, tj. 31 grudnia 2007 r.

Czy można odliczyć VAT z faktury RR, jeśli zapłata nastąpiła w gotówce

Zakupiłem u rolnika ryczałtowego towary. Jednak zapłaty dokonałem gotówką w momencie sprzedaży i odbioru towarów. W związku z tym mam wątpliwości, czy przysługuje mi prawo do odliczenia VAT z faktury RR. Czy muszę jeszcze spełnić dodatkowe warunki, czy najistotniejszy jest sposób zapłaty?

Obciążenie pracownika za zawinione niedobory

W wyniku niedbałości naszego pracownika powstał niedobór w towarach handlowych. Obciążyliśmy nim winnego pracownika. Czy otrzymane odszkodowanie stanowi przychód firmy? Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą jako osoba fizyczna.

Jak rozliczyć przekazanie samochodu osobowego pomiędzy firmami małżonków

Prowadzę księgowość małżonków, którzy prowadzą działalność gospodarczą osobno. W związku z ograniczeniem działalności gospodarczej mąż chce przekazać w drodze darowizny samochód osobowy do firmy żony. Pomiędzy małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa. Samochód ten należał do majątku męża i był do tej pory środkiem trwałym w jego firmie. Został już zamortyzowany. Jak ustalić jego wartość początkową przy wprowadzaniu tego samochodu do ewidencji żony? Czy można ten samochód amortyzować?

Kiedy odliczyć VAT z duplikatu faktury

Nasza pracownica otrzymała fakturę od kontrahenta, wysłaną listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, a następnego dnia omyłkowo wrzuciła ją do niszczarki. Wystąpiliśmy do kontrahenta o wystawienie duplikatu faktury, lecz otrzymaliśmy go dopiero 4 miesiące później. Czy mam prawo dokonać odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze kosztowej w miesiącu otrzymania duplikatu?

Darowizny kościelne - odliczenie podatkowe z limitem lub bez

Jeżeli wspieramy finansowo swoją parafię lub inne kościelne podmioty, możemy te darowizny odliczyć od swojego dochodu przed opodatkowaniem. Są dwie ulgi kościelne – jedna jest ograniczona do 6% dochodu, a druga nie ma żadnego limitu.

Po 10 latach nie trzeba zwracać ulgi budowlanej

Jeśli podatnik sprzeda nieruchomość z nieukończoną budową po upływie dziesięciu lat od jej nabycia, nie będzie musiał zwracać ulgi budowlanej, z której korzystał na tę nieruchomość.

Czy różnice kursowe są kosztem lub przychodem

Czy różnice kursowe powstałe w wyniku zastosowania różnych kursów walut wynikających z ustawy VAT i CIT stanowią koszt uzyskania przychodu lub przychód podatkowy?

Import można rozliczyć w urzędzie innym niż polski

Jeśli procedura celna jest zakończona na terytorium innego państwa członkowskiego i tam towar dopuszczany jest do obrotu, import towarów jest dokonany w tym państwie.

Jak rozliczyć zakup mebli biurowych do wynajmowanego lokalu

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zakupiłam meble biurowe do lokalu wynajmowanego na działalność. Na fakturze jest napisane: meble biurowe - komplet-zestaw mebli biurowych. Cena 6355 zł + VAT. Na fakturze nie wyszczególniono, co wchodzi w skład zestawu, ale w praktyce jest to: biurko z szafką zintegrowaną, szafka z szufladami i zestaw szafek kuchennych. Jak powinnam rozliczyć ten zakup w kosztach? Czy powinnam amortyzować cały komplet przez 5 lat? A może, mimo że nie ma wyszczególnienia poszczególnych elementów zestawu na fakturze, to najpierw powinnam podzielić go na 3 części i ustalić wartość początkową każdej z nich, a dopiero potem amortyzować osobno każdą z tych części?

Umorzony podatek nie jest ani przychodem, ani kosztem

Umorzona kwota podatku od nieruchomości nie powinna stanowić przychodu ani kosztu uzyskania przychodów. Nie powinna być także ujmowana w rocznym zeznaniu podatkowym.

Czy będzie podatek od darowizny przedsiębiorstwa

Zamierzam przekazać żonie w darowiźnie przedsiębiorstwo. Żona będzie kontynuować działalność gospodarczą i dalej prowadzić sklep w dotychczasowym zakresie. Czy w przypadku takiego przekazania trzeba zapłacić podatek od darowizny?

Nabycie usług doradczych od podmiotu z kraju UE

Spółka z o.o. „A” współpracuje z kontrahentami z krajów UE, świadcząc na ich rzecz usługi. W celu zapewnienia jak najlepszej obsługi kontrahentów zagranicznych spółka „A” korzysta z usług doradczych świadczonych przez podmiot zagraniczny (niemiecki). Pracownicy niemieckiego podmiotu prowadzący szkolenia w Polsce są oddelegowywani przez ten podmiot.

Czy odsetki karne od linii kredytowej są kosztem uzyskania przychodu

Spółka z o.o. korzystała z linii kredytowej o wartości 240 000 zł. Za marzec 2008 r. odsetki wyniosły 2850 zł. Nie zostały zapłacone w terminie. W umowie z bankiem jest zapis, że w przypadku niezapłacenia odsetek do 10. dnia miesiąca następnego oprocentowanie ma charakter oprocentowania przeterminowanego naliczanego według wyższego oprocentowania. Czy tak zakwalifikowane odsetki są kosztem uzyskania przychodu?

Jak ewidencjonować poza kasą fiskalną sprzedaż nieudokumentowaną fakturą

Prowadzę PKPiR, jestem podatnikiem VAT. Moja sprzedaż to sprzedaż nieudokumentowana, zwolniona z obowiązku posiadania kasy fiskalnej - do ewidencji sprzedaży dla celów VAT prowadzę następujące zapiski:

Czy wydatki mieszkaniowe mogą być kosztem

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą. Ponieważ ma duże mieszkanie, jest ono jednocześnie miejscem prowadzenia działalności. Podatnik ma wątpliwości, czy część wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności?

Rejestracja auta nie rodzi obowiązku podatkowego

Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych nie jest związany wyłącznie z faktem rejestracji pojazdu. Nie można tracić z pola widzenia, że podatek od środków transportowych jest podatkiem majątkowym związanym z posiadaniem prawa własności.

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kurs szybkiego czytania

Prowadzę działalność szkoleniową w zakresie wdrażania procesów informatycznych. Wymaga to ode mnie czytania w krótkim czasie dużej ilości literatury fachowej. Dlatego postanowiłem zapisać się na kurs szybkiego czytania. Uważam, że znacznie ułatwi mi to świadczenie usług na możliwie najwyższym poziomie. Czy taki wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu?

Ulga meldunkowa tylko dla nieruchomości nabytych od 2007 roku

Kupiłem w 2003 roku mieszkanie. Teraz chciałbym je sprzedać ale z uwagi na duży dochód z tej transakcji chciałbym uniknąć płacenia podatku. Czy mogę skorzystać z ulgi meldunkowej - od 2003 roku jestem nieprzerwanie zameldowany w tym mieszkaniu.

Zwrot VAT za budowę i za remont

Przeprowadzam rozbudowę mojego domu. Dobudowuję symetryczną część i dom stanie się bliźniakiem. Jednocześnie remontuję instalacje w dotychczas istniejącej części. Czy mogę skorzystać zarówno z limitu zwrotu VAT dla budowy, jak i z drugiego - dla remontu ?

Wychowywanie dzieci daje ulgę (podatkową)

Ulga prorodzinna, zwana też ulgą na dzieci, to najkorzystniejsza obecnie ulga podatkowa. Każdy podatnik wychowujący dzieci może w swoim PIT za rok 2008 odliczyć od podatku dochodowego kwotę 1173,70 na jedno wychowywane dziecko.

Czy zbywca udziału w spadku płaci podatek

Podatnik jest jednym z dwóch spadkobierców, którzy odziedziczyli spadek po dalekim krewnym. Nie czekając na dział spadku, sprzedał swój udział spadkowy na rzecz drugiego spadkobiercy. Podatnik nie wie, czy w związku z tym powinien złożyć zeznanie na potrzeby podatku od spadków i darowizn?

Jak mali podatnicy mogą rozliczać VAT

Zdefiniowani w ustawie o VAT mali podatnicy mają prawo do rozliczania podatku w oparciu o szczególne zasady. Mogą skorzystać z kilku udogodnień.

Zwolnienie z podatku od darowizn nie obejmuje nabycia majątku od zięcia, synowej lub teściów

Chciałbym przekazać działkę synowi w drodze darowizny - czy jeżeli daruję też synowej, to będzie to korzystne podatkowo ?

Pomyliłem formularz. Czy skorzystam z ulgi?

Chciałem skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny (dostałem darowiznę od rodziców) ale pomyliłem formularz SD-1 z SD-3. Czy zwolnienie mi przepadło ?

Kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn

Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej tzw. kwoty wolne.

Najbliższa rodzina nie płaci podatku od spadku ani darowizny

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zwalnia całkowicie od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez członków tzw. zerowej grupy podatkowej. Chodzi tu o małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki …), wstępnych (rodziców, dziadków, pradziadków ..), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Rodzina adopcyjna też korzysta z ulgi.

Które przychody są zwolnione z PIT

Są kategorie przychodów, które choć podlegają ustawie o PIT, to jednak są przez tę ustawę zwolnione z podatku dochodowego - jest ich grubo ponad 100. Warto znać te zwolnienia, a przynajmniej sprawdzić, czy nie są tam wymienione nasze przychody.

Ulga abolicyjna

Jeżeli w 2008 roku pracowałeś za granicą (lub uzyskiwałeś tam dochody z działalności gospodarczej) możesz skorzystać z ulgi abolicyjnej. Jednak masz prawo do tej ulgi tylko wtedy, gdy Twoje zagraniczne dochody zostały poddane niekorzystnej metodzie unikania podwójnego opodatkowania – tzw. metodzie odliczenia proporcjonalnego.

Co nie podlega opodatkowaniu PIT

Jest kilka kategorii przychodów osób fizycznych, które nie podlegają opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warto je znać.

Sprzedajemy odziedziczony dom bez podatku

Sprzedaż nabytego w drodze spadku i darowizny domu lub innej nieruchomości jest wolna od podatku dochodowego jeżeli nabycie miało miejsce przed 1 stycznia 2007 r.. Natomiast jeżeli nabycie nieodpłatne miało miejsce po tej dacie trzeba zapłacić 19% podatku dochodowego. Można tego uniknąć czekając z nabyciem 5 lat lub gdy jest zameldowany w tym domu ponad 12 miesięcy.

Jakie czynności są zwolnione z VAT

Istnieje szereg czynności, towarów i usług, które zostały zwolnione z VAT. Podlegają one zwolnieniu zawsze, niezależnie od tego, kto i w jakich okolicznościach je wykonuje.

REKLAMA