REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umorzone odsetki są przychodem spółki

Umorzenie odsetek od pożyczek dla spółki będzie dla niej przychodem podlegającym opodatkowaniu CIT.

Jak rozliczyć odsetki od wypłaconej z opóźnieniem dywidendy

Spółka akcyjna nie wypłaciła w 2007 r. dywidendy za 2006 r. uchwalonej przez zgromadzenie wspólników. Dywidenda zostanie wypłacona w lipcu lub sierpniu 2008 r. Jak zakwalifikować odsetki od opóźnienia w wypłacie dywidendy dla akcjonariuszy będących osobami fizycznymi?

Czy trzeba udokumentować prawo do ulgi

Czy należy udokumentować niepełnosprawność przy korzystaniu z ulgi rehabilitacyjnej?

Kiedy rozliczyć VAT w przypadku wykupienia wierzytelności od osoby fizycznej

Jak należy określić moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu VAT, stawki podatku i podstawy opodatkowania w przypadku wykupienia wierzytelności osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą od spółki z o.o.?

Zwrócone składki ubezpieczeniowe podlegają PIT

Kwota składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zwrócona za pośrednictwem pracodawcy (płatnika składek), stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy.

Czy błędna interpretacja chroni podatnika

Wystąpiliśmy do urzędu o wydanie interpretacji podatkowej w zakresie stawki VAT. Okazało się, że interpretacja jest błędna. Stosujemy się jednak do niej przy sprzedaży swoich produktów. Wiedząc o błędzie, zaniżamy zobowiązanie podatkowe. Stosujemy stawkę 7%, a prawidłowa wynosi 22%. Obawiamy się kontroli podatkowej. Nasz szef nie chce stosować stawki niezgodnej z interpretacją wydaną w naszej indywidualnej sprawie. Jak się powinniśmy zachować?

Jak rozliczyć czynsz inicjalny dla celów podatku dochodowego

Mam umowę leasingu operacyjnego, która została zawarta 27 marca na 24 miesiące. Posiadam fakturę dotyczącą czynszu inicjalnego z 31 marca. Czy kwotę czynszu powinienem podzielić na 24 i pierwszą ratę zaliczyć w koszty już w marcu?

Czy wynagrodzenie wypłacone podwykonawcy jest zawsze kosztem podatkowym

Nasza spółka jest głównym wykonawcą apartamentowca. Część prac wykonujemy własnymi siłami, natomiast przy niektórych specjalistycznych pracach korzystamy z usług podwykonawców. Przy rozpoczęciu prac związanych z instalacją c.o. przez podwykonawcę doszło do konfliktu z inwestorem.

Odszkodowania i kary umowne nie podlegają VAT

Kwoty należne z tytułu rozwiązania lub wygaśnięcia umów leasingu operacyjnego należy uznać za odszkodowania i kary umowne niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Gdzie podlega opodatkowaniu usługa przygotowania dokumentacji dla kontrahenta unijnego

Polska spółka świadczy usługi na rzecz spółki włoskiej, która jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Miejscem wykonania całej dokumentacji jest biuro projektowe polskiej spółki w Katowicach. Jak należy opodatkować usługi z zakresu badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3) oraz usługi przygotowania dokumentacji projektowej i ekspertyz (PKWiU 74.2) świadczone na rzecz włoskiego kontrahenta?

Czy przedstawicielom handlowym przysługują diety z tytułu odbywania podróży służbowej

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów dla hurtowni. Firma zatrudnia na umowy o pracę kierowców i przedstawicieli handlowych. W każdy poniedziałek wyjeżdżają oni na kilkudniowe (często do piątku włącznie) delegacje. Celem wyjazdów jest sprzedaż obwoźna towarów, jak również dowóz do kontrahentów wcześniej zamówionych towarów oraz zakup nowych. Wyjazdy są zaniechane praktycznie tylko na czas urlopów. Czy w takiej sytuacji pracownikom przysługuje dieta? Jak należy postąpić, gdy w podróż udaje się właściciel lub jego małżonek?

Kiedy należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej sprzedaż towaru na aukcji internetowej

Sprzedaję wysyłkowo na allegro.pl. gry i konsole. Gry znajdują się na różnych nośnikach (płyty CD, DVD, UMD, kartridże) więc musiałem kupić kasę fiskalną. Sprzedawane przedmioty są wystawiane na aukcje, które kończą się w różnych okresach czasowych. Mam problem z opcją „kup teraz”, gdyż aukcja może się zakończyć w każdym momencie, gdy nie będę miał dostępu do internetu. Wtedy nie będę w stanie zaewidencjonować sprzedaży i wydrukować paragonu. Czy taką sprzedaż należy zaewidencjonować w dniu, w którym zakończy się aukcja, czy też w dniu wysyłki towaru do nabywcy ?

Jak opodatkować cesję praw do mieszkania - PIT-y 2008

Jeżeli zawieramy z deweloperem umowę o budowę lokalu mieszkalnego (mieszkania lub domu) uzyskujemy prawo do żądania od dewelopera wyodrębnienia i przeniesienia własności tego lokalu po jego wybudowaniu i oddaniu do użytku. Prawo to możemy sprzedać innej osobie w drodze cesji- opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Jak opodatkować cesję praw do mieszkania

Jeżeli zawieramy z deweloperem umowę o budowę lokalu mieszkalnego (mieszkania lub domu) uzyskujemy prawo do żądania od dewelopera wyodrębnienia i przeniesienia własności tego lokalu po jego wybudowaniu i oddaniu do użytku. Prawo to możemy sprzedać innej osobie w drodze cesji- opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Jak opodatkować cesję praw do mieszkania - PITy 2007

Jeżeli zawieramy z deweloperem umowę o budowę lokalu mieszkalnego (mieszkania lub domu) uzyskujemy prawo do żądania od dewelopera wyodrębnienia i przeniesienia własności tego lokalu po jego wybudowaniu i oddaniu do użytku. Prawo to możemy sprzedać innej osobie w drodze cesji- opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Jaką stawką VAT opodatkować usługi budowlane w budynku mieszkalno-użytkowym

Proszę o wyjaśnienie problemu związanego ze stawką VAT na usługi budowlane.

Sprzedaż mieszkania po pięciu latach nie podlega PIT

Podatniczka, która chce sprzedać mieszkanie po upływie pięciu lat od momentu jego nabycia, nie będzie musiała zapłacić podatku dochodowego od takiej transakcji.

Jak można odzyskać VAT niesłusznie zapłacony przy sprzedaży działek stanowiących majątek prywatny

Czy w związku z wyrokiem sądu, zgodnie z którym sprzedaż prywatnych działek nie podlega VAT, mogę wystąpić o zwrot podatku niesłusznie zapłaconego od takiej transakcji? W jaki sposób powinnam to uczynić?

Bezumowne korzystanie z lokalu jest objęte 22-proc. VAT

Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z lokalu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22 proc.

Jak zakodować sprzedawany asortyment towarów w kasie fiskalnej

Prowadzę usługi gastronomiczne, m.in. sprzedaż piwa. Muszę założyć kasę fiskalną. Czy na każdy gatunek piwa muszę ustalić inny kod, czy może być jeden - piwo duże, bez względu na gatunek, kosztuje tyle samo. Czy na wydruku może być zapis „PIWO”, czy musi być „PIWO LECH”, „PIWO ŻYWIEC”?

Jak rozliczyć wydatki szkoleniowe związane z zakupionym środkiem trwałym

W związku z zakupem urządzenia firma wysłała pracownika na szkolenie związane z obsługą tego urządzenia do producenta. Czy wartość szkolenia i delegacji (przejazd i usługa hotelowa) zwiększa wartość początkową tego urządzenia?

Moment rozpoznania przychodu przy sprzedaży gazet

Czy przychód należny z tytułu sprzedaży gazet danego wydania dotyczy grudnia 2007 r., tj. w momencie wydania rzeczy, czy moment wystawienia faktury, tj. 14 stycznia 2008 r., jest momentem zarachowania przychodu należnego? Czy koszty bezpośrednie będą kosztami grudnia 2007 r., czy stycznia 2008 r., w którym została wystawiona faktura z tytuły sprzedaży gazety?

Czy umowa sprzedaży wierzytelności podlega PCC

Czy umowa sprzedaży wierzytelności własnej zawarta przez podatników VAT podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Czy niewypłacona delegacja jest kosztem uzyskania przychodu

Czy delegacja jeszcze niewypłacona jest kosztem uzyskania przychodu dla firmy?

Jak przy dzierżawie lokalu rozliczać amortyzację i koszty podatkowe

Podatnik chce wydzierżawić lokal od spółdzielni. Jednym ze składników opłaty dzierżawy poza np. czynszem jest amortyzacja.- Jak wyglądają rozliczenia amortyzacyjne i kosztów uzyskania przychodów przy dzierżawie nieruchomości - pyta czytelnik w liście do redakcji Gazety Prawnej. O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Izbę Skarbową we Wrocławiu i Andrzeja Pośniaka z Kancelarii CMS Cameron McKenna.

Korekta obrotu tylko po zwrocie zaliczki

Czy można zmniejszyć obrót o kwotę wynikającą z faktury korygującej przed rzeczywistym dokonaniem zwrotu zaliczki na rachunek kontrahenta?

Usługi finansowe są zwolnione z podatku

Bank, który poprzez system VISA dystrybuuje na klienta środki pieniężne (a następnie dokonując rozliczenia ich z bankiem), świadczy usługi finansowe. Usługi te są zwolnione z VAT.

Jak fiskus doręcza pisma podatnikom

Zasady doręczania podatnikom pism kierowanych przez organy podatkowe są ściśle określone w ordynacji podatkowej.

Czy do rozróżnienia ulepszenia od remontu konieczny jest biegły

Spółka z o.o. wykonała prace remontowe w zakupionych lokalach. Poniesione nakłady zaliczyła bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zakres prac, które należało wykonać, nie miał na celu rozbudowy czy ulepszenia, lecz przywrócenie im pierwotnej użyteczności. Innego zdania był urząd skarbowy. Przeprowadzona kontrola uznała, że wykonane prace adaptacyjne nie są wydatkami remontowymi tylko ulepszeniami o charakterze inwestycyjnym. Spółka uważa, że bez powołania biegłego rozstrzygnięcie tego sporu jest niemożliwe. Czy słusznie?

Opłata za legalizację samowoli budowlanej jako koszt

Czy opłata legalizacyjna w wysokości 50 000 zł jest kosztem z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?

Kiedy świadczenia na rzecz pracowników podlegają VAT

Nasza spółka wybudowała nowy zakład produkcyjny w X, jednocześnie zamyka stary w Y. Nowy zakład znajduje się w odległości 100 km od starego. Zależy nam na zatrudnianiu pracowników ze starego zakładu mieszkających w Y. W związku z tym oferujemy im darmowy przewóz do nowego zakładu pracy, a niektórym z nich udostępniamy mieszkania służbowe. Czy nieodpłatny przewóz pracowników oraz nieodpłatne udostępnianie im mieszkań są czynnościami opodatkowanymi VAT?

Jak wyliczyć dochód i rozliczyć sprzedaż lokalu użytkowego

Jak wyliczyć dochód i podatek dochodowy ze sprzedaży w 2008 r. lokalu użytkowego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych w 1999 r.? Wartość początkowa lokalu wynosi 56 321,90 zł. Cena sprzedaży w marcu 2008 r. - 2 980 000 zł. Jak ująć to rozliczenie w pkpir?

Jak rozliczyć wydatki na likwidację budynków

Spółka zakupiła parcelę z posadowionym na niej budynkiem biurowym. Budynek ten początkowo wprowadzono do ewidencji i rozpoczęto jego amortyzację. Celem zakupu było wybudowanie nowego budynku mieszkalnego na wolnej części parceli oraz adaptacja już istniejącego na budynek mieszkalny.

Stawka VAT zależy od lokalizacji robót

Roboty budowlane wykonywane w lokalach mieszkalnych opodatkowane są stawką VAT w wysokości 7 proc. Natomiast roboty budowlane wykonywane w lokalach użytkowych opodatkowane są stawką 22-proc.

Jak dokumentować usługę transportową wykonaną przez podwykonawcę

Jesteśmy firmą transportową. Przy wykonaniu usługi skorzystaliśmy z innej firmy transportowej. Otrzymałam od niej fakturę za transport towarów do kontrahenta. Teraz chcę obciążyć kontrahenta kosztami transportu. Data rozładunku i faktury od firmy transportowej to 31 marca 2008 r. Czy w związku z refakturą takiej usługi mam siedem dni na wystawienie faktury dla kontrahenta, czyli do 7 kwietnia? Czy fakturę dla obciążanego kontrahenta mogę wystawić po dniu otrzymania faktury od firmy transportowej? Fakturę dostałam 9 kwietnia 2008 r.

Kiedy można żądać wyłączenia urzędnika od załatwienia sprawy podatkowej

Czy w przypadku toczącego się postępowania podatkowego podatnik może wnioskować wyłączenie pracownika urzędu skarbowego od prowadzenia sprawy?

Czy nagrody wygrane w konkursach podlegają opodatkowaniu

W czerwcu mamy zamiar zorganizować festyn reklamujący naszą firmę. Podczas festynu chcemy zorganizować różne konkursy sportowe. Ich uczestnikami będą przypadkowe osoby biorące udział w festynie. Czy wartość nagród wygranych w tych konkursach będzie zwolniona z podatku dochodowego? Jak postąpić, jeśli nagrodę zdobędzie zespół (kilka osób)?

Wydatki na stary sprzęt są kosztem podatkowym

Odkupywanie używanego sprzętu przez spółkę warunkuje możliwość sprzedaży nowego. W związku z tym wydatki związane z zakupem starych urządzeń są ponoszone przez spółkę w celu uzyskania przychodu i dlatego powinny stanowić koszty uzyskania przychodów dla spółki.

Zmiana terminu płatności na fakturze

Otrzymałam faktury, na których jest inny termin płatności niż ten, który wynika z umowy. Jak można zmienić termin płatności na fakturze?

Czy wydatki odbiorców mediów na infrastrukturę dostawców są kosztem podatkowym

Do nowego zakładu produkcyjnego doprowadziliśmy własnym kosztem sieć energetyczną, wodociąg, gazociąg i kanalizację. Własnym kosztem wybudowaliśmy także drogę. Nie było możliwe, aby zrobiły to w tym samym czasie przedsiębiorstwa, które dostarczają te media. Nie mogliśmy czekać, bo to oznaczałoby dla nas straty związane z opóźnieniem produkcji. Czy wydatki na infrastrukturę są dla naszej spółki kosztem podatkowym? Trzeba dodać, że po przyłączeniu do głównych sieci wybudowana przez nas infrastruktura stała się własnością przedsiębiorstw dostarczających te media, na mocy umów przyłączeniowych zawartych przez naszą spółkę z tymi przedsiębiorstwami. Czy droga przekazana gminie jest inwestycją w obcym środku trwałym?

Czy wynagrodzenie za zrzeczenie się prawa przejazdu przez działkę sąsiada jest opodatkowane

W wyniku zawartej ugody otrzymałem w 2007 r. wynagrodzenie za zrzeczenie się służebności osobistej polegającej na prawie przejścia i przejazdu przez działkę. Czy to wynagrodzenie podlega opodatkowaniu, a jeżeli tak to w jakiej wysokości i terminie.

Jak amortyzować samochód w leasingu finansowym

W jaki sposób należy amortyzować samochód, który jest w leasingu finansowym? Umowa została zawarta na 36 miesięcy. Jest to samochód specjalny. W jaki sposób rozliczyć go dla celów podatku dochodowego?

Inwestycje w cudzej nieruchomości nie są objęte VAT

Dokonywanie bez wynagrodzenia nakładów inwestycyjnych na cudzej nieruchomości nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie można więc w takim przypadku odliczać VAT.

Opłata targowa

Kto powinien uiszczać opłatę targową? Jak należy interpretować pojęcie dokonywania sprzedaży i targowiska?

Handel w halach niewykorzystywanych do aukcji bez opłaty targowej

O tym, czy kupcy handlujący w halach targowych płacą opłatę targową nie decyduje np. cel jej wzniesienia. Sprzedaż dokonywana w hali, w której nie są organizowane targi, aukcje i wystawy, nie podlega opłacie targowej.

Jak postąpić w przypadku powtórnie wydanej decyzji

Dwa lata temu miałam kontrolę, która skończyła się decyzją. Nie odwoływałam się od niej, tylko zapłaciłam kwotę zaległości. W tym roku otrzymałam ponowną decyzję o tej samej treści. Czy biorąc pod uwagę, że jest to chyba błąd urzędników, mogę ją pominąć?

Jakie podatki w tym roku zapłaci osoba pracująca w Wielkiej Brytanii

W obecnym roku podatkowym, który rozpoczął się w Wielkiej Brytanii 6 kwietnia, zmieniła się wysokość kwoty wolnej od podatku oraz procentowe stawki podatkowe.

Przewozy powietrzne nie zawsze podlegają 0 proc. VAT

Nieprawdziwy jest pogląd, że w przypadku przewoźników powietrznych stawka VAT 0 proc. jest stosowana zawsze, bez względu na trasę lotu, zaś dla innych podmiotów preferencyjna stawka jest stosowana wyłącznie przy obsłudze rejsów wykonywanych przez granicę RP.

Czy nieodpłatna pomoc prawna świadczona przez kancelarie podlega VAT

Nasza kancelaria świadczy również nieodpłatną pomoc prawną, tzw. pro publico bono. Czy taka nieodpłatna pomoc prawna podlega VAT?

Jakie są konsekwencje istnienia powiązań spółki z jej wspólnikiem

Właściciel jednoosobowego przedsiębiorstwa posiada 51% udziałów w spółce, w której jest jednocześnie członkiem zarządu i prezesem. Przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu spółce lokali, w których spółka prowadzi działalność, i gruntu. Spółka dzierżawi także od przedsiębiorstwa wzór użytkowy i logo. Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami transakcje, które są realizowane pomiędzy spółką z o.o. a przedsiębiorstwem jednoosobowym, są transakcjami powiązanymi? Jaką dokumentację należy w związku z tym prowadzić?

REKLAMA